Батьки і підлітки (інтернет, стосунки з однолітками)

Дата публикации: Jul 09, 2014 9:13:40 AM

Багато батьків хапаються за голову, коли їх дітям виповнюється 11-15 років. Слухняні і зразкові хлопчики і дівчатка стають грубими, зухвалими, часто заперечують все, що прищеплювали їм вдома. Є, звичайно, діти, які і в перехідному віці тільки радують батьків, але їх меншість. Про найбільш типові проблеми сучасних підлітків і причини їх конфліктів з батьками в даній статті.

Багатьом в підростаючому поколінні інтернет-спілкування майже повністю замінює реальне життя, комп'ютер для таких дітей стає єдиним способом зняти напругу, впоратися зі складними переживаннями.

Ще одна часта проблема, з якою до нас звертаються батьки - складності їхньої дитини у відносинах з однокласниками чи найближчим середовищем. Причому це буває як у дітей сором'язливих, боязких, так і у імпульсивних, фізично дуже міцних хлопців, яким через свою імпульсивність важко регулювати свою поведінку. Такі підлітки часто визнають на консультаціях, що не можуть утримати себе в рамках. Їх поведінка створює дискомфорт і одноліткам, і вчителям, та і їм самим заважає.

На протязі декількох місяців при медіаторстві психолога підліток оволодіває навичками вибудовування відносини з однолітками. На перших зустрічах затиснуті, бояться, що якщо вони поділяться своїми переживаннями, їх відкинуть. Консультації допомагають стати більш відкритими, що дуже важливо для спілкування з однолітками.

Консультування дає підлітку відмінну можливість навчитися вибудовувати довірчі відносини, помічати маніпуляції і обходитися з ними, позбавлятися від стереотипів щодо себе та інших, домовлятися в ситуації конфлікту.

Скутість підлітка, його нелюдимость і самотність, яку він відчуває в сім'ї. За нинішнього ритму життя така внутрішня самотність нерідка і у зовні благополучних, забезпечених сім'ях. Батьки віддають дитину в гарну школу, в секції, гуртки, ні в чому їй не відмовляють, але так втомлюються на роботі, що навіть у вихідні не знаходять сил поспілкуватися з нею, не можуть налагодити навіть найпростіший контакт з його внутрішнім світом.

Близькі стосунки - і між подружжям і між батьками та дітьми - завжди вимагали душевних зусиль, а людям інстинктивно властиво уникати напруги. І чим більших зусиль вимагає спілкування з іншою, тим частіше у людей виникає бажання ухилитися від цього спілкування.

З підлітком просто не буває - у нього вікова криза, період перебудови відносин з однолітками, з суспільством, з собою, з батьками, і по-людськи можна зрозуміти батьків, які, стикаючись із зміною своєї дитини, його грубістю, непередбачуваною поведінкою, відчувають безсилля і відступають. А завантаженість роботою начебто поважна причина - для нього ж і стараються.

Насправді втеча від проблем найчастіше лише посилює їх. Батькам важливо знаходити сили для діалогу, враховуючи таку особливість віку, як бажання підлітком придбати більше самостійності. Бажання природне, в 11-15 років більшості стає цікавіше спілкуватися з однолітками, ніж з батьками. Але визнаючи право підлітка на автономію, пошук власного шляху, своєї філософії, свого кола знайомств, важливо пам'ятати, що він, хоч сам цього може не усвідомлювати, потребує підтримки батьків і в зіткненні з кордонами, збудованими батьками.

Без таких кордонів дорослішання неможливо, тому виховання підлітка не можна звести до підтримки і ніжним словами - не менш важливо домовитися з ним, що можна, а що не можна, у кого в родині які обов'язки. Пояснити, що спільне проживання на одній території передбачає відповідальність і необхідність досягнення домовленостей. Тут батькам важливо не переплутати стійкість і виразність з приниженням і жорстокістю.

Підлітковий психолог

Юрій Іванов

З найбільш поширеними запитами консультування щодо своїх дітей-підлітків найчастіше звертаються батьки.

Найпоширеніша скарга - він (вона) «нічого не хоче». Тобто батькам здається, що їхня дитина не цікавиться нічим важливим, надто пасивна.

Ми намагаємося розібратися, чому підліток став менш цікавим до світу. Іноді після однієї або декількох бесід виявляється, що цікавість залишилося, просто те, до чого лежить душа підлітка, не вписується в систему цінностей батьків.

Звичайно, інтернет дуже сильно поміняв контекст розвитку підлітка, і багато батьків стурбовані тим, що дитина занадто багато часу проводить за комп'ютером. З'ясувавши, що саме шукає підліток в інтернеті, в комп'ютерних іграх - іноді ситуація відразу пом'якшується і члени сім'ї знаходять спільну мову, а іноді проблема виявляється навіть серйознішою, ніж уявляли собі батьки. У цих випадках може знадобитися тривала і кропітка робота з сім'єю.