Що не відноситься до психології та психотерапії

Дата публикации: Jun 06, 2014 3:46:59 PM

Завжди є люди, готові нажитися на проблемах інших. І вам, звичайно ж, обирати - чи звертатися до ворожок, парапсихологів або екстрасенсів, або ж ні. Також є ще окремий клас людей, які називають себе психотерапевтами та психологами, але роблять щось зовсім інше. Отже, що НЕ відноситься до психології та психотерапії :

Школи жіночності (стань богинею, школа гейш, відкрий в собі магніт для чоловіків, школа стерв і т.д., і т.п.). Чому там навчатимуть? Вас там будуть вчити не злитися, не сперечатися, пригнічувати свої бажання (або бажання чоловіка), маніпулювати, знецінювати і соматизувати (сублімувати) . Вам розкажуть спосіб, яким можна прив'язати чоловіка. Спосіб цей, швидше за все, придумала (і використовує ) автор цієї групи. І в неї він працює, але не факт, що спрацює у вас .

Школи успішності (продаємо з задоволенням, школа мільйонерів - і так далі). Це спосіб відрубати всіляку чутливість заради накопичення ресурсу. Ресурс грошей і успіху не заповнює і не компенсує ресурси тіла, а також не може бути метою (і вже тим більше сенсом ), так що в результаті ви отримаєте ту ж саму травматіку і соматизації, повне відключення від свого я. Їх легко впізнати по гаслам типу "Відкрий в собі мільйонера!" , "Почни заробляти!" і так далі.

Школи ургентного рішення проблем (турбосуслік , той же Лайфспрінг, школи життя, розвитку жіночого потенціалу 21 сторіччя і дуже багатьох інших варіантів). Їх легко впізнати по усіляким гаслам типу "Позбудься лайна в голові", "Подолай себе". Взагалі , якщо ви чуєте слова "подолай себе "або" примусь себе", або ще що-небудь у дусі "згвалтуй себе" - знайте, це не терапія. Терапевти - повільні, нудні зануди, які хочуть , щоб людина сама розібрався в собі і зрозуміла, чого вона насправді хоче і що вона насправді може. За тиждень-два можна вирішити тільки маленьку - локальненькую задачу. Всі ургентні "розміщування" себе в готовий сценарій можуть призвести до посилення симптоматики, особливо - в сенсі соматизации .

Школи мужності і маніпуляцій (типу пікапа) - у них, загалом- то, немає нічого особливо поганого, як нічого й хорошого. Тобто з собою ви не зустрінетеся, ніякої глибокого опрацювання теми не буде, ви отримаєте штампований метод, і, можливо, його елементами зможете скористатися. Але це тактика. Якщо немає розуміння себе, тактика безсила. Іноді не тільки безсила, а й відсуває зустріч з собою реальним і своїми, а не притягнутими за вуха бажаннями.

Школи псевдорозвитку. Ось це окреме - "розвивай свій талант", школи креативності, саморозвитку, самовдосконалення, самоприкраси та іншого. Від терапевтичних відрізняються великою кількістю знаків оклику і білозубими фотографіями учасників, взятих з фотобанку. І часто Назви У Них Пишуться великими літерами. Плюс у них постійний ажіотаж. Мені один час приходила розсилка: на сайті відкривався якийсь матеріал, на добу, наприклад, на нього давалася посилання, пізніше приходив лист, мовляв, увагу -увага! Залишилося 12 годин до того, як буде закрито доступ. Потім лист: хто не встиг - той запізнився, ця інфа для зацікавлених, а не для ганчірок, для тих, кому потрібно, бла -бла -бла. І ось ця ось вічна істерика, створення ажіотажу і напруги - чіткий показник псевдопсіхологіі .

Я не готова говорити, що все це зовсім фігня - всяке буває, в брудних калюжах деколи попадається самородок золота, але в більшості випадків - це не працює. Як можна їх викрити:

Тренер творить із себе кумира.

Він - особливий, унікальний, можливо, навіть божественний. Де він отримав знання говориться не завжди, але він точно повідомляє, що він крутий. Мегакрут. Запрошення та процес їжі з ним за одним столом вважається величезним привілеєм. Звичайний терапевт непротиставляє себе і свій досвід клієнту - якраз навпаки, контакт будується на тому, що терапевти - звичайні люди.

Тренер купує на унікальність послуг - заговорені мантри, мегасуперособенние книги, написані ним же, диски, одяг і так далі. Психотерапевт не намагається цього зробити, він працює в матеріалістичному підході і припускає, що в клієнті є достатньо для навчання та розвитку. Якщо він рекомендує книги - то не тільки, і не стільки свої, або хоча б які вартують звичайних грошей. Я коли працюю з клієнтами, ніколи не скажу "Ви зможете розібратися в цьому тільки якщо купите мою книгу". У мене є моя книга, вона коштує недорого, і вона продається. Але вона не є вмістилищем сакрального знання. Це просто узагальнення мого досвіду роботи з якимись темами.

Тренер працює на стирання різниці , а не на їх підтримку.

"Ви все робите неправильно, зараз я вам розповім, як треба". Психотерапевт так ніколи не скаже. Його завдання - розвинути потенціал клієнта, зрозуміти, як саме він може діяти. Будь-якого клієнта. Тренер працює на " роби так , як я". Ми навіть виделку всі тримаємо по- різному , не кажучи вже про побудову відносин. Те, що працює у мене - не спрацює у більшості інших людей. Тому що вони інші.

Дуже великі суми , які потрібно оплачувати заздалегідь.

Нормальний тренер працює з людьми, припускаючи, що їм не треба закладати душу, щоб оплатити його послуги. Чому вони беруть так дорого? Дуже просто: чим більше ви заплатите, тим більше шансів, що ви знайдете собі якусь користь у власне виправдання. Вам же буде прикро відчувати себе людиною, яка віддала 50 тисяч за обіцянку поцілувати себе в ніс.

Ненауковий, необгрунтований підхід, неадекватний набір слів.

Він там скрізь. Все це ніде не було випробувано, ніхто не може сказати, де і у кого він вчився, в текстах часто зустрічаються гіперболізації. Люди розмовляють з богинями, вчаться у гуру, роблять "синтетичні" техніки без контрольної вибірки і так далі.

Вони будуть вас ламати.

Говорити, що ви все робите неправильно, а вони вас навчать правильно. Або навпаки - говорити про те, що світ (ваше оточення) жорстоке , а вони вам допоможуть. Тільки вони можуть це зробити. Це класика. Їх завдання - зробити так, щоб ви не чинили опір. В англомовній літературі це називається golden hammer fallacy - віра в те, що є один метод, дієвий для всіх. А адекватний тренер \ провідник навпаки вчить знати і використовувати власні відмінності.

Автор Адріана Імж