6. Створення сайту на Google платформі

Сайт є однім із найзручніших інструментів для презентації результатів будь-якої діяльності. За означенням А.В.Хуторського освітній сайт – це цілісна, концептуально обґрунтована та структурно побудована система, яка об’єднує взаємопов’язані між собою веб-сторінки, зміст яких підкорено спільній ідеї та зображено в конкретних цілях і задачах кожної з них.

Можна виділити такі групи освітніх веб-сайтів:

- сайти, які забезпечують широкий та якісний доступ до наявних освітніх продуктів;

- сайти, що стимулюють процес створення інноваційних освітніх продуктів;

- сайти, які сприяють впровадженню нових форм організації навчального процесу;

- сайти, які забезпечують навчально-методичний супровід освітнього процесу.

Найчастіше персональні сайти педагогічного призначення відносяться до останніх двох груп.

Персональні сайти педагогічного призначення можна розділити на авторські (сайт, на якому автор висвітлю не тільки свої професійні надбання, а й особисті захоплення, думки) та сайти, що присвячені конкретному предмету, де фігура автора не визначена. Персональний освітній сайт як педагогічний інструмент розширює існуючі освітні функції.

Створення персонального сайту педагогічного призначення дозволяє розв’язати такі завдання:

- індивідуалізація змісту навчання;

- сприяння підвищенню рівня доступності навчання, розширенню змісту освіти, залученню додаткових джерел інформації, навчального матеріалу;

- популяризація студентських досягнень, демонстрація та презентація результатів діяльності;

- реалізація можливостей дистанційного навчання.

Можливо виділити ряд компонентів, з яких складається сучасний персональний викладацький сайт:

- зміст педагогічної діяльності (розробки занять, матеріали до занять, методичні матеріали, роботи студентів та ін.);

- само презентація автора (особиста інформація, фото);

- форма оберненого зв’язку (форум, гостьова книга);

- посилання на інші корисні ресурси мережі.

Основними користувачами персональних освітніх сайтів в Україні сьогодні є вчителі, викладачі, студенти та учні. І якщо вчителі та викладачі шукають на сайті матеріали для розширення професійного досвіду, то надають автору сайту можливість організувати нову форму взаємодії «вчитель – учень», «викладач - студент». Можна розділити студентів на тих, з ким викладач працює в аудиторії (переважна більшість) та «мережних», з якими викладач особисто не знайомий та спілкується опосередковано за допомогою навчальних матеріалів.

Розробка будь-якого сайта починається з визначення цілей та функцій його та цільової аудиторії, для якої він призначений, потім обирається структура сайту та його змістове наповнення (контент). Не потрібно створювати сайти, які будуть містити лише переклад паперової інформації в електронну.

Потім починається добір програмних засобів, створення самого сайту та його підтримка. Сьогодні існує декілька Інтернет-інструментів, які надають можливість звичайному користувачу створювати власні сайти та розміщувати їх у мережі Інтернет. Поширеними в освітньому середовищі українського Інтернету є Сайти Google.

Переваги створення сайтів на Google:

- створення сайту нагадує процес оформлення документу в текстовому редакторі;

- не потрібні знання мови розмітки гіпертекстових сторінок;

- можливість роботи над сайтом кількох користувачів;

- використання та додавання на сайт інформації з різних сервісів Google.

Недоліки створення сайтів на Google:

- адреса сайту має вигляд sites.google.com/site/site_name

- для оформлення дизайну сайту є лише кілька шаблонів

- об’єм дискового простору 100 Мб на сайті Google

- не підтримуються CSS та JavaScript обмежені налаштування оформлення веб-сторінок.

Для створення сайту Google треба мати аккаунтGoogle (тобто бути зареєстрованим на сайті www.google.com).

1. Створюємо кореневу сторінку сайту.

1.1. Заходимо на http://sites.google.com

1.2. У вікні натискаємо кнопку Створити.

