Epitafium Kardynała Elekta Ignacego Jeża

Fragment listu pasterskiego znajduje się pomiędzy Ordeem Odrodzenia Polski - Polonia Restituta oraz Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec ( niemiecka nazwa: Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland), którymi to Ignacy Jeż został odznaczony. Cała tablica otoczona jest bordiurą, u której podstawy znajdują się herby gmin fundujących tablice. Koszt wykonania epitafium to 50.000 zł.

16.10.2010 - 50 Rocznica Sakry

Biskupiej Ignacego Jeża

Odzywam się do Was

jako kontynuator

zamierzchłej przeszłości,

wspaniałej tradycji

naszego narodu

i zarazem kościoła naszego

na tej ziemi

+

List pasterski 2.09 1972

Pasterzowi Diecezji

Koszalińsko-Kołobrzeskiej

1972-1992

Ignacego Jeża

*31.07.1914 + 16.10.2007

Błogosławionej pamięci

kardynała elekta

Tytuł: Epitafium Kardynała Elekta Ignacego Jeża

Odsłonięta: 2011-10-25

Fundator: gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Manowo, Koszalin, Mielno, Polanów, Sianów, Świeszyno; parafia katedralna oraz Powiat Koszaliński

Projekt: Zygmunt Wujek

Wykonawca: Zygmunt Wujek, Tablica została odlana z brązu w ludwisarni Doroty i Krzysztofa Mrozińskich w Pleszewie.

Lokalizacja: ul. Zwycięstwa [na ścianie Katedry]

Opis: Tablica została zamontowana w piątek 21 października. Jej uroczyste odsłonięcie i poświecenie nastąpiło w 28 rocznicę konsekracji Katedry 25 października [1983-10-25 pierwszy w historii pasterz tej diecezji – bp Ignacy Jeż dokonał konsekracji koszalińskiej katedry].

O godzinie 18 została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji śp. kardynała nominata Ignacego Jeża odprawiona przez biskupa seniora Tadeusz Werno z bp. dr. Pawłem Cieślikiem i bp. dr. Krzysztofem Zadarką oraz ks. inf. dr. Dariuszem Jastrzębiem [rektor Wyższego Seminarium Duchownego] i ks. kan. Antonim Tofilem [proboszcz katedry]. W Liturgii uczestniczyło blisko trzydziestu kapłanów z Koszalina, Kołobrzegu i innych miejscowości.

Po Mszy na zewnętrznej ścianie zostało odsłonięte i poświęcone epitafium Ignacego Jeża. Poświęcenia dokonał biskup senior Tadeusz Werno wspólnie z innymi biskupami.

Na szczycie tablicy znajduje się przedstawienie Św. Wojciecha. Poniżej znajdują się wymienione z nazwy i przedstawione graficznie dekanaty, które istniały za czasów ks. bp. Ignacego Jeża. Centralną część tablicy zajmuje postać Ignacego Jeża w szacie liturgicznej. W prawej ręce trzyma krzyż, zaś w lewej pastorał. Dolna część pastorału zwieńczona jest herbem Ignacego Jeża wraz z zawołaniem biskupim: Veni ignem mittere [co znaczy: Przyszedłem ogień rzucić]. Po lewej stronie znajduje się przedstawienie Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej[Zwycięskiej Królowej z Szensztatu] - symbol Ruchu Szensztackiego oraz poniżej Matka Boża Bolesna wraz z cyfrą 37196 - jest to numer Ignacego Jeża z obozu Dachau. Zaś po prawej stronie znajduje się przedstawienie Matki Boskiej Bolesnej ze Skrzatusza oraz lilijka [symbol harcerstwa] wraz z napisem Hajduki Wlk. - tam Ignacy jeż był wikariuszem i księdzem kapelanem okręgu świętochłowickiego harcerstwa. Pod postacią Ignacego Jeża znajduje się napis: