НезламнЕ ПРАГНЕННЯ
ДО ВОЛІ

РУЙНУВАННЯ ДУХОВНИХ ТА НАЦІОНАЛЬНИХ СВЯТИНЬ УКРАЇНИ

Автор-укладач: Надія Дяченко

Малюнок Романа Булгакова
«З вірою в щасливе майбутнє!»

Повномасштабне російське вторгнення на Україну 24 лютого 2022 року змінило наше життя. Загарбницькі війська цілеспрямовано завдають авіаційних і ракетних ударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки; здійснюють обстріли наших міст і сіл із артилерійських систем.

Війна – це завжди втрати: людські, матеріальні, культурні. Російська навала спричинила значні руйнації не тільки інфраструктури, а й житлових масивів, закладів освіти, лікарень тощо. І ці втрати щодня зростають.

На початок липня 2022 року, за даними Міністерства освіти і науки, 2104 заклади освіти (школи та університети, дитсадки і дитячі будинки) постраждали від бомбардувань та обстрілів російськими військами, 215 з них зруйновано повністю. Знищено близько 200 лікарень. При цьому агресор стверджує, що наносить удари виключно по військових об’єктах нашої країни. Міністерство освіти і науки зібрало численні факти та аргументи, які спростовують це твердження, а на сайті "Освіта під загрозою" подається інформація про кількість руйнувань, завданих українським закладам освіти внаслідок нападу Росії на Україну.

Значні втрати й культурної спадщини України – пам’яток культури та закладів культури. Як наголосив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко: «Росіяни на нашій землі нищать все, що українці створювали століттями. Вороги вбивають наших дітей, дорослих, літніх людей – як військових, так і цивільних. Злочинці намагаються стерти з лиця землі ідентичність та культуру цілого народу. Ми продовжуємо фіксувати злочини росіян та привертати до цього увагу світової спільноти, щоб ця країна була покарана та відсторонена від участі у культурному та інформаційному житті».

Станом на 1 липня 2022 року Міністерство культури та інформаційної політики зафіксувало 407 епізодів воєнних злочинів російських військ лише проти української культурної спадщини на території 13 областей України та в м. Києві. І це орієнтовні цифри, адже складно отримувати точні дані з окупованих територій та місць бойових дій.

Най­більше пош­коджень об’єк­тів куль­тур­ної спад­щи­ни та ін­фраструк­ту­ри у сфе­рі куль­ту­ри за­фік­со­ва­но:

  • на Харківщині — 97 епізодів;

  • на Донеччині задокументовано 93 злочини, з них 62 — в м. Маріуполі;

  • 76 епізодів зафіксовано в Київській області. Найбільше — 50 — в Бучанському районі;

  • 32 злочини — в Луганській області, найбільше — 27 — в Сєвєродонецькому районі;

  • 28 епізодів — в Сумській області, найбільше — 18 — в Охтирському районі;

  • 16 — в Запорізькій області, найбільше — 9 — в Пологівському районі;

  • 6 епізодів — в Житомирській області;

  • по 5 в м. Києві, Херсонській та Миколаївській областях;

  • 3 — в Дніпропетровській області;

  • 2 — в Одеській області;

  • 1 — в Львівській областях.

Джерело: https://denzadnem.com.ua/ato/118083

Зазнали руйнування та пошкоджень 125 об’єктів культурної спадщини. Постійні обстріли, ракетні та бомбові удари призвели до руйнувань 21 пам’ятки національного значення, 97 – місцевого значення та 7 – щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Загалом пошкоджено 100 об’єктів цінної історичної забудови. Повністю зруйновано 10 об’єктів культурної спадщини на Донеччині, Київщині, Сумщині та Чернігівщині, а стан ще 25 залишається невідомим.

До 2014 року жоден з об’єктів, що входили до культурної спадщини України, не був під загрозою. До повномасштабного воєнного нападу російських військ 24 лютого 2022 року Україна не лише забезпечувала збереження всіх історичних та інших пам’яток, що становлять культурну цінність, а й здійснювала заходи щодо повернення розташованих за її межами, зокрема на тимчасово окупованих територіях, культурних цінностей народу.

Наразі дані руйнувань і пошкоджень, зокрема і культурної спадщини України, системно фіксуються відповідними службами. Матеріали у подальшому можуть бути використані в якості доказів у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі щодо кримінального переслідування причетних до злочинів відповідно до українського законодавства.

