Перша методична студія учасників ПОЛТАВСЬКОЇ РЕГІОНАЛЬНОЇ ШКОЛИ НОВАТОРСТВА

Дата публікації допису: Jun 06, 2014 12:57:27 PM

Кафедра педагогічної майстерності Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського 22 лютого 2013 року провела першу методичну студію учасників Полтавської регіональної школи новаторства з проблеми «Впровадження технологій новаторської діяльності в контексті розвитку професійної компетентності педагогічних працівників у післядипломній освіті».

У роботі студії брало участь 28 осіб Представництво: науковці вишів м. Полтави і Кременчука, представники відділів освіти, методисти РМК та ММК, директори, заступники директорів з 22 районів області.

Мета роботи методичної студії: визначити пріоритетні завдання щодо діяльності Полтавської регіональної школи новаторства (далі – РШН), вирішити організаційні питання щодо формування зональних шкіл новаторства, сприяти посиленню новаторського руху в освітньому просторі регіону, популяризувати педагогічні технології, проекти тощо та всебічно впроваджувати їх у педагогічну практику, підвищувати фаховий рівень керівних, науково-педагогічних і педагогічних працівників післядипломної педагогічної освіти Полтавської області.

Завдання:

– вивчення й популяризація інноваційних педагогічних технологій, вирішення проблем оновлення й модернізації науково-методичного забезпечення навчальних закладів області;

– пропаганда перспективних моделей новаторського досвіду з актуальних проблем педагогічної та управлінської діяльності;

– підвищення фахової компетентності й педагогічної майстерності педагогічних та управлінських кадрів;

– організація професійної взаємодії та співпраці фахівців із питань післядипломної педагогічної освіти з різних регіонів України, обмін досвідом роботи ЗШН;

– сприяння створенню інноваційного освітнього простору післядипломної педагогічної освіти через упровадження досягнень психолого-педагогічної науки в освітній процес навчальних закладів області.

Під час роботи методичної студії виступили: Зелюк Віталій Володимирович, ректор Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського, кандидат педагогічних наук, завідувач кафедри педагогічної майстерності, про організацію діяльності РШН та ЗШН в Полтавській області; Білик Надія Іванівна, кандидат педагогічних наук, доцент, професор кафедри педагогічної майстерності Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського, про науково-методичне забезпечення діяльності освітніх округів та координація науково-методичної роботи навчальних закладів в умовах єдиного інформаційно-освітнього середовища (з досвіду роботи Рівненського та Кіровоградського ОІППО); Самодрин Анатолій Петрович, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Кременчуцького інституту Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля, про організацію науково-методичної роботи з педагогічними працівниками в умовах Кременчуцького центру педагогічної освіти «Новатор»; Гриньова Марина Вікторівна, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри педагогічної майстерності та менеджменту, декан природничого факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, про співтворчість кафедр педагогічної майстерності як фактор оновлення змісту науково-методичної діяльності в установах і закладах освіти; Сухенко Яна Валеріївна, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогічної майстерності Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського, про психологічний супровід організації діяльності шкіл новаторства; Штефан Лідія Юріївна, завідувач Кременчуцьким КМЦ, про педагогічний досвід як чинник оновлення змісту науково-методичної діяльності в умовах Кременчуцького методичного центру Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського; Клепко Сергій Федорович, проректор з наукової роботи, завідувач кафедри філософії та економіки освіти, доктор філософських наук, доцент Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського, про інноваційні підходи до формування та розвитку професійної компетентності педагогічних працівників у системі неперервної освіти.

Було зроблено акцент на активізацію діяльності новостворених 11 зональних шкіл новаторства (ЗШН) на базі: 1) управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради; 2) управління освіти виконавчого комітету Кременчуцької міської ради; 3) відділу освіти Лубенської міської ради; 4) Миргородської міської ради; 5) відділу освіти Гадяцької райдержадміністрації; 6) відділу освіти Зіньківської райдержадміністрації; 7) відділу освіти Карлівської райдержадміністрації; 8) відділу освіти Кобеляцької райдержадміністрації; 9) відділу освіти Пирятинської райдержадміністрації; 10) Решетилівської райдержадміністрації; 11) відділу освіти Хорольської райдержадміністрації.

