Karl King Award Recipients

NEIBA Nominees for the Karl King Distinguished Service Award-Active

*indicates State Winner

1981-1982 Tom James (Monona)

1982-1983 August Knoll (Wheatland)

1983-1984 Luman Colton (Cedar Rapids)*

1984-1985 Ken Smykil (Cedar Rapids)

1985-1986 Arden Greener (Elgin)

1986-1987 Arden Greener (Elgin)

1987-1988 Arden Greener (Elgin)

1988-1989 Earle Dickinson (Cedar Rapids)*

1989-1990 August Knoll (Wheatland)*

1990-1991 Dwayne Johnson (Monticello)

1991-1992 Dwayne Johnson (Monticello)

1992-1993 Dwayne Johnson (Monticello)

1993-1994 Steve Colton (Marion)*

1994-1995 Diana Blake (Waverly)

1995-1996 Jim Gosnell (Cedar Falls)

1996-1997 Leonard Upham (Cedar Falls)*

1997-1998 Robert Roussell (Monticello)*

1998-1999 Jim Gosnell (Cedar Falls)

1999-2000 Jim Gosnell (Cedar Falls)

2000-2001 Diana Blake (Waverly)

2001-2002 Steve King (Marion)

2002-2003 David A. Lang (Independence)

2003-2004 Robert Huinker (Lawler)

2004-2005 James Fritz (Decorah)*

2005-2006 David Lang (Independence)

2006-2007 Robert Manson (Cedar Rapids)

2007-2008 Gerald Ramsey (Cedar Falls)

2008-2009 Randy Atkinson (Cedar Rapids)

2009-2010 Roger DeYoung (Lisbon)

2010-2011 Jim Miller (CR Washington)

2011-2012 Jim Miller (CR Washington)

2012-2013 Liz Fritz (Decorah)*

2013-2014 Steve Stickney (Linn-Mar)*

2014-2015 Randy Atkinson (Cedar Rapids)*

2015-2016 Linda Johansen (North Fayette)

2016-2017 Steve Shanley (Coe College)*

NEIBA Nominees for the Karl King Distinguished Service Award-Retired

* indicates State Winner

1981-1982 Erling Hanson (Manchester)

1982-1983 Ray Stumbaugh (Monticello)*

1983-1984 Erling Hanson (Manchester)*

1984-1985 Paul Wright (Marion)*

1985-1986 Ken Smykil (Bella Vista, AR)*

1986-1987 Glenn Miller (Independence)

1987-1988 Glenn Miller (Independence)*

1988-1989 Tom James (Monona)

1989-1990 Tom James (Monona)

1990-1991 Tom James (Monona)

1991-1992 Everett Blobaum (Strawberry Point)

1992-1993 Everett Blobaum (Strawberry Point)

1993-1994 Arden Greener (Elgin)

1994-1995 Dennis Hanna (Guttenberg)

1995-1996 Robert E. Lee (Waverly)

1996-1997 Robert E. Lee (Waverly)

1997-1998 Luman Colton (Cedar Rapids)*

1998-1999 Darrell Dicken (Marion)*

1999-2000 Robert Sadilek (Cedar Rapids)

2000-2001 C. Leland Triplett (Jesup)

2001-2002 Tom Chandler (Elkader)

2002-2003 Earle W. Dickinson (Shellsburg)*

2003-2004 August Knoll (Wheatland)*

2004-2005 Steve Colton (Marion)*

2005-2006 Dr. Leonard Upham (Cedar Falls)

2006-2007 Dwayne Johnson (Cedar Falls)

2007-2008 Diana Blake (Waverly)

2008-2009 Doug McFarlane (Oelwein)

2009-2010 Dr. Leonard Upham (Cedar Falls)

2010-2011 Dr. Leonard Upham (Cedar Falls)*

2011-2012 David Law (Marion)

2012-2013 Jim Gosnell (Cedar Falls)*

2013-2014 Dwayne Johnson (Cedar Falls)*

2014-2015 Bob Shafer (Waterloo)

2015-2016 Tom Burchers (Oelwein)

2016-2017 Tom Haugen*