Održana Vijećaonica u Našicama

Dana 8. siječnja 2020., u prostoru knjižnice Srednje škola Isidora Kršnjavoga Našice održana je još jedna u nizu “Vijećaonica” sa srednjim školama izvan Osijeka, u sklopu projekta Škola za dijalog.

U vrlo ugodnoj atmosferi, izrazito aktivni, pozitivni ali i osviješteni učenici ove škole (njih 25) zajedno sa 5 predstavnika škole (iz pozicije donositelja odluka) cjelodnevnoj radionici imali su priliku raspravljati o sudjelovanju učenika u životu škole i donošenju odluka u njihovoj školi.

Radna atmosfera je bila odlična; učenici (kojih je jedan dio i u Vijeću učenika) su u vrlo opuštenom ali i odgovornom dijalogu mogli razmijeniti razmišljanja sa predstavnicima škole – ravnateljem, pedagoginjom, psihologinjom, knjižničarkom i profesorom u školi, o nastavnim procesima u školi, ali i o svim drugim aktivnostima koje se održavaju izvan redovne nastave. Bila je ovo prilika da međusobno čuju jedni drugi, razmisle o svojoj ulozi u zajedničkim aktivnosti te da u konačnici osvijeste kolika je odgovornost svakog od njih da se unaprijedi međusobni dijalog na dobrobit svih.

Posebice je ovo bilo važno jer je velik broj učenika vrlo argumentirano iznosio svoje viđenje svih izazova s kojima se susreću i mogao je čuti koje su mogućnosti škole, kao institucije da odgovori na njihove potrebe. I ono što je najvažnije, u konačnici se i detektiralo kolika je osobna odgovornost svih: učenika da se aktivno i odgovorno zalažu za unaprjeđenje njihovog položaja u školi, a donositelja odluka - da iskoriste sve mehanizme koje imaju na raspolaganju da budu osobna i sustavna podrška ovim mladim ljudima.

Na samom početku radionice, učenici su se međusobno predstavili, upoznali se sa projektom Škola za dijalog. Nakon toga imali su priliku čuti nešto više o Europskoj povelji o informiranju mladih, Youthpass-u, Eurodesku, Europskom portalu za mlade i Erasmus+ programu, Dijalogu EU s mladima ali i o dosadašnjim rezultatima istraživanja o participaciju učenika u radu škole.

U kreativnom grupnom radu, međusobno su razmijenili interese i načine svog osobnog sudjelovanja u radu škole, donošenju odluka koje ih se tiču te u radu Vijeća učenika. U praktičnom radu, svaka grupa je analizirala postojeće stanje u njihovoj školi, izradili prijedlog za “aktivnog učenika” i “demokratičnu školu” te na taj način promišljali što je to i o čemu se sve treba voditi računa kada se učenici uključuju u rad škole.

Svaka grupa je prezentirala svoj rad, a nakon toga imali su vrijeme za raspravu, pa su učenici i profesori iznijeli svoje, i komentirali pojedine stavove, no možemo na kraju zaključiti da ovi mladi srednjoškolci itekako promišljaju o tomu što su njihovi interesi i potrebe u njihovoj školi, kako u odgojno-obrazovnom procesu tako i u kreiranju izvannastavnog života škole, pa i samog fizičkog prostora.

Nakon toga, sudionici podijeljeni u manje grupe radili su na konkretnim primjerima iz života njihove škole, a koji uključuju participaciju učenika, Vijeća učenika i predstavnika škole (Uređenje prostora škole, Pokretanje radio emisije u školi i Prezentacija Vijeća učenika Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice).

I poslije prezentacije i rasprave, svi zajednički smo došli do zaključaka koji će pomoći unapređenju rada Vijeća učenika u toj školi te drugih metoda dijaloga između učenika i predstavnika škola.

Njihovi zaključci će biti sumirani i zajedno sa svim zaključcima, rješenjima i preporukama iz drugih škola (u aktivnostima Vijećaonica koje tek slijede) bit će osnova za završnu aktivnost, Veliku Vijećaonicu (krajem ovog mjeseca) koja će obuhvatiti sudionike iz svih škola, sudionica projekta.

Na kraju bit će te osnova za izradu publikacije “Ja sam za dijalog” koja će, vjerujemo, koristiti svima srednjim školama, koje na ovaj način rade s mladima. A to će svakako doprinijeti da mladi srednjoškolci, u budućnosti budu bolje informirani, svjesni svojih potreba i mogućnosti da ih, u dijalogu s onima koji odlučuju, ostvare na zadovoljstvo svih.

