НезламнЕ ПРАГНЕННЯ
ДО ВОЛІ

СИЛА МУЗИКИ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Малюнок Романа Булгакова
«З вірою в щасливе майбутнє!»

Ми не завжди замислюємося над тим, якою величезною силою володіють лише сім нот… Музика, у різних її проявах, завжди піднімала бойовий дух як захисників країни, так і простого люду в найкритичніші моменти історії України. Прикладом є ті пісні, які народилися давно, під час попередніх випробувань у житті нашої держави, а зараз вони відроджуються з новою силою в цей тяжкий військовий час, коли українському багатостраждальному народові прийшлося зіштовхнутися з «силами темряви» сусідньої країни-агресора.

Тож, про що ці пісні і як саме вони народжуються?

Зокрема, це стрілецькі пісні. Вони створені в легіоні Українських січових стрільців під час національно-визвольної боротьби. Однією з таких маршово-бойових пісень є українська пісня «Ой, у лузі червона калина». Нині вона набула нового звучання, відродившись як у нашій країні, так і в багатьох інших куточках світу в різних інтерпретаціях сучасної пісні. Так, Андрій Хливнюк, український музикант, лідер гурту «Бумбокс», який вступив у тероборону, заспівав на фоні дзвіниці Софійського собору. З його а capella вийшов патріотичний флешмоб. Пісню співають, переспівують, інтерпретують українською та іншими мовами.

Користувачі Інтернету зазначають, що це – найкраще виконання народного гімну. Адже в цій пісні – і оптимізм українського народу, і трагізм від віроломного нападу рашистів, і стійкість духу українців, як незламної нації.

Пісня «Ой, у лузі червона калина» стала символом незламності та нескореності нашої нації!

З історії пісні

Уперше ця пісня прозвучала напередодні Першої світової війни взимку 1914 року у виставі Степана Чарнецького «Сонце руїни» Як вважають дослідники, Чарнецький насправді створив рімейк народної пісні часів Хмельниччини, тобто середини XVІІ століття. Давній наспів записали і опублікували у 1875 році відомі збирачі української спадщини та діячі українського національного руху Володимир Антонович та Михайло Драгоманов. Обробка С. Чарнецького швидко набула популярності, коли на початку Першої світової війни її підхопили Українські січові стрільці. Легіонери боролися проти російської царської армії на боці Австро-Угорщини з надією вибороти краще життя для українців.

У 1925 році пісня потрапила закордон, де український співак Метрополітен-опера Михайло Зазуляк зробив запис пісні. До речі, саме він зробив один з перших аудіозаписів Гімну України.

У роки Другої світової війни пісня стала популярної серед воїнів Української повстанської армії (УПА).

Її глядачі могли почути у фільмі «Червоний» про командира УПА, який потрапив до ГУЛАГа.

Під час радянської влади пісня звучала дуже рідко, але повернулася до концертів та мітингів у період протестів та відлиги у 1980-х роках.

Цікаво, що уривок пісні було виконано народними депутатами у сесійній залі Верховній Раді України 24 серпня 1991 року після проголошення Незалежності.

Зараз «Червона калина» звучить на цілий світ різними мовами.

Навіть у найбуремніші часи нас тримає на плаву творчість. Ми продовжуємо співати, малювати, анімувати, створювати й розповідати.

Пісню «Ой, у лузі червона калина» німецька співачка Марлейн Маас заспівала українською, німецькою, англійською та французькою мовами.

Тисячі співаків зібралися на майданчику «Співоче поле» у Таллінні для участі у благодійному концерті на підтримку України та разом заспівали "Червону калину".

Учасники неймовірно популярного на увесь світ, легендарного британського рок-гурту «Pink Floyd» возз’єдналися вперше майже за 30 років, щоби записати пісню на підтримку України з музикантом Андрієм Хливнюком.

Українська пісня «Ой, у лузі червона калина» зазвучала у стінах польського католицького храму у Варшаві. Священник вирішив увімкнути українську композицію своїм парафіянам через колонку. Причому вірянам заздалегідь роздали текст пісні й запропонували долучитися до її виконання.

Українські співачки Христина Соловій, Jerry Heil та Аlyona Аlyona виконали пісню «Ой, у лузі червона калина...» у перерві благодійного футбольного матчу «Динамо» (Київ) – «Флора» (Таллін).

Перед благодійним футбольним матчем «Клуж» (Клуж) – «Динамо» (Київ) композицію виконали Руслана, Юлія Саніна («The Hardkiss»), Катерина Павленко («Go-A») і DOROFEEVA.

У травні 2022 року «Ой, у лузі червона калина» пролунала у виконанні дзвонаря Михайлівського Золотоверхого Собору в Києві.

Свою інтерпретацію відомого музичного твору продемонстрував військовий оркестр Оперативного командування «Схід» на підтримку патріотично-мистецької акції «Час обрав нас!».

З метою зняти відео в підтримку нашої держави, на центральній площі Кропивницького танцівниці у футболках й худі кольорів прапору України на площі Героїв Майдану виконали танцювальну композицію під пісню «Ой, у лузі червона калина».

Далі про стрілецькі пісні. «Уже понад два тижні кожен із нас бореться на різних фронтах: хтось – чергує на блокпості, хтось – волонтерить, хтось – допомагає біженцям, хтось – розливає бандерівське смузі, – розповідає художній керівник «Піккардійської Терції» Володимир Якимець. – Але як творчі люди ми не могли залишитися осторонь і в музичний спосіб також висловили свою громадянську позицію. Ми наважилися замінити у пісні геніального автора Михайла Гайворонського «Йде українське військо» слово «січове» на «українське». Українське військо – це зараз усі: і наші мужні воїни, і безстрашна тероборона, і жертовні волонтери, і лікарі, і журналісти, і навіть добровольці міжнародного легіону, які з’їхалися до України з усього світу…

Навіть проста українська пісня «Вербовая дощечка» зачарувала світ своєю магічністю і красою. Вербова дощечка – давня весняна гра, яку іноді називають також «Жук» або «Жучок». Вербова дощечка – це кладка чи міст, що ними дівчина переходить символічно з дівочого життя до життя замужнього. В основі значення слова «міст» лежить ще давніше, міфологічне значення – небо, що по ньому ходить сонце.

З ініціативи лондонської скрипальки Керенці Пікок 94 скрипалі зі всього світу зіграли українську народну пісню «Вербовая дощечка» на підтримку України.

Під час війни дуже важливо мати заклики, які допомагають згуртуватися разом і відчути громадянську, народну єдність у боротьбі за нашу волю і свободу. Одним із таких залишиться назавжди в наших серцях гасло «Все буде Україна!», яке отримало продовження в піснях сучасних українських композиторів:

Народний артист України, співак та композитор Олександр Пономарьов написав патріотичний хіт «Україна переможе», який за добу увірвався в тренди українського YouTube. У записі пісні та зйомках кліпу взяли участь зірки вітчизняного шоу-бізнесу: співак Михайло Хома, більш відомий як DZIDZIO, гурт «Антитіла», український ромський співак Петро Чорний, а також актори та телеведучі Євген Кошовий та Юрій Ткач.

Про цю пісню Оля Полякова написала: «Навіть у найтяжчі миті ми, українці, не втрачаємо надію знову бачити мирне небо, віру в нашу перемогу. Перемога обов’язково буде за нами – немає жодних сумнівів. Слава Україні!».

Слова пісні «Колискова мелодія України» написали Олександр та Ірина Вратарьови на музику легендарного українського композитора Мирослава Скорика.

Українські зірки записали патріотичну пісню «Ми з України», яка наповнена обертонами перемоги, упевненості, єдності нашого народу.

У 2014 році Світлана Ніколаєнко написала пісню «Для тебе, Україно!». Кожне слово, кожен мелодичний хід були направлені на настрій перемоги.