O Vernie i znaczkach w Rudzie Śląskiej

Dzięki zaangażowaniu ludzi z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, Polskiego Związku Filatelistów – Oddział w Rudzie Śląskiej oraz Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a udało się w dniach 5-31 marca 2012 roku w byłym Pałacyku Myśliwskim Donnesmarcków, obecnie gruntownie odnowionym, w którym mieści się obecnie Filia nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej, zorganizować wystawę filatelistyczną, na której pokazano następujące zbiory filatelistyczne:

Andrzeja Zydorczaka „50 rocznica śmierci J. Verne’a oczami Poczty Monako” – 2 ramy;

Jerzego Bielawskiego „Przedstawiciele literatury polskiej w filatelistyce” – 7 ram;

Aleksandry Nowak „Zwierzyniec Jana Brzechwy” (zbiór maksymofilii) – 4 ramy.

Dodatkowo, w osobnych ramach były pokazywane:

„Kolorowe ilustracje do powieści Juliusza Verne’a” – 3 ramy;

„Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a” – 1 rama.

Od początku wystawa cieszyła się dość dużym powodzeniem, bowiem do 22 marca obejrzało ją sześć grup młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów Rudy Śląskiej oraz 7 wycieczek maluchów z miejscowych przedszkoli. Poza tym do sali, w której znajdowały się eksponaty, zaglądali ludzie przybywający do biblioteki oraz do Instytutu Jana Karskiego. Osoby bardzo zbliżone do wiarygodnych źródeł szacują, że do 22 marca wystawę odwiedziło około 300 osób.

Nic by tak pięknie nie wypadło, gdyby nie wielkie zaangażowanie w zaprojektowanie i zorganizowanie wystawy ze strony osób, wśród których należy przede wszystkim wymienić pracownice Filii nr 18: Agnieszkę Mertyńczak-Szwedę, Bożenę Jasnowską, Renatę Adamek i Halinę Adamczyk, a następnie Adama Sito, członka PTJV, a jednocześnie Wiceprezesa Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej (to prawdziwy motor napędowy, który potrafi tak wiercić delikatnie dziurę w brzuchu – oczywiście w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu tego wyrażenia – aż dopnie swego; o wszystkim pamięta, nad wszystkim się zastanawia, stara się przewidzieć wszelkie możliwe zdarzenia). Poza wymienionymi jeszcze dużo osób – nie sposób ich wszystkich tu wyliczyć – przyczyniło się do tego, że cała impreza wypadła wielce okazale.

Kulminacyjnym punktem wystawy były w dniu 20 marca dwie prelekcje Andrzeja Zydorczaka dotyczące twórczości Juliusza Verne’a i działalności PTJV. Pierwsza odbyła się o godzinie 10.00 i zgromadziła uczniów dwóch klas VI Szkoły Podstawowej nr 15 z Halemby – dzielnicy Rudy Śląskiej. Na ładnie urządzonej sali zgromadziło się przeszło trzydzieścioro dzieci wraz z nauczycielkami polskiego. Prelekcja trwała przeszło godzinę, przemawiający dostał huczne brawa (!), a po spotkaniu grupka kilkorga dzieci wykazała jeszcze żywsze zainteresowanie i gdyby nie ponaglania nauczycielek, rozmowa potoczyłaby się jeszcze z kilkanaście minut.

Drugie spotkanie ze słuchaczami obyło się tego samego dnia po południu, o godzinie 16.30. Zgromadziło się ponad czterdzieści osób. Wśród zebranych gości pojawiła się też Pani Grażyna Dziedzic – Prezydent Miasta Ruda Śląska, rzecznik tegoż miasta Adam Nowak oraz Krystian Gałuszka – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także zacna grupka rudzkich (i nie tylko) filatelistów z Andrzejem Nowakiem – Prezesem Zarządu Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego, Adamem Sito i Romanem Pawliszakiem – Wiceprezesem i Sekretarzem Oddziału Ruda Śląska na czele. Obecni też byli państwo Barbara i Adam Podgórscy, bardzo znaczący przedstawiciele Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew.

Aby zapewnić miłą, przytulną atmosferę, wszyscy słuchacze byli częstowani dobrym ciastem oraz kawą i herbatą – sponsorem był oczywiście Zarząd Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej.

Wstęp do prelekcji wygłosiła Kierownik Filii nr 18, pani Agnieszka Mertyńczuk-Szweda, wypowiadając peany wychwalające działalność i dorobek prelegenta, co wywołało na jego twarzy żywy rumieniec, tak bardzo kontrastujący z jego siwymi włosami.

Po długiej prelekcji, która również zakończyła się oklaskami, a następnie miłymi słowami podziękowania od różnych uczestników, prelegent otrzymał od Pani Prezydent Miasta list gratulacyjny, od PZF pamiątkowy dyplom oprawiony w ramkę, z Jego wizerunkiem i okolicznościowym, niepocztowym stemplem vernowskim (strasznie miła pamiątka!) oraz piękne kwiaty, w tym dwie róże – origami, wykonane paluszkami pań z filii nr 18.

W czasie drugiego spotkania wywiad z Andrzejem Zydorczakiem przeprowadziły „Wiadomości Rudzkie” oraz lokalna telewizja Sfera.