Шліфування зовнішніх площин корпусних деталей використовується в основному, як заключна обробка, що забезпечує отримання підвищених вимог до шорсткості та точності геометричної форми поверхонь, що обробляють (рисунок 3.7). Шліфування виконують на плоскошліфувальних верстатах з прямокутними та круглими столами. Останні дозволяють отримати більш високу продуктивність внаслідок неперервності процесу шліфування. При цьому можливо шліфування периферією плоского круга, торцем чашкового круга або торцевою поверхнею складеного сегментного круга. Збірні сегментні круги використовують для обдирного шліфування зовнішніх площин. Припуск, що знімається за робочий хід, може досягати 4мм.
Перевагою цього методу обробки є мала чутливість шліфувального круга до дефектів поверхневого шару литої заготовки, а також можливість продуктивної обробки складних за контуром переривистих поверхонь чавунних деталей. Обробка переривчастих поверхонь чавунних заготовок струганням або фрезеруванням викликає відколи, викрашування металу на кромках і призводить до різкого зниження стійкості різального інструменту, в особливості торцевих фрез. Ліквідація цього явища шляхом зменшення режимів різання призводить до зниження продуктивності обробки. У процесі шліфування такі явища, як відколи та вібрації, що з’являються при обробці переривчастих поверхонь – виключені. Багате охолодження за допомогою МОТС, що використовується при шліфуванні, дозволяє значно зменшити температурні деформації деталі, що обробляють, та покращує умови процесу різання, що сприяє підвищенню точності обробки.
Протягування зовнішніх площин корпусних деталей виконують у масовому виробництві на спеціальних протяжних верстатах горизонтального та вертикального типу. Протягування є найбільш продуктивним методом обробки, при якому забезпечується висока точність розмірів та відносне положення поверхонь, що обробляють. Потужні протяжні верстати з зусиллям протягування до 500 кН дозволяють по всій поверхні, що обробляють знімати за один хід припуск у межах 3–5 мм. Раціональний розподіл припуску, що знімають за довжиною протяжки, при якому на калібрувальну ділянку припадає мінімальне навантаження, забезпечує високу стійкість та зберігання геометричної точності різального інструменту, що гарантує високу точність деталі (рисунок 3.8).
Збірні протяжки, довжина яких складає 2–3,5 м, дозволяють обробляти як плоскі, так і фасонні зовнішні поверхні. При цьому швидкість протягування досягає 60 м/хв. Швидкохідні протяжні верстати з однією або декількома позиціями вмонтовують в автоматизовані лінії для обробки блоків циліндрів двигунів, у яких попередньо та остаточно протягують площини роз’єму під головку блоку, привалкову площину та поверхні замка під кришки кореневих підшипників, а також бокові поверхні блоку.
Факторами, що накладають обмеження на використання протягування, є відносно висока вартість різального інструменту та великі сили різання, які виникають при обробці, що виключає можливість обробки нежорстких деталей.
Протягування використовують для попередньої чистової та заключної обробки зовнішніх поверхонь заготовок корпусних деталей.
Данні про точність, отримані при різних методах обробки плоских поверхонь, представлені у таблиці 3.1.
Таблиця 3.1 – Параметри точності, що отримуються при обробці плоских поверхонь різними методами