zymże jest życie jak nie historią w Kamieniu. Kamień zimny w dotyku, lecz dający nam żar historii i wspomnień. Historia est Magistra Vitae – historia jest nauczycielką życia, słowa, które tak wiele razy słyszeliśmy z ust  wielu ludzi, ale ta historia nie istniałby bez starych pism, rzeźb, wspomnień. Najtrwalszy jest kamień, niezniszczalny nośnik ducha i życia, „ jego trwałość i twardość zawsze wywierała wielkie wrażenie na ludziach, którzy widzieli w nim przeciwieństwo biologii poddanej prawom zmiany, uwiądu i śmierci, ale także przeciwieństwo prochu, piasku i kamyków” – tak o kamieniu mówi Juan Eduardo Cirlot. Dla  kardynała Stefana Wyszyńskiego kamień był świadkiem historii, „gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”. To kamień dotknięty cudowną dłonią mistrza przemienia się w rzeźbę, która mówi do nas przez wieki. Dzięki rzeźbie mówimy o tym, co było, a dzięki temu uczymy się, że wydarzenia z przeszłości wpływają na rzeczywistość. Historia inspiruje nas do tworzenia, myślenia i wyciągania wniosków, a jej najlepszym nośnikiem jest kamień zaklęty w rzeźbę.

Strona, na którą Państwo zajrzeli, istnieje od 25 czerwca 2009 roku i jest próbą zebrania wszystkich informacji na temat tablic, pomników, płyt epitafialnych, rzeźb oraz drzew pamięci, które znajdują się na terenie miasta Koszalina. Dzięki temu chciałbym przedstawić historię Koszalina „pisaną” inaczej, czyli poprzez wyżej wymienione formy pracy twórczej. Koszalin ma swoją historię zaklętą w kamieniu i staram się ją na tej stronie odkryć. Historię „dobrą” i „złą”, bo miasto miewało swoje lepsze i gorsze dni, jak to w życiu bywa. Obok informacji dotyczących samych dzieł, znajdują się tu także sylwetki artystów, którzy swoje  pomysły zaklinali w kamień i poprzez swoje dłuto nadawali Koszalinowi nowy wizerunek.

Na tej stronie mogą Państwo poruszać się po interaktywnej mapie rzeźb i pomników Koszalina.

W razie propozycji i pytań oraz uzupełnienia opisu lub ciekawych informacji na temat pomników proszę pisać na adres poniżej lub umieszczać wpisy na facebooku.