Всеукраїнський тиждень дитячого читання-2022

Матеріали на допомогу у проведенні Тижня дитячого читання - 2022

«Нація, яка читає - непереможна!» в шкільних бібліотеках міста Вінниці

Наприкінці березня в усіх дитячих бібліотеках країни щорік проходить Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Традиційно це найбільше книжкове свято року. Національна бібліотека України для дітей звернулася до всіх бібліотекарів із закликом - провести Всеукраїнський тиждень дитячого читання - 2022 під гаслом «Нація, яка читає - непереможна!» та подарувати українським дітям свято книги і читання.

Сьогодні як ніколи важливо докласти усіх зусиль, щоб відволікти дітей від страшної реальності. Розрадити, заспокоїти та втішити може гарна книга, дружня зустріч, слова розуміння та підтримки - все те, що учні наших шкіл завжди отримували від шкільних бібліотекарів.

Пропонуємо долучитися до Національної акції - Всеукраїнського тижня дитячого читання, що пройде з 23 березня по 1 квітня. Докладніше тут: https://cutt.ly/USUl6fN ; https://cutt.ly/4SUzlIb


Зважаючи на неможливість відвідування учнями закладів загальної середньої освіти, заходи, присвячені Тижню, слід провести дистанційно шляхом розміщення матеріалів на бібліотечних сайтах та блогах, електронних сторінках, в професійній групі в соцмережі Фейсбук, проведення ZOOM-конференцій тощо.


Пропонуємо організувати:

  • авторські читання від місцевих письменників (записати відео читань), щоб діти, які зараз знаходяться у гарячих регіонах нашої країни, могли слухати книги віддалено. Посилання на відео можна поширювати на сторінках бібліотек та власних профілях у соцмережах;

  • «Рятівна книга. Читацький щоденник» - це розповіді від учнів-читачів про книгу, що підтримувала їхній дух у час війни, що «загартувала» характер. Про книжкові історії, які навчили бути сміливими, справедливими, щирими, відкритими. Можна розказати про персонаж, який надихає. Напишіть текст, якщо є змога - додайте фото книги (бажано не робити світлин із зображеннями дітей).

(за рекомендаціями Національної бібліотеки України для дітей)

Як би не було сплановане свято, слід пам’ятати, що його провідним завданням має бути відволікти дітей від жахів війни, занурити їх у чарівний світ читання. Тож важливо, щоб Тиждень був наповнений різноманітними формами роботи.


При підготовці заходів рекомендуємо звернути увагу на:

  • віртуальні бібліотечні виставки, які дають можливість поєднувати різноманітний контент (текстовий, графічний, звуковий та відео), не обмежувати глядачів у часі та просторі значно підвищує її ефективність, дозволяють глибше розкрити зміст, привернути увагу, сприяють творчому розвитку учнів та професійному збагаченню самих бібліотекарів;

  • віртуальні бібліотечні заняття;

  • онлайн екскурсії, подорожі, мандрівки, які дозволять віддаленим користувачам побачити визначні архітектурні та історичні світові пам’ятки, дізнатися про різноманіття культур, традицій та звичаїв, помилувалися унікальними краєвидами тощо;

  • онлайн-вікторини, літературні ігри;

  • відеозаписи майстер-класів із виготовлення закладок, обкладинок, читацьких щоденників, опанування основ декупажу тощо.


Онлайн-ресурси та інструменти на допомогу:

1. Ukraїner

Це мандри Україною, де вам покажуть країну з неба (це відео вже переглянули більше 2,5 мільйони разів), познайомлять з українськими болгарами та горюнами і звозять у гості до рідних міст Христини Соловій, Jerry Heil та alyona alyona.

Після того як РФ та Білорусь підступно напали на Україну на каналі розповідають усьому світу про ці події. Фіксують злочини та звитяги, викривають фейки російської пропаганди та показують, як потужно чинить спротив український народ.

2. Живі письменники

Це інтерв’ю із сучасними письменниками й письменницями, де вони розповідають про дитинство, знайомлять із книжками, відповідають на запитання. До відео розроблені методичні рекомендації. У них є завдання не лише з мови та літератури, а й з математики, інформатики, дизайну та технологій і навіть образотворчого мистецтва.

Для роботи потрібно, щоб:

  • дитина подивилася ролик про письменника чи письменницю (усі відео тут);

  • ви завантажили методичні матеріали та обирали, в якій галузі вам допомагатимуть письменники та їхні книжкові герої (усі методичні матеріали тут).

3. Книга-мандрівка

Український мультсеріал, створений на основі бестселера “Книга-мандрівка. Україна” про всесвітньо відомих українців та події, про які в нас не завжди добре знають.

4. OpenTheatre

Це сучасний український театр онлайн. Тут можна побувати за лаштунками українських театрів і подивитися вистави.

5. Екскурсії музеями світу (англійською)

Це можливість усім разом відправитися на екскурсію в музеї світу – добірка від Google Arts&Culture.

6. Електронна бібліотека ресурсів з безкоштовним доступом до книг, аудіокниг, мультфільмів для дітей


Підготувала консультант КУ "ЦПРПП ВМР" Нарольська Катерина