2.14.        Типові технологічні процеси виготовлення валів

У залежності від умов виробництва і призначення технологічного процесу можна виділити технологічний процес для виготовлення одного або декількох виробів. У зв’язку з цим за призначенням можна виділити одиничний та уніфікований (типовий або груповий ) технологічні процеси.

Одиничний – це технологічний процес виготовлення або ремонту виробу одного найменування, типорозміру і виконання незалежно від типу виробництва.

Типовий – це технологічний процес виготовлення групи виробів, для яких зміст і послідовність більшості технологічних операцій і переходів збігаються. Вони застосовуються як інформаційна база для розробки одиничних технологічних процесів, а також стандартів на типові технологічниі процеси.

Типізація технологічних процесів базується на класифікації деталей за ознаками спільності конфігурації і схожості техно-логічних процесів. Виділяють такі класи деталей: вали, осі, втулки, диски, плити, станини, рами і т. ін. Типізація технологічних про-цесів дозволяє узагальнити існуючі передові технологічні процеси, поширювати досвід впровадження прогресивного оснащення, ін-струменту. Ця ідея впроваджена на багатьох підприємствах.

Груповий – це технологічний процес виготовлення групи виробів із різними конструктивними, але загальними техноло-гічними ознаками. Групова технологія є розвитком ідей типізації і ставить своїм завданням таку побудову технології виготовлення або складання виробів, при якій різко знижуються витрати часу на переналагодження устаткування. В основі групової технології також покладено класифікацію виробів і комплектування груп. Але кон-структивна подібність виробів при цьому є вторинною ознакою. При  груповій технології технологічний процес проектується на комплексну деталь, що є або реально існуючою найбільш складною деталлю групи, або штучно створюється як деталь, що містить усі поверхні окремих деталей групи.

Розроблений для комплексної деталі технологічний процес є, як правило, надлишковим для конкретних деталей, тому що може містити технологічні операції і переходи для обробки відсутніх у неї поверхонь. На основі групового технологічного процесу розробляють одиничні технологічні процеси шляхом виключення з групового зайвих операцій і переходів, уточнюючи технологічне оснащення. На цьому принципі побудований один з напрямків САПР ТП – проектування одиничних технологічних процесів на основі уніфі-кованого.

За рівнем досягнень науки і техніки технологічниі процеси можна розділити на робочі та перспективні.

Робочий – це технологічний процес виконуваний за робочою документацією, що відбиває можливості конкретного виробництва.

Перспективний – це технологічний процес, що відповідає технічним рішенням, які цілком або частково ще повинні бути впроваджені  на  підприємстві (нові верстати, способи обробки, оснащен-ня та ін.).

Тимчасовий – це технологічний процес, застосовуваний на  підприємстві протягом обмеженого періоду через ремонт обладнання, оснащення або в зв'язку з аварією.

Комплексний – це технологічний процес, який містить не тільки технологічні операції, але й операції переміщення, контролю, очищення заготовок і т. ін.

Типові технологічні процеси механічної обробки ступінчастих валів довжиною 150–500 мм в  крупносерійному  виробництві  наведені у таблиці 2.2. Типові технологічні процеси механічної обробки ступінчастих валів у серійному виробництві наведені у таблиці 2.3. У таблиці 2.2 та 2.3 ознакою «X» позначені операції, що виконуються, літерою «Б» позначені вали, що не підлягають термічній обробці, а літерою «З» – вали, які підлягають загартовуванню або цементації та загартовуванню, літерою «П» – вали, які підлягають покращенню. 


Таблиця 2.2 – Типові технологічні процеси механічної обробки ступінчастих валів довжиною 150–500 мм у крупносерійному виробництві