Lekcja wychowawcza

Czwartek - 30.04.2020

Kochani myślę, że te siedem tygodni zdalnego nauczania to czas pełen wyzwań. W tzw. mgieniu oka, musieliście nauczyć się wielu nowych rzeczy. Sam proces nauki również się zmienił. Wielu z Was zapewne mogło mieć problemy ze zrozumieniem tej całej sytuacji. Okazaliście się jednak bardzo dzielni, starając się dawać z siebie jak najwięcej. Dziękuję Wam za ogromny wkład pracy.

Chciałabym Wam podpowiedzieć jak można uczyć się efektywnie. Proponuję zatem obejrzeć poniższy film. Uwaga! Pojawia się w nim reklama pewnej książki. Proszę nie zajmujcie sobie tym głowy, dobrze? Skupcie się na treści, jaką stara się przekazać autor nagrania.

Możecie również poznać kilka dodatkowych wskazówek. Tekst może wydawać Wam się długi, ale warto się z nim zapoznać.

JAK UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIE?

Co zrobić, żeby uczenie szło szybko, sprawnie i przyjemnie?

Co zrobić żeby zapamiętywać to, czego się uczymy?

Oto kilka sprawdzonych wskazówek i mądrości!


1. Po pierwsze – motywacja!!

Aby czegoś się nauczyć (zapamiętać), trzeba odnaleźć właściwą motywację do nauki!

  • Przekonaj samego siebie, że materiał, którego musisz się nauczyć, jest ciekawy i potrzebny, a jego znajomość przyniesie Ci wymierne korzyści – np. dobrą ocenę, poczucie, że jest się mądrym, ma się wiedzę itp.

2. Po drugie – koncentracja!!

Warunkiem niezbędnym dla nauki jest koncentracja, a dla koncentracji - cisza, spokój wewnętrzny i zewnętrzny oraz porządek!

  • Ustalaj cele i czas ich realizacji - to pomaga koncentracji (np. w ciągu 25 minut muszę nauczyć się dokładnego przebiegu bitwy pod Grunwaldem). Wówczas nie pozwolisz, aby tak łatwo coś Cię rozproszyło. Planuj na kartce czego chcesz się nauczyć i ile czasu na to mniej więcej przeznaczysz.

  • Koncentrację można wyćwiczyć- za każdym razem gdy coś czytasz czy uczysz się i zauważysz, że zaczynasz błądzić gdzieś myślami, świadomie sprowadź je z powrotem na przedmiot nauki/czytania. Po niedługim czasie zobaczysz, że będzie się to działo automatycznie.

  • Ćwicz swoją silną wolę i koncentrację codziennie (np. przez pięć minut patrz się i myśl tylko o poruszającej się wskazówce zegarka, lub skoncentruj się tylko na biciu swojego serca i tym, jak dzięki niemu po całym twoim ciele krąży krew).

3. Po trzecie – dobra organizacja!!

  • Po powrocie ze szkoły przebierz się w wygodne codzienne ciuchy.

  • Zjedz obiad i zrób najpilniejsze rzeczy - sprawy, które możesz odłożyć, lub te, o których musisz pamiętać, zapisz w notesie lub na kartce, abyś nie musiał o nich myśleć.

  • Jeśli pogoda na to pozwala, spędź trochę czasu na dworze – promienie słoneczne (w mniejszym stopniu, ale są również w pochmurne dni) i świeże powietrze, działają na człowieka tak jak ładowarka na baterie.

  • Przewietrz pokój.

  • Uporządkuj pokój, w którym będziesz się uczył, a przede wszystkim biurko lub stół przy którym będziesz siedział.

  • Nie włączaj komputera ani telewizji! Radio też nie sprzyja koncentracji. Jeśli rozpraszają Cię odgłosy domowników lub uważasz, że „musisz” się uczyć przy muzyce włącz cicho muzykę o jednostajnym rytmie, najlepiej bez wokalu.

  • W czasie nauki nie miej przy sobie telefonu, aby nie kusiło Cię sprawdzanie czy nie ma nowej wiadomości, a także aby napisać do kogoś (np. „ale mi się nie chce tego uczyć…”).

  • Zadbaj o dobre oświetlenie (jeśli jesteś praworęczny, światło musi padać z Twojej lewej strony i na odwrót).

  • Pomedytuj – skup się przez 10 minut tylko i wyłącznie na swoim oddechu, nie rób tego jednak w pozycji leżącej bo najprawdopodobniej zaśniesz.

  • Wypakuj wszystko z plecaka, połóż na biurku i po kolei przeglądaj. Dopiero gdy powtórzysz to co było na lekcjach i odrobisz pisemne prace domowe, schowaj do szafki to, czego nie będziesz potrzebował jutro, a wyciągnij książki i zeszyty potrzebne w dniu jutrzejszym. Zacznij się uczyć.

  • Naukę przedmiotów ścisłych przeplataj powtarzaniem informacji z przedmiotów humanistycznych.

  • Czytaj i ucz się w pozycji siedzącej – pozycja leżąca uruchamia w naszym organizmie mechanizmy związane z odpoczynkiem i relaksem.

4. Jak skutecznie zapamiętać to, czego się uczysz?

  • Zanim zaczniesz czytać dany temat, przejrzyj go, zapoznaj się z tytułami rozdziałów, rozeznaj się pobieżnie w jego rozpiętości.

