Батько на початку шляху

Дата публикации: Jun 24, 2014 10:39:4 AM

Ваша дитина ще зовсім маленька, і Ви, можливо, не замислюєтеся про те, як її ростити, або в усьому покладаєтеся на дружину. Але ж Вас не замінить ніхто: ні вона, ні бабусі, ні дідусі, ні няня. Так що ж таке чоловіче виховання?

Помічали, що Ви з дружиною ставитеся до своєї дитини по-різному? Їй досить побачити крихітку, взяти на ручки, і вона розпливається в щасливій усмішці? А ти не відчуваєш подібного захоплення і допомагаєш доглядати за малятком тільки тому, що тебе попросили.

І якщо жінка дає своєму малюкові почуття захищеності, комфорту, затишку, то від тебе залежить, наскільки швидко і успішно освоїться син чи донька в суспільстві. Можна сказати так: мама відповідає за емоційне виховання, а тато допомагає дитині освоїтися в непростому навколишньому оточенні. Він вчить його спілкуватися з іншими людьми, розповідає про правила поведінки, про загальноприйняті норми і заборони.

У кожного - своя роль

Вся справа в тому, що так задумано самою природою. Жіночий і чоловічий контакт з дитиною дуже відрізняються. Жінці не потрібно ніяких особливих умов, щоб контактувати зі своєю кровиночкою. Дитинка нескінченно дорога їй вже тим, що вона з'явилася на світ. А ти вважаєш, що любити її можна за щось: ось він сказав перше слово, ось вона зробив перший крок, намалювала перший малюнок - це зрозуміло, за це можна похвалити, а значить, і любити. Для любові тобі потрібні умови. Ти спочатку оцінюєш, а потім любиш.

Позбудься почуття провини. Не варто картати себе за те, що ти поки не відчуваєш до крихти величезної любові і прихильності. Неоднакове ставлення до дітей у чоловіків і жінок обумовлено їх гормональним статусом, якщо хочеш - різним призначенням. Просто подивися, яка вона маленька і беззахисна. Найчастіше старайся переодягати її, брати на руки і розмовляти. З часом тебе стільки з нею буде поєднувати, що будеш любити не менше, аніж дружина, і не зможеш уявити свого життя без неї.

Тілесний контакт з дитиною. Поки малюк не розмовляє і з дитиною не дуже цікаво спілкуватися, багато тат зовсім не вважають за потрібне брати участь у контактах з дитиною. Але зближуватися з малятком необхідно буквально з перших днів після його народження, а ще краще - в той час, поки він буде у маминому животику. До новонародженого торкайся якомога частіше. Навчися робити йому масаж, щодня готуй для нього ванночку і купай крихітку, приймай участь у підстриженні нігтів на ручках і ніжках. Намагайся гуляти з ним, грай або просто тримай на руках.

Виховуй свої почуття до малюка. Щоб полюбити малюка, згадай себе в дитинстві. Ти був щасливим? Тоді у тебе навряд чи будуть проблеми і з власною дитиною. А якщо в чомусь ти був ущемлений, постарайся, щоб твій синок чи донечка не відчували подібного. Тоді тобі хотілося, щоб тато був з тобою вечорами? Поспішай після роботи додому! Ти мріяв про чудесну іграшку, яка була у сусідського хлопчиська? Купуй своєму малюку найбажаніші для нього іграшки і обов'язково грай з ним!

Шукай можливості спілкуватися з малюком. Сучасне життя вимагає від нас повної професійної самовіддачі. Ти розумієш: щоб ні в чому не відмовляти синові чи доньці, повинен багато працювати. Ідеш рано і приходиш пізно. У вихідні тобі потрібно відпочити. Але ж дитинка залишається практично без твоєї уваги. Як дати йому зрозуміти, що ти пам'ятаєш про нього і думаєш, навіть тоді, коли дуже зайнятий? Дзвони додому і проси дружину докласти трубку до вуха малятка, говори йому кілька слів. Крихітці постарше на листочку паперу намалюй сердечко і залиш там, де він його знайде. Придумай свої способи висловити увагу і проявити турботу про малюка.

Але не старайся замінити маму. А може, у тебе зовсім, навпаки: ти так хотів і чекав малюка, що зараз готовий не відходити від нього ні на крок? Ти, звичайно ж, його дуже любиш. Але, пам'ятай про те, що ти не повинен підміняти крихті маму. Розділи з нею повсякденні клопоти по догляду за дитиною, допомагай дружині у всьому. Але і спілкуйся з малятком в своїй чоловічій манері. Синові розповідай про машинки, які їдуть по дорозі. Доньці покажи різнокольорові кубики і склади з них будиночок. Для хлопчика ти - взірець справжнього чоловіка і чоловічої поведінки. А донька з тобою вперше дізнається, що таке протилежна стать.

А якщо без тата?

Може, склалося так, що ви з дружиною розлучилися. Постарайся, щоб твоя відсутність якомога менше стосувалося малюка. Адже він ні в чому не винен, а тому не повинен залишатися без батьківського виховання. Зроби все, що від тебе залежить.

Знай, що жінка не може компенсувати твій чоловічий вплив. Не думай, що після вашого розставання дружина впорається і одна, мовляв, скільки жінок самі виховують і виводять в люди своїх дітей. Це помилка! Відсутність тата в сім'ї обов'язково позначиться на характері й поведінці будь-якої дитини. Психологи стверджують, що без тата хлопчики можуть вирости інфантильними, несамостійними і невпевненими у собі. А дівчатка, не отримавши першого досвіду спілкування з чоловіком, будуть відчувати труднощі з іншими представниками протилежної статі. Або будуть занадто сильними особистостями, що теж має свої недоліки.

Не застосовуй заборонених прийомів. Не можна говорити, що мама - погана, а ти - хороший. Дитина в рівній мірі любить маму і тата, хоча йому і незрозуміло, чому тато йде кудись з дому. Намагайся спілкуватися з ним так, як ніби Ви разом і нічого не змінилося саме у ваших стосунках.

Домовляйся з дружиною про виховання. Найчастіше радься з колишньою дружиною про те, що дозволяти малюку, а чого допускати в жодному разі не можна. Малюк повинен відчувати, що у мами і тата є єдина думка з будь-якого приводу, і йому не дозволять вести себе інакше, ніж того вимагають батьки. Будьте наполегливими обидва і не відступайте від прийнятої тактики. Малюк повинен чітко розуміти, що добре, а що неприпустимо.

Учи крихітку новим навичкам. Ви бачитеся не щодня, тому намагайся в кожен свій прихід чогось навчати крихітку. Розкажи йому, як розмовляють різні тварини, а потім спробуйте разом понявчати, як котик, або погоготать, як гуси. Може, тобі пощастить навчити сина чи доньку зробити перший несміливий крок? Ти будеш йому надійною опорою і підтримкою. А в три рочки саме тато може включити для малюка комп'ютер і пояснити правила захоплюючої гри.

Купуй розвиваючі ігри та іграшки. Знаєш, що саме ти в більшій мірі можеш вплинути на інтелектуальний розвиток дитини? Але ти не завжди знаєш, чим захопити свого швидкозростаючого малюка. Згадай про те, що в дитячих магазинах продається безліч сучасних найцікавіших ігор. Вибирай найефективніші методики, уважно читай інструкції та розпитуй продавців. А іграшки повинні бути яскравими, зробленими з різних нешкідливих матеріалів, щоб, чіпаючи їх, малюк розвивав чутливість пальчиків. Граючи разом з дитиною, спочатку виграй сам, але потім обов'язково дай виграти кілька разів дитині.

Деякі помилки пап

Хочемо застерегти тебе і розвіяти установки, досить поширені серед чоловіків. Так думаєш ти сам, а може, про це твердять твої друзі? Просто поміркуємо разом, і ти багато чого зрозумієш.

Поки дитина не навчилася говорити, то з ним нічого робити. Говорити багато дітей починають приблизно після року. Але з самого початку вони прекрасно вловлюють інтонації голосів батьків, вирази їхніх облич, відчувають ставлення до себе. Вони сприймають маму і тата через емоції. Обов'язково використовуй цей період, щоб подружитися з малятком, звертайся до нього, розмовляй, рухайся і торкайся при кожному зручному випадку. Для маленьких дітей дуже важливий тілесний контакт з батьками, він дає їм впевненість у тому, що дитина з батьками одне ціле.

Не хочу з ним сюсюкати, щоб він не виріс зніженим. Педагоги вважають, що нещирою ласкою і ніжністю дитину можна зіпсувати. Причому, це стосується як дівчаток, так і хлопчиків (адже вони зовсім ще маленькі). Вочевидь, батьки повинні бути настільки мудрими, щоб поєднувати і прояву своєї любові до дитини, і обгрунтовану вимогливість і строгість. Навпаки, позбавляючи ласки, ти можеш добродушну від природи дитину перетворити на замкнуту і черству людину.

Я плачу гроші, мене більше не чіпайте! Це позиція байдужого батька. Хіба можна любов, увагу і турботу замінити грошима? Такі тата прагнуть попросту відкупитися від малюка, не розуміючи, чого вони самі себе позбавляють. На жаль, багато чоловіків тільки з віком розуміють, що найцінніше і найдорожче у житті - це діти.

Батько завжди правий! Домагаючись того, щоб твоя думка завжди визнавалася єдино вірною і остаточною, ти ризикуєш бути занадто категоричним. А в сім'ї таким бути не можна. Обов'язково прислухайся до думки дружини і навіть свого малятка, коли той почне висловлювати свої перші ще недосконалі умовиводи. Навпаки, похвали його за вміння мислити, підтримай, а якщо можливо, послідуй його порадою або розумним бажанням. Твій авторитет від цього тільки зросте!

І пам'ятайте, у часи важких соціальних потрясінь, надійним і перевіреним століттями джерелом збереження психічної норми і результативної дієздатності для дорослих може бути обслуговування дорослими особисті і розвитку дітей.

Дитячий психолог

Юрій Іванов