Всеукраїнський тиждень дитячого читання-2016

Методичні рекомендації шкільним бібліотекарям міста Вінниці щодо організації та проведення у 2016 році Всеукраїнського тижня дитячого читання

Провідним завданням при проведені Тижня має бути стимулювання у дітей інтересу до читання та самостійного вибору книг, підвищення інтелектуального та духовного потенціалу школярів, посилення ролі книги в безперервному освітньому процесі. Спілкування з книгою поглиблює рівень знань, допомагає формувати в учнівської молоді художній смак, сприяє самоосвіті.

В цьому році пропонуємо провести Тиждень дитячого читання в шкільних бібліотеках міста Вінниці під гаслом: «Хочеш бути успішним – читай!».

При плануванні програми заходів варто не лише врахувати власний позитивний досвід попередніх років, а й скористатися вдалими знахідками колег, порадами щодо організації Тижня працівників Національної бібліотеки України для дітей (chl.kiev.ua). В цьому році, як і в минулому, НБУ для дітей оголосила його «Тижнем Шаленого Читання».

У підготовчій роботі рекомендуємо використовувати інформацію про:

  • пам'ятні літературні дати (розміщено на сторінці «Пам’ятні літературні дати» сайту НБУ для дітей http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=5289);

  • найкращі дитячі книги України (розміщено на сторінці «Нові книги України» сайту НБУ для дітей http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=4662)

Також наводимо перелік книг-ювілярів 2016 року.

Для читачів-учнів 1-4 класів:

  • 65 р. – «Пригоди Цибуліно» Д. Родарі

  • 80 р. – «Іграшки» А. Барто

  • 80 р. – «Золотий ключик, або Пригоди Буратіно» О. Толстого

  • 90 р. – «Вінні-Пух та його друзі» А. Мілна

  • 90 р. – «Телефон» К. Чуковського

  • 185 р. – «Казка про царя Салтана» О. Пушкіна

  • 200 р. – «Лускунчик» Е. Гофмана

Для читачів-учнів 5-7 класів:

  • 45 р. – «Білий Бім Чорне Вухо» Г. Троєпольського

  • 120 р. – «Малий лорд Фаунтлерой» Ф. Бернет

  • 120 р. – «Максимко» К. Станюковича

  • 140 р. – «Пригоди Тома Сойєра» М. Твена

  • 145 р. – «Аліса у Задзеркаллі» Л. Керрол

  • 290 р. – «Пригоди Гуллівера» Д. Свіфта

Для читачів-учнів 8-9 класів:

  • 65 р. – «Над прірвою у житі» Д. Селінджера

  • 95 р. – «Червоні вітрила» О. Гріна

  • 115 р. – «Собака Баскервілій» А. Конан-Дойля

  • 170 р. – «Граф Монте-Крісто» О. Дюма

  • 180 р. – «Капітанська дочка» О. Пушкіна

  • 185 р. – «Вечори на хуторі поблизу Диканьки» М. Гоголя

  • 190 р. – «Останній із могікан» Ф. Купер

  • 415 р. – «Гамлет» В. Шекспіра

Звертаємо увагу на такі літературні ювілеї 2016 року:

  • 190 р. від дня народження Карло Коллоді

  • 110 р. від дня народження П. Треверс

  • 160 років від дня народження Лаймена Френка Баума;

  • 125 років від дня народження Волкова Олександра Мілентійовича

  • 245 р. від дня народження Вальтера Скотта

  • 170 р. від дня народження Г. Сенкевича

  • 95 р. від дня народження В. Малика

Всеукраїнський тиждень дитячого читання в шкільних бібліотеках Вінниці у 2016 році може складатися із тематичних днів: наприклад, за літературними жанрами (День казки, День періодики, День історичної книги, День детектива, День поезії тощо), за видами мистецтва (День кіно, День мультфільму, День музики, День театру), або з окремих заходів. Важливо, щоб його дні були наповнені активними, діалоговими, ігровими формами роботи, які дозволяють стимулювати читацьку активність дітей та підлітків, а у випадку проведення Тижня за тематичними днями – й розкривати основну тему дня.