  • Dziel materiał, którego się uczysz, na kategorie, grupy - łatwiej nam zapamiętać numer telefonu, gdy pogrupujemy go na pewne trzycyfrowe jednostki, niż gdybyśmy chcieli zapamiętać poszczególne cyfry osobno (tzn. zapamiętujemy 3 jednostki zamiast 9 np. 655-722-833) – nie zawahaj się w tym celu użyć ołówka i podzielić materiał w książce na części.

  • Kojarz, łącz nowe fakty z tymi, które już znasz (np. wiadomości z chemii i fizyki odnoś do życia codziennego).

  • Wizualizuj fakty, wyobrażaj sobie jak przebiegało wydarzenie, o którym się uczysz, jak działa dane urządzenie.

  • Zaangażuj w naukę jak najwięcej zmysłów – czytaj i zaznaczaj na kolorowo najważniejsze informacje (wzrok), powtarzaj głośno zapamiętywany materiał (słuch), chodź po pokoju w czasie nauki (ruch).

  • Po przeczytaniu tekstu pobaw się w wykładowcę i spróbuj opowiedzieć tyle, ile udało Ci się zapamiętać, oczywiście przy zamkniętej książce – najlepiej na głos. Pamiętaj – ta wiedza, którą próbujemy odtworzyć, użyć, zapisuje się na dłużej w naszej pamięci.

  • Wypisuj z pamięci wzory, definicje, daty, tłumaczenia słówek, które próbujesz zapamiętać. Własnymi słowami, tak szczegółowo jak tylko potrafisz, streść zawartość rozdziału, który próbujesz opanować. Kiedy skończysz porównaj to, co napisałeś z pamięci, z książką lub swoimi notatkami, aby zobaczyć jak dużo udało Ci się bezbłędnie odtworzyć, a następnie uzupełnij luki (doucz się) i zaplanuj następny test.

  • Układaj pytania do czytanego tekstu – później, przy zamkniętej książce, spróbuj na nie odpowiedzieć.

  • Regularnie rób przerwy- to nie tylko pobudzi krążenie i dotleni mózg, ale udowodniono, że najłatwiej zapamiętuje się materiał z początku i końca sesji, lektury, wykładu lub prezentacji – dlatego warto robić sobie przerwy i uczyć się tzw. partiami (np. 15 minut intensywnej nauki, chwila przerwy, kolejne 15 minut intensywnej nauki, kolejna chwila przerwy itd.).

  • Zadbaj, aby przerwy pomiędzy kolejnymi sesjami (np. piętnastominutowymi) nie były dłuższe niż 2 minuty. W tym czasie możesz – przejść się, porozciągać, skorzystać z toalety, przemyć twarz zimną wodą, napić się wody, zrobić kilka przysiadów, zrobić herbatę – możliwości jest bardzo wiele. Przerwa w nauce nie może polegać na czymś, co wymaga większego skupienia, co może rozproszyć Twoją uwagę - nie wysyłaj więc smsów, nie sprawdzaj poczty, nie czytaj streszczenia serialu. Dłuższą przerwę zrób dopiero po 90 min. nauki.

  • Powtórz wszystko czego nauczyłeś się 10 minut po skończonej nauce, później po godzinie – to gwarantuje skuteczne zapamiętanie.

5. Zdrowy, sprawny organizm, oznacza sprawny umysł. Dlatego jedz zdrowo i uprawiaj sport – na początek jakikolwiek. Możliwości jest wiele. Dotleniony mózg posiada o wiele większe zdolności koncentracji!

6. Niewyspany mózg gorzej się uczy i słabiej zapamiętuje! Nie rób jednak dłuższych drzemek popołudniami – zdrowy rytm dnia polega na spaniu i regenerowaniu się w nocy, np. od 21.00 do 6.00 czy od 22.00 do 7.00. Gdy jesteś zmęczony po powrocie ze szkoły lepiej poleż 10 minut, pooddychaj głęboko i wolno – to w zupełności wystarczy. Wówczas wieczorem będziesz mógł spokojnie położyć się spać o „normalnej” porze.

7. Przyzwyczajaj się do systematycznej pracy. Uczenie się codziennie przez kilka minut (np. słówek z języka obcego, powtórzenie materiału z biologii itp.) daje dużo lepsze rezultaty i zajmuje ostatecznie mniej czasu, niż uczenie się przez kilka godzin dzień przed sprawdzianem.

8. Nie odkładaj nauki na później! Dobrą zasadą jest – pierw obowiązki, później przyjemności!

9. Uwierz w to, że jesteś w stanie osiągnąć sukces, nauczyć się z pozoru trudnych rzeczy. Jeśli napotykasz trudności, podejmuj kilkakrotnie próbę ich rozwiązania, jeśli mimo to nie udaje się - proś o pomoc!

10. Nauka może dawać naprawdę wiele satysfakcji!! Każda minuta poświęcona rozwojowi, zwiększa szanse na odniesienie sukcesu w życiu.

Autorem tekstu jest p. Agnieszka Świątek

P.S. Wskazówek jest wiele, więc możecie wybrać te, które Was zainteresowały. W pukncie 3 jest mowa o muzyce. Polecam zatem podczas nauki włączać sobie cichutko nagranie poniżej, ale tylko wtedy, kiedy zauważycie, że Was ono nie rozprasza. Każdy z nas jest inny i różnie reaguje na bodźce zewnętrzne. Pamiętajcie o tym.

Pozdrawiam Was cieplutko i życzę miłego weekendu. Odpocznijcie troszkę.