Онлайн консультування по Skype

Дата публикации: Mar 13, 2018 9:2:23 AM

Все частіше можна зустріти на психологічних сайтах варіанти психологічного консультування за допомогою різних онлайн технологій: Skype, ICQ, електронної пошти, чатів, форумів тощо.

З 1976-го року, після введення перших персональних комп'ютерів, в США почали створюватися неофіційні групи підтримки онлайн-консультування.

У національному масштабі в США психологічне онлайн-консультування, як стверджується, стало популярним з 1979-го року.

Платні послуги психологічного консультування почали з'являтися в Інтернеті в середині 1994 року. John Grohol, Psy. D. в 1995 році запропонував безкоштовні консультації в популярному щотижневому громадському чаті.

Першим був Leonard Holmes, Ph. D., який запропонував послугу «Умовно-безкоштовна Психологічна Консультація» на основі оплати тільки в тому випадку, якщо це допомагає.

Про орієнтир на одне питання клієнта (відповідно, одна відповідь психолога), встановлення довготривалих відносин «терапевт-клієнт» в той час мови не йшло.

На заході психологічне online-консультування стало поширюватися з середини 90-х років XX століття.

Успіх приватної онлайн практики Д.Соммерса довів можливість ефективності онлайн-терапії і надихнув багатьох професійних психологів на освоєння нового напрямку.

Першим, хто запропонував платне психологічне консультування в мережі, став американець Девід Соммерс. Він намагався максимально глибоко проникнути в суть проблеми і надати реальну допомогу своїм клієнтам.

З 1995-го по 1998-й рік Девід Соммерс працював з більш ніж 300-ми клієнтами в режимі онлайн-консультування.

Девід Соммерс використовував кілька технологій Інтернету для e-терапії, насамперед електронну пошту, але також і чат в реальному часі і відеоконференції.

Звернення за допомогою до психолога для суспільства в Україні не так звично, як на заході і в Європі.

Багатьом нашим співвітчизникам для того, щоб поспілкуватися з професійним психологом безпосередньо в кабінеті, потрібна невелика прелюдія у вигляді дистанційного спілкування. Такого роду спілкування сприяє проникненню довірою до особистості психолога і можливостям психології як науки.

Онлайн-консультування - це альтернативне джерело психологічної допомоги в тих випадках, коли традиційне психологічне консультування недоступно або неможливо.

Онлайн-консультування дає можливість психологу-консультанту розширити сферу своєї професійної діяльності, надати допомогу людям, які з різних причин не можуть бути фізично присутніми на прийомі.

Спочатку пропонуємо відзначити, у яких випадках звернення до онлайн-консультування може бути застосовано вами:

- якщо ви не можете відвідувати очні консультації через хворобу, панічні атаки і т.д.;

- якщо ви проживаєте або тимчасово перебуваєте за кордоном і вважаєте за краще консультуватися у фахівця зі своїм менталітетом і розмовляти рідною мовою;

- якщо вам зручніше отримати консультацію в письмовому вигляді і не виходячи з дому через занадто високу зайнятість або з інших причин;

- якщо вам важко прийти на очне консультування (сором, неординарність проблеми, неоднозначність або прагнення підвищити рівень конфіденційності) - якщо у вашому місті (або поблизу) немає психологічних консультаційних центрів або приватно практикуючих психологів.

Також різну ступінь залучення людини (пряма людська взаємодія, самодопомога при використанні інформації або інструкцій, опублікованих на сайті або онлайн інтерактивне програмне забезпечення).

Консультування психолога по Skype - це та ж індивідуальна консультація, тільки з використанням відеокамери та Інтернету, саму програму можна легко і безкоштовно завантажити на сайті www.skype.com.

Для отримання якісної консультації по Skype, клієнту необхідно мати web-камеру і хорошу освітленість робочого місця.

Для проведення онлайн-консультації через програму Skype, необхідно спочатку вирішити всі організаційно-технічні питання з клієнтом. По-перше, для прояву бажання отримати психологічну допомогу по Skype клієнту необхідно через електронну пошту або телефонний зв'язок повідомити про свій запит.

Наступним кроком виступає отримання зворотного зв'язку від консультанта, в якому вказуються можливі тимчасові варіанти проведення консультації, результатом даного етапу виступає узгодженість і домовленість між консультантом і клієнтом часу і днів проведення консультацій.

Наступне - ​​узгодженість фінансової сторони консультації та оплату клієнтом послуг психолога-консультанта.

Останній важливий крок на організаційному етапі, є можливість виходу онлайн в обумовлений час з консультантом.

Для того, щоб консультаційна бесіда в дистанційній формі проходила якісно, ​​психолог-консультант повинен коригувати своє екранне сприйняття,

навчитися вловлювати нюанси в голосі, міміці, які важко розпізнавати через техніку.

Це може стати в нагоді для розвитку сприйняття при безпосередньому спілкуванні з клієнтами.

Ще одне важливе вміння - це вміння читати «між рядків», розпізнавати ознаки прояву тих чи інших емоцій. Важливо також, щоб психолог-консультант міг відстежувати динаміку своїх емоцій і регулювати їх, оскільки клієнт, вважаючи за краще екранне спілкування, чуйно сприймає будь-які зміни в настрої співрозмовника і може неправильно їх інтерпретувати.

Пріоритет мають більше консультативні методи, ніж корекційні, оскільки корекція пролонгована в часі і іноді виникає необхідність застосування технік, які передбачають тактильні прийоми.

Отже, виходячи з вищесказаного, варто відзначити, що головними перевагами Skype-консультування є: можливість отримання психологічної

допомоги незалежно від того, в якому місті чи країні знаходиться клієнт або психолог.

Можливість спілкування клієнта з психологом, використовуючи комп'ютер або смартфон, допомагає зняти бар'єри в спілкуванні особливо для тих, хто соромиться звертатися до психолога і розповідати про свої проблеми; можливість для тих, хто економить свій час, щоб не витрачати його на проїзд, дорожні пробки тощо.

Ці канали відрізняються один від одного по параметрами синхронності (зазвичай синхронна або асинхронна комунікація), способу (індивідуальна або групова комунікація), типу комунікації (друкований текст або візуальна і / або голосова комунікація).

Далі пропонуємо розглянути змістовні особливості психологічного онлайн-консультування на відміну від безпосереднього індивідуального психологічного консультування.

По-перше, на відміну від традиційної терапії «тет-а-тет», онлайн-консультування може практикуватися через різні альтернативні комунікативні канали.