Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych są wymagane dla osób wykonujących pracę w procesie produkcji i obrotu żywnością.
Badania epidemiologiczne przeprowadza się:
przed podjęciem pracy
przed podjęciem nauki
po przebyciu zakażenia czynnikiem chorobotwórczym
Badania osób, o których mowa, przeprowadza się na wniosek przedsiębiorcy wykonującego działalność z zakresu produkcji i obrotu żywnością.
Do wniosku, przedsiębiorca dołącza charakterystykę prac w procesie produkcji i w obrocie żywnością, które ma wykonywać lub wykonuje osoba poddawana badaniom.
Osoby wykonujące prace w procesie produkcji i w obrocie żywnością są poddawane badaniom co 12 miesięcy oraz w każdym przypadku podejrzenia o zakażenie lub wystąpienia stanu chorobowego uniemożliwiającego wykonywanie tych czynności
Badania obejmują: badanie podmiotowe, badanie przedmiotowe, a także badania dodatkowe i konsultacje specjalistyczne w zakresie niezbędnym do wykluczenia u osób badanych stanów chorobowych.
Zaświadczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych jest wydawane niezależnie od zaświadczenia dokumentującego orzeczenie lekarskie ustalone w wyniku wykonania wstępnego lub okresowego badania lekarskiego, wydawanego na podstawie przepisów dotyczących przeprowadzania badań lekarskich pracowników.
Wykaz stanów chorobowych uniemożliwiających wykonywanie czynności z zakresu produkcji i obrotu żywnością.
Badania na nosicielstwo w Sanepidzie.
Badania na nosicielstwo to nic innego jak sprawdzenie czy nie jesteśmy przypadkiem nosicielami bakterii Salmonella.
Co oznacza, że jestem „nosicielem”. Oznacza to, że mogłeś się zarazić Salmonellą i przechodzisz to bezobjawowo (nie masz gorączki, biegunki ani nie wymiotujesz) jednak Salmonella żyje sobie w Twoich jelitach. Natomiast jako nosiciel możesz zarazić swoich domowników czy współpracowników poprzez kontakt z odchodami. Kiedy po wyjściu z toalety nie myjesz rąk i dotykasz klamek, poręczy, klawiatury, pieniędzy, wózków w sklepie oraz żywności.
1.Znajdź najbliższą Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w swoim Powiecie. Badanie kału może wykonać tylko Sanepid, jeżeli niesiesz kał do prywatnej kliniki to płacisz drożej- bo klinika jest pośrednikiem i tak Twoje próbki trafią do Sanepidu.
Udaj się po punktu przyjmowania próbek i weź darmowe kałówki (pojemniczki) lub wymazówki. Spytaj czy możesz przynieść wszystkie próbki na raz czy kolejno z 3 dni (każda Stacja określa to indywidualnie).
Spytaj do której godziny masz przynieść próbki. Przeważnie jest to do godziny 10.00 (laboratorium musi zrobić posiew tego samego dnia.
W domu pobierz materiał do badania. Jeżeli chodzi o pojemniczek tutaj ewidentnie nie jest wskazana zasada „im więcej tym lepiej”. Pojemniczek nie jest miarką i nie należy wypełniać go po brzegi (nie chcesz wkurzyć laboratorium). Próbka wielkości dwóch mentosów śmiało wystarczy. Przy wymazówkach (długie patyczki do uszu we fiolce) jest bardziej prosta. Pop prostu robisz wymaz z kału i zamykasz go w szczelnej fiolce. Nie przechowuj próbek zbyt długo, dobrze jeżeli będą w warunkach chłodniczych, na pewno nie wystawiaj ich na słońce. Bakterie lubią ciepło i wtedy się namnażają jak szalone.
Zanieś próbki do Sanepidu i czekaj na wyniki. Od razu odpowiem na pytanie: Nie, nie da się tego przyspieszyć, bakterie mają swój czas na wyrośnięcie. Nawet jak się je straszy i krzyczy nie rosną szybciej.
Kup książeczkę sanepidowską w sklepie papierniczym.
Z wynikami (dobre wyniki to takie, które mają wszystkie zielone stemple) udaj się do Lekarza Medycyny Pracy.
Sanepid nie podbija książeczek, Sanepid robi badania.