školske knjižničarke Manuela Kojić i Sanja Kurucić

Ritam glazbe u knjižnici povodom Mjeseca hrvatske knjige

Povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige profesorica Romana Borš-Mačak u suradnji s knjižničarkama Manuelom Kojić i Sanjom Kurucić održala je 17. listopada 2019. radionicu aktivnog muziciranja Glazba nas spaja. U radionici su sudjelovali učenici 1. razreda frizera/mesara, 2. prodavača i 3. razreda pomoćnog kuhara. U realizaciji aktivnosti profesorici Borš-Mačak su pomagale učenice iz 3. razreda og (Lea Burić, Tajana Tomić, Petra Prišć, Sara Mendroš, Ana Umiljanović, Dora Markulić, Izabela Klanica) te učenik 2. razreda og Nikola Čeme.

Tema ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige je U ritmu čitanja, spoj glazbe i književnosti, stoga je ritam čitanja postao ritam glazbe. Učenici su svirali na ritamskim i melodijskim glazbalima (metalofon, djembe, bongos, udaraljke) uz pjevanje. Skupnim muziciranjem ostvarili su osjećaj zajedništva, potaknuli pozitivne emocije, razigrano i veselo započeli nastavni dan.

Radionica izrade bookmarkera pod motom U ritmu glazbe povodom Mjeseca hrvatske knjige

U školskoj knjižnici pod satom razrednika 22. i 30 listopada 2019. održana je radionica izrade bookmarkera pod motom U ritmu glazbe povodom Mjeseca hrvatske knjige. Sudjelovali su učenici 2. a razreda og s razrednicom Martom Božić i učenici 2. razreda frizer/soboslikar s prof. Goranom Kneževićem te profesor likovne umjetnosti Ivan Hajek. U holu škole postavljena je izložba novonastalih bookmarkera.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige: Stvaranje blackout poezije

Povodom Mjeseca hrvatske knjige školske knjižničarke Manuela Kojić i Sanja Kurucić provele su u knjižnici 29. listopada 2019. radionicu Stvaranje blackout poezije. Sudjelovali su pod satom razrednika učenici 3. a razreda og, 1. b ugo i 3. pomoćnog kuhara sa svojim razrednicama i nastavnicama Marinom Međurečan, Lidijom Kovačević i Željkom Horvat. Cilj ove radionice bio je promicanje književnosti i kreativnosti učenika.

U uvodnom dijelu sata kroz PowerPoint prezentaciju objasnili smo što je blackout poezija, zatim je uslijedila radionica. Učenici su pojedinačno na već postojećem tekstu odabirali riječi koje tvore novu, neovisnu misaonu cjelinu, dok se ostatak nepotrebnih riječi zacrnjuje (ili precrtava) markerom. Učenici su stvarali novu, zanimljivu, svoju poeziju te maštovitim precrtavanjem nepotrebnog teksta vizualno napravili zanimljive uratke koji će biti vidljivi u holu škole na izložbi.

Kako je učenicima 3. a razreda og radionica bila zanimljiva, odlučili smo je provesti u još jednom razredu 5. studenoga 2019.

Učenici 1. razreda jg pod satom razrednika su stvarali novu, zanimljivu, svoju poeziju te maštovitim precrtavanjem nepotrebnog teksta vizualno napravili zanimljive uratke koji će biti vidljivi u holu škole na izložbi.

Istražimo knjižni fond

U prostoru školske knjižnice, učenici 1. razreda frizer/mesar istraživali su, u suradnji s prof. G. Kneževićem i školskom knjižničarkom S. Kurucić, knjižni fond školske knjižnice kako bi se upoznali s vrstama, oblicima i sadržajem knjižničnog fonda, zbirkama knjiga i periodike te naravno s autorima svih tih djela. Nastavni sat je započeo razgovorom o knjizi, čitanju, lektiri, autorima, odnosno aktivnostima koje se provode tijekom Mjeseca hrvatske knjige kojima je cilj promicati čitanje na lokalnoj i nacionalnoj razini. Nakon uvodnog predavanja, učenici su imali zadatak pretraživati knjižni fond koristeći nastavne listiće koje je pripremila školska knjižničarka.

Izložba najstarijih knjiga u školskoj knjižnici

Obilježavajući Mjesec hrvatske knjige, učenici 2. trg. s profesoricama J. Repinc i S. Kurucić istražili su knjižni fond te izdvojili i izložili najstarije knjige koje naša knjižnica posjeduje. Najstarija knjiga objavljena je 1891. godine, a riječ je književnom djelu slavonskog pisca Josipa Kozarca Medju svjetlom i tminom. Također su izloženi i bookmarkeri koje su izradili učenici iz Litve, u sklopu prošlogodišnjeg projekta Razmjene straničnika.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige održana radionica Samo ritam

Povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige (s motom U ritmu čitanja), profesorica Romana Borš-Mačak održala je 14. studenoga 2019. radionicu aktivnog muziciranja Samo ritam. Sudjelovali su učenici 2. razreda jezične gimnazije.

Učenici su uz videoprikaz plesača s udaraljkama usvajali ritam te na kraju zajednički izveli ritamsku glazbu s udaraljkama kao plesnu koreografiju. Bilo je vrlo zanimljivo, dinamično i veselo.

Spoj s knjigom

Obilježavajući Mjesec hrvatske knjige, 14. studenoