Bez umowy zawartej przez pracodawcę z lekarzem i wystawionego przez pracodawcę dla pracownika skierowania - nie da się przeprowadzić badania i wystawić zaświadczenia o zdolności do pracy.
Nie ma tu znaczenia ilość zatrudnianych pracowników ani lokalizacja firmy.
To pracodawca powinien załatwić formalności
Opieka profilaktyczna nad pracującymi regulowana jest zasadniczo przez trzy akty prawne: ustawę Kodeks pracy, wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332, ze& zm.), ustawę z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (t.j.: DzU z 2004 r., nr 125, poz. 1317, ze zm.).
Kodeks pracy określa, że pracodawca obowiązany jest skierować i sfinansować świadczenia z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikiem, określone w k.p. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że nie ma przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku (art. 229 § 4& k.p.).
Art. 12 tej ustawy w sposób jednoznaczny określa, że badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są ;wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia, o którym mowa w art. 5 ust. 2, zwany dalej "zleceniodawcą", z podstawową jednostką służby medycyny pracy, zwaną dalej "zleceniobiorcą".
Oznacza to, że badania profilaktyczne do celów przewidzianych w Kodeksie pracy mogą być przeprowadzane kandydatom do pracy lub pracownikom tylko tych zakładów, które zawarły pisemną umowę na świadczenie usług z wybraną przez siebie podstawową jednostką służby medycyny pracy. Stąd jak najbardziej uzasadnione i prawidłowe jest postępowanie pracodawcy, który wymaga od swoich pracowników wykonywania badań profilaktycznych w ośrodku, z którym jest podpisana umowa na przeprowadzanie takich badań.
Zaświadczenia lekarskie, wydawane po przeprowadzeniu badania poza ośrodkiem wskazanym przez pracodawcę, nie powinno być przez niego przyjęte i powinno zostać uznane za nieważne, ponieważ zostało wykonane niezgodnie z obowiązującymi przepisami (niezależnie od prawidłowo wydanego przez pracodawcę skierowania na to badanie). Przeprowadzanie badania profilaktycznego przez lekarza bez stosownej umowy z pracodawcą traktowane jest jako istotne uchybienie w sprawowaniu opieki profilaktycznej nad pracownikami.