paring2005-04

Deník Paring (Parang, Parâng) - 4.

4.den - 26.srpna 2005

předchozí den

„Ty máš někdy dobrý nápady; ale tenhle byl obzvlášť pitomej.“

Nalehko

Míša se rozhodla dneska simulovat. Asi jí parní válec přejel nohy, či co. Ale Její marodění jsme velmi přivítali. Je hezky, necháváme stany a Míšu v táboře na hlídce (doufám, že nemá tvrdý spánek) a vyrážíme zdolat nejvyšší vrchol Paringu. Oproti včerejšku nám cesta na hlavní hřeben trvá chviličku. Vždyť jdem nalehko, jen pití, trocha jídla. Zbytek zůstal napospas medvědům (a hladové MíšeJ) v táboře. Z hlavního hřebene je docela dobrej rozhled, teda oproti včerejšku. Hřeben výrazně nestoupá ani neklesá, tak ňák je to trochu dokopečka. Míjíme nějaký vrchol s kamenným mužíkem na vrcholu. Taky jsme cestou narazili na velkou špinavou sněhovou placku. Koulovačka bejt musí, jinak to přeci nejde. Najednou jsme tam.

Na Vrcholu

Ani nevíme jak, ale stojíma na Paringul Mare (2519 mnm). Podle fotek, tu ještě vloni stál betonový patník, teď tu je na dva kusy. Větší kousek stojí a hrdě hlásá, že to už vejš nejde, ten menší, se válí trošku opodál. Jíme, lovíme signál, jíme, mobilujeme, jíme a fotíme se. Sluníčko nás má asi rádo a dost často se na nás směje. Pak se zas valí mlha. Radši sestupujem dolů, do sedla. Docela velkej sešup. Nalevo jsou srázy do našeho táborového údolíčka, napravo pozvolna vybíhá boční hřeben, na něm salaš, ovečky. K jezerům vede značená cesta, červené kolečko. Jen to asi značili před sto lety. A cesta. No, prostě lavinovej svah prudce dolů. Ale jde to. Mít však batoh, tak asi člověk jede a zastaví se až u prvního jezera. Je tu vysloveně bordel. Asi dost se tu táboří. Všude hromady rezavejch plechovek (což takhle z nich udělat vanu a ohřát si teplou vodu a vykoupat se?) Seskakujem dolů, podel jezírek k tomu našemu. Docela blbneme, vždyť jsme bez batohů, takový krásný pocit, mít lehká záda.

V basecampu čeká Míša, pojídá svoje zrníčka. Okukujem vodopád, je sice asi jen metrovej, ale pod ním je hloubka. Proč jsem se celej namydlil? Teď do toho musím znova, fuj, to je ale studený.

následující den

Turistický deník Paring (Parang, Parâng) a Capatinii (Capatanii, Căpătânii) 2005

© Jaroslav Kabrhel