10 помилок про психологів і психотерапевтів

Дата публикации: Apr 04, 2017 10:14:40 AM

Багато хто ставиться до представників цієї професії насторожено, бо погано уявляють собі, чим займається психолог.

Через це нерозуміння і незнання - всілякі здогади, помилки і непорозуміння. Щоб виокремити найпоширеніші, ми попросили 50 дорослих користувачів Facebook поділитися їхніми ідеями, роздумами, уявленнями про психологів і зібрали висловлювання в групи.

Психолог - ясновидець

Лідирує уявлення, що психолог має якісь надздібності, що дозволяють йому бачити людину наскрізь і навіть міняти її. Люди, з якими ми спілкувались, говорили про це так: «йому досить одного погляду, щоб визначити всі мої проблеми і шляхи їх вирішення», «він все про всіх знає», «він володіє внутрішнім рентгенівським зором», «він бачить наскрізь і може щось змінити без моєї волі».

Насправді.

Міф про всемогутність психолога архаїчний, в його основі лежить механізм перенесення на психолога батьківської функції. Насправді фахівець, звичайно, не володіє екстрасенсорними здібностями. Найчастіше він просто уважний до проявів внутрішніх процесів іншого - так само, як і середньостатистична чутлива людина без психологічної освіти.

Орієнтуючись на позу клієнта, його манеру говорити про себе, міміку, інтонації, психолог може приблизно окреслити коло проблем і особливості цієї людини. Але до моменту підтвердження припущень самим клієнтом все це залишається не більше ніж фантазіями психолога - по-науковому, проекціями.

Психолог - шарлатан і ледар

Це протилежна за змістом омана на другому місці. З висловлювань наших респондентів: «психолог отримує великі гроші за просто так», «психологи не приносять користі, просто красиво говорять», «йому не потрібні спеціальні навички, він просто базікає про життя», «вони тільки й уміють, що розмовляти», «все так, чому там вчитися? »

Насправді.

З боку, мабуть, дійсно здається, що психолог просто розмовляє. Насправді за «розмовою» професіонала стоять 5 років навчання у ВУЗі і 3-5 років спеціалізації в області психологічного консультування, а також спецкурси, супервізорского групи і особиста психотерапія.

Все це дозволяє психологу не "вигоряти» і підтримувати себе в робочій формі.

Будь-яку розмову фахівець будує за особливими правилами, акцентуючись то на раціональному, то на емоційному - в залежності від фази розмови. Діалог спрямований на те, щоб клієнт прийшов до певних відкриттів про своє життя, краще усвідомлював, як саме він обходиться з собою, і що саме він може зробити, щоб змінити ситуацію. Структурованість і наявність мети діалогу і відрізняє розмову з психологом від кухонної бесіди по душах.

У психолога все прекрасно

На третьому місці міф про те, що у психологів немає проблем. Люди думають, що: «у психологів в особистому житті все прекрасно», «їх особисте життя ідеальне», «він / вона розібрався в собі і абсолютно щасливий (а)».

Насправді.

У звичайному житті психолог мало чим відрізняється від не психолога. У фахівця в житті бувають різні моменти - легкі і важкі, бувають розставання, удачі і періоди депресії, сумніви і радості.

Психологічна освіта і досвід довгострокової особистої терапії дозволяє трохи краще контролювати свій стан, знати свої слабкі місця, бути до них уважніше, швидше реагувати в разі загострення індивідуальних труднощів і відразу звертатися за допомогою. Але від проблем, які є у всіх, профільну освіту не рятує.

Цікаво, що розведений психолог може бути чудовим сімейним консультантом, а бездітний - чудовим дитячим терапевтом. В даному випадку важлива не стільки особиста актуальна ситуація, скільки професійне володіння певними техніками.

Психолог знає, як треба жити

Досить поширений міф, що психолог знає, як жити, може дати поради і рекомендації на будь-яку тему. Бажано по пунктам, і щоб клієнту це сподобалося.

Насправді.

Для початку варто згадати, що професійний психолог в принципі не дає порад. Це заборонено професійним кодексом саме тому, що психолог не може і не повинен знати, кому і як краще жити. Робота спрямована на пошук індивідуального рішення для кожної людини, під час якого психолог супроводжує клієнта. Спеціаліст задає правильні питання, поки клієнт не знайде для себе правильну відповідь.

Психолог здійснює магічні ритуали

«Коли я вперше йшов до психолога, думав, він буде палити свічки», - поділився спогадом один чоловік. «Я думав, вона буде робити щось, чого я не зможу відстежити - гіпноз, маніпуляції з підсвідомістю», - розповів інший респондент.

Насправді.

У психолога вища академічна освіта, він вивчав основи анатомії та фізіології центральної нервової системи, психіатрії. Діяльність професіонала заснована на знаннях про людську психіку і науково обгрунтована.

Важливо відрізняти психолога від екстрасенса, езотерика, астролога, парапсихолога. Будь-які дії фахівця узгоджуються з клієнтом з обґрунтуванням і позначенням їх цілі.

Психолог може використовувати трансові методи, наприклад, щоб розслабити клієнта (релаксація, медитація, візуалізація). Відмінність від «маніпуляцій з підсвідомістю» в тому, що методи використовуються в інтересах клієнта і тільки з його згоди.

