2011, № 1

«ПРАКТИЧНА ФІЛОСОФІЯ»

2011 - № 1 (39)

(редакція здійснює розпродаж номерів видання за минулі роки. Вартість примірника 20 грн.)

ФІЛОСОФІЯ, ДУХОВНІСТЬ, ОСОБИСТІСТЬ

Даренский, В. Ю. Философия как самопроблематизация мыслящего субъекта / В. Ю. Даренский // Практична філософія. - 2011. - № 1

Досліджується маловідома проблема практичних мотивів звернення людини до філософського мислення. На думку автора причиною звернення є потреба у «заповненні екзистенційного вакуму». Подається обґрунтування тези про те, що здійснюючи самопроблематизацію мислячого розуму, ставлячи під сумнів зничні форми осмислення світу й самого себе, філософія тим самим є найбільш глибоким джерелом людської свободи. Цінним також є авторське бачення феномену філософуючої дитини.

Рассудіна, К. С. Особа і воля: що таке автономія / К. С. Рассудіна // Практична філософія. - 2011. - № 1

Вивчається проблематика людської особи в аспекті її волі. Розглянувши два підходи до тлумаченя особи – космологічний і персоналістичний, - а також ті характеристики, як надають особі її дослідники, авторка виділяє такі її риси як самостійність і самопосідання. Грунтовний аналіз цих понять допомогає розібратися в багатьох складних ситуаціях, в які потрапляє людина.

Григор’єв, В. Й. Самореалізація особистості і вітчизняний спосіб життя: пошуки нових смислів / В. Й. Григор’єв // Практична філософія. - 2011. - № 1

Концептуальну основу дослідження представляють теоретичні побудови, що обгрунтовують принципову значущість, для особистості XXI ст., можливості творчого самоздійснення індивідуально-особистісним буттям. Аналізуються проблеми смислу і способу життя як вирішальних цивілізаційних підстав радикальної зміни існуючої моделі життєустрою.

Семенова, Ю. А. Аскетичний досвід в життєвому світі людини / Ю. А. Семенова, Г. М. Гончаров // Практична філософія. - 2011. - № 1

Аскетизм в соціальному житті і культурі розглядаються як маргінальні і нетипові прояви людської поведінки. Аналізуються релігійні і мирські аспекти аскези, які подаються у різних філософських концепціях. Розкрито двояке відношення аскетики до феномену волі і можливості культурної самореалізації суб’єкта через аскетичний спосіб життя.

Сабадуха, В. О. Гріхи посередньої людини, або філософський аналіз причин людської деструктивності / В. О. Сабадуха // Практична філософія. - 2011. - № 1

Досліджено причини людської деструктивності з позиції концепції чотирьох рівнів розвитку сутнісних сил. Подолання гріховності автор вбачає у зіміні парадигми буття людини: із без особистісної на особистісну.

Калуга, В. Ф. Ситуативна невизначеність та шляхи подолання її наслідків / В. Ф. Калуга // Практична філософія. - 2011. - № 1

Йдеться про ймовірні шляхи подолання ситуативної невизначеності Homo Sapiens, оскільки саме невизначеність виявляється одним з найголовніших стримуючих факторів щодо самореалізації людини. Зазначено, що покласти край її екзистенційним поневірянням, очевидно, не можливо без того, аби людина набула чітких онтологічно-ціннісних орієнтирів.

Сепетий, Д. П. Проблема свободи волі та відповідальності в контексті альтернативи детермінізму / Д. П. Сепетий // Практична філософія. - 2011. - № 1

Досліджуються сучасний стан та перспективи філософського осмислення проблеми свободи волі й відповідальності у відношенні до концепцій детермінізму та індетермінізму. Обгрунтовується думка про те, що адекватне осмислення ідей свободи волі й відповідальності можливе на основі поєднання ідей особистісної причинності, джерелом якої є глибинний рівень людської свідомості, та індетермінізму.

