Всеукраїнський тиждень дитячого читання - 2021

Матеріали на допомогу у проведенні Тижня дитячого читання - 2021

«Книжки читай- успіху досягай» в шкільних бібліотеках міста Вінниці

Незважаючи на непросту ситуацію із пандемією, наприкінці березня у бібліотеках України традиційно відзначається Тиждень дитячого читання – урочисте свято книги та читання, зустрічі з письменниками, художниками і видавцями, феєрверк різноманітних книжкових розваг. Усе на цьому святковому тижні спрямоване на те, щоб дитина і книга знайшли одне одного.

Тиждень дитячого читання-2021 в бібліотеках України проходитимеи під гаслом «Книжки читай - успіху досягай». Радимо присвятити його Книзі, приділивши увагу письменникам і книжкам-ювілярам, новинкам дитячої літератури.

Плануючи програму Тижня, пропонуємо врахувати успішні власні традиції його проведення, а також звернути увагу на:

- план заходів Тижня дитячого читання спеціалізованих бібліотек України для дітей (http://chl.kiev.ua/prof_nov/2021/210319/zahody_21.pdf)

- сторінку Національної бібліотеки України для дітей, присвячену Всеукраїнському тижню дитячого читання-2021 рік (http://chl.kiev.ua/Default.aspx?id=9514);

У підготовчій роботі рекомендуємо використовувати інформацію про:

- пам'ятні літературні дати-2021 (інформація розміщена на сторінці «Пам’ятні літературні дати» сайту НБУ для дітей та доступна за посиланням http://chl.kiev.ua/Default.aspx?id=9216);

- дитячі книги України: нові надходження (інформація розміщена на сторінці «Нові книги України» сайту НБУ для дітей http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=4662);

- книги-ювіляри 2021 року (презентація: https://www.slideshare.net/slideshow/embed_code/key/IUBdh6X92ElbCP).

Тиждень дитячого читання може складатися із тематичних днів, днів за літературними жанрами, за видами мистецтва, за віковою категорією читачів або з окремих заходів.

Як би не було сплановане свято, слід пам’ятати, що його провідним завданням має бути стимулювання у дітей інтересу до читання та самостійного вибору книг. Тож важливо, щоб Тиждень був наповнений різноманітними формами роботи.

Зважаючи на неможливість у зв’язку із карантином відвідування учнями закладів загальної середньої освіти, заходи, присвячені Тижню, слід провести дистанційно шляхом розміщення матеріалів на бібліотечних сайтах та блогах, електронних сторінках, в професійній групі в соцмережі Фейсбук, проведення ZOOM-конференцій тощо.

При підготовці заходів рекомендуємо звернути увагу на:

  • віртуальні бібліотечні виставки, які дають можливість поєднувати різноманітний контент (текстовий, графічний, звуковий та відео), не обмежувати глядачів у часі та просторі значно підвищує її ефективність, дозволяють глибше розкрити зміст, привернути увагу, сприяють творчому розвитку учнів та професійному збагаченню самих бібліотекарів;

  • віртуальні бібліотечні заняття;

  • онлайн екскурсії, подорожі, мандрівки, які дозволять віддаленим користувачам побачити визначні архітектурні та історичні світові пам’ятки, дізнатися про різноманіття культур, традицій та звичаїв, помилувалися унікальними краєвидами тощо;

  • онлайн-вікторини, літературні ігри;

  • відеозаписи майстер-класів із виготовлення закладок, обкладинок, читацьких щоденників, створення великодньої писанки, опанування основ декупажу тощо.

Онлайн-ресурси та інструменти на допомогу:

1. Ukraїner

Це мандри Україною, де вам покажуть країну з неба (це відео вже переглянули більше 700 тисяч разів), познайомлять з українськими болгарами та горюнами і звозять у гості до рідних міст Христини Соловій, Jerry Heil та alyona alyona.

2. Живі письменники

Це інтерв’ю із сучасними письменниками й письменницями, де вони розповідають про дитинство, знайомлять із книжками, відповідають на запитання. До відео розроблені методичні рекомендації. У них є завдання не лише з мови та літератури, а й з математики, інформатики, дизайну та технологій і навіть образотворчого мистецтва.

Для роботи потрібно, щоб:

  • дитина подивилася ролик про письменника чи письменницю (усі відео тут);

  • ви завантажили методичні матеріали та обирали, в якій галузі вам допомагатимуть письменники та їхні книжкові герої (усі методичні матеріали тут).

3. Книга-мандрівка

Український мультсеріал, створений на основі бестселера “Книга-мандрівка. Україна” про всесвітньо відомих українців та події, про які в нас не завжди добре знають.

4. OpenTheatre

Це сучасний український театр онлайн. Тут можна побувати за лаштунками українських театрів і подивитися вистави.

5. Екскурсії музеями світу (англійською)

Це можливість усім разом відправитися на екскурсію в музеї світу – добірка від Google Arts&Culture.