2012, № 2

«ПРАКТИЧНА ФІЛОСОФІЯ»

2012 - № 2 (44)

(редакція здійснює розпродаж номерів видання за минулі роки. Вартість примірника 20 грн.)

ФІЛОСОФІЯ ОСВІТИ

Толстоухов, А. В. Новий вимір – філософії для всіх / А. В. Толстоухов // Практична філософія. - 2012. - № 2

Досліджується питання необхідності і корисності філософії в українській системі освіти, звертаючись як до вітчизняних реалій, так і до досвіду зарубіжних країн. В результаті здійсненого аналізу постулюється, що саме завдяки філософії відбувається формування високоосвіченої людини і громадянина. Зазначається, що правильне викладання філософії сприяє культурному вихованню особистості, що дозволяє людині самостійно отримувати нові знання та використовувати їх на практиці. Подолання існуючої кризи філософського знання автор бачить у поверненні до практичної філософії, що сприяє моральному вдосконаленню особистості та є прозорою і зрозумілою кожному, тобто є філософією для всіх.

Попов, М. В. Нове поле філософії / М. В. Попов // Практична філософія. - 2012. - № 2

Аналізуються проблеми соціального статусу філософії в історії суспільного розвитку, у функціонуванні соціального інституту вищої освіти, а також суттєві недоліки цього статусу в сучасному українському суспільстві та вищій освіті.

ФІЛОСОФІЯ, ДУХОВНІСТЬ, ОСОБИСТІСТЬ

Богатырева, Е. Д. На перекрестке образов: о визуальной проблеме современной культуры и контркультуре зрелища / Е. Д. Богатырева // Практична філософія. - 2012. - № 2

Аналізується специфіка образів і видовищ як феноменів віртуальної культури в їхній співвіднесеності з медіа-текстом. Показано функції образів, видовищ і медіа-текстів як важливих засобів плюралістичного світогляду. Запропоновано компаративний аналіз образів, видовищ і текстів Інтернету як регуляторів людської психіки й екзистенціальних станів. Автор пропонує свою відповідь на питання: «Чи може видовище замінити образ?».

Сепетий, Д. П. Самореалізація як самотрансценденція / Д. П. Сепетий // Практична філософія. - 2012. - № 2

В історико-філософському контексті розкриваються зміст ідеї самореалізації з присутніми в ній неявними припущеннями про природу людської «самості»; аналізуються тлумачення цієї ідеї в філософсько-психологічній літературі XX ст..

Павлишин, Л. Г. Володимир Винниченко про трагедійність дисгармонійного життя особистості / Л. Г. Павлишин // Практична філософія. - 2012. - № 2

Досліджуються погляди В. Винниченка щодо проблеми дисгармонійного життя людини та причин, що призвели до нього. Автор також зосереджує увагу на шляхах подолання цього явища, які Винниченко вважав найоптимальнішими.

Кітов, М. Г. Сутність основного питання філософії / М. Г. Кітов // Практична філософія. - 2012. - № 2

Критично розглянуті існуючі в літературі точки зору на проблему виникнення філософії. Обґрунтовані їх переваги й недоліки, а також проаналізовані наступні типи філософування: теоретичний, ессеїстсько-афористичний релігійно-містичний, художньо-образний і показана їх специфіка.

Воронюк, О. Л. Трансгресивне середовище автентичної екзистенції в кінофільмі Бернардо Бертолуччі «Остаттє танго в Парижі» / О. Л. Воронюк // Практична філософія. - 2012. - № 2

На прикладі кінофільму аналізується трансгресивне середовище автентичного модусу екзистенції. Спираючись на теоретичні положення філософії екзистенціалізму, визначаються основні риси даного середовища та робиться висновок про його принципову відмінність від буденного анонімного соціуму.

СОЦІАЛЬНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ В СУЧАСНОМУ СВІТІ

Козловець, М. А. Українська державність як чинник національної ідентифікації / М. А. Козловець // Практична філософія. - 2012. - № 2

Проаналізовано процеси націє- і державотворення крізь призму формування національної ідентичності й глобалізації, розкривається значення української державності як способу творення національної ідентичності українців, а також окреслюється деякі контури державотворчого дискурсу.

Доброносова, Ю. Д. Самоідентифікація в горизонті дзеркал та екранів / Ю. Д. Доброносова // Практична філософія. - 2012. - № 2

Розглянуто особливості сучасних візуальних практик, котрі пронизують повсякдення початку XXI століття, потужно впливають на самоідентифікацію сучасної людини, сучасна візуальність постає як інтервізуальність, важливим аспектом якої є екранні практики.

Полюга, В. В. Абсурд і бунт як «вірність самому собі» у філософії Василя Стуса і Альбера Камю / В. В. Полюга // Практична філософія. - 2012. - № 2

Запропоновано категоріальне, осмислення «Абсурду» та «Бунту» у контексті філософсько-порівняльного аналізу спадщини Василя Стуса та Альбера Камю. Викладення проблеми стало можливим на засадах осмислення вихідними концепціями абсурду і бунту як «вірності самому собі» у споріднених філософських поглядах мислителів, на принципово важливі проблеми внутрішнього світу людини її екзистенції.

Усов, Д. В. Дискурс «суспільної угоди»: до джерел сучасного контрактуалізму / Д. В. Усов // Практична філософія. - 2012. - № 2

Досліджуються основні поняття та принципи теорії суспільної угоди Ж.Ж. Русо та її місце в проблемному полі сучасної політичної філософії. З’ясовано також зв’язок та відмінність між теоріями суспільної угоди Гобса та Русо.

НАУКА ТА ВИМІРИ ЛЮДСЬКОГО БУТТЯ

Лукьнець, В. С. Новейший дискурс о Вселенной: гигантское расширение мировоззренческих горизонтов / В. С. Лукьнець // Практична філософія. - 2012. - № 2

Найбільш масштабні події методології науки нині відбуваються на перехрещенні трьох наукових дискурсів: астрофізичного, космологічного й дискурсу творців фундаментальної фізики. Найважливішою з таких подій нині є відкриття прискореного розбігу далеких галактичних скупчень, яке відзначене Нобелівською премією з фізики за 2011 рік. Розширюючи світоглядний обрій науки про Всесвіт ця епохальна подія відкриває для космологічного пізнання нові захоплюючі перспективи. Подається філософське осмислення світоглядних наслідків цієї епохальної події.

Бейлін, М. В. Нанотехнонаука у світі кантівського схематизма / М. В. Бейлін // Практична філософія. - 2012. - № 2

На основі теорії пізнання І. Канта розглядається картина технічного світу в його представленні. Нанотехнонаука аналізується як наявне об’єктивне буття і буття абстрактно-ідеальне, що існує в формі ідеї – поняття в собі і для себе. Осмислюється зміст конкретних понять світу нанотехнологій і можливість відображати нанотехнологічну реальність у відповідних поняттях і термінах.

Сафонік, Л. М. Метафізика Жіля Дельоза як методологічне підґрунтя аналізу сенсу та смислів буття людини / Л. М. Сафонік // Практична філософія. - 2012. - № 2

Логіку роздумів Дельоза можна застосувати до аналізу різноманітних проблем, наприклад проблеми сенсу життя. Показано, що сенс буття є неподільним і цілісним, але всі смисли розподіляються в ньому і утримуються як присутність та множинність векторів розвитку життя людини. Підсумовано, що сенс життя людини – це лише орієнтир, символ людського життя, а через смисли людського буття він набуває реальності і людина здатна його вербалізувати.

Йосипенко, О. М. Філософська граматика «розуміння» та «інтерпретації» / О. М. Йосипенко // Практична філософія. - 2012. - № 2

Розглядається проблема співвідношення лінгвістичного розуміння та герменевтичної інтерпретації та виявляється несумісність герменевтичної позиції Вітгенштайна в цьому питанні. Спираючись на ідеї філософської граматики Вітгенштайна та його франзуцьких прихильників, авторка виявляє шляхи уподібнення будь-якого розуміння інтерпретацій й показує внутрішню суперечливість герменевтичної тези про універсальність інтерпретацій.

ФІЛОСОФІЯ РЕЛІГІЇ

Стрелкова, А. Ю. Нірвана та сансара у дзен-буддизмі та філософії Догена / А. Ю. Стрелкова // Практична філософія. - 2012. - № 2

Подається аналіз сансари і нірвани в буддизмі: зокрема, в школі чань-дзен та у філософії середньовічного японського мислителя дзен Догена.

Востриков, И. В. Вуду как антисистема / И. В. Востриков, С. И. Сулимов // Практична філософія. - 2012. - № 2

Досліджується синкретичні духовні утворення, що виникають при тісній взаємодії несумісних духовних традицій. Спираючись на методологію Л.М. Гумільова, автори розглядають подібні утворення на прикладі вуду.

АКСІОЛОГІЯ, БІОЕТИКА

Ожовану, В. И. Теоретико-практические перспективы развития медицинской аксиологии / В. И. Ожовану // Практична філософія. - 2012. - № 2

Зазначається, що медицина це сфера суспільства, яка має важливе многогранне значення для кожної людини. В умовах сучасної цивілізації існує низка процесів виразно діючих на різні області медицини. Для розв’язання цілої низки теоретичних та практичних проблем аксіоматичне значення має становлення медичної аксіології. Відображаються такі моменти як: передумова, компоненти і фактори ціннісної системи медицини, її внутрішня структура і функціональність, а також необхідність аксіологічного підходу при розгляданні проблем медичної естетики.

Пустовіт, С. В. Концептуальні засади глобальної біоетики / С. В. Пустовіт, В. Л. Кулініченко, Л. А. Палєй // Практична філософія. - 2012. - № 2

Аналізуються основні концептуальні засади глобальної біоетики: 1) життя як неметафізична сутність; 2) природне право на життя; 3) самоцінність представників життя; 4) життя як співтовариство. Концептуальні засади глобальної біоетики взаємно обумовлені та складають певну цілісність, яка легітимізується фактами природного походження всіх представників життя, їх нескінченністю та вразливістю, необхідністю їх емпіричного існування як умовами розвитку та збереження життя.

СОЦІОКУЛЬТУРНІ ЗАСАДИ СУСПІЛЬНИХ ПРАКТИК

Павлов, В. Л. Учение Аристотеля о справедливости / В. Л. Павлов // Практична філософія. - 2012. - № 2

Вивчаються запропоновані Аристотелем підходи до трактування справедливості як однієї із базових цінностей буття індивідів і суспільства. Особлива увага приділяється аристотелевській типології цього утворення, його зв’язку з іншими регулятивами сумісного життя людей.

Миронов, А. В. Ракурс индиивдуального обособления в архаических культурах / А. В. Миронов // Практична філософія. - 2012. - № 2

Розглядається проблема індивідуального й колективного існування людей у рамках примітивного суспільства на основі сучасних теоретичних і практичних досліджень. Автор відзначає особливості взаємин людей у плем’ї, об’єднаних необхідністю безпосереднього групового існування: діяльності, свідомості, норм поводження, розуміння традицій і вищого, як пов’язаного із загальним. Таким чином, індивідуальне відокремлення носить або негативний, або жертовний характер.

Жадько, К. В. Міфологічні підвалини менеджменту та діяльності менеджера / К. В. Жадько // Практична філософія. - 2012. - № 2

На основі аналізу головних складових міфологічного світогляду як первинної мотиваційної форми самосвідомості, що властивої всім членам спільноти, обґрунтовується думка про те, що самосвідомість демонструє нащадкам природний світогляд як об’єктивний спосіб управління нею, що враховує весь спектр духовних прихильностей. Відповідно, філософія менеджменту має брати особливості міфологічної свідомості в якості базисної.

