Міні - музей "По гудзику зі світу" (з 05. 04. 2016)

Фотогалереї  >  Фотогалереї за 2016 рік  >  Міні - музей "По гудзику зі світу" (з 05. 04. 2016)

  З 05 квітня 2016 р. в ДНЗ № 319 було відкрито міні-музей "По гудзику зі світу", який буде діяти упродовж навчального року. Це виставка яскравих робіт дітей з використанням гудзиків, яка демонструє творчі здібності вихованців, розширює формування творчого та логічного мислення.

   В умовах ДНЗ неможливо створити музей, який відповідає всім вимогам музейної справи, тому музеї-виставки в ДНЗ називають "міні-музеями".  Вихователем  ДНЗ № 319 Яценко Оленою Станіславівною був вивчений та впроваджений в практику досвід роботи інших педагогів зі створення "міні-музею" в дитячому закладі.

Увага! Для перегляду фотогалереї у повноекранному розмірі (слайд-шоу) - натисніть на фото. Для повернення з фотогалереї на сайт - натисніть правою кнопкою курсора знак повернення на попередню сторінку (стрілку вверху зліва).

     Зміст Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» наголошує, що головною метою дошкільної освіти є формування базису особистісної культури через відкриття їй світу в його цілісності та різноманітності.    Міні-музеї в дошкільному закладі — це особливий розвивальний простір, створений з метою долучення дитини до світу мистецтва, розширення її культурного й національного світогляду, формування життєвої компетентності. Як і будь-яка інтегративна галузь, музейна педагогіка — не просто сума складників, а цілком особливе, своєрідне явище. Об'єктивна наявність педагогічного потенціалу в його просторі свідчить про можливість та необхідність використання музею з освітньою метою. У терміні "музейна педагогіка" закладено розуміння того, що музей здатний у числі інших сучасних чинників ціле­спрямовано забезпечувати процеси виховання і навчання.   

     Реформування дошкільної справи сьогодні викликає музейну педагогіку до нового життя, як важливий чинник пізнавального, естетичного, розумового, креативногорозвитку дітей. Чи можна прилучати дошкільнят до музею і чи можна з його допомогою навчати маленьких дітей?

     Музей здатний збагатити внутрішній світ дитини, а музейна педагогіка сприяє цьому, враховуючи особливості дитячого віку. Знайомство дітей з музейною педагогікою повинно починатися з дошкільного віку. Не випадково естетичне виховання розглядається, як розвиток здатності розуміти, сприймати, відчувати прекрасне в навколишньому світі і мистецтві.

   Саме в дошкільному закладі діти отримують перші відомості про різні явища життя, вбирають повагу до свого міста, до Батьківщини, дізнаються багато нового і цікавого про їхнє минуле та сьогодення. Тому надзвичайно важливо в цей період сформувати навколо дитини розвивальне середовище, розвинути до неї естетичне ставлення; підготувати дошкільника не стільки інформаційно, скільки емоційно до сприйняття твору мистецтва.

   Стара приказка говорить: «Все нове - добре забуте старе». Дійсно, дослідниками відзначено, що часто людина і людство повертається до, здавалося б, давно залишеним положенням, в істинність яких вже перестали вірити. Проте з різних причин вони знову стають актуальними, а заблукавши, на стежках цивілізації, суспільству доводиться звертатися до досвіду предків.

   Знання культури власного народу, вміння зрозуміти її, бажання долучитися до її подальшого розвитку можуть стати активною творчою діяльністю людини, якщо знайомити з рідною культурою з самого раннього дитинства, тому, що в ранньому віці діти починають цікавитися предметним світом. Їх пізнання здійснюється шляхом накопичення чуттєвих вражень від оточуючих дитини речей. Музейна педагогіка - галузь діяльності, що забезпечує передавання культурного досвіду на основі міждисциплінарного й поліхудожнього підходу через педагогічний процес в умовах музейного середовища.

    Музейна педагогіка розглядає музей, де виховуються почуття. Музей не «ілюструє» історію, не навчає історії! Він формує в людини особистісне емоційне ставлення до тих чи інших історичних фактів. Основний сенс існування музею – служіння людям, він надає відвідувачам можливість символічного доступу в простір культури.О. Классова у своїй статті “Музейна педагогіка: проблеми і досягнення” зазначає: “Яскравим прикладом музейної роботи з дітьми є створення при музеї так званої “Галереї дитячого мистецтва”, метою якої є презентація виставок дитячої творчості, популяризація кращих творів юних художників, залучення дітей до образотворчого мистецтва”.

   Б. Столяров запевняє, що включення музею в освітній процес сприяє формуванню психологічної та моральної підготовленості людини не тільки до життя в стрімко змінюваному світі, а й бути суб’єктом соціокультурних перетворень, що відбуваються в ньому. Таким чином, музей сприяє формуванню творчої особистості, яка, засвоївши текст гуманітарної культури та мистецтва, включає його в контекст власного життя. Дуже цікаве й перспективне явище - музей у дитя­чому садку. Він інтегрований у навчально-виховний про­цес. Педагоги добре усвідомлюють, що музей як спосіб пізнання світу містить великий потенціал для особистісного розвитку дошкільнят, він розширює "середовище існування" дитини вже з дошкільного віку і є місцем інтелектуального відпочинку. 

    Специ­фікою такого музею є те, що він "служить" своїм організаторам, які є і творцями, і "користувачами" створеного.

   Виключно важливе місце в роботі міні-музею займають екскурсії (заняття-екскурсії). І це цілком закономірно, так як музейна експозиція та екскурсійний метод взаємопов'язані. Велику увагу приділяємо підготовці юних екскурсоводів зі старших дошкільних груп. Вони залучаються до проведення екскурсій по музею для батьків і дітей молодшого дошкільного віку.

Екскурсійна робота з дітьми вирішує такі основні завдання:

* Виявлення творчих здібностей дітей.

* Розширення уявлень про зміст музейної культури.

* Розвиток початкових навичок сприйняття музейної мови.

* Створення умов для творчого спілкування та співпраці

 Методичні форми екскурсійної роботи з дітьми дошкільного віку в умовах музею досить різноманітні:

-        проведення оглядових і тематичних екскурсій - проведення пізнавальних бесід та заходів,

-        організація виставок.

   Перераховані методи реалізуються в різноманітних формах роботи з дітьми: вікторинах та загадках, шарадах та ребусах, дидактичних іграх, творчих завданнях. Методичні принципи екскурсійної роботи чітко визначаються такими важливими факторами, як розвивальна спрямованість навчання, психологічні особливості особистості й вікові особливості музейного сприйняття. Процес естетичного розвитку є складним, поступовим, він вимагає систематичного, тривалого впливу на особистість дитини. В умовах систематичної роботи і методично правильної організації педагогічного процесу не тільки можливо, але і необхідно починати навчання музейному сприйняттю з раннього віку. При цьому неоціненно велика роль музею, його величезні можливості для прилучення до світу музейних цінностей.

 Перед собою ми поставили цілі і завдання:

   1. Реалізація напряму «Музейна педагогіка».

   2. Збагачення предметно-розвиваючого середовища ДНЗ.

   3. Збагачення виховно-освітнього простору новими формами.

   4. Формування у дошкільників уявлень про музей.

   5. Розширення кругозору дошкільнят.

   6. Розвиток пізнавальних здібностей та пізнавальної діяльності.

   7. Формування проектно-дослідницьких умінь та навичок.

   8. Формування вміння самостійно аналізувати і систематизу-     вати отримані знання.

   9. Розвиток творчого та логічного мислення, уяви.

  10. Формування активної життєвої позиції.

Важлива особливість міні-музеїв, як елементів розвивального середовища — участь у їх створенні дітей і батьків. Дошкільнята відчувають свою причетність до міні-музею: вони беруть участь в обговоренні його тематики, приносять з дому експонати. Діти старших груп проводять екскурсії для молодших, поповнюють їх своїми малюнками. Міні-музеї можна відвідувати кожен день, самому змінювати, переставляти експонати, брати їх в руки і розглядати. У звичайному музеї дитина — лише пасивний споглядач, а тут він — співавтор, творець експозиції. Причому, не тільки він сам, але і його тато, мама, бабуся і дідусь. Кожен міні-музей — результат спілкування, спільної роботи вихователя, дітей та їх сімей.

Фотогалереї  >  Фотогалереї за 2016 рік  >  Міні - музей "По гудзику зі світу" (з 05. 04. 2016)