НезламнЕ ПРАГНЕННЯ
ДО ВОЛІ

РУЙНУВАННЯ ДУХОВНИХ ТА НАЦІОНАЛЬНИХ СВЯТИНЬ УКРАЇНИ

Малюнок Романа Булгакова
«З вірою в щасливе майбутнє!»

Чернігівська область

Чернігів – одне з найдавніших міст України, засноване в кінці VII століття на місці впадіння річки Стрижень у Десну. Уперше Чернігів згадується в літописі під 907 роком. У XI-XIII століттях був центром Сіверщини і Чернігівського удільного князівства. Упродовж своєї історії часів Середньовіччя й Відродження місто було одним із головних осередків політико-економічного й соціально-культурного життя українців.

Місто славиться своїми пам’ятками часів Русі й Чернігівського князівства, а також Гетьманщини й козацького Чернігівського полку, Збереглися дев’ять пам’яток княжої доби та шість – XVII-XX століть.

Чернігівська область та місто Чернігів одними з перших відчули на собі «дружні обійми російського народу» через бомбардування міст і селищ, танкові колони на дорогах, перші зруйновані мости, житлові будинки, пам’ятки культури та ін. Чернігів – ще зовсім недавно затишне українське місто, яке понад місяць перебувало в російській облозі та під бомбардуваннями, які продовжуються й нині. Під загрозою знищення та пошкодження є історичний центр Чернігова (IX-XІII ст.).

На 3 квітня 2022 року, за повідомленнями мера міста Чернігова Владислава Атрошенка, російські війська знищили місто на 70%, а окремі райони нагадують Бучу чи Маріуполь.

6 березня 2022 року Указом Президента України, з метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройній агресії Російської Федерації проти України, місту присвоєно почесну відзнаку «Місто-герой України».

Представлені фотоматеріали – це лише невелика частина знищених або пошкоджених історичних будівель, музеїв, церков Чернігівщини.

Музей старожитностей Василя Тарновського

Споруду музею побудували в кінці ХІХ ст. у популярному тоді псевдоготичному стилі. З 1902 року там була відкрита для відвідувачів колекція козацько-гетьманської старовини мецената Василя Тарновського. Музей пережив обстріли більшовиків у 1918-1919 роках, уцілів у Другу світову війну під бомбами нацистів. Однак, унаслідок авіабомбардування 11 березня 2022 року російськими окупантами йому завдані такі пошкодження, котрі дають мало шансів на його відновлення.

На щастя, колекція Тарновського останнім часом зберігалась у Чернігівському історичному музеї, а згадане приміщення функціонувало як юнацька бібліотека.

Успенський Єлецький монастир УПЦ – православний монастир та пам’ятка національного значення в місті Чернігів, один із найстаріших монастирів України.

Заснований чернігівським князем Святославом Ярославичем у 1060 році як чоловічий монастир. Розташований на підвищеному правому березі річки Десна між Чернігівським дитинцем і Троїцько-Іллінським монастирем. Складова історичної панорами Чернігова. Відновлений як жіночий монастир після здобуття Україною незалежності у 1991 році.

7 березня 2022 року від обстрілу постраждали фасади будівель пам’ятки архітектури, пошкоджені фасади монастирських мурів та брами з дзвіницею XVII ст., барабани куполів Успенського собору XII-XVII ст.

Унаслідок бомбардувань зазнали пошкоджень вікна, двері, фасади, покриття та церковне начиння пам’ятки архітектури – церкви Успіння Богородиці м. Чернігова, збудованої у 1801-1804 рр.

Паркова альтанка – старовинна споруда на Болдиній горі м. Чернігова, споруджена у 1911 році, була улюбленим місцем відпочинку містян.

Унаслідок обстрілів російськими окупантами споруда знищена повністю.

Козацький кафедральний собор святої великомучениці Катерини – пам’ятка архітектури національного значення, яскравий зразок козацького бароко Лівобережжя. Церква розташована в історичному центрі міста, на високому мисі, відокремленому яром від Валу, Чернігівського дитинця. Споруда є однією з архітектурних домінант Чернігова. Церква побудована в 1715 р. на залишках храму середніх розмірів часів Київської Русі.

Унаслідок обстрілів 26 березня 2022 року постраждав північний фасад церкви.

Будинок Чернігівського молодіжного центру (до 2017 року – кінотеатру), був пам’яткою архітектури місцевого значення. Кінотеатр звели у 1939 році. Споруду зруйнували німецькі війська під час Другої світової війни.

У 1947 році її відбудували і там проходив відкритий судовий процес щодо німецьких та угорських військовополонених, які вчинили військові злочини. Тепер будинок кінотеатру знищили ракетним ударом російські війська. У майбутньому там мав би пройти судовий процес вже над ними.

Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Галагана було створено у 1983 році в будівлі-пам’ятці архітектури XIX століття, розташованій на території древнього княжого міста. Його колекції складають понад 9000 творів від XVI ст. і до сьогодення, серед них ікони українського бароко, народні картини, полотна голландських, фламандських, французьких, італійських митців.

Унаслідок бомбардування міста російськими військами 6 березня 2022 року було пошкоджено фасади, вікна та інтер’єри музею.

Крім того, на Чернігівщині зруйновано або пошкоджено такі культурні об’єкти:

  • Військово-історичний музей – філія Чернігівського історичного музею, Чернігівська обл.;

  • Воскресенська церква (1913 р.), м. Чернігів;

  • колишній районний суд у Чернігові (1904 р.);

  • Меморіальний цвинтар з пам’ятним знаком загиблим та капличкою св. Архистратига Михаїла (2014-2021 рр.), м. Чернігів;

  • Свято-Казанська церква в Чернігові;

  • Центральна міська бібліотека М. Коцюбинського, м. Чернігів;

  • Церква Святого Феодосія, м. Чернігів;

  • Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В.Г. Короленка (1910-1913 рр.).