НезламнЕ ПРАГНЕННЯ
ДО ВОЛІ

РУЙНУВАННЯ ДУХОВНИХ ТА НАЦІОНАЛЬНИХ СВЯТИНЬ УКРАЇНИ

Малюнок Романа Булгакова
«З вірою в щасливе майбутнє!»

Київ та Київська область

Головною ціллю російських окупантів був Київ – столиця та найбільше місто України, одне з найбільших і найстаріших міст Європи. Розташований у середній течії Дніпра, у північній Наддніпрянщині.

Київ – політичний, соціально-економічний, транспортний, освітньо-науковий, історичний, культурний та духовний центр України. На його захист стали Збройні Сили України, захисники територіальної оборони, волонтери. Жоден російський окупант не ступив на священну для кожного українця землю. Але вороги безжально знищували міста, території, які лежали на їх шляху до столиці. Усім відомі злочини окупантів у Бучі, Гостомелі, Ірпені та інших містах і селищах Київської області: людські і культурні втрати, знищенні житлові будинки та інфраструктура.

Київ та його околиці повною мірою відчули обстріли та бомбардування окупантами.

На щастя, головні святині Києва – Собор Святої Софії та ансамбль Києво-Печерської лаври, що входять до Списку культурних об’єктів ЮНЕСКО, залишились неушкодженими.

Наводимо пошкоджені або втрачені культурні цінності Києва і Київської області, які відображають дійсні наміри окупантів щодо нашої національної спадщини.

Храм Вознесіння Господнього побудований у 1879 році в селі Лук’янівці Броварського району Київської області. Культова споруда належала до пам’яток дерев’яної архітектури. За більшовицької влади у 1930 році церкву закрили.

25 березня 2022 року російський танк чотирма пострілами вщент зруйнував церкву з унікальними іконами. Храм вистояв у Другій світовій війні, за часів німецької окупації, але згорів вщент, коли до Київської області прийшов «русский мир».

Храм Різдва Пресвятої Богородиці – чинна церква, пам’ятка української дерев’яної архітектури XIX століття, розташована в селі Перемога Броварського району Київської області.

На третій день воєнних дій російських військ унаслідок артилерійського обстрілу пошкоджено фасади, двері, вікна та інтер’єр пам’ятки архітектури, збудованої у 1892 році.

Георгіївська церква

Однокупольний дерев’яний храм у селі Заворичі Київської області збудували у 1873 році. У 1935 році радянська влада його закрила та перетворила на зерносховище. Утім до останнього часу на стелі та у нефах будівлі зберігались оригінальні розписи Богородиці та спасіння Петра. Церква Святого Георгія пережила радянську окупацію та існувала до російської окупації. Але 7 березня 2022 року внаслідок артилерійського обстрілу російськими окупантами пам’ятка архітектури згоріла. Очевидці повідомили, що окупанти навмисно спрямували один зі снарядів у купол храму.

Петро-Павлівський храм у м. Буча Київської області збудований у 1993-2016 рр. Унаслідок обстрілу 9 березня 2022 року пошкоджено вікна та частково зруйновано покриття будівлі.

Іванківський історико-краєзнавчий музей

Ця споруда, розташована в смт Іванків Київської області, не була пам’яткою архітектури, але мала довгу історію. Зведена у ХІХ ст. та істотно перебудована за радянських часів, вона містила колекцію робіт художниці Марії Приймаченко та вишивальниці Ганни Верес, а також місцеві артефакти різних часів (кістки мамонта, монети Бронзового віку, посуд Черняхівської культури, козацьку зброю, стародавні ікони).

27 лютого 2022 року через бойові дії військ РФ будівля музею повністю згоріла. Точної інформації щодо музейного фонду немає, утім є відомості, що частина робіт Приймаченко перебувала на виставці в Одеському художньому музеї, а іншу частину вдалось врятувати місцевим мешканцям.

Російські окупанти воюють не лише з людьми, але й з пам’ятниками. Бюст Тараса Шевченка в м. Бородянці Київської області встановлено у 1999 році на площі, що носить ім’я поета.

5 квітня 2022 року обстрілом зі стрілецької зброї пошкоджено пам’ятник – погруддя Тараса Шевченка (робота скульптора М.П. Міщука).

Зазнали значних пошкоджень або знищені:

  • Архів-бібліотека Фонду В’ячеслава Чорновола. Збірку архіву-бібліотеки знищено пожежею, за винятком кількох зошитів з архіву політв’язня Миколи Плахотнюка, який там зберігався, м. Буча Київської обл.;

  • Будинок культури (1952-1954 рр.), Київська обл.;

  • Ірпінська Біблійна семінарія, Київська обл.;

  • Краєзнавчий музей Бородянщини в Бородянці Київської обл.;

  • Макарівський історико-краєзнавчий музей, смт Макарів Київської обл.;

  • Макарівська публічна бібліотека (поч. ХХ ст.), Київська обл.;

  • Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр», м. Київ;

  • Монастир ікони Божої Матері «Услишательниця» (2012-16 рр.) с. Фасова Київська обл.;

  • Палац Культури Т.Г. Шевченка, Київська обл.;

  • Пам’ятник загиблим воїнам Збройних Сил України (2014-2021 рр.), Київська область;

  • Пам’ятник св. Архангелу Михаїлу в Бородянці (2015 р.), Київська обл.;

  • Храм Святих Іллі та Апостола Андрія Первозванного (1997 р.), Київська обл.;

  • Храм Святого Георгія Побідоносця в Ірпіні (2021 р.), Київська обл.:

  • Центральна міська бібліотека, м. Ірпінь Київська обл.;

  • Церква Різдва Пресвятої Богородиці (2008 р.), Київська обл.