01. Szakdolgozati konzultáció

A nevem alatt a Neptunon meghirdetett témákra lehet jelentkezni. Ha valaki azoktól eltérő témában szeretne dolgozatot írni, kérem, hogy keressen meg, hogy megbeszéljük, valóban értek-e a témához, vagy inkább más konzulens lenne a megfelelő személy. Ha értek, akkor meghirdetem a témát, de az illetőn kívül mások előtt is nyitott lesz az arra való jelentkezés.

Amint a Neptunon megnyílik a jelentkezés, lehet jelentkezni. A hozzám jelentkező hallgatók mindegyikének egy 1,5-2 oldalas, (700-900 szó) alaposan kidolgozott, már szakirodalmakkal is megtámogatott kutatási tervet kell benyújtani. 

Határidő 2023/2024. őszi félévben (várhatóan): 2023. november 1. éjfél

E-mail: gregor@tatk.elte.hu

Ezen kutatási tervek minősége alapján döntöm el, hogy kiket fogadok az adott félévben a lehetséges 5 szakdolgozói helyre. (Vagyis nincs már hónapokkal előre "helyfoglalás", mindenkinek lehetősége van bekerülni, ha jó minőségű kutatási tervet ír.) A tervekről előzetesen a fogadóóra időpontjában (időpontfoglalás itt) lehet konzultálni, emailen - annak időigényessége nem praktikusságának hiánya miatt - nem tudok visszajelzést adni a kezdetleges ötletekről. Mivel jellemzően többszörös a túljelentkezés a helyekre, ezért aki tényleg hozzám szeretne kerülni, annak érdemes nagyon alapos kutatási tervet készítenie. 

Szakdolgozatok leadásának csúsztatása: ha valaki nem az előírt félévben, hanem később szeretné leadni a dolgozatát, annak tudnia kell, hogy minden félévben újabb és újabb embereket kell fogadnom, tehát aki csúsztatni szeretné, annak nem tudom ugyanazt a mennyiségű figyelmet garantálni, mint amikor a "rendes" félévében van.

A konzultációról: Vallom, hogy jó minőségű dolgozat csak folyamatos munka által készülhet el. Vagyis a jelentkezések és a visszaigazolások lezárulását követően elkezdődik a munka (őszi félévben november végén, tavaszi félévben május végén).  Előzetesen határidőket állítunk fel az elméleti és az elemzési rész megírására, valamint a dolgozat egészének elkészítési határidejére is. Bármelyik határidő be nem tartásával a hallgató vállalja annak kockázatát, hogy a dolgozatot nem engedem abban az adott félévben leadni. Egy kis csúszás a szakdolgozónak még beleférhet, de a konzulensnek, akinek több dolgozatot kell olvasnia, kommentelnie stb. már nem, hiszen nem lesz elég ideje alaposan elolvasni, amit kell, és így a felelősséget sem vállalhatja majd a leadott munkáért, ezért ez a szigorúság.

A megadott témáim jellemzően a (társadalmi) nemek szociológiája, ezen belül is jellemzően a nő-férfi strukturális viszonyok vizsgálata, ritkább esetben szexualitások szociológiája témakörben kerülnek meghirdetésre. Amennyiben meghirdetésre kerül, a szakdolgozati témavezetésre való jelentkezés előfeltétele a "Nemek szociológiája" BA-s kurzusra járás vagy annak elvégzése (vagy más. hasonló tematikájú kurzus elvégzése). Emellett nagy hangsúly van az önálló munkán és a szakirodalmak önálló feltérképezésén. További fontos tényező, hogy sok szakirodalom csak angolul érhető el az említett témakörben, ezt is mindenképpen vegye figyelembe az, aki "gender" témájú dolgozatot készítene. 

Tudományos irodalmak kereséséhez (magyarul, illetve idegen nyelven) ajánlom a Google Scholart.

Magyar nyelvű irodalmak kereséséhez ajánlom a Nővértékát: http://palandy.v-comp.ch/noverteka/home.htm

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Szociológiai Bibliográfiája kifejezetten szociológiai tételeket raktároz, kulcsszavas keresőjével nagyon gyorsan elérhetőek a releváns tételek: https://szociologiai.fszek.hu/ (Ez a keresés például releváns kulcsszavakkal való keresés eredményét adja!)

Adatbázisokhoz a Google speciális keresőjén keresztül is el lehet jutni. Eurobarometer adatbázisok kereshetők és letölthetők itt. ISSP adatbázisok kereshetők és letölthetők itt. ESS adatbázisok elérhetők itt.

A szakdolgozatíráshoz számtalan hasznos információ elérhető a Némedi Dénes Könyvtár oldalán keresztül.

Felhívom arra is a figyelmet, hogy az utóbbi időben sokszor azzal kezdjük a konzultációkat, hogy a közbeszédben (akár pro, akár kontra) előforduló, a feminizmussal, nemekkel, "LMBT*", "gender" témákkal kapcsolatos aktivista és tág értelemben vett politikai tudást kell kritikus vizsgálat tárgyává tenni, tehát aki meglévő, kész (progresszív vagy más) diskurzusához keres tudományos legitimációt, és így közelíti meg a szakdolgozatírást, komoly nehézségekbe fog ütközni a tudományos megismerés folyamatában. 

Ha valaki nem rendelkezik megfelelő módszertani előképzettséggel a kutatási tervében szereplő kutatás lefolytatásához (pl. még sosem interjúzott és interjús órát sem végzett a szakdolgozata előtt), nem javaslom, hogy az adott módszerrel akkor kezdjen el megismerkedni.