Були прийняті методичні рекомендації:

1. Визначити актуальними напрямами РШН:

– розвиток професійної компетентності педагогічних працівників, підвищення результативності та якості навчально-виховного процесу завдяки впровадженню нових педагогічних технологій і методик науково-методичного забезпечення діяльності освітніх округів в умовах реформування освітньої галузі;

– визначення актуальних потреб щодо науково-методичного забезпечення інноваційної діяльності педагогічних працівників;

– організація підвищення професійного рівня слухачів РШН на науково-методичних засадах шляхом залучення до роботи в ній науковців та фахових викладачів і методистів;

– нові форми впровадження і поширення передового педагогічного досвіду як необхідна умова створення інноваційного освітнього середовища;

– бібліотеки Полтавщини на допомогу розвитку освіти в регіоні;

– діяльність методичних служб в умовах єдиного освітнього простору;

– організація роботи зональних шкіл новаторства (ЗШН) Полтавського регіону.

2. Прийняти відправними для проведення подальших досліджень такі визначення:

педагогічна майстерність – це комплекс властивостей особистості, що забезпечує самоорганізацію високого рівня професійної діяльності на рефлексивній основі;

«новатор» – оновлювач, тобто людина, яка формулює та реалізує нові прогресивні принципи, ідеї, прийоми в тій чи іншій сфері діяльності;

− на відміну від майстерності та творчості, які можуть охоплювати досить широку сферу діяльності, новаторство переважно стосується окремих вузлових навчально-виховних проблем і завдань. Однак це не означає, що воно відіграє другорядну роль, оскільки справляє вплив на всю систему навчання і виховання, істотно перебудовуючи та підвищуючи їхню ефективність. Новаторство в педагогічній роботі, як в інших сферах людської діяльності, є справжнім відкриттям, важливим винаходом, і навіть більше – інтелектуальним і життєвим подвигом учителя (Мозгаров Л. В. Учитель и качество образования / Л. В. Мозгаров, В. П. Панасюк // Педагогика. – 2007. – №1. – С. 66–72).

3. Укомплектувати склад ЗШН та провести перші настановні засідання, на яких затвердити план подальшої роботи на 2013–2014 рр.

До 1.04.2013 р. Координатори ЗШН

4. Провести другу методичну студію з проблеми «Інноваційні підходи до формування та розвитку професійної компетентності педагогічних працівників у системі неперервної освіти».

Червень 2013 року

5. Провести Всеукраїнський круглий стіл з проблеми «Проектування процесу навчання педагогів з андрагогічних позицій регіональної школи новаторства керівних, науково-педагогічних і педагогічних працівників».

Вересень 2013 р. Зелюк В.В., Білик Н.І.

6. З метою підвищення ефективності науково-методичної, методичної та організаційної роботи закладів освіти всіх рівнів використати педагогічний досвід Рівненського та Кіровоградського ОІППО та поширити презентаційні матеріали педагогічних працівників цих областей.

Координатори ЗШН

7. Підтримувати співпрацю та співтворчість з науково-методичної роботи з педагогічними працівниками в умовах Кременчуцького центру педагогічної освіти «Новатор».

Постійно. А.П.Самодрин, Н.І.Білик

8. На сайті ПОІППО створити веб-сторінку РШН.

До 1.04.2013. О.О. Новак

9. Редакторам педагогічних періодичних видань ПОІППО надавати пріоритет матеріалам, що висвітлюють результати Полтавської регіональної школи новаторства.

Клепко С.Ф., Білик Н.І.

Підготувала: Н.І. Білик