Informacje z 2012 r.

Clovis Dardentor

Dzięki staraniom i dużemu wkładowi pracy Andrzeja Zydorczaka, wiceprezesa PTJV (tłumaczenie, przypisy, dobór ilustracji, projekt graficzny, skład) w grudniu 2012 r. ukazało się nakładem PTJV pierwsze w Polsce wydanie powieści "Clovis Dardentor". Jest to kolejny, 28. tom serii "Biblioteka Andrzeja". Książka opublikowana została w limitowanym, kolekcjonerskim nakładzie 200 numerowanych egzemplarzy, z podpisem tłumacza! Zamówienia można kierować na adres a.zydorczak@ptjv.pl.

O Vernie w SP 220

29 listopada 2012 r. Krzysztof Czubaszek, prezes PTJV, poprowadził dwugodzinną lekcję poświęconą Juliuszowi Verne’owi w klasie IIIa w Szkole Podstawowej nr 220 w Warszawie. Opowiedział uczniom o życiu i twórczości autora „W 80 dni dookoła świata”, pokazał im różne wydania jego książek, w tym oryginalne XIX-wieczne francuskie, a także zaprezentował portrety pisarza, jego bliskich oraz związanych z nim miejsc.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem znajomości książek Verne’a wśród dzieci, które wzięły udział w lekcji – powiedział Krzysztof Czubaszek po zakończeniu zajęć. – Uczniowie umieli streścić wiele z nich, a także zadawali mnóstwo pytań dotyczących nawet tych mniej znanych powieści.

Na zakończenie spotkania Krzysztof Czubaszek otrzymał od uczniów klasy IIIa kwiaty, pamiątkową laurkę oraz wykonany przez dzieci portret Juliusza Verne’a.

Fot. /5/ Marzena Ćwik-Lipiec

Wystawa w bibliotece w Łodzi

Przez cały sierpień 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Bałuty im. Stanisława Czernika, Filii Nr 11 przy ul. Andrzeja Radka 8, można było oglądać wystawę poświęconą życiu i twórczości Juliusza Verne’a.

Ekspozycja obejmowała egzemplarze książek J. Verne’a, będące w zasobach biblioteki, oraz wydawnictwa PTJV, tj. „Nautilus”, „Prace Verneologiczne” i „Bibliotekę Andrzeja”. Prezentowała też życiorys i kalendarium twórczości pisarza.

Celem wystawy zorganizowanej przez kierownictwo i pracowników biblioteki była popularyzacja twórczości pisarza zarówno wśród czytelników młodego, jak i starszego pokolenia.

Wystawę można było oglądać w pn., śr. i pt. w godz. 11.00-18.00.

Promocja "Tajemniczego porwania Glenarvanów"

23 maja 2012 r. w Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa w Warszawie odbyła się promocja książki Andrew Benigera, członka PTJV na stałe mieszkającego w Wiedniu, pt. "Tajemnicze porwanie Glenarvanów", będącej kontynuacją trylogii Juliusza Verne'a. Nad liczącym ponad 600 stron tomem autor pracował kilka lat. Książkę wydała oficyna Radwan.

Na promocji książki w księgarni im. Prusa (notabene kilka dni po 100. rocznicy śmierci tego wybitnie warszawskiego pisarza) stawili się miłośnicy twórczości Czarodzieja z Nantes, w tym grono członków PTJV.

O Vernie w Tarnowie raz jeszcze

Krzysztof Gucwa, sekretarz PTJV, 8 maja 2012 r. spotkał się z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej przy Czarnej Drodze w Tarnowie. Motywem przewodnim prelekcji były powieści Verne'a wydrukowane w tym mieście w 1925 i 1926 r. w drukarni H.L. Lehrhaupta.

Verne w tarnowskiej szkole

Krzysztof Gucwa, sekretarz PTJV, 4 kwietnia 2012 r. odwiedził Szkołę Podstawową nr 17 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie i spotkał się z uczniami klas 5 a i b. Przybliżył im osobę i dorobek twórczy Juliusza Verne’a, szczególnie dużo uwagi poświęcając powieści "W 80 dni dookoła świata", która jest lekturą w tych klasach. Prelegent wraz z uczniami czytał m.in. angielskie wydanie komiksu opartego na tej jednej z najsłynniejszych książek Czarodzieja z Nantes.

Nieznane wydanie gazetowe "Dzieci kapitana Granta"

Andrzej Zydorczak, wiceprezes PTJV, informuje, iż Robert Dębski, członek PTJV, odnalazł nieznane gazetowe wydanie "Dzieci kapitana Granta". Powieść ta drukowana była w odcinkach w "Gazecie Gdańskiej" pod tytułem "Dzieci kapitana Granta. Podróż fantastyczno-naukowa".