Марченко, О. В. Особистість і колектив в освітньому просторі кінця XIX і I половини XX століття: філософсько-освітній аналіз / О. В. Марченко // Практична філософія. - 2011. - № 1

Представлено аналіз філософських та педагогічних концепцій щодо вирішення проблеми гармонізації відносин особистості і колективу у культурно-освітньому просторі кінця XIX - I половини XX століття.

ЕСТЕТИЧНІ ТА ЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ СЬОГОДЕННЯ

Толстоухов, А. В. Філософія естетичного виховання: антиномії почуття краси / А. В. Толстоухов, О. Ф. Коннов // Практична філософія. - 2011. - № 1

Досліджується природа та ґенеза естетичного почуття, визначено його структурну модель. Особливу увагу приділено проблемі виховання, формування та розвитку естетичного почуття, зокрема на прикладі виховання дітей з особливими потребами.

Скороварова, Є. В. Прагматичний концепт естетичного досвіду / Є. В. Скороварова // Практична філософія. - 2011. - № 1

Розглядаються концептуальні засади прагматичної естетики. Поняття «естетичний досвід» постулюється як фундаментальна категорія естетики прагматизму. Аналізується специфіка прагматичної концептуалізації естетичного досвіду.

Цой, Т. В. Екологічна етика та формування еко-майбутнього України / Т. В. Цой // Практична філософія. - 2011. - № 1

Визначається роль екологічної етики у становленні еко-майбутнього нашої держави. Переосмислюється значення традиційних українських моральних цінностей як основи формування нового взаємовідношення людини і природи.

НАУКА ТА ВИМІРИ ЛЮДСЬКОГО БУТТЯ

Чешко, В. Ф. Социальная верификация – человеческие измерения фундаментальной науки и высоких технологий (casus биоэтики) / В. Ф. Чешко, Ю. В. Косова // Практична філософія. - 2011. - № 1

Нова фаза еволюції науки характеризується тотальністю суб’єкта й об’єкта пізнання і технології (hіgh-hume). Як наслідок, спостерігається формування у дисциплінарній матриці сучасного – «людиномірного» - природничого знання мережевої структури, що включає у себе декілька парадигмальний «ядер» - атракторів. Проблема верифікації наукової теорії знову повертає свою філософсько-світоглядну актуальність, що входить у сферу цивілізаційної теорії і філософської антропології. Провідним принципом концептуальної адекватності теоретичної конструкції як роз’яснюючої моделі виступає не причинно-наслідкова детермінація, а когерентність - фрактальність ее елементів. У процесі соціальної верифікації відбувається інтеграція наукових теорій в існуючу систему ментальних й ціннісних засад духовної культури. Атрибут класичної науки – етична нейтральність наукового знання стає недосяжним в інструментальному плані ідеалом.

Іщенко, Ю. А. Біогносис як концепт і епістема / Ю. А. Іщенко // Практична філософія. - 2011. - № 1

Обстоюється думка, що в обґрунтуванні концепту «біогносису» потрібно виходити з дискурсу життя, який має своєю онтологією саме життя. Термін «дискурс» береться тут у значенні, близькому до його розуміння у сучасній лінгвістиці, де він виступає як «текст, який занурено у життя» (Н. Арутюнова), і тому постає опосередковуючою ланкою між текстом і контекстом. Це дозволяє зробити один текст контекстом іншого, внести елементи тексту у позамовні контексти, надати сенсу тексту.

Віфлянцев, В. В. Генні технології як реалізація екзистенційних ризиків людства / В. В. Віфлянцев // Практична філософія. - 2011. - № 1

Подається аналіз проблеми можливих небезпек, пов’язаних із активною технологізацією життєвого світу людини на прикладі питання широкого впровадження в практику генних технологій. Генні технології розглядаються як реалізація маніпулятивно-комерційних світоглядних принципів.