Для наочної демонстрації масштабів руйнації на території нашої держави Український культурний фонд запустив інтерактивну «Мапу культурних втрат». Візуалізація таких воєнних злочинів також спростовує заяви російського керівництва, що армія РФ начебто наносить «точкові удари тільки по об’єктах військової інфраструктури».

Важливо, що до фіксування та оприлюднення пошкоджених культурних об’єктів в Україні долучається і Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО). Станом на кінець червня 2022 року, за даними ЮНЕСКО, з початку повномасштабної війни в Україні було пошкоджено або зруйновано 152 культурних об’єкти. Наразі жоден об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО не постраждав.

Заступник міністра культури та інформаційної політики Анастасія Бондар під час брифінгу 15 червня 2022 року зазначила, що «саме культурна спадщина в Україні зазнає дуже великих втрат та пошкоджень. Втрати можна розподілити на два блоки: фізичні пошкодження будівель та втрати, що відносяться до об’єктів рухомої культурної спадщини – музейні архівні, бібліотечні цінності, які було пошкоджено та знищено, або вивезено з окупованих територій, а фактично викрадено. Ці напрямки формують два найголовніших проєкти, над якими ми зараз працюємо – це оцифрування всієї нерухомої спадщини, а також – онлайн-реєстр, який включатиме в себе перелік усіх об’єктів архітектурної та археологічної спадщини».

Чиновник наголосила, що створення єдиного реєстру електронного обліку музейних фондів дозволить швидко орієнтуватися у кількості, переліку та стані всіх об’єктів у всіх музеях. Це допоможе не лише контролювати та моніторити стан культурної спадщини в Україні, а й повернути експонати, які викрала Росія.

Інформація стосовно злочинів росіян на території України продовжує надходити. Фахівці МКІП перевіряють і систематизують отримані дані та оприлюднюють їх на спеціальному сайті "ЗРУЙНОВАНА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА УКРАЇНИ"

Питаннями збереження культурної спадщини України опікується не лише держава, а й громадські організації, різні фонди, спільноти.

«Вікі любить пам’ятки» – це волонтерський проєкт з організації української частини міжнародного конкурсу фотографій пам’яток (Wiki Loves Monuments), мета якого – зібрати світлини для ілюстрування статей у Вікіпедії, Вікімандрах та інших вікіпроєктах. Конкурс проводиться щорічно у понад 50 країнах світу регіональними відділеннями Фонду Вікімедіа та волонтерами спільноти Вікімедіа. В Україні конкурс проводиться з 2012 року.

Організатори конкурсу в Україні сподіваються, що щорічне проведення конкурсу «Вікі любить пам’ятки» не тільки дозволить зібрати велику кількість фотографій пам’яток, але й допоможе українцям пізнати забуті сторінки своєї історії, краще пізнати рідний край і спонукатиме бережно ставитися до надбань рідної культури. Загалом упродовж 2012-2021 років у межах конкурсу було завантажено понад 350 тисяч світлин українських пам’яток, сфотографовано понад 39 тисяч пам’яток із території України (42%), взяло участь майже 3500 осіб (від аматорів до професіоналів). Фотографії за всі роки конкурсу знаходяться у вільному доступі, їх можна переглянути їх і використати на умовах вільної ліцензії CC BY-SA

На сторінці Вікіпедії теж створено розділ «Категорія: Об’єкти, пошкоджені чи знищені в ході російського вторгнення в Україну (2022)», у якому представлено вже понад 100 сторінок.

На сьогодні представлені фото допоможуть довести наявність цих об’єктів на території України до військових дій та тимчасової російської окупації, а також будуть слугувати підґрунтям під час подання позовів до Росії щодо її злочинів проти культурної спадщини нашої країни та відшкодування коштів на відновлення чи реставрацію цих об’єктів.

Руйнування об’єктів культурної спадщини – воєнний злочин згідно з Гаазькою конвенцією про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року. Тож важливо зафіксувати всі наші втрати з метою їх відновлення чи реставрації (якщо це можливо) та притягнення російських окупантів до відповідальності за нанесенні нам збитки на міжнародному рівні.

Віримо, що вся зібрана інформація допоможе Україні за підтримки цивілізованого світу та за рішеннями міжнародних судів розгорнути кампанію щодо повернення культурних цінностей народу, украдених російськими окупантами. А всі ми маємо цінувати і зберігати культурну спадщину нашої країни, що є унікальним духовним скарбом, який передаватиметься наступним поколінням.