חנה גולדברג | ביוגרפיה


חנה גולדברג - כלת פרס מפעל חיים של אקו"ם. מהשמות הבולטים בתעשיית המוזיקה והספרות הישראלית. סופרת, משוררת ופזמונאית. 

 
החלה לפרסם ספרי שירה כבר בגיל 17, ושורות משיריה הפכו למטבעות לשון בשפה העברית. מאז כתבה את הרומנים רבי-המכר "אף מלה על אהבה" (כתר 2000), "כשהחיים יתחילו" (כתר 2002), "דיבה" (כתר 2007) ו-"אהובי הלא ידוע" (כתר 2012), וכן ספרי ילדים רבים ("דמעות ורודות", "קישתא", "חברים בכל מיני צבעים" ועוד...) ומאות שירים שהיו לנכסי צאן ברזל: "אנטרקטיקה - אין סוסים שמדברים עברית", "נאחז באוויר", "אש על הפנים", "לא רוצה לזמביה", "הרווח בין הגבר לחולצה" ועוד רבים... מרצה מבוקשת בארץ ובעולם. מקיימת הרצאות ומפגשים עם ילדים - מומלצת "סל תרבות" ו"תרבות לישראל". בעלת טור ב-ynet בנושא ספרי ילדים.

 

חנה גולדברג נולדה בחיפה, שירתה בצה"ל ככתבת צבאית, למדה באוניברסיטת חיפה פילוסופיה וספרות אנגלית, עבדה כעיתונאית וכעורכת לשונית ותרגמה ספרים, מאמרים ומחקרים מאנגלית לעברית. בתום לימודיה עברה להתגורר בתל-אביב.


בשנת 1983 יצא לרדיו שירה הראשון לא רוצה לזמביה. השיר היה ללהיט גדול, שעורר התעניינות רבה בשל השפה הייחודית, התוססת והמקורית, והפך את חנה גולדברג לפזמונאית מבוקשת. מאז ועד היום עובדת גולדברג עם מיטב המלחינים והזמרים בישראל. כתיבתה קולחת, מדויקת, יעילה, ותמיד מתקיים בה מתח עצום: האם יש סיכוי לשינוי אמיתי? האם ניתן לממש את הכמיהה לאהבה?

 משיריה: נאחז באוויר- גידי גוב, אמסטרדם- נוער שוליים, בואי נתחבק- אלון אולארצ'יק, מישהו גדול- שי גבסו, אש- רמי קליינשטיין, אנטרקטיקה- קורין אלאל, ענוג - נוער שוליים, גבר באמבטיה- ליליה, לא רוצה לזמביה- עופר אקרלינג, חברים בכל מיני צבעים- שרית חדד, מעיין- קורין אלאל, תגיד תודה שיש לך עיניים- סי היימן, הרווח בין הגבר לחולצה- ליליה, איך לאהוב אותך- גלי עטרי ויזהר אשדות  ועוד רבים... 


עד היום כתבה חנה גולדברג שלושה רומנים רבי-מכר שהתקבלו בחום על ידי הקוראים הישראלים וזכו בשבחי הביקורת: אף מלה על אהבה (כתר 2000), כשהחיים יתחילו (כתר 2002), דיבה (כתר 2007) ו-אהובי הלא ידוע (כתר 2012).


ספרי הילדים שכתבה: דמעות ורודות (הקיבוץ המאוחד 2001) הוכתר כספר הילדים המצטיין על-ידי "הורים וילדים", וספרה קישתא (הקיבוץ המאוחד 1994)  תורגם ויצא לאור בשפה הערבית והתקבל בהתלהבות ברשות הפלסטינית (בשנת 1999). עוד מספריה לילדים: דלית לא יכולה להחליט (מסדה 1991), ההפתעה (הקיבוץ המאוחד 1995), קוף משקפוף (הקיבוץ המאוחד 1999), חברים בכל מיני צבעים (הקיבוץ המאוחד 2000), מי חטף את נסיכת המחשב? (הקיבוץ המאוחד 2001), אורי טס לירח (הקיבוץ המאוחד 2005), קישתא, אל תבכי (הקיבוץ המאוחד 2007), שוקימוקי (הקיבוץ המאוחד 2010), ספגטי (הקיבוץ המאוחד 2012). שירה האנטי גזעני חברים בכל מיני צבעים משמש כפתיח במפגשיה עם תלמידים במסגרת מערכת החינוך. במפגשים אלה חנה גולדברג משוחחת עם הילדים על שיריה וספריה, על כתיבה ויצירה, על קבלת החריג והשונה, על סובלנות, על מאוויים לקרבה ולחברוּת, על חמלה, על דרכים לביטוי רגשות, על הקשר בין עולם המחשבים לבין רגשות ועל הקונפליקט המתקיים תמיד בין הלחץ החברתי הדוחף אותנו "להיות כמו כולם" לבין הצורך שלנו להיות בני אדם יחידים ומיוחדים. 

בשנת 2002 נבחרה חנה גולדברג לתפקיד יושבת-ראש אקו"ם. בתפקיד זה פעלה במשך ארבע שנים למען זכויות היוצרים בישראל.

ספר הפזמונים הגדול 


בשנת 2005, במלאת לה כ – 400 שירים מולחנים, יצא אין סוסים שמדברים עברית - ספר מיטב שיריה והסיפורים שמאחורי השירים.בשנת 2006 יצא די וי די ראשון לילדים עם מיטב שירי הילדים שלה - חברים בכל מיני צבעים.


ספריה תורגמו לשפות רבות. הרומן רב-המכר הראשון שלה "אף מילה על אהבה" (כתר), בגרסתו האנגלית, גרף ביקורות מעולות גם בארה"ב והיה רב-מכר באמזון.


בשנת 2015 זכתה חנה גולדברג בפרס מפעל חיים של אקו"ם.


בימים אלה עובדת גולדברג על שירים חדשים שייצאו לרדיו בשנה הקרובה, ובקרוב ייצא לאור גם ספר ילדים חדש שלה.