Historia OSP

Tekst pochodzi ze strony OSP Wietrzychowice

http://www.wietrzychowice.osp.org.pl/

Za datę powstania OSP w Wietrzychowicach przyjęto rok 1896. Jest to data widniejąca na sztandarze, który służy strażakom do dnia dzisiejszego. Brak jest innych dokumentów mówiących o powstaniu jednostki OSP w Wietrzychowicach. Zgodnie z ustnym przekazem pierwsza remiza usytuowana była w środku wsi naprzeciw kościoła. Był to budynek drewniany, kryty już wówczas dachówką.

Czynnymi strażakami wówczas byli miedzy innymi:

Mika Jan - ówczesny komendant

Jurek Józef - wójt gromady Wietrzychowice

Bratko Henryk, Stokłosa Władysław, Bratko Jan, Kózka Jan, Bratko Michał, Noga Józef

Po wybuchu I Wojny Światowej wielu z mieszkańców brało udział w walkach na różnych frontach, wielu brało również udział w walkach wyzwoleńczych w armii Piłsudzkiego. Nie zabrakło wśród nich strażaków z Wietrzychowic. Po odzyskaniu niepodległości powrócili do domów i włączyli się do działalności miejscowej OSP. Okres międzywojenny to początek emigracji za chlebem do Ameryki. Wielu spośród mieszkańców opuszczało rodzinne domy w poszukiwaniu lepszego bytu, ale nigdy wtedy ani później nie zapomnieli o rodzinnych stronach.

Członkowie Straży włączali się aktywnie w życie wsi. To niejednokrotnie z ich inicjatywy organizowane były zespoły teatralne, chóry, aktywnie uczestniczyli we wszystkich inicjatywach, a remiza stała się jedynym ośrodkiem kulturalnym wsi. Z czasem stała się ona za ciasna i dlatego Zarząd OSP podjął inicjatywę o budowie nowej, większej remizy . Jej budowę rozpoczęto około 1935 roku na gruntach gromadzkich na skraju wsi. Budynek ten był w całości murowany, mieściły się tam dwa garaże oraz świetlica wraz z zapleczem .To tam strażacy trzymali sztandar oraz mundury wyjściowe. W tej sali odbywały się zebrania, występy artystyczne, to tu koncentrowało się życie kulturalne, organizowano zabawy taneczne i spotkania okolicznościowe. W garażach przetrzymywano sprzęt przeciw-pożarowy, najpierw jedną a potem dwie pompy ręczne, które zamontowano na przystosowanych do tego celu wozach konnych.

Okres II wojny światowej, jak w całym kraju, to okres wyciszenia ale nie zaprzestania działalności Straży Pożarnej. Wielu ze strażaków musiało wyjechać na przymusowe roboty do Niemiec, szeregi zostały przerzedzone. Po wyzwoleniu i powrocie straż znowu stała się głównym centrum życia. Strażacy pomimo nieprzychylności władz uczestniczyli w życiu parafialnym kultywując tym samym tradycje założycieli. Zarząd przedwojenny funkcjonował do początku lat 50-tych. Wtedy to 11.02.1952 roku podczas Walnego Zgromadzenia został wybrany nowy zarząd w skład którego weszli:

Mika Jan - Komendant

Stokłosa Józef - Z-ca komendanta do spraw kulturalnych

Kabat Stanisław - Z-ca do spraw technicznych

Bratko Stanisław – Sekretarz

Piwowarczyk Józef – Członek

Pająk Władysław – Członek

Bratko Stanisław - Delegat Rady Narodowej

Maniocha Józef - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Spyrka Jan – członek

Łabuz Józef – członek

Kamysz Józef – członek

Podsada Władysław – członek.

