3.9.    Контроль корпусних деталей

Контроль корпусних деталей здійснюють як при виконанні найбільш  відповідальних операцій  технологічного процесу, так і після обробки. При цьому контролюють точність розмірів та відносного  положення плоских поверхонь і головних отворів,  точність геометричної форми та шорсткість базових поверхонь і головних отворів, точність геометричної форми та шорсткість базових поверхонь деталі, правильність відносного положення різьбових та інших дрібних отворів.

В умовах одиничного та дрібносерійного виробництва кон-троль виконують за допомогою універсальних вимірювальних засобів.  Точність розмірів, відносних поворотів та геометричної форми плоских поверхонь контролюють за допомогою лінійок, косинців, рівнемірів, кінцевих мір, індикаторів, шаблонів. Для контролю точності розмірів, відносного положення та геометричної форми отворів додатково використовують мікрометричні та індикаторні прилади – штихмаси, пасиметри, мікрометри, штангенінструменти – штангенциркулі, штангенрейсмуси, штангенглибиноміри, контрольні оправки та граничні калібри-пробки.

У крупносерійному та масовому виробництві контроль геометричної точності корпусних деталей виконують на спеціальних приладах, що забезпечують автоматичне вимірювання одночасно декількох параметрів точності деталі. Вимірювальна система таких приладів основана на використовуванні пневматичних, індуктивних та електроконтактних датчиків.

При виборі вимірювальних засобів необхідно враховувати вимоги до точності деталі, що контролюється, та допустимі граничні похибки вимірювального приладу. Гранична похибка вимірювального засобу не повинна перевищувати 0,1–0,2 допуску на контрольований параметр і лише в окремих випадках при малому допуску можливо припустити похибку вимірювання у межах 0,3 допуску.

Для контролю точності геометричної форми отвору у поперечному перетині (овальність, огранка) вимірювання діаметральних розмірів необхідно виконувати у декількох радіальних напрямках.

Контроль точності геометричної форми отворів у повздовжньому напрямку (конусоподібність, бочкоподібність) вимагає вимірювання діаметральних розмірів у декількох поперечних перетинах.

Для вимірювання точності положення отвору відносно площини або іншого отвору в першу чергу необхідно матеріалізувати вісь отвору. Це роблять за допомогою контрольних оправок, які вставляють в отвір. Оправки представляють собою загартовані сталеві стержні твердістю HRC 52–54 та точністю діаметрів за  IT 5,  IT 6, шорсткістю поверхні Ra 0,32–0,16 мкм.