Усанов, І. В. Ситуація технологічної людяності в епоху пост / І. В. Усанов // Практична філософія. - 2011. - № 1

Аналізуються тенденції розвитку і поширення сучасних технологій та їх вплив на самовизначення людини. Ставиться проблема заміщення людського фактору технологічно модернізованим. Як результат, система технологічного магізму розгортає нову природу та нову історію з переозначеними людськими пріоритетами.

Савостьянова, М. В. Роль науки у створенні реалій і міфологем інформаційного суспільства / М. В. Савостьянова // Практична філософія. - 2011. - № 1

Досліджується комплекс міфологем, які стають ідеологічною основою існування інформаційного суспільства. Аналізуються ціннісні основи побудови нових міфологем інформаційного суспільства і роль науки у цьому процесі. Розглядається специфіка аксіологічної взаємодії науки з іншими соціокультурними інститутами.

Полуляк, Ю. Ю. Семіологічні засади онтології знаку / Ю. Ю. Полуляк // Практична філософія. - 2011. - № 1

Аналізуються умови буття знаків. Розглядаються семіологічні особливості онтології знаку. Формулюються особливості функціонування семіозису як специфічної форми буття знаку.

Лактионова, А. В. Минимализм в современной философии / А. В. Лактионова // Практична філософія. - 2011. - № 1

Представлені результати дослідження практичних норм лінгвістичних сутностей на фоні аналізу мінімалізму про проблему істини Пола Хорвіча, тих засад в філософії Л. Вітгенштейна, що передували його появі, а також наслідків, які має цей підхід для аналізу деяких проблем сучасної філософії мови в межах практичної філософії.

СОЦІОКУЛЬТУРНІ ЗАСАДИ СУСПІЛЬНИХ ПРАКТИК

Кірюхін, Д. І. Глобальна справедливість як теоретичний концепт / Д. І. Кірюхін // Практична філософія. - 2011. - № 1

Досліджується формування поняття «глобальна справедливість». Підкреслюється, що у відповідності до того сенсу, який вкладається сьогодні в поняття «глобалізація», можна виоремити розуміння глобальної справедливості як справедливого всесвітнього-громадянського стану, як визнання та як соціально-економічної рівності. Особлива увага приділяється критичному аналізу теорії глобальної справедливості, що розроблена Дж. Ролзом.

Беля, В. В. Традиція як лінійна модель історичності в теоріях модернізації соціуму / В. В. Беля // Практична філософія. - 2011. - № 1

Здійснюється методологічний аналіз філософських засад осмислення проблеми традиції в однолінійних і багатолінійних теоріях модернізації, а також причини і наслідки відродження позитивного значення феномена традиції для процесів суспільного розвитку в багатолінійних теоріях модернізації.

Кислюк, К. В. Від філософії до культурології історії / К. В. Кислюк // Практична філософія. - 2011. - № 1

Апробовано культурологічний підхід до теоретичного осмислення історії. Запропоновано нову схему розвитку філософсько-історичного знання, в якій історія переживає не єдиний поступальний процес, а зазнає розгалуження на епістемологічно своєрідні горизонтальні плаци, притаманні тому чи іншому соціокультурному ландшафтові. Проведено демаркацію між філософією та культурологією.

Самардак, М. М. В тенетах соціокультурних контраверсій / М. М. Самардак // Практична філософія. - 2011. - № 1

Розглянуто проблему подолання роз’єднаності українського суспільства, причини якого вбачаються в ситуації існування у вітчизняній культурі контрапозиції цінностей Заходу та Сходу.

Гринева, Н. В. Особенности культурно-исторических модификаций тайнознания в архаический период / Н. В. Гринева // Практична філософія. - 2011. - № 1

Подається аналіз виникнення таємнознавства в архаїчній культурі, його особливостей, специфіки ставлення до Таємниці. Обгрунтовано, що таємнознавство архаїчної доби було самодостатньою, вихідною формою культури і займало привілейоване положення. Виявлено та проаналізовано три вида модифікацій таємнознавства архаїчної доби тощо.