Przed strażakami w ówczesnych latach stawiano różnego rodzaju zadania. Jak wynika z dokumentów przesyłanych do powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej np. w 1952 roku strażacy wyjeżdżali do pożaru trzy razy, zorganizowali jedno ćwiczenie strażaków, strażacy pełnili warty w okresie żniw i omłotów, wygłoszono trzy pogadanki, zorganizowano jedną zabawę taneczną. Organizowano zbiórki pieniężne przeznaczając zebrane pieniądze na wyposażenie remizy. W ówczesnym czasie majątek straży wzbogacił się o jedną motopompę z wyposażeniem na podwoziu konnym. Podwozie zostało wykonane przez................. 17 VI 1952 roku.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wietrzychowicach decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej została wpisana do rejestru Stowarzyszeń pod poz. 475. W roku 1961 w skład Zarządu weszli:

Burzawa Tadeusz – Prezes

Czyżycki Stanisław – V-ce Prezes naczelnik

Wilkosz Władysław - V-ce Prezes

Boksa Franciszek - Sekretarz OSP

Spyrka Jan – Skarbnik

Stokłosa Józef (młodszy) – gospodarz

Przewodniczącym komisji rewizyjnej był Winiarski Tadeusz

Członkami byli Pudło Józef i Stokłosa Józef

W związku z tym, że zaczął się okres emigracji do USA dość często zmieniał się też skład Zarządu. W roku 1962 Zarząd OSP składał się z:

Burzawa Tadeusz – Prezes

Piekło Józef –Naczelnik

Sowa Władysław -Z-ca Prezesa

Molo Jan –Skarbnik

Stokłosa Józef –Gospodarz

Komisja Rewizyjna: Przewodniczący - Nowak Edward, Członek - Wilkosz Włodzimierz, Członek - Pudło Józef

Za konserwację sprzętu wynagrodzenie z Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej otrzymywał Stokłosa Józef - syn Pawła i Piekło Józef.

Kierowcą był Woźniczka Antoni.

Staraniem zarządu w roku 1962 przy istniejącym budynku zakończono budowę wieży obserwacyjnej o wysokości około 15 metrów. Służyła ona również do suszenia węży. Kilka lat później na wieżę przeniesiono z miejscowej szkoły i zamontowano syrenę elektryczną . Pierwszy samochód, który pojawił się w remizie to sprowadzony w roku............ Fiat........ pozyskany z demobilu. W roku 1962 wysłużonego Fiata zmienił Star 20. Oprócz niego stan posiadania straży to między innymi: wóz konny, pompa „Polonia M800”, sikawka oraz inny drobny sprzęt p-poż.

W roku 1965 zarząd składał się z:

Burzawa Tadeusz –Prezes

Czyżycki Stanisław -V-ce Prezes

Molo Jan –Skarbnik

Nowak Edward –Naczelnik

Sowa Władysław –Członek

Wilkosz Tadeusz -Z-ca Prezesa

W roku 1966 prezesem został wybrany Pudło Józef, który spełniał tą funkcję do 1969 roku.

Wtedy też zmieniono jego skład i do zarządu weszli:

Pudło Józef –Prezes

Wilkosz Tadeusz –Naczelnik

Magiera Władysław -Z-ca Prezesa

Molo Józef –Sekretarz

Molo Jan –Skarbnik

Komisja Rewizyjna składała się z: Maniocha Józef, Woźniczka Antoni –Członek, Magiera Jan –Członek

Gospodarz - Stokłosa Józef

Przedstawiciel do Gromadzkiej Rady Narodowej - Czyżycki Stanisław

Zarząd w tym składzie działał do 1981 roku. W przeciągu tych lat cały czas unowocześniano sprzęt i wyposażenie remizy. To wtedy „Stara 20” zastąpiono „Starem 28” sprowadzonym ze straży pożarnej w Zakopanem. Był on wyposażony w beczkę na wodę, motopompę, działko wodne i drabinę D-10. Węże przewożone były na zwijakach. Do remizy przybył również w 1979 lekki samochód „Żuk”. Przydzielono również nową motopompę PO-5.

W połowie lat 70-tych przy OSP powstała młodzieżowa drużyna, która została wyposażona w motopompę PO-4. Opiekunem nad jednostką z ramienia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej był wówczas Machowski Ryszard.

W roku 1981 podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego został zmieniony skład zarządu w który weszli:

Pudło Józef –Prezes

Wilkosz Tadeusz –Naczelnik - I V-ce Prezes

Pudło Jan - II V-ce Prezes

Jan Szewczyk - Skarbnik

Kozioł Krzysztof – Sekretarz

Woźniczka Antoni – Kierowca

Magiera Władysław - Przedstawiciel GRN

Komisja Rewizyjna: Piekło Józef – Przewodniczący, Bratko Leszek – Członek, Magiera Jan – Członek

Z czasem pomieszczenia straży zaczęły być zbyt małe. Dlatego w roku 1984 podjęto decyzję o budowie nowej remizy strażackiej i powołano Społeczny Komitet Budowy Strażnicy Gminnej. W remizie tej miała być oprócz pomieszczeń strażackich sala widowiskowo-taneczna.

