Pamukkale - bavlněný hrad

Pamukkale Turecko

Voda teče dolů, to ví snad každý. Po střechách, po stromech, po skalách, čůrky, potoky i veletoky a míří většinou do moře. Většinou. Nějaká voda však do moře nedoteče, ani do bezoodtokého jezera na povrchu. Klesá půdním i horninovým profilem kam se až klesat dá, cestou v sobě rozpouští vše, co se ve vodě rozpustit dá, až se dostane někam, odkud se nikam již dál dostat nedá. V jamách pevninské kůry se nachází mnohdy hluboko pod hladinou moře statisíce krychlových kilometrů vody, nasycené solemi v koncentraci přes 50 g/l. Jsou to nekonečná ložiska anorganického průmyslu, přesto však běžnými čerpacími technologiemi nedostupná. Jediné, co s nimi dokáže pohnout, jsou tektonické síly a voda, která porušenou gravitační rovnováhu následně vyrovnává. I v Čechách pod žulovým podložím nalezneme v hloubkách přes osm set metrů obrovská jezera slané vody, ale jen na několika místech na světě tyto zásobárny solí samovolně vyvěrají. Yellowstonská oblast vynáší na zemský povrch 800 x více minerálů než je tomu v místě o kterém si povídáme. Ale jenom zde kombinace koncentrace, teploty, průtoku a tvaru terénu dokázala vytvořit z bělostného vápence bavlněný hrad – turecky „pamuk kale“.

Důvěra v léčebné účinky minerálních vod přivedla na tato místa Řeky, Římany, Turky i moderní Evropany. Agrese lázeňského průmyslu ve druhé polovině dvacátého století však zabarvila bělostný travertin hnědými odstíny trojmocného železa a vůbec barvami špinavých kombinací. Napříč bavlněným hradem vedla dokonce i asfaltka, takže ani ropné produkty nezahálely. Muselo dojít k razantnímu zásahu. Hotely nad tímto přírodním skvostem byly odstraněny a bezuzdné povalování ve vyhřátých jezírcích se změnilo v capkání bosých turistů pod dohledem ozbrojených památkářů. Pro mnoho dnešních návštěvníků lze tak návštěvu Pamukkale označit jako užitečné zklamání.

Tady by se to povalovalo. S rozhledem do údolí lemovaného zasněženými velehorami. A vpravo ruiny antického města. Škoda, ale muselo se to stát !

Pamukkale 1

Silnice dole míří dnes do vápencových boulí, před dvaceti lety vedla až sem. A zde byly slunečníky, lehátka, odpadkové koše a záchody.

Pamukkale 2

Dnes se lze projít s botami v ruce po bývalé silnici a brouzdat teplými loužemi. Křoviska rostla na silničním náspu.

Pamukkale 3

Tok vody je již cíleně organizován.

Pamukkale 4

Stejně jako jeho zastavení.

Pamukkale 5

Jak vznikají taková jezírka? Jako když v březnu k večeru začínají namrzat okraje potůčků z roztátého sněhu.

Pamukkale 6

Ale jak vzniká ten křehký stalagnitový trávníček na snímku? Drobné jehličky vystupující nejen z okrajů ale i z vody?

Hierapolis

Ani chetitské kmeny, ani mocného lýdského krále Kroisa toto místo příliš nezajímalo. Až s příchodem Řeků po smrti Alexandrově objevilo se toto místo ve velkolepějších stavebních plánech. Byl to pergamský král Attalos II., který dal nad bavlněným hradem vybudovat velkolepější sídlo. Město dostalo jméno Hierapolis po jeho vnučce Hierá.

O léčebné účinky lázní projevili zájem i Římané, ale s jejich počátečním zvelebováním nemělo slitování zemětřesení, jehož kulminační aktivita spadá zhruba do doba Nerónovy. Z této doby nám Hierapolis nabízí kostel umučení svatého Filipa. Další reprezentativní výstavba začíná až v polovině 2.století. a z této doby pochází dnes viditelné trosky lázní, tržiště a velkého divadla.

Pamukkale

Vpravo vypadají vápencové splazy jako vodopád mocnější a širší řeky. Žulové kostky pochází ze stavebních aktivit severovské dynastie. A Hierapolis je vlevo. V pozadí hory ve výši zhruba Vysokých Tater. O velikosti města nejlépe vypovídá informační tabule jakož i o rozmístění památek v podobě současných trosek.

Hierapolis mapa

Ve stráních zarostlých vegetací prozrazuje bohatší výskyt vody temnější zeleň. Zde jsou průsaky pramenů zdáli viditelné i za sporého osvětlení. Na terase se tyčilo město s více jak 20 000 svobodných obyvatel spolu s 80 000 otroky.

Hierapolis a Pamukkale

Na jaře je okolí Hierapolis i Pamukkale obklopeno žlutí, mnohdy polodivoké, řepky, ale vevnitř vládne barva vínová. Hezkých snímků ruin s kytičkami se tu dá udělat dost, jsme u zbytků Severních lázní ze začátku 3. století a blížíme se rozsáhlé městské nekropoli.

Hierapolis 1
Hierapolis 2
Hierapolis 3

Nemocí, na které nezabírají horké minerální prameny jsou obrovské spousty, jmenujme za všechny alespoň malárii, mor, skvrnitý tyfus a tuberkulózu. Hřbitovní služba lázeňských měst nemívá o zákazníky nouzi a nekropole v Hierapolis nebyla výjimkou.

Hierapolis hrobky

Kalcifikace není špatný druh mumifikace, ale trvá to dlouho. Tady časem zmizí i celé hrobky.

Hierapolis nekropole

Pohled k Velkému divadlu. Hrobky jsou samozřejmě vykradené, ale je vidět, že nízká hrobka je odolná proti zemětřesení.

Proč se lidé se svými tělesnými, možná i duševními, neduhy tak upínali k minerálním pramenům není jasné. Frederik Chopin navštěvoval se svou tuberkulózou Mariánské lázně, Václav Beneš Třebízský tam na tuberkulózu zemřel. Historie světového lázeňství je nedílnou součástí dějin placeba. Pobyt v horké vodě mohl rozhodně prospět proti bolestem kloubů a lázeňská péče a lázeňská pohoda může měnit leckteré nepěkné subjektivní pocity.

Podíváme-li se na složení vody z pramenů Pamukkale, zjistíme, že po logickém prvenství vápníku a uhličitanů, následuje z kationtů hned hořčík a z aniontů sírany. Komu pobyt v Hierapoli prospěl určitě, to byli pacienti s úpornou zácpou.

Hierapolis hrobka