Буде відкрито середовище засобу створення веб-сторінок. Спочатку пропонується обрати шаблон сайту – пустий, Classroomsite (вже готовий шаблон дизайну сайту класу) та інший. За допомогою Переглянути галерею… можна переглянути інші варіанти дизайну сайту та обрати те, що більше підходить.

В рядку назва сайту водимо назву сайту. В полі URL-адреси українська назва сайту буде автоматично транслітерована англійської мовою. Якщо сайт с такою назвою вже існує, про це буде повідомлено та запропоновано змінити адресу сайту. У разі необхідності адресу можна змінити. Пам’ятайте, що при запису URL-адреси використовуються лише англійські літери та цифри (без пропусків). Вибираємо тему оформлення, а в розділі Додаткові опції вводимо стислий опис сайту (чий сайт, для кого призначений) та рівень доступу до сайту (або всі користувачі Інтернету або вибрані особи).

1.3. Далі вводимо символи з контрольної картинки та натискаємо кнопку Створити сайт.

1.4. Буде відкрито середовище редактора сторінок.

2. Редагування сторінки сайту

2.1.Натискаємо кнопку Редагувати сторінку, обираємо поля для введення інформації, вводимо новий текст. Наприклад, у вікні редактора замість «Домашня сторінка» вводимо необхідний заголовок, стислу інформацію про сайт, його призначення та за допомогою кнопки «Вставити» додаємо фотографію або інше зображення (пункт Зображення).

2.2 Натискаємо кнопку «Зберегти».

2.3. Щоб додати нову сторінку сайту,треба натиснути кнопку «Нова сторінка». У вікні «Створити нову сторінку» вводимо назву сторінки, обираємо тип сторінки (веб-сторінка) та визначаємомісце нової сторінки на сайті. Натискаємо кнопку «Створити сторінку». Доступні типи сторінок – веб-сторінка, оголошення, картотека, список.

2.3. Відкривається вікно редактору сторінки і ми додаємо до сторінки текст, зображення, таблиці, презентації, відеоролики та іншу інформацію.

2.4. Для ознайомлення з новинами та анонсом подій можна обрати тип сторінки – Оголошення.

2.5 Аналогічним чином створюємо всі сторінки, які передбачили при проектуванні сайту.

3. Зв’язування сторінок на сайті

3.1. Щоб зв’язати розроблені сторінки з заголовками на головній сторінці треба в вікні редактору сторінки (Редагувати сторінку) виділити заголовок, з яким потрібно зв’язати сторінку та натиснути кнопку «Посилання».

3.2. У відкритому вікні обратизліва пункт «Існуюча сторінка», обрати вже готову сторінку, натиснути кнопку «ОК»

3.3. Якщо все зроблено вірно, заголовок змінить свій колір на синій.

3.4. Аналогічними діями зв’язати розроблені сторінки із заголовками.

3.5. Натиснути кнопку «Зберегти». Сайт створений та розміщений в Інтернеті.

4. Підтримка сайту.

4.1 Для внесення змін на сайт, редагування вже існуючих сторінок заходимо на http://sites.google.com, обираємо в переліку сайтів потрібний. У відкритому вікні сайту обираємо зліва сторінку для редагування, натискаємо кнопку

та редагуємо.

4.2. Для викладення на сайт файлів для завантаження відвідувачами сайту обираємо кнопку Докладніше (меню Інші дії), обираємо пункт Налаштування сторінки, обираємо у відкритому вікні пункт Дозволити вкладені файли, натискаємо кнопку Зберегти. Переходимо на сторінку сайту, обираємо внизу сторінки посилання Додати файли та завантажуємо потрібні файли з комп’ютера.

4.3. Для надання доступу кільком користувачам для редагування сторінок сайту та розміщених матеріалів

Сайти Google зручно використовувати для створення простих інформаційних сайтів. Сайти Google рекомендується використовувати для створення освітніх сайтів та сайтів, де потрібно надати доступ редагування кільком користувачам. На сайті підтримки служби GoogleSites також надається інформація щодо створення, оформлення та використання сайтів в освітніх цілях.