Rotmistrza Witolda Pileckiego

Tytuł: Rotmistrza Witolda Pileckiego

Odsłonięty: 2012-06-29

Fundator: Okręg Koszalin Światowego Związku Armii Krajowej przeprowadził zbiórkę pieniężną sprzedając cegiełki o nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 zł, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych [5000 zł],

Projekt: Zygmunt Wujek

Wykonanie: Zygmunt Wujek i Paweł Leszczyński

Lokalizacja: ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 8

Opis: Z inicjatywą postawienia pomnika wystąpił w 2008 roku koszaliński okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

W ceremonii odsłonięcia pomnika, która rozpoczęła się o 12:30, udział wzięli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, władze miasta, żołnierze 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy miasta. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Przemysława Krzyżanowskiego [wiceprezydent miasta Koszalina], następnie głos zabrał Ryszard Piszczecki [Prezes Okręgu Koszalin Światowego Związku Armii Krajowej]. Pomnik został poświęcony przez biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ks. Krzysztofa Zadarkę.

2,5-metrowy pomnik został wykonany z piaskowa czerwonego wydobytego w kamieniołomie kopulak w województwie świętokszyskim. Natomiast tablica i popiersie wykonane zostały z żeliwa patynowanego na brąz. Na szczycie pomnika znajduje się popiersie Witolda Pileckiego. Poniżej stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz lata życia:

Rotmistrz

Witold

Pilecki

1901-1948

Poniżej znajduje się tablica wykonana z żeliwa patynowanego na brąz z następującym napisem:

W hołdzie

rotmistrzowi

Witoldowi Pileckiemu

(1901-1948)

uczestnikowi wojen

1920 i 1939 r.

żołnierzowi Armii Krajowej

II Korpusu

Polskich Sił Zbrojnych

organizatorowi ruchu oporu

w niemieckim obozie

koncentracyjnym Auschwitz

zamordowanemu

przez funkcjonariuszy

reżimu komunistycznego

w wyniku zbrodni sądowej,

Zginął za wolną Polskę.

Poniżej tablicy znajduje się wyryty Herb Leliwa.

Po obu stronach pomnika znajdują się wykute symboliczne prezentacje najważniejszych chwil w życiu Pileckiego. Po prawej stronie znajduje się przedstawienie Ostrej Bramy w Wilnie, Bitwy Warszawskiej oraz pożegnanie z grobami bliskich przed wyjazdem na wojnę w 1939 roku. Po lewej stronie – pobyt w Auschwitz, powstanie warszawskie, proces i śmierć w 1948 roku.

Na tyle pomnika został wykuty Krzyż za wojnę z bolszewizmem oraz sygnatura Zygmunta Wujka i Pawła Leszczyńskiego.

W Koszalinie od 1945 do 1991 roku mieszkała siostra rotmistrza Maria Pilecka, której poświęcona jest tablica znajdująca się w KBP.