Всеукраїнський тиждень дитячого читання-2017

Методичні рекомендації бібліотекарям загальноосвітніх навчальних закладів міста Вінниці щодо організації та проведення у 2017 році

Всеукраїнського тижня дитячого читання

Незабаром в усіх бібліотеках, основною цільовою аудиторією яких є діти та підлітки, розпочнеться щорічне бібліотечне свято – Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Зазвичай кожен день свята читання має свою тематику, традиційне театралізоване відкриття та закриття; чимало запрошених гостей відвідують бібліотеку в ці дні: поети, письменники, громадські діячі. В центрі заходів Тижня – книга та її читач. Для бібліотекарів це свято є чудовою нагодою для популяризації серед дітей читання і, власне, бібліотеки.

В 2017 році рекомендуємо провести Тиждень дитячого читання в шкільних бібліотеках міста Вінниці під гаслом: «Нам книжка відкриває всі світи».

Плануючи програму Тижня, пропонуємо врахувати успішні власні традиції його проведення, а також звернути увагу на:

- план заходів Тижня дитячого читання Національної бібліотеки України для дітей на 2017 рік (http://chl.kiev.ua/Default.aspx?id=6316);

- план заходів Тижня Вінницької обласної бібліотеки для дітей ім. І.Я. Франка (https://drive.google.com/file/d/0B201oMlZ26kiM2llYjEtS1RaSzA/view);

У підготовчій роботі рекомендуємо використовувати інформацію про:

- події, які відзначатимуться на державному рівні: Рік 100-ліття української революції, Рік німецької мови в Україні, Рік Японії в Україні, Рік Туризму, оголошений ООН

- пам'ятні літературні дати (розміщено на сторінці «Пам’ятні літературні дати» сайту НБУ для дітей http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=5289);

- дитячі книги України: нові надходження (розміщено на сторінці «Нові книги України» сайту НБУ для дітей http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=4662)

- книги-ювіляри 2017 року (презентація: https://www.slideshare.net/nbkidskiev/2017-71371588, а також перелік, наведений нижче)

Книги-ювіляри 2017 року

Для дошкільників та читачів 1-4 кл.

45 р. – М. Стельмах. «Літо – літечко».

40 р. – А. Костецький. «Все про мене».

50 р. – Л. Письменна. «Жар – пташенята»

50 р. – М. Сингаївський. «Метелик у портфелі»

50 р. – Б. Чайковський «Капітан Морський Вузол»

60 р. – П. Воронько. «Казка про Чугайстра»

60 р. – П. Глазовий. «Пушок і Дружок»

80 р. – Н. Забіла. «Веснянка»

80 р. – О. Іваненко. «Джмелик»

95 р. – К. Чуковський. «Мийдодир», «Тарганисько».

100 р. – К. Чуковський. «Крокодил»

115 р. – Б. Поттер. «Кролик Пітер»

120 р. – Д. Мамін-Сібіряк. «Оленчині казки»

130 р. – А. Чехов. «Каштанка»

180 р. – О. Пушкін. «Казка про царя Салтана»

180 р. – Г. Андерсен. «Нове вбрання короля»

190 р. – В. Гауф. «Карлик Ніс»

205 р. – брати Грімм. «Дитячі і сімейні казки»

320 р. – Шарль Перро. «Казки матінки Гуски»

Для читачів 5-9 кл.

60 р. – І. Єфремов. «Туманність Андромеди»

65 р. – О. Гончар. «Таврія»

65 р. – Е. Хемінгуей. «Старий і море»

75 р. – А. Сент-Екзюпері. «Маленький Принц»

80 р. – Д. Толкієн. «Хоббіт»

95 р. – Р. Сабатіні. «Одіссея капітана Блада»

105 р. – А. Конан-Дойль. «Загублений світ»

115 р. – А. Конан-Дойль. «Собака Баскервілів»

120 р. – Е. Войнич. «Овод»

120 р. – Г. Уельс. «Людина-невидимка»

135 р. – М. Твен. «Принц і жебрак»

145 р. – Ж. Верн. «Навколо світу за 80 днів»

150 р. – Ж. Верн. «Діти капітана Гранта»

150 р. – Шарль де Костер. «Легенда про Уленшпігля»

155 р. – В. Гюго. «Знедолені»

165 р. – Г. Бічер-Стоу. «Хатина дядька Тома»

165 р. – І. Тургєнев. «Муму»

Як би не було сплановане свято, слід пам’ятати, що його провідним завданням при проведені має бути стимулювання у дітей інтересу до читання та самостійного вибору книг, підвищення інтелектуального та духовного потенціалу школярів, посилення ролі книги в безперервному освітньому процесі.

Важливо, щоб дні Тижня були наповнені активними, діалоговими, ігровими формами роботи, які дозволяють стимулювати читацьку активність дітей та підлітків.

Сучасні інтерактивні, динамічні форми роботи, театралізовані та видовищні заходи в рамках Тижня дитячого читання дозволять зробити його більш цікавим, масовим і святковим. Креативні карнавали літературних героїв улюблених книг, фестивалі дитячого читання та творчості, приурочені до Свята книги, стануть заохоченням дітей до читацької культури, спілкування, радісних відкриттів світу літератури. А створення емблеми Тижня дитячого читання стане поштовхом до творчого пошуку цікавих ідей серед наших відвідувачів і зокрема бібліотекарів.

Пропонуємо примірну програму проведення Тижня в шкільних бібліотеках (за основу взята програма, розроблена Національною бібліотекою України для дітей).

Перший день. Урочисте відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання. Традиційно відбувається у вигляді театралізованого свята, при цьому добре було б розпочати саме із знайомства дітей-читачів із тими заходами, які чекатимуть на них протягом книжкових іменин. Це можуть зробити літературні герої – учасники свята – у вигляді повідомлень, відеопрезентацій, запрошень на ті чи інші заходи. Доречним буде проведення флешмобів, які популяризуватимуть читання серед своїх ровесників, а також «бібліотечні візити» у дитячі садочки, будинки дитячої творчості тощо.

Другий день можна присвятити новим книгам української дитячої літератури. Презентацію новинок можна провести у вигляді «Книжкового кафе» – стилізувати розповідь про них під справжнє меню, пропонуючи при цьому книги на різний «смак» (від найпростіших до вишуканих «страв») та вигляд (друковану, аудіо- та електронну книгу). Гарним додатком до такого заходу стануть наочні форми популяризації літератури: бібліотечні плакати, тематичні полиці, книжкові виставки. Враховуючи вік та смаки юних читачів, можна оформити тематичні полиці і книжкові виставки: (для читачів-учнів 1-4 кл. «У гаю-гаю казки блукають, старі і нові», «Нові острови у книжкових морях», для читачів-учнів 5-7 кл. «Книги – супер, читати – круто!!!», для читачів-учнів 8-9 кл. «Я читаю про… А ти?».

Звернутися до золотої полички дитячої літератури, пригадати добре знайомі або призабуті імена і книжки можна протягом двох наступних, умовно званих ювілейних днів (посилання на презентацію «Книги-ювіляри 2017» та список книг-ювілярів для різних вікових категорій наданий вище). Пріоритетними формами зустрічі книги і читача можуть бути бліц-турніри, квести, вікторини, літературні лото, пазли, «Поле чудес» та інші ігрові форми роботи. Конкурс «Пантомімо-байок» до 190-річчя від дня народження Леоніда Глібова, літературна гра «Шарль-Квест-Перро» (додаток 1), відеовгадайка «МультиКазка» для читачів молодшого шкільного віку будуть не лише захоплюючими, але й пізнавальними. Для книг-ювілярів 2017 року у один із днів Тижня бібліотеку радимо перетворити у літературний музей. Тій або іншій книзі присвятити стенд із цікавими фактами про твір та письменника, оформити тематичну полицю із різними виданнями, запропонувати читачам відеогодину екранізації книги-ювіляру. Такий захід можна провести для читачів усіх вікових категорій.

Наступні дні Тижня можна зробити тематичними. У виборі тем знову звернемося до ювілейних і пам’ятних дат, новинок літератури, враховуючи інтереси дітей. Читачів 1-4 класів зацікавить гумористичний конкурс «Найкращий півень» (до року Півня за східним календарем), для середнього шкільного віку рекомендуємо цикл заходів «Мій найкращий друг – собака» (додаток 2), для читачів старшого шкільного віку – вечір українського романсу «Пісня – це душа…» (додаток 3). Захоплюючим може бути комплексний захід «Бібліотуризм: мандруємо із героями книг», у рамки якого включити літературну подорож «Від Англії та Польщі із Гугуце, Суботиком, Марисею, ще й знаменитою п’ятіркою»: (за творами Е. Блайтон (Англія), С. Вангелі (Молдова), Пауля Маара (Німеччина), М. Конопніцької (Польща)», фантастичну подорож «Всесвіт української фантастики», історичну подорож «Машина часу? 100 років назад» (до Року української революції 1917-1918 рр.), географічно-пізнавальну подорож «Країна Сонця, що сходить» (до Року Японії в України).

(Додатки на допомогу до проведення заходів розроблені НБУ для дітей)

Також нагадуємо, що протягом Тижня традиційно проводиться акція «Подаруй бібліотеці книгу!», яка надає змогу усім бажаючим не тільки познайомитись з новими книгами та періодикою, а й подарувати принесену з дому книгу шкільній бібліотеці.

З метою популяризації книги та підняття престижу читання, задля формування позитивного іміджу шкільної бібліотеки найяскравіші події Тижня рекомендуємо висвітлювати у засобах масової інформації – на шпальтах шкільних газет, учнівських радіоефірах, власних бібліотечних сторінках, сайтах і блогах.

Підготувала методист з бібліотечних фондів КУ «ММК»

Нарольська К.В.

Завантажити документ

Наказ "Про проведення Всеукраїнського тижня дитячого читання у шкільних бібліотеках м. Вінниці"

Форма для звіту

Наказ "Про підсумки проведення Всеукраїнського тижня дитячого читання в шкільних бібліотеках м. Вінниці"