ПРАКТИЧНА ФІЛОСОФІЯ РЕЛІГІЇ

Остащук, І. Б. Діалектика релігійних символів: дискурс сучасної масової культури / І. Б. Остащук // Практична філософія. - 2011. - № 1

Досліджується діалектика функціонування релігійних символів у сучасній масовій культурі. Аналізуються прагматичні конотації сакральної символіки у міфах релігійного походження, що імпліцитно проявляються в образах масової культури.

Туренко, В. Э. К вопросу о богословско-философском содержании библиейской онтологии любви / В. Э. Туренко // Практична філософія. - 2011. - № 1

Робиться спроба проаналізувати онтологічний аспект любові в біблійних книгах. Автор доводить, що Біблія пише виключно про великий і таємничий сенс любові у світі і житті кожної людини.

Мороз, Я. С. Втілення ідеалу доброго пастиря в середньовічному культі Св. Миколая / Я. С. Мороз // Практична філософія. - 2011. - № 1

Висвітлюється проблема розуміння християнського ідеалу на прикладі культу одного із найпопулярніших свят - Св. Миколая, який став в українській середньовічній культурі національним і який яскраво втілив ідеальний образ пастиря тощо.

ІСТОРИКО-ФІЛОСОФСЬКІ ДОСЛІДЖЕННЯ

Листопад, І. В. Розвиток вивчення середньовічної філософії у Франції від початку XIX до кінця XX ст. / І. В. Листопад // Практична філософія. - 2011. - № 1

Подається опис історії середньовічної філософії у Франції як окремого наукового напряму, починаючи з її появи на початку XIX ст. на хвилі загального зацікавлення Середньовіччям, кризи наприкінці XIX ст. та інституційного становлення протягом XX ст. Пропонується огляд основних концепцій, центральних постатей та визначальних подій у цій царині.

Савельева, М. Ю. Личностный критерий абсолюта: мифологические аспекты мышления Владимира Соловьева / М. Ю. Савельева // Практична філософія. - 2011. - № 1

Висвілюється проблема осягнення Абсолюту за допомогою цілісного знання, що була поставлена В.С. Соловйовим, не могла бути розв’язаною засобами раціоналістичної методології. Цим пояснюється постійне стихійне звертання мислителя до міфологічного способу ставлення до світу. Основні риси міфологічного характеру мислителя Соловйова: співпадіння суб’єкта і об’єкта пізнання, натурфілософський зміст понятійного апарату, обґрунтування особистісної природи Абсолюту.

Попков, В. В. Методологические аспекты формирования концепции персоналистической революции Н. Бердяева / В. В. Попков // Практична філософія. - 2011. - № 1

Розкриваються основні методологічні обґрунтування розробленої М. Бердяєвим у концепції персоналістичної революції. До числа таких обґрунтувань належить бердяєвська інтерпретація «кінця історії», його підходи до проблеми історичного поступу, темі нації та національного месіанства. Прослідковується зв’язок бердяєвської методології з сучасними тлумаченнями буття суспільства і людини в XXI ст..

Зіганшина, Л. О. Діалектичний закон живого - сутнісна основа вчення П. Іванова і його основний природно-практичний принцип : (частина 2) / Л. О. Зіганшина // Практична філософія. - 2011. - № 1

Здійснюється перший історико-філософський підступ до осмислення унікальної теоретичної спадщини П. Іванова. З метою введення вчення П. Іванова в загальнофілософський контекст в дослідженні здійснено адаптацію та систематизацію його понятійно-категоріального апарату шляхом використання базисних теоретико-філософських складових та задіяння широкого спектру історико-методологічних підходів.

ХРОНІКА НАУКОВОГО ЖИТТЯ

Конкурс есе до Всесвітнього дня філософії

науковий проект "Філософія для всіх"