Іщенко, Ю. А. Епістема «біогносису» у філософії життя, феноменології та філософській антропології / Ю. А. Іщенко // Практична філософія. - 2012. - № 2

Зазначається, що нині у науці відбувається кардинальний перегляд епістемної значимості життя. Звернення до філософії життя, феноменології, філософської антропології дає можливість прослідкувати основні етапи конституювання епістеми «біогносису» як фронтальної моделі його концептуалізації.

ЕТИЧНІ ТА ЕСТЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ

Гужва, О. П. Драматургічна напруга в художній культурі Австрії та Німеччини початку XX століття / О. П. Гужва // Практична філософія. - 2012. - № 2

Зазначено, що драматургічна напруга – усталена ознака всіх проявів духовного буття, його об’єднуюча сила, що знаходить виявлення в результатах людської діяльності, з яких складається єдине поле культури і формується творча особистість. Власне за драматургічною напругою музичних та поетичних творів початку минулого століття вгадується нескінченність духовних колізій, що охоплюють гостро суперечливу історичну добу, у межах якої утворюється єдиний конфліктний вузол, неможливість розв’язання якого відчувається й нині.

Турчин, М. Б. Категорія відповідальності у соціально-екологічному вимірі постіндустріальної епохи / М. Б. Турчин // Практична філософія. - 2012. - № 2

Досліджується категорія відповідальності у соціально-екологічному аспекті сучасності. В процесі наукового аналізу визначається нове трактування об’єкта, суб’єкта та часового виміру поняття відповідальності.

Дробович, А. Е. Вчення про насолоди і задоволення: від історії значень до концептуалізації понять / А. Е. Дробович // Практична філософія. - 2012. - № 2

Подається аналіз історичних форм гедонізму та розробки понятійного апарату для аналізу феномену людської чуттєвості. Також, висунуто гіпотезу про наявність спектру прагнень та його кореляцію із модусами прагнень. Крім розвитку українського філософського лексикону, також висловлена пропозиція про співвідношення спектру прагнень із структурами свідомості.

ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКІ ДОСЛІДЖЕННЯ

Рябінчук, М. В. Радянська філософія: спроба історико-філософського осягнення та періодизації / М. В. Рябінчук // Практична філософія. - 2012. - № 2

Надається інтерпретація різних періодів в історії радянської філософії у її зв’язку з функціонуванням поля культурного та символічного виробництва. Встановлюється зв’язок поміж формою і змістом радянського філософського дискурсу з офіційним ідеологічним дискурсом. Окреслюється роль ідеологізації та інституалізації у формуванні основних теоретичних та діяльнісних паттернів радянського та пострадянського філософування.

Савельева, М. Ю. Просвещенческий «гносеологический миф» как основание мышления М.В. Ломоносова / М. Ю. Савельева // Практична філософія. - 2012. - № 2

Обґрунтовано ідею міфології як форми філософського та наукового мислення М.В. Ломоносова. Основними змістовними рисами міфологічного характеру мислення були: повернення до натурфілософського методу дослідження; орієнтація на особу Петра Великого як підставу мислення; ототожнення свідомості та мови і відстоювання ідеї взаємного зв’язку рівня освіти і необхідності викладання рідною мовою.

СТУДЕНТСЬКІ СТОРІНКИ

Піскун, К. С. Ф. Ніцше. Аналіз надлюдини, творчого та життєвого шляху філософа / К. С. Піскун // Практична філософія. - 2012. - № 2

Розглянуто життя, творчість а також осмислюється моральна філософія Ф. Ніцше в контексті філософських досліджень сучасної картини світу. Такий аспект даного аналізу автор пов’язує з питанням пошуку людиною самої себе, перетворенням у нову якість всією духовно-мотиваційною сферою людської діяльності.