Još jednom, zahvaljujemo Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga, na suradnju, sudjelovanju u pripremi i provedbi radionice, a posebice svim sudionicima Vijećaonice na aktivnom doprinosu na prepoznavanju potreba učenika i škole te preporukama mogu doprinijeti boljem i učinkovitijem sustavu participacije učenika.

Dijalog mladih i donositelja odluka odvijao se u vrlo otvorenoj, argumentiranoj i prijateljskoj atmosferi, slušajući i uvažavaju stavove druge strane.

U izrazito pozitivnoj evaluaciji, sudionici su rekli da su bili zadovoljni atmosferom, načinom rada, prilikom za međusobni dijalog i propitivanje mogućnosti te se nadaju i drugim aktivnostima koje će se provoditi na ovakav način.

Projekt Škola za dijalog čiji je nositelj PRONI Centar za socijalno podučavanje, a suradnici – 6 škola Osječko-baranjske županije; Gimnazija Beli Manastir, Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice, Srednja škola Valpovo, Graditeljsko-geodetskom školom Osijek, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek i III. gimnazija Osijek, financiran je sredstvima Europske unije kroz program Erasmus+, Ključnu aktivnost 3 (KA3) – Potpora reformi politike – Strukturirani dijalog: Sastanci između mladih ljudi i donositelja odluka u području mladih.

(Tekst i fotografije preuzete sa stranice Info-centra za mlade Osijek)

Naši učenici sudjelovali na „Velikoj Vijećaonici“ u Osijeku

U prostoru Gradske četvrti Gornji grad u Osijeku, 30. siječnja 2020. održana je završna radionica u sklopu provedbe projekta Škola za dijalog. Gotovo osamdeset ljudi, mladih i donositelja odluka, imalo je priliku raspravljati o načinu i opsegu učeničke participacije u donošenju odluka u srednjim školama.

Učenici koji su predstavljali našu školu: Dunja Golub (1. b og), Mirela Turalija (2. b og), Nina Koljđeraj (2. a og), Tatjana Djedović (2. a og), Diana Mitrović (3. b og), Petra Guljaš, Ema Balog, Mia Peršić (3. b og), Josipa Manović (4. a ek), te Luka Kalić (4. a ek), uz pratnju voditelja Vijeća učenika prof. Ivana Hajeka.

U prvom, edukativnom dijelu i ove Vijećaonice predstavili smo sudionicima Erasmus+pogram, Eurodesk europsku informacijsku mrežu te Youthpass, Strukturirani dijalog kao proces dijaloga između mladih i donositelja odluka, aktualni Dijalog EU s mladima te Europsku strategiju mladih.

Središnji dio aktivnosti bila je rasprava na temu razine sudjelovanja učenika u donošenju odluka u školama. Kroz samostalne radionice koje smo proveli sa svim suradničkim školama i svih argumenata i zaključaka koje smo dobili u dijalogu mladih sa predstavnicima škola, iskristalizirala su se tri područja o kojima smo ovaj put poveli raspravu. Bilo je to; Vijeće učenika kao legitiman i formalan način predstavničkog tijela učenika i preko njega učeničkog sudjelovanja u radu škole, zatim dijalog mladih i predstavnika škole te drugi modeli mogućeg sudjelovanja učenika (preko tijela razrednog odijela) i na kraju, pitanje motivacije učenika za sudjelovanje i prihvaćanje odgovornosti za iniciranje dijaloga i rasprave o pitanjima koja su od njihovog interesa i potreba.

Nakon prezentacije rezultata rasprave, konkretnih preporuka za unaprjeđene dijaloga učenika s predstavnicima škola, dobili smo konkretnu podlogu za kreiranje Vodiča za srednje škole “Ja sam za dijalog” koji će sadržavati osnovne informacije o participiranju učenika u životu škole, mogućnostima za sudjelovanje u donošenju relevantnih odluka, Vijeću učenika i njihovoj ulozi, načinu i djelokrugu rada te preporuke učenika i predstavnika škola o unaprjeđenju njihovog rada. Dodatno, Vodič će sadržavati osnovne informacije o strukturiranom dijalogu kako metodi dijaloga između mladih i donositelja odluka, te Dijalogu EU-a s mladima kao procesu.

Projekt Škola za dijalog financira Europska unija kroz program ERASMUS+ (Ključna aktivnost 3 – Podrška reformi politika).

Ivan Hajek