Серед різноманітних заходів Тижня почесне місце мають посідати ігрові форми роботи. Численні вікторини, літературні змагання (як групові, так і індивідуальні) не лише розвиватимуть у дитини пам’ять, логічне та образне мислення, але й спонукатимуть взяти в руки ту чи іншу книгу.

Зауважимо, що як би не проводився Тиждень – за тематичними днями чи окремими заходами – традиційно його відкриття відбувається як театралізована вистава за участю героїв улюблених дитячих книг. Проходять зустрічі із письменниками, художниками і видавцями. Відкриття - це найбільш яскрава та феєрична частина тижневого свята. У день же закриття Тижня варто підбити підсумки всіх конкурсів, вікторин тощо, провести нагородження переможців, визначити найактивніших читачів, заохотити тих, хто прийшов до бібліотеки вперше.

Пропонуємо орієнтовну програму проведення Тижня за тематичними днями:

1-й день – День патріотичної книги «Я – українець і пишаюсь цим!»

Оскільки сьогодні питання виховання зростаючої особистості в дусі справжнього патріотизму стоїть як ніколи гостро, доречним буде присвятити один з днів Тижня патріотичній книзі. Цього дня пропонуємо оформити книжково-ілюстративні та фотовиставки, для старшокласників провести тематичний театралізований вечір, історичний турнір-вікторину.

2-й день – День англійської літератури «Книжки Туманного Альбіону»

Указом Президента України 2016 рік оголошено Роком англійської мови в Україні, тому один з днів Тижня доцільно присвятити творчості англомовних письменників. Рекомендуємо провести літературні дуелі, вікторини, диспути, театралізовані вистави, присвячені книгам-ювелярам англійських письменників.

3-й день – День театру «Чарівний світ Мельпомени»

Наприкінці березня (27 числа) відзначається Міжнародний день теару, тому в один з днів Тижня рекомендуємо провести заходи відповідної тематики. Цього дня доречним можуть бути інсценізації творів вітчизняних та зарубіжних сучасних авторів та письменників-класиків, конкурс на кращого юного актора або режисера, вікторина «Корифеї української сцени».

4-й день – День літературних ювілеїв «Ба, знайомі всі обличчя!»

Заходи в цей день радимо присвятити давно улюбленим і добре знайомим книгам-ювелярам та творам письменників-ювілярів або найкращим книгам України, інформація про які наведена вище.

5-й день – День казки «В гостях у казки»

Потрапити у світ казки дітям допоможе вікторина із мультимедійним супроводом «Яскраві барви казок», у ході якої учасники не лише пригадають улюблених письменників-казкарів, але й матимуть змогу передивитися уривки із мультиплікаційних екранізацій цих творів та ознайомлення із кращими ілюстраціями до них. Також ефективною формою роботи цього дня буде літературна гра «Казки його життя» за творами Г.Х.Андерсена. Вшанування генія датського казкаря тим більш доречне, що Тиждень проходить напередодні його дня народження (2 квітня – Міжнародного дня дитячої книги).

Беручи до уваги наведені вище пам’ятні дати 2016 року, наводимо наданий НБУ для дітей орієнтовний перелік заходів Тижня, дні якого не об’єднаних загальною тематикою.

КНИЖКОВІ ВИСТАВКИ. Без цієї форми наочної популяризації книги важко уявити бібліотеку. Популяризуючи творчість письменників-ювілярів і книги, що також відзначають ювілейні дати, та враховуючи пам’ятні дати 2016 р., варто оформити та презентувати наступні виставки: «Лише одна! Але яка…» (презентація книг письменників-ювілярів 2016 року для читачів-учнів 1-4 класів), «Лицарі, шляхтичі, козаки…» (твори ювілярів-класиків історичного жанру для читачів-учнів 8-9 класів). «За чверть віку: письменники незалежної України» (до 25-річчя незалежності України), «Мова міжнародного спілкування» (до Року англійської мови в Україні).

ЛІТЕРАТУРНІ «СНІДАНКИ». Їхня мета – зробити читання для дітей захоплюючим процесом, звернувши увагу на цікаві факти з життя автора або історії твору. Під час таких заходів слід розповісти читачам про книги-ювіляри 2016 року, список яких наведено вище. Наприклад: «Ті, хто не любили Вінні-Пуха», «Піннокіо та Буратіно брати-близнята?», «Максимко: історія негритянського хлопчика» (для читачів-учнів 1-4 класів), «Довга подорож Гуллівера», «Де знаходиться острів Робінзона?», «Білий Бім Чорне Вухо: трагічна історія вірності» (для читачів-учнів 5-7 класів), «Робити дива своїми руками: галіот капітана Гріна», «Те, що не вмирає: поема Лесі Українки «Одержима», «Над прірвою у житі: книга-вибух» (для читачів-учнів 8-9 класів). При цьому використати голосне читання уривків творів, а також різноманітні фото- та відеоматеріали.

ЛІТЕРАТУРНІ ІГРИ. Користуються серед читачів особливою популярністю, але й потребують від них хоча б мінімальної підготовки. Різноманітні за формою та змістом (вікторини, літературні подорожі, пазли, інтелектуальні ігри, квести, конкурси тощо), вони не лише популяризують книгу та стимулюють читання, але й розвивають дитячу пам’ять, логіку, мислення. У рамках Тижня можна провести наступні ігри: бліц-турнір «Динозаврики» за книгою Е. Заржицької «Пригоди Рожевого Динозаврика та його друзів» (для читачів-учнів 1-4 класів), літературний квест «Знайди книгу» за книгами-ювілярами 2016 року та вікторину «Козацька абетка», мета якої сприяти патріотичному вихованню учнів шляхом ознайомлення з історією українського козацтва, для читачів-учнів 5-7 класів, літературну подорож «Сторінками творів зарубіжних письменників» та інтелектуальну гру «Мікрокосмос «Лісової пісні» для читачів-учнів 8-9 класів.

ЛІТЕРАТУРНІ РАНКИ І ВЕЧОРИ, ІНСЦЕНІЗАЦІЇ ТВОРІВ, РОЛЬОВІ ІГРИ також є невід’ємною частиною популяризації дитячої літератури. Їх проведення стимулює читання як у глядачів, так і у самих учасників. Читачам-учням 1-4 класів цікавим буде літературний ранок «Магазин незабутих друзів», присвячений іграшкам – героям книг. Під час його проведення діти не лише пригадають улюблені книжки, але й зустрінуться з новими та призабутими творами.

Варто пам'ятати, що вперше із книжкою дитина знайомиться у родині. Отже, важливим фактором для успішного проведення Тижня є залучення до його заходів батьків школярів, що у свою чергу сприятиме розвитку сімейного читання. Для зацікавлених батьків доцільно організувати анкетування «Читання у вашій родині», можна запропонувати їм допомогти оформити тематичні полички «Моя улюблена книга у дитинстві» і «Улюблена книга моєї дитини», провести консультації на тему «Читання у родині: традиції та інновації», «Нові книги для вашої дитини».

Зауважимо, що протягом Тижня традиційно проводиться акція «Подаруй бібліотеці книгу!», яка надає змогу усім бажаючим не тільки познайомитись з новими книгами та періодикою, а й подарувати принесену з дому книгу шкільній бібліотеці.

З метою популяризації книги та підняття престижу читання, задля формування позитивного іміджу шкільної бібліотеки найяскравіші події Тижня рекомендуємо висвітлювати у засобах масової інформації – на шпальтах шкільних газет, учнівських радіоефірах, власних бібліотечних сторінках, сайтах і блогах.

Підготувала методист з бібліотечних фондів ММК ДО ВМР

Нарольська К.В.

Завантажити документ

Наказ про проведення Всеукраїнського тижня дитячого читання в шкільних бібліотеках м. Вінниці

Наказ про підсумки проведення Всеукраїнського тижня дитячого читання в шкільних бібліотеках м. Вінниці