При дотриманні техніки безпеки психолог не може нашкодити людині, навіть звертаючись до його несвідомого (наприклад, до ранніх спогадів).

Психолог ніколи не злиться

«Хороший психолог не може виражати агресію», «Він не повинен відчувати і тим більш відкрито проявляти негативні емоції по відношенню до інших», ділилися опитувані нами люди.

Насправді.

Швидше навпаки, психолог навчений бути в контакті зі своєю злістю (а вона виникає час від часу у будь-якої людини) - а це значить, помічати її, конструктивно виражати, не руйнуючи при цьому ні себе, ні оточуючих, і не доводячи ситуацію до точки кипіння .

У нашій культурі не прийнято виражати агресію, але від цього вона не зникає, а лише блокується, приводячи до психосоматичних розладів (виразка, гастрит, алергія, депресія), або доходить до стану афекту, коли людина не в силах себе контролювати.

Психолог же намагається не допустити ні того, ні іншого, тому екологічний вираз злості може бути і в сесіях з клієнтом (наприклад: «Коли ви запізнилися на 20 хвилин, я відчув роздратування, і прошу вас надалі попереджати мене»). Таким чином психолог демонструє, що висловлювати свої почуття можливо конструктивно.

У психолога не все гаразд з головою

Ось що ми чули про психологів кілька разів за час нашого «збору даних».

Насправді.

Більшість психологів дійсно прийшли в професію, щоб «розібратися в собі». Ті, хто залишилися, зазвичай «розібралися в собі» досить добре, щоб допомагати іншим робити це. Тенденція знецінювати психолога пов'язана з пригніченим страхом перед тим, що той може виявити, дізнатися про клієнта. І тоді, заздалегідь обеззброївши психолога в своїх очах - «так він сам дивний», - можна впоратися зі своєю тривогою.

Психолог може робити дітей зручними для батьків

Сім з десяти опитаних батьків так чи інакше вважають, що психолог може домогтися від дитини бажаної поведінки, гарного навчання і слухняності. «Психолог вміє" переробляти "дітей під потреби дорослих», - так думають опитані нами батьки.

Насправді.

Симптоми, що пред'являються дитиною і неприємні для батьків, показують, що у дитини є якась проблема і зараз її поведінка - це єдиний спосіб, якою вона може попросити про допомогу.

Завдання психолога - в першу чергу полегшити життя дитини і допомогти їй домовитися з батьками. Бувають ситуації, коли в ході терапії дитина, навпаки, починає виявляти свою злість або висловлювати протест, оскільки вони з психологом опрацьовують, наприклад, якісь обмежуючи установки. Стаючи впевненіше, в цілому, дитина починає бути сміливішою і в родині.

Іноді те, що корисно дитині і приємно батькам, збігається, - наприклад, дитина починає конструктивно висловлювати свої прохання без претензій, але в деяких ситуаціях очікування і реальність розходяться.

Психолог повинен працювати безкоштовно

Поширена думка, що психолог - нещира людина, тому що веде розмови «про особисте» за гроші. «Психолог повинен працювати безоплатно, адже це його місія - допомагати іншим» приблизно так звучить ця помилка.

Зустрічаються клієнти, які вважають обов'язком психолога займатися благодійністю, тобто безкоштовно приділяти клієнтові додатковий час або просто не встановлювати ніяких тимчасових обмежень. У таких випадках спроба встановлення меж сприймається як непрофесіоналізм, відсутність співпереживання по відношенню до клієнта і його проблем.

Насправді.

Це продовження ідеї, що психолог, по суті, нічого не робить, а просто «сидить і слухає». Ця робота дуже енерговитратна, психологи схильні до "вигоряння" більше, ніж представники інших професій.

Щоб краще зрозуміти, на що схожа робота психолога, можна поставити експеримент: 7-8 годин поспіль поговорити зі знайомими про їх труднощі.

Крім того, вважається, що безкоштовна робота малоефективна для клієнта і знецінюється, раз це не на стільки цінно, щоб вкладати свої фінансові ресурси.

У клієнтів психолога "проблеми з головою"

Проходити психотерапію - соромно, нормальні люди послуг психолога не потребують. Ходять тільки ненормальні.

Насправді.

Ця омана вкоренилася в нашому суспільстві ще в радянські часи і погано піддається коригуванню. У клієнтів психолога якраз немає «проблем з головою» в загальноприйнятому сенсі, тобто немає психічних захворювань.

Фахівці цього профілю отримали психологічну освіту, а не медичну, тому психолог (на відміну від психіатра) не має права ставити діагнози і виписувати ліки. Області застосування його знань - психологічне консультування здорових людей.

Якщо проблема виходить за межі норми, то психолог може порекомендувати клієнту звернутися до лікаря психіатра / невропатолога / нарколога та/або психолог може проводити консультування паралельно з візитами клієнта до лікаря. Звернення за допомогою до психолога не є ні

показником слабкості, ні знаком психічного нездоров'я.

Як правило, запити до фахівця психолога стосуються проблем дитячої педагогіки (поведінки, адаптації, розвитку, успішності, пам'яті, раціональності і т.і.), проблем у дорослих: особистого розвитку, спілкування, травм минулого, сімейних, емоційних, проблем у відносинах, досягнення цілей, роботи з тривогою і страхами і т.і.