"Gazeta Gdańska" ukazywała się od 1891 do 1939 r. włącznie. Do 1921 r. wychodziła 3 razy w tygodniu: we wtorek, czwartek i sobotę. W roku 1913 (R. XXIII) opublikowane zostały 23 odcinki "Dzieci kapitana Granta", a w roku 1914 (R. XXIV) odcinki od nr. 24 do nr. 88. Ostatni ukazał się 20 sierpnia 1914 r. Wydawanie powieści przerwano prawdopodobnie ze względu na trwającą I wojnę światową.

Odcinki były drukowane w trzech kolumnach u dołu drugiej strony czterostronicowego numeru. Każdy fragment rozpoczynał się pełnym tytułem utworu. Nie zamieszczono żadnych ilustracji. Na podstawie przeprowadzonej analizy porównawczej (różne fragmenty części drugiej: "Australia") tekst pochodzi z wydania Karola Miarki (Mikołów 1910). Wydanie gazetowe można oglądać na stronie http://pbc.gda.pl/publication/8770.


Andrzej Zydorczak o Vernie i znaczkach

W Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej w dn. 5-31 marca 2012 r. można było oglądać wystawę filatelistyczną, zorganizowaną przez miejscowy oddział Polskiego Związku Filatelistów, w ramach której Andrzej Zydorczak, jeden z członków tegoż związku a zarazem wiceprezes PTJV, prezentował znaczki wydane przez Pocztę Monako w 1955 r. z okazji 50. rocznicy śmierci Juliusza Verne'a. Kilka ram wystawowych poświęconych było też ilustracjom z powieści Verne’a oraz Polskiemu Towarzystwu Juliusza Verne'a.

Kulminacyjnym punktem wystawy były dwie prelekcje Andrzeja Zydorczaka dotyczące twórczości Juliusza Verne'a i działalności PTJV, które miały miejsce 20 marca. Pierwsza zgromadziła przeszło trzydzieścioro uczniów dwóch klas VI Szkoły Podstawowej nr 15 z Halemby – dzielnicy Rudy Śląskiej. W drugim spotkaniu wzięło udział ponad czterdzieści osób, wśród nich m.in. Grażyna Dziedzic – Prezydent Rudy Śląskiej, która na zakończenie wręczyła prelegentowi list gratulacyjny. Natomiast od PZF Andrzej Zydorczak otrzymał pamiątkowy dyplom z jego wizerunkiem i okolicznościowym, niepocztowym stemplem vernowskim. W czasie drugiego spotkania wywiad z Andrzejem Zydorczakiem przeprowadziły "Wiadomości Rudzkie" oraz lokalna telewizja Sfera.

Pełna relacja z wystawy i prelekcji

Relacja telewizyjna

Relacja na stronie Zarządu Głównego Polskiego Związku Filatelistów

Relacja i plansze wystawowe na stronie Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego Polskiego Związku Filatelistów

Będzie druga w Warszawie szkoła im. Verne'a

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Juliusza Verne'a uruchomiła stronę internetową pod adresem www.verne.edu.pl.

Od września br. szkoła zamierza otworzyć drugą, po Bielanach, placówkę w Warszawie, która będzie się mieściła w dzielnicy Targówek.

Czarne Indie

W marcu 2012 r. ukazało się nakładem PTJV pierwsze w Polsce pełne wydanie powieści "Czarne Indie" w tłumaczeniu Andrzeja Zydorczaka. Jest to kolejny, 27. tom serii "Biblioteka Andrzeja". Książka opublikowana została w limitowanym, kolekcjonerskim nakładzie 98 numerowanych egzemplarzy, z podpisem tłumacza! Zamówienia można kierować na adres a.zydorczak@ptjv.pl.

Dookoła świata na jednej baterii

W tym roku mija 140 lat od ukazania się słynnej powieści Juliusza Verne'a "W 80 dni dookoła świata". Okazja ta stała się inspiracją do realizacji projektu pn. "Dookoła świata na jednej baterii", zrealizowanego przez Agencję Reklamową JWT Warszawa na zlecenie firmy Nokia. Polskie Towarzystwo Juliusza Verne'a zostało partnerem tego projektu.

W ramach projektu rankiem 20 lutego z Warszawy do Londynu wyruszył Paweł, który zabrał ze sobą telefon komórkowy Nokia E6, w pełni naładowany, ale bez ładowarki. Podróżnik objechał świat w 8 dni, pokonując trasę Fileasa Fogga i dokumentując wyprawę przy pomocy wspomnianego smartfonu. Przez całą drogę nie ładował go. Udowodnił, że na wszystko wystarczyło prądu, że bateria, mówiąc kolokwialnie, przez tyle czasu "nie padła".