W skład komitetu weszli między innymi:

Przewodniczący - Podsada Władysław

Skarbnik - Burzawa Tadeusz

Prezes OSP- Pudło Józef

sołtys wsi - Szewczyk Jan

W fazie projektowania zmieniono budynek remizy na budynek wielofunkcyjny. Znalazły się tam również pomieszczenia dla Poczty i Telekomunikacji. Wysiłkiem całego społeczeństwa wsi i gminy budowę zakończono w roku 1989.

29 grudnia 1992 wybrany został nowy zarząd. W jego skład weszli:

Czyżycki Jan – Prezes

Kozioł Tadeusz – Naczelnik

Szewczyk Stanisław – Skarbnik

Magiera Stanisław – Sekretarz

Magiera Władysław - Członek Zarządu-kierowca

Woźniczka Józef - Członek Zarządu

Kowal Kazimierz – Gospodarz-kierowca

Sowa Józef - Członek Zarządu

Komisja Rewizyjna: Bratko Leszek – Przewodniczący, Baliga Leszek – Członek, Biedroński Leszek – Członek.

Początek kadencji to adaptacje pomieszczeń strażackich. Przełom kadencji to sprowadzenie do remizy samochodu „Skoda” - samochód pozyskano z Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Był to samochód ciężki z autopompą i beczką na 2500 l wody.

W roku 1994 postanowiono odnowić istniejący od około 100 lat sztandar. Odnowiony został w muzeum Narodowym w Krakowie na wydziale konserwacji płócien. Koszty z tym związane pokryte zostały w części przez fundatorów z USA Bidro............ oraz ze zbiórki wśród społeczności lokalnej. Na tą okoliczność wykonana została tablica pamiątkowa z gwoździami okolicznościowymi od mieszkańców.

Kolejny etap to zorganizowanie 100-lecia OSP w Wietrzychowicach. Główne obchody odbyły się 7 lipca 1996 roku. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele centralnych, wojewódzkich i gminnych władz administracyjnych i związkowych z Komendantem Głównym PSP gen. Feliksem Delą. Zebrane środki w części przeznaczono na remont samochodu „Skoda”. Samochód został wyposażony w urządzenie pozwalające zasysać wodę ze zbiorników wodnych. Wymieniono wszystkie zawory, przebudowano nadwozie przedłużając tył i nadbudowując górną część karoserii.

W okresie tym do funkcjonującego zarządu został dobrany Magiera Marek. OSP w Wietrzychowicach wychodząc naprzeciw nowym zadaniom jakie już wtedy były nakładane na ochotników, poczyniło starania o pozyskanie lekkiego samochodu terenowego, który służyłby jako samochód ratownictwa drogowego. Samochód taki został przyznany w 1996 roku, a jego odbiór miał być dokonany w Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych w Czerwonym Borze. Po przyprowadzeniu przystąpiono do jego adaptacji - plandekę zastąpiono karoserią metalową, wyposażono w rolety ułatwiające dostęp do sprzętu.

Prawdziwą próbę przeszedł w 1997 roku podczas zagrożenia powodziowego. W roku tym dzięki ogromnemu zaangażowaniu społeczeństwa, a głównie strażaków z terenu gminy i posiłków z jednostek ościennych, uniknięto tragedii powodzi jakiej doświadczono w roku 1970. Z doświadczenia tego Zarząd OSP wyciągnął wnioski, dlatego czyniono starania aby przygotować jednostkę do działań w podobnych zagrożeniach. Po tym doświadczeniu korzystając z różnych form dofinansowania zakupiono nowoczesne nożyco-rozpieraki, zakupiono agregat prądotwórczy marki Honda, pozyskano agregat wojskowy małej mocy, zakupiono motopompę „Daihatsu” o wydajności 1700 l /min, zakupiono pompę pływającą Niagara.

Rok 2000 to kolejna próba strażaków w walce z wodą. I tą próbę ludzie i sprzęt zaliczyli pozytywnie. Po tym doświadczeniu doposażono jednostkę w kolejny agregat prądotwórczy, pozyskano również pompę szlamową dużej wydajności . W 2001 roku jednostka wzbogaciła się o samochód „Jelcz” proszko-wóz przekazany przez Komendę Wojewódzką PSP w Tarnowie. Samochód ten również własnymi siłami adoptowano, przerabiając w nim instalację proszkową na wodną, zamontowano w nim motopompę „Tohatsu”, przedziały na węże, działko wodne, wmontowano agregat prądotwórczy i ręcznie podnoszony maszt oświetleniowy. Adaptację zakończono i przyjęto samochód pożarniczy do oddziału bojowego w 2001 roku.

OSP w Wietrzychowicach na stanie posiadała jeden samochód GCBA marki Skoda RTO, Samochód GCBM Jelcz, Samochód LRD Gaz i samochód GLM Żuk. Wyposażono strażaków w nowe mundury Typu „Nomeks”, lekkie ubrania koszarowe, nowe hełmy i inny sprzęt ochrony osobistej oraz wiele sprzętu pozwalającego na prowadzenie działań jakie stawały przed Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Obsługa takiej ilości sprzętu wymagała wielkiego zaangażowania wielu ludzi, zwłaszcza młodzieży, której w miejscowej remizie nigdy nie brakowało. Pod koniec 2001 roku na terenie Gminy Wietrzychowice z inicjatywy między innymi Zarządu OSP w Wietrzychowicach, zostaje utworzony klub honorowych dawców krwi .Trzon klubu stanowią członkowie OSP Wietrzychowice. Prezesem klubu został wybrany komendant OSP Tadeusz Kozioł. Aktywnymi członkami byli i są również strażacy Kowal Kazimierz, Szewczyk Stanisław, Kozioł Michał, Bratko Leszek, Cholewa Jakub, Bratko Józef. W roku 2006 roku podczas zebrania wyborczego dokonano korekty we władzach jednostki. Postanowiono, że zarząd działał będzie w składzie:

Prezes - Czyżycki Jan

Komendant - Kozioł Tadeusz

Sekretarz - Woźniczka Józef

Skarbnik - Magiera Marek

Gospodarz-kierowca - Kowal Kazimierz

Członek Zarządu - Sowa Józef

Członek Zarządu - Szewczyk Stanisław

Komisja Rewizyjna: Kozioł Michał – Przewodniczący, Kuczek Krzysztof – Członek, Kryca Dominik – Członek, Gwóźdź Krzysztof – Członek.

W tym też roku poczyniono starania o pozyskanie samochodu, który spełniałby warunki samochodu gaśniczego i ratownictwa drogowego. Samochód Gaz przekazany został do jednostki w Pałuszycach, a samochód GCBA Skoda do Woli Rogowskiej. Na ich miejsce sprowadzono średni samochód marki „Steier”, który został zakupiony i sprowadzony z Austrii. Wyposażony jest w auto-pompę, obecnie na samochodzie zamontowano agregat prądotwórczy i lekki przenośny maszt oświetleniowy. Znajduje się tam także torba sanitarna przekazana jednostce w 2007 roku. OSP zakupiła dwa kombinezony umożliwiające usuwanie gniazd szerszeni oraz wiele drobnego sprzętu p-poż. OSP w Wietrzychowicach działa w ramach Krajowego Systemu Ratownictwa, do którego włączona była 30 kwietnia 1997 roku. Jednostka od wielu lat posiada system selektywnego powiadamiania, dysponuje nowoczesnymi środkami łączności (trzy radiostacje samochodowe, dwie przenośne).

Wszystko to sprawia, że mieszkańcy mogą liczyć na sprawną i szybką pomoc. By jednak mogło wszystko sprawnie funkcjonować potrzebny jest ogromny wysiłek i zaangażowanie wielu ludzi, zarówno tych wymienionych powyżej jak również tych, których nazwisk nie sposób wymienić w tak krótkim opisie. Są to nazwiska, które wyryły się w pamięci mieszkańców naszej Gminy jako ludzi, na których zawsze można liczyć, ludzi gromadzących się od ponad 112 lat pod sztandarem OSP. Od 2009 roku został ufundowany nowy sztandar.