3.7. Методи обробки головних отворів

Обробка головних отворів – трудомісткий етап технологічного процесу виготовлення корпусної деталі. Головні отвори обробляють на розточувальних, координатно-розточувальних, свердлильних, агрегатних та інших верстатах, включаючи верстати з ЧПУ і багатоцільові верстати. Обробка проводиться в три етапи: чорнова, чистова та оздоблювальна.

На перших етапах обробки проводиться свердління, зенкерування, розточка різцями та розточувальними головками. На етапі остаточної обробки – тонке розточування, шліфування, хонінгування, а також пластичне деформування: алмазне вигладжування, розкочення кульками або роликами, дорнування.

При чорновій обробці знімають основний припуск металу, забезпечуючи при цьому точність положення отвору відносно бази та рівномірність припуску під чистову обробку. Чистова обробка забезпечує точність розмірів, геометричної форми та відносного положення отвору. Особливо важливим є забезпечення необхідної прямолінійності осі отвору і точності його відносного положення. Оздоблювальну обробку використовують для досягнення підвищених вимог до точності розміру, геометричної форми та шорсткості поверхні обробленого отвору.

Обробку отворів в корпусних деталях виконують з використанням таких різальних інструментів як свердла, зенкери, різці, розточні головки, розгортки, розточні пластини.

Свердління та розсвердлювання забезпечують 11-й –12-й квалітети точності, а  шорсткість  поверхні  Ra 6,3–12,5 мкм.  Зенкерування  у  відливках забезпечує  11-й – 12-й квалітети точності та  похибку  геометричної  форми  30–50 мкм.  Напівчистове  зенкерування забезпечує 10-й квалітет точності та відхилення геометричної форми 15–20 мкм, шорсткість Ra 2,5–5 мкм.

Точність діаметральних розмірів відповідає при чорновому розточуванні 11-му –12-му квалітетам, при чистовому – 9-му –10-му квалітетам.

Розгортання – один з методів чистової обробки отворів за 6-м –9-м квалітетом точності. Припуски, що залишаються від розгортання, складають для попередньої обробки 0,4–0,9 мм на діаметр, для чистової 0,05–0,30 мм.

Розгортання виконується із значним охолодженням емульсією (для чавунних деталей) або сумішшю гасу з машинним маслом (для сталевих деталей).

Для розгортання отворів застосовують також плаваючі різцеві блоки та пластини з швидкорізальної сталі або твердого сплаву (точність 7-й квалітети, шорсткість поверхні Ra 1,25 мкм), одночасно з обробкою торців застосовують торцеві зенкери або спеціальні летючі супорти, які забезпечують пересування різця в радіальному напрямі. На багатоцільових верстатах відкриті торцеві поверхні об-робляються торцевими фрезами.

Для обробки в корпусних деталях головних отворів широко застосовують горизонтально-розточувальні та координатно-розточувальні верстати. Точність розташування їх відносно технологічних баз і точність міжцентрових відстаней досягаються одним із таких способів: за розміткою, методом пробних ходів та промірів, способом координатного розточування та з використанням кондукторів.

У крупносерійному та масовому виробництві для одночасної обробки різних отворів у корпусних деталях  використовують  агрегатно-розточувальні верстати (рисунок 3.9). Агрегатні верстати можуть працювати автономно або у складі автоматичних ліній для виготовлення корпусних деталей. Ці верстати складені із уніфікованих вузлів. В залежності від технологічних задач, що вирішуються, вони мають різні компоновки з горизонтальним, похилим та вертикальним розположенням шпинелей, з нерухомими та рухомими столами. Верстати з горизонтальним розташуванням шпинделей бувають однобічні, двобічні, двобічні з поворотним столом,  а також  верстати  зі столами поступового переміщення. Верстати вертикальної компоновки також мають нерухомі або поворотні столи.