Екскурс в історію

Білик Надія Іванівна, кандидат педагогічних наук, доцент, професор кафедри педагогічної майстерності Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського , координатор Всеукраїнської школи новаторства від Полтавської області та Полтавської регіональної школи новаторства керівних, науково-педагогічних і педагогічних працівників


РЕГІОНАЛЬНА ШКОЛА НОВАТОРСТВА ЯК ШКОЛА ВИРОЩУВАННЯ ВЧИТЕЛЯ-НОВАТОР

У педагогіці міцно утвердилося положення, що центральною фігурою в школі є вчитель і що від його підготовки, ерудиції та якості роботи у вирішальній мірі залежить успіх навчання та виховання. Чимало вчителів, котрі домагаються високої якості навчання і виховання,виявляють значну методичну творчість, збагачують передовий педагогічний досвід минулого і вносять значний внесок у розвиток теорії та практики навчально-виховного процесу, багатьом із них надано почесні звання «Заслужений учитель», «Вчитель-методист», «Старший учитель». Про визначальну роль учителя в освіті та вихованні учнів кажуть численні приклади шкільної практики і висловлювання багатьох педагогів. Видатний український математик і педагог з Полтавщини М.В.Остроградський писав: «Хороший учитель породжує хороших учнів».

Однак, вищим рівнем професійної діяльності вчителя є педагогічне новаторство. Однак, вищим рівнем професійної діяльності вчителя є педагогічне новаторство. Новаторство – нове в творчій діяльності людей, діяльність новаторів. Новатор – (оновлювач), що вносить і здійснює нові, прогресивні принципи, ідеї, прийоми в тій чи іншій діяльності. Це відноситься й до педагогічного новаторства. Воно практично включає в себе внесення й реалізацію нових, прогресивних ідей, принципів і прийомів у процесі навчання та виховання і значно змінює й підвищує їхню якість.

Важливу роль у цьому напрямі відіграла Всеукраїнська школа новаторства керівних, науково-педагогічних і педагогічних працівників післядипломної педагогічної освіти та низка заходів, проведених на базі Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти протягом 2011–2012 рр. : Всеукраїнський науково-практичний семінар «Педагогічний досвід як фактор оновлення змісту науково-методичної діяльності в установах і закладах освіти: вектори випереджувального розвитку»; червневі студії з теми «Інноваційні підходи до організації науково-методичної роботи з педагогічними працівниками в умовах компетентнісно зорієнтованої освіти» тощо.

З метою реалізації положень Національної стратегії розвитку освіти в Україні на 2012–2021 роки, відповідно до листа ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» НАПН України від 26.06.2012 року № 01-02/392 «Про рекомендації щодо участі у заходах науково-методичного супроводу професійного розвитку керівних, науково-педагогічних і педагогічних працівників у межах діяльності Консорціуму закладів післядипломної освіти в 2012/2013 навчальному році» була створена Полтавська регіональна школа новаторства (РШН), розроблено її Положення. Поява РШН – це вияв необхідності сучасного ефективного науково-методичного супроводу системи післядипломної педагогічної освіти по вирішенню завдань розвитку й забезпечення стратегічних і тактичних дій щодо постійного вдосконалення фахової майстерності освітян Полтавської області.

Педагогічна проблема РШН – «Впровадження технологій новаторської діяльності в контексті розвитку професійної компетентності педагогічних працівників у післядипломній освіті».

Метою діяльності РШН є посилення новаторського руху в освітньому просторі регіону, виявлення, популяризація педагогічних технологій, проектів тощо та всебічне впровадження їх у педагогічну практику, підвищення фахового рівня керівних, науково-педагогічних і педагогічних працівників післядипломної педагогічної освіти Полтавської області.

Робота РШН відбувається за такими напрямами:

– розвиток професійної компетентності педагогічних працівників, підвищення результативності та якості навчально-виховного процесу завдяки впровадженню нових педагогічних технологій і методик науково-методичного забезпечення діяльності освітніх округів в умовах реформування освітньої галузі;

– визначення актуальних потреб щодо науково-методичного забезпечення інноваційної діяльності педагогічних працівників;

– організація підвищення професійного рівня слухачів РШН на науково-методичних засадах шляхом залучення до роботи в ній науковців та фахових викладачів і методистів;

– нові форми впровадження і поширення передового педагогічного досвіду як необхідна умова створення інноваційного освітнього середовища;

– бібліотеки Полтавщини на допомогу розвитку освіти в регіоні;

– діяльність методичних служб в умовах єдиного освітнього простору;

– організація роботи зональних шкіл новаторства (ЗШН) Полтавського регіону.

Регіональна школа новаторства тісно співпрацює із зональними школами новаторства (ЗШН), що створені на базі рай(міськ)методкабінетів визначених управлінь освіти виконавчого комітету та відділів освіти міської ради та райдержадміністрацій. Модель організації та функціонування шкіл новаторства в Полтавському регіоні має такий вигляд (рис. 1):

2012- 2021 рр.

Зональні школи новаторства (ЗШН)