© Børne- og Undervisningsministeriet
At modtage indtryk via sanser skaber grobund for indre fornemmelser og billeddannelser. Fornemmelser, billeddannelser og fantasi skaber lysten til at udtrykke sig kreativt, og det er derfor af største betydning, at SFO´ens rammer giver mulighed for både indtryk og udtryk.
Indtryk gives i form af inspirerende indretning med bøger, planter, billeder og tilgængelige materialer. Andre børn og voksnes arbejde/udfoldelse kan ligeledes ofte være medvirkende årsag til, at nogle inspireres til selv at være kreative.
Især i ferierne har vi mulighed for at tage børn med til museer, udstillinger, koncerter og teater. I det daglige benytter vi os af skolens bibliotek, som, udover at være fyldt med bøger, ofte har spændende udstillinger udefra men også udstillinger, som skolens personale eller elever har lavet.
Vi har i SFO´en mange forskellige materialer, som børnene har mulighed for at benytte, dels under instruktion og dels ud fra egne lyster. F.eks. papir, lim, maling, farver, garn, perler, krympeplader, ler, “skrammel”, ting fra naturen, nål og tråd osv. Når børnene har fået vist, hvordan de forskellige materialer anvendes, har de mulighed for at improvisere og eksperimentere.
Skolen råder over både computere, ipads og chromebooks, som også i en vis grad anvendes til kreativ stimulation.
Børnene er med deres deltagelse i div. fællesskaber med til at forme SFO´ens kultur.
Vi ser kultur som et udtryk for menneskers forståelse af og tilgang til verden. Det er gennem mødet med andre, vi definerer og genkender os selv. Vi lægger vægt på at lære børnene at acceptere og respektere andres traditioner og værdier - og på at give dem viden og indsigt, så de kan blive inspireret og opnå tolerance overfor “det anderledes”. For nogle er det den danske kultur, der er “det anderledes”. Den danske kultur er mangfoldig, og på Provstegårdskolen er vi beriget med børn af forældre fra mange andre etniske kulturer. Dette giver i dagligdagen rig mulighed for samtaler om ligheder og forskelligheder[1] .
I SFO´en præsenterer vi børnene for skikke og traditioner i forbindelse med årstider og højtider. Vi dyrker samtalekulturen, fællesskabet og fælles oplevelser. Med fælles erfaringsgrundlag og personligt aftryk bidrager vi hver især til det, som vi kalder SFO´ens kultur.
Vi arbejder med stof, syning og mønstre.
Vi spiser æblekage.
Vi maler med vandfarver udendørs på fliser.
Vi tager på ture ud af huset i nærmiljøet