Виконання мовного законодавства

Законодавства про мови в Україні:

Конституція України (ст. 10)

Закон України “Про освіту” від 05.09.2017 (ст. 7)

Указ Президента України “Про Концепцію державної мовної політики”від 15.02.2010

Лист МОН від 17.09.2019 №1/9-581 «Про застосування державної мови в освітньому процесі»

Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" від 19.12.2019

Рішення Конституційного Суду України від 14.12.1999 №10-рп/99 про офіційне тлумачення положень статті 10 Конституції України щодо застосування державної мови органами державної влади, органами місцевого самоврядування та використання її у навчальному процесі в навчальних закладах України (справа про застосування української мови)

Лист МОН «Щодо застосування державної мови в освітній галузі» від 01.02.2018

Конституція України

Ст. 10. Державною мовою в Україні є українська мова.

Офіційне тлумачення ч.1 ст.10 див. у Рішенні Конституційного Суду № 10-рп/99 від 14.12.1999

про офіційне тлумачення положень ст. 10 Конституції України щодо застосування державної мови органами державної влади, органами місцевого самоврядування та використання її у навчальному процесі в навчальних закладах України (справа про застосування української мови)

2. Виходячи з положень ст.10 Конституції України та законів України щодо гарантування застосування мов в Україні, в тому числі у навчальному процесі, мовою навчання в дошкільних, загальних середніх, професійно-технічних та вищих державних і комунальних навчальних закладах України є українська мова.

У державних і комунальних навчальних закладах поряд з державною мовою відповідно до положень Конституції України, зокрема ч. 5 ст. 53, та законів України, в навчальному процесі можуть застосовуватися та вивчатися мови національних меншин.

Закон України «Про освіту»

Ст. 7. Мова освіти

Особам, які належать до національних меншин України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів (груп)    з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою.

Закон України  «Про засади державної мовної політики» (зі змінами)

Ст. 20. Мова освіти

3.           Потреба громадян у мові навчання визначається в обов'язковому порядку за заявами про мову навчання, які подаються учнями (для неповнолітніх - батьками або особами, які їх замінюють), студентами при вступі до державних і комунальних навчальних закладів, а також, у разі потреби, у будь-який час протягом навчання.

4. Державні і комунальні навчальні заклади у встановленому порядку створюються окремі класи, групи, в яких навчання ведеться іншою мовою, ніж у навчальному закладі в цілому, за наявності достатньої кількості відповідних заяв про мову навчання від учнів (для неповнолітніх - від батьків або осіб, які їх замінюють), студентів згідно із законодавством України про освіту

Ст. 23. Автономія закладу освіти

        1.  Держава гарантує академічну, організаційну, фінансову і кадрову автономію закладів освіти.

        2. Обсяг автономії закладів освіти визначається цим Законом, спеціальними законами та установчими документами закладу освіти..

Ст. 1. Основні терміни та їх визначення

1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:

1) автономія - право суб’єкта освітньої діяльності на самоврядування, яке полягає в його самостійності, незалежності та відповідальності у прийнятті рішень щодо академічних (освітніх), організаційних, фінансових, кадрових та інших питань діяльності, що провадиться в порядку та межах, визначених законом.

Лист  Міністерства освіти і науки України від 07.10.2016 № 1/9-542 «Щодо застосування державної мови»

Лист  Міністерства освіти і науки України від 27.10.2023 № 1/16742-23 "Про застосування державної мови у сфері освіти"

           З метою створення належних умов для розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму в майбутніх громадян України у дошкільному закладі здійснюється відповідна організаційна робота.

У річному плані передбачено та здійснено певну роботу з реалізації мовної політики, формування культури мовлення учасників освітньо-виховного процесу, прищеплення любові до української мови. У закладі вивчається питання мовного законодавства, аналізується, забезпечується дотримання ведення документації, оформлення наочності, організація та проведення масових заходів, у групах обладнано куточки державної символіки, педагоги ознайомлюють дітей із державними та національними символами, традиціями та звичаями українського народу, виховують любов до Батьківщини.