Badania kierowców transportu drogowego

Badania te przeprowadza się na podstawie przepisu art. 39 j ustawy z dnia 6 września 2001r.o transporcie drogowym (t. j. D.U. z 2007r. Nr 125 poz. 874 z późn. zm.)

Z treści tego artykułu wynika, że badania kierowców transportu drogowego odbywają się na zasadach określonych w Kodeksie pracy – „ Art. 39j ust. 2. Badania lekarskie, o których mowa w ust. 1, są wykonywane, z zastrzeżeniem ust. 3-6, w zakresie i <u>na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.7)), zwanej dalej Kodeksem pracy”

Badanie kierowcy transportu drogowego powinno zakończyć się wydaniem orzeczenia w formie zaświadczenia lekarskiego (według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia)

Zaświadczenie powinno być wydane przez lekarza z uprawnieniami do badań profilaktycznych pracowników i równocześnie uprawnionego do badań kierowców (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 2 poz. 15 )

Zaświadczenie z badania kierowcy transportu drogowego , różni się od zaświadczenia z badań profilaktycznych pracowników nazwą stanowiska (kierowca transportu drogowego) i dwoma pieczątkami z odrębnymi uprawnieniami lekarza przeprowadzającego badania.

Zakres badań i konsultacji specjalistycznych kierowców transportu drogowego jest oparty na dwóch aktach prawnych:

1) Kodeksie pracy, czyli w praktyce na wskazówkach metodycznych stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dn 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

2) Ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, gdyż zgodnie z rozdziałem 12 ustawy badanie obejmuje ponadto ustalenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, co oznacza, że należy również zastosować zakres badań wskazany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.

Zakres badań i konsultacji specjalistycznych

  1. Badanie przeprowadzone przez lekarza uprawnionego, wydającego orzeczenie lekarskie

  2. Badanie specjalistyczne okulistyczne

  3. Badanie oceniające wrażliwość na kontrast

  4. Badanie widzenia zmierzchowego i wrażliwości na olśnienie

  5. Badanie specjalistyczne neurologiczne (przy badaniach wstępnych, przy badaniach okresowych wg wskazań)

  6. Badanie poziomu glukozy w surowicy

  7. Inne badania dodatkowe i specjalistyczne wynikające ze stanu zdrowia badanego kierowcy (co oznacza wszystkie badania, które lekarz orzekający uzna za niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia kierowcy)