Wyprawa zakończyła się sukcesem wieczorem 27 lutego - podróżnik wylądował na lotnisku w Warszawie.

Podróż można było na bieżąco śledzić:

na Facebooku

na YouTubie

Podróż na tajemniczą wyspę

17 lutego 2012 r. na ekrany polskich kin wszedł film "Podróż na tajemniczą wyspę" ("Journey 2: The Mysterious Island") w reżyserii Brada Peytona, nagrany w technologii 3D. Amerykański tytuł zawiera odwołanie do filmu "Podróż do wnętrza Ziemi" w reż. Erica Breviga (2008), którego nowa produkcja jest kontynuacją. Film ma liczne odwołania do "Tajemniczej wyspy" Juliusza Verne'a, ale, jak to zwykle ostatnio bywa, z literackim pierwowzorem ma niewiele wspólnego.

Twórcy "Podróży na tajemniczą wyspę" liczą, że film powtórzy sukces kasowy "Podróży do wnętrza Ziemi" i już zabierają się za trzecią część tej serii. Nie wiadomo jeszcze, jaki tytuł będzie nosić i do jakiej powieści Verne'a będzie jej najbliżej.

Oficjalna strona filmu

Film na Facebooku

Informacje o filmie na portalu Filmweb

Dzień Patrona w szkole im. Juliusza Verne’a

8 lutego w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Juliusza Verne’a w Warszawie obchodzony był Dzień Patrona.

Szkoła, która przyjęła imię Juliusza Verne'a, uruchomiona została we wrześniu 2011 r. w warszawskiej dzielnicy Bielany. Założona została na bazie przedszkola i na razie ma tylko jedną (pierwszą) klasę. Co roku będzie przybywała kolejna klasa. Szkoła współpracuje z Polskim Towarzystwem Juliusza Verne'a i jest jego zbiorowym członkiem.

Władze szkoły zdecydowały, że w dniu urodzin Czarodzieja z Nantes obchodzony będzie Dzień Patrona. Pierwszy raz święto to zostało zorganizowane 8 lutego 2012 r. Z tej okazji z uczniami szkoły spotkał się Krzysztof Czubaszek, prezes PTJV. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej poświęconej pierwszemu półroczu funkcjonowania placówki gość opowiedział dzieciom kilka anegdot z życia Juliusza Verne'a, przybliżył im jego postać i dorobek twórczy, a także odpowiedział na wiele pytań.

– Byłem pod wrażeniem, że maluszki, jakimi jeszcze są uczniowie pierwszej klasy, tak wiele już wiedzą o autorze "Tajemniczej wyspy" i jak bardzo się nim interesują – mówi Krzysztof Czubaszek. – Zadziwiła mnie też ich wiedza na temat wielu zagadnień, o których pisał Verne, takich jak podróże na Księżyc czy loty balonem.

Spotkanie odbyło się w sali pełnej odniesień do patrona szkoły, takich jak portret pisarza, jego książki oraz reprodukcje fotografii i ilustracji.

Na zakończenie wszyscy skosztowali pysznej szarlotki, ustawili się do pamiątkowego zdjęcia i umówili się na kolejne spotkanie.

Nieznana pozycja bibliograficzna

W styczniu 2012 r. Andrzej Zydorczak trafił na nieznaną wcześniej pozycję bibliograficzną - w tygodniku "Ziarno" z 1901 r. odnalazł powieść Juliusza Verne'a "Druga ojczyzna", drukowaną w odcinkach. Niestety na aukcji internetowej udało mu się wypatrzyć tylko kilka numerów tego pisma. Poszukiwane są kolejne. Jeśli ktoś wie coś więcej o tym tygodniku, proszony jest o kontakt na adres a.zydorczak@ptjv.pl.


Tajemnicze porwanie Glenarvanów

Pod koniec grudnia 2011 r. nakładem wydawnictwa Radwan ukazała się książka "Tajemnicze porwanie Glenarvanów", której autorem jest Andrew Beniger, mieszkający w Wiedniu członek PTJV. Książka jest kontynuacją trylogii Juliusza Verne'a ("Dzieci kapitana Granta", "20000 mil podmorskiej żeglugi" i "Tajemnicza wyspa").

W liczącym ponad 600 stron tomie, nad którym autor pracował wiele lat, opowiedziane zostały dalsze losy wielu znanych i lubianych postaci z najsławniejszych powieści Czarodzieja z Nantes.

Książkę można nabyć w księgarni wysyłkowej wydawnictwa Radwan (www.radwan.pl).