Всеукраїнський тиждень дитячого читання - 2019

Методичні рекомендації щодо організації та проведення у 2019 році Тижня дитячого читання «Книга розкривається – мандрівка починається»

в шкільних бібліотеках міста Вінниці

Щорічно в бібліотеках України для дітей проходить Всеукраїнський тиждень дитячого читання. В цей час юні читачі отримують багато корисної інформації, здійснюють своєрідну мандрівку до неосяжного всесвіту цікавих книжок, де на них чекають презентації нової літератури, зустрічі з письменниками, майстрами художнього слова. Цей тиждень має стати святом дитячого читання, яке допоможе познайомити дитину з книгою, подружити їх, закохати у друковане Слово.

Тиждень дитячого читання-2019 в шкільних бібліотеках міста Вінниці рекомендуємо провести під гаслом «Книжка відкривається – мандрівка починається». Радимо присвятити його Книзі, приділивши увагу письменникам і книжкам-ювілярам, новинкам дитячої літератури, а також популяризації книги за допомогою комп’ютерних технологій та мережі Інтернет.

Плануючи програму Тижня, пропонуємо врахувати успішні власні традиції його проведення, а також звернути увагу на:

- план заходів Тижня дитячого читання Національної бібліотеки України для дітей на 2019 рік (http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=8719);

- план заходів в рамках Тижня Вінницької обласної бібліотеки для дітей ім. І.Я. Франка (https://drive.google.com/file/d/14jEVAl2ZydAj0OCDgKUFLR6aRoSMlaCj/view);

- заходи, що заплановані на 18.03.-22.03.2019 у Вінницький обласній бібліотеці для юнацтва (https://vinobu.vn.ua/?page_id=1255)

У підготовчій роботі рекомендуємо використовувати інформацію про:

- пам'ятні літературні дати (інформація розміщена на сторінці «Пам’ятні літературні дати» сайту НБУ для дітей або доступна за посиланням http://www.chl.kiev.ua/mbm/Book/View/404#page/1/mode/2up);

- дитячі книги України: нові надходження (інформація розміщена на сторінці «Нові книги України» сайту НБУ для дітей http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=4662);

- книги-ювіляри 2019 року (презентація: https://www.slideshare.net/nbkidskiev/2019-datu-red-129670810).

Тиждень дитячого читання може складатися із тематичних днів (наприклад: 1-й день. Відкриття Тижня: «З книгою жити – з добром дружити»; 2-й день. День нових книг: «Познайомимося! Ми новенькі!»; 3-й день. День письменників-ювілярів: «Творили й творимо для вас»; 4-й день. День книжок-ювілярів: «Усе минуще, тільки книги вічні»; 5-й день. Закриття Тижня: «Читати – це круто!»), днів за літературними жанрами (День казки, День періодики, День історичної книги, День детектива, День поезії тощо), за видами мистецтва (День кіно, День мультфільму, День музики, День театру), за віковою категорією читачів (День наймолодшого читача, День сімейного читання), або з окремих заходів.

Як би не було сплановане свято, слід пам’ятати, що його провідним завданням має бути стимулювання у дітей інтересу до читання та самостійного вибору книг. Тож важливо, щоб Тиждень був наповнений різноманітними формами роботи. Це можуть бути цикли книжково-ілюстративних виставок або буктрейлерів, презентації книжкових новинок, літературні ранки, театралізовані та лялькові вистави, перегляд відероликів, різноманітні конкурси та ігри, літературні зустрічі, майстер-класи, читацькі конференції. Помічниками бібліотекарів в організації та проведенні заходів можуть стати найактивніші читачі.

Слід пам’ятати, що дитина сьогодні – не пасивний споживач інформації, а повноправний учасник бібліотечного життя. Плануючи програму Тижня, доцільно скористатися наведеними далі порадами від фахівців Національної бібліотеки України для дітей, які велику увагу приділяють саме самостійності та творчій активності читачів. Так, не варто зводити роль книжкових виставок – візитних карток бібліотеки – лише до перегляду книг. Існує багато бібліотечних «хитрощів»: заховати книжку на виставці під обгортку; зашифрувати або «переплутати» назви книг; запропонувати читачам оформити і презентувати власну виставку; враховуючи особисті смаки, провести міні-квест з використанням книг на виставках; влаштувати бліц-вікторини на ту чи іншу тему. Поряд із традиційними схемами книжкових виставок письменників-ювілярів 2019 року (додаток 1 (1.1 і 1.2)) можна оформити виставку-гру «Особиста справа №…», де читачі повинні будуть вгадувати відомі твори за жартівливою анотацією, наприклад:

«Історія про повітряну подорож з метою придбання ексклюзивного жіночого взуття» (М. Гоголь, «Ніч перед Різдвом»);

«Казка про ефективного менеджера в управлінських структурах» (О. Пушкін, «Казка про царя Салтана»);

«Історична повість про передвиборчі піар-технології» (П. Куліш, «Чорна рада»);

«Історія одного незвичайного, але дуже ефективного виховання» (Р. Кіплінг, «Мауглі»);

«Роман про трьох дууууже різних чоловіків… хоча насправді їх було більше» (О. Дюма, «Три мушкетери»).

Цікаві ідеї оформлення книжкових виставок можна подивитися тут.

Жодну дитячу бібліотеку сьогодні неможливо уявити без літературної гри. Відрізняючись одна від одної за змістом і формою, ігри у бібліотеках виконують одну мету – захоплююче і ненав’язливо відкривають читачам світ книги. Під час Тижня дитячого читання кожна бібліотека стає справді територією гри, де читачам, враховуючи їхній вік, пропонують традиційні вікторини і складні квести, ігри настільні і рухливі, творчі та інтелектуальні, ігри із використанням новітніх технологій (цікаві розробки можна подивитися тут). Перегорнувши календар літературних та пам’ятних дат поточного року, можна підготувати цілий спектр ігрових заходів: квести «Що Пчілка дітлахам несе?» за творами Олени Пчілки (додаток 3), «Всесвіт муммі-тролів» за казками Туве Янсон для читачів учнів 1-4 класів, «Услід за Ракетою на чотирьох лапах!» за книгами Джеймса Стронга для учнів 5-6 класів, етнографічну гру «Український рік» за творами В. Скуратівського для учнів 7-9 класів (додаток 4). Використовуючи творчість сучасних вітчизняних і зарубіжних дитячих письменників, можна запропонувати читачам різних вікових категорій «літературне доміно» (додаток 2) – учасники повинні скласти назву, вгадати автора тієї чи іншої книги, а також вірно підібрати цитату. Такі ігри популяризують літературу, розвивають пам’ять, увагу, асоціативне мислення.

Поруч з ігровими заходами особливу роль у популяризації дитячого читання традиційно відіграють мультиплікаційне та кіномистецтво. У 2019 році варто згадати 100-річний ювілей українського дитячого поета і прозаїка Юхима Чеповецького, чиє ім’я як сценариста та автора пісень тісно пов’язане із рядом відомих мультфільмів, серед яких культові – «Лікар Айболить» та «Пригоди капітана Врунгеля». Читачів-учнів 1-4 класів варто запросити на мультиплікаційний калейдоскоп «Мультикраїна дядька Юхима», а читачів середнього і старшого шкільного віку зацікавить перегляд та подальше обговорення фільмів-екранізацій за творами відомої канадської письменниці Люсі Мод Монтгомері (список мультфільмів та фільмів див. у додатку 5), а також літературна світлиця «Ульф Старк та інші диваки» за книжками сучасного шведського письменника Ульфа Старка (додаток 6).

Дитяча творчість, на яку надихають саме книги, – це також своєрідне продовження процесу читання, адже у цьому випадку читач може бути автором, співавтором, художником-ілюстратором, критиком, видавцем, режисером, актором. Доречним буде проведення протягом усього Тижня ряду конкурсів. Читачі зможуть захищати свої роботи у номінаціях «Нескінчене читання» на кращий літературний рімейк або передісторію улюбленої книги, «Сподобалося чи ні?» на кращий відгук на книгу, «Три хвилини!» на кращий буктрейлер (докладніше про створення буктерйлеру можна дізнатися тут), «У світі книжкової моди» на кращий костюм літературного героя, «Бюро літературних знахідок» на кращу саморобку, «Книговернісаж» на кращу ілюстрацію тощо. Підсумки таких конкурсів можна підвести в останній день Тижня.

Читання не може існувати як окрема частина життя, воно міцно пов’язане із навчанням у школі та власним хобі, співіснує (а не ворогує!) з інтернетом, соціальними мережами і може подарувати незабутні відкриття та зустрічі, і хтозна, визначити подальшу долю того, хто бере книгу до рук...

методист КУ "ММК" Нарольська К.В.

за методичними порадами Національної бібліотеки України для дітей