HUFIEC KRAKÓW

KRONIKA

Obchody 3-go Maja

Witaj maj - piękny maj…

Jak co roku w ośrodkach polskich przy zatoce San Francisco odbywa się szereg imprez polonijnych związanych ze Świętem Konstytucji 3-go Maja. W każdym polskim kościele są Msze z udziałem harcerzy. Inne wydarzenia nie są typowo harcerskie aczkolwiek członkowie ZHP uczestniczą w nich w różnej formie. Ja miałem okazję zobaczyć jak instruktorzy i młodzież zaangażowani są w trzy ogólno-polonijne uroczystości z ostatnich tygodni.

Pierwsza to Akademia z okazji 3-go Maja i Rocznicy Odzyskania Niepodległości, która odbyła się w Domu Polskim w San Francisco wieczorem 4-go maja bieżącego roku. To spotkanie kulturalne, zorganizowane przez "Nową Polonie" połączyło muzykę z różnych okresów historii Polski wraz z czytaniem poezji i prezentacją slajdów. Tu miałem okazję uczestniczyć w wokalnej części programu wraz z pianistą Michała Zachowiczem i Tomaszem Radomskim grającym na gitarze i akordeonie. Była to okazją do wspólnego pośpiewania wraz z widownią, bo wiele z pieśni ułańskich czy wojskowych jest znanych chyba wszystkim. Śpiew jak wiadomo łączy uczestników i poprawia humory. Podobnie jak znakomity poczęstunek, podczas którego można było swobodnie wymienić uwagi i zapoznać się z członkami polonii. Warto wspomnieć tu o spontanicznym odtańczeniu poloneza przez organizatorów i część widowni do akompaniamentu Pana Zachowicza, tuż po zakończeniu spotkania. Przez moment wszyscy poczuliśmy się jak Sienkiewiczowskie postacie książkowe na dworku szlacheckim. Historia naprawde w nas odżyła. Wśród organizatorów, choć nie mundurowo, była Dh. Anna Matyska, ja oraz Dh. Krystyna Chciuk jako gość honorowy.

U boku Druhny Chciuk miałem też okazję zaprezentować Harcerstwo na koncercie w centrum Parku Golden Gate w San Francisco. Odbył się on na scenie tuż przy muzeach DeYoung i Akademii Nauk 6-ego maja o godzinie 13-stej. Można było tu posłuchać wielu utworów klasycznych polskich kompozytorów lub inspirowanych historią Polski wykonanych przez Golden Gate Park Orchestra. Ten wspaniały darmowy koncert odbywa się co roku, tak więc wszystkich zachęcam do przybycia w następnych latach, bo jest to okazja aby posłuchać naprawdę pięknej muzyki. Do tej uczty duchowej dołączyli się też Łowiczanie, nasz lokalny zespół pieśni i tańca, prezentując tańce ludowe z różnych regionów Polski wraz z dziecięcym zespołem Sokoły. Ta impreza to dobra okazja aby pokazać polską kulturę i zainspirować szerszą amerykańską publiczność naszymi tradycjami.

Podobnie zresztą jak Polski Festiwal - Piknik w miejscowości Belmont na południowo-zachodnich terenach Zatoki San Francisco. Piknik ten to kulminacyjny punkt serii polonijnych wydarzeń majowych w Północnej Kaliforni. Odbył się on 19-go maja w pięknym parku Twin Pines. Tu oprócz wielu występów muzyczno-tanecznych była też prezentowana polska kuchnia, oraz różne inne wyroby i serwisy na licznych straganach. Wiele polonijnych organizacji bierze udział w przygotowaniu tego pikniku i jest to naprawdę świetny festiwal. Byłem na nim poraz pierwszy w tym roku i żałuję, że dopiero teraz miałem okazję tu przybyć. Tak więc szczerze wszystkich zachęcam do uczestnictwa w przyszłym roku. Pośród wielu atrakcji organizowanych przez lokalne polskie szkoły oraz inne organizacje w tym roku zaproszony był zespół tańca regionalnego z Los Angeles - Podhale. Ich stroje, choreografia i wykonanie jest na poziomie światowym. Cieszyłem się też widząc wiele harcerek i harcerzy ubranych w stroje krakowskie czy też szlacheckie kontusze pięknie prezentujących polonezy i inne tańce ludowe. Myślę, że jest to ważne dla nich przeżycie i możliwość kontynuowania tradycji w następnych pokoleniach. Nie sposób wymienić wszystkich występów wokalnych i instrumentalnych oraz serwowanych potraw. Jeśli chodzi o stronę kulinarną to tak wspaniałego lunchu jaki przygotował ośrodek z Sacramento i Martinez nie jadłem już dawno. Widziałem, że nawet na ich stoisku pojawił się Pan Ignacy Żarski, Konsul do Spraw Publicznych z Polskiego Konsulatu w Los Angeles. Miałem okazję zamienić z nim parę słów podczas zwiedzania wystawy poświęconej historii Polski zaprezentowanej na pikniku przez Panią Maureen Mroczek Morris. Warto poczytać tu było wiele ciekawych informacji o Polakach, którzy zaznaczyli się w historii Kalifornii i przyczynili się do rozwoju naszego stanu.

Można tylko pogratulować wszystkim organizatorom, których nie wstanie tu wymienić, a także wszystkim instruktorom i harcerzom, którzy brali udział w tych imprezach. Uczestniczą bowiem oni w życiu Polonii nie tylko w mundurach, na zbiórkach czy biwakach, ale i w garniturach, sukniach i strojach ludowych, jako organizatorzy, muzycy, tancerze a nawet świetni kucharze.

Tekst: Z. Darski

... Wśród organizatorów Akademi z okazji 3-go Maja w Domu Polskim w San Francisco

Koncert Orkiestry Dętej w Golden Gate Park z okazji 3-go Maja. Foto: Karia Tomczykowska

ZHP na Polskim Festiwalu - Pikniku w Belmont

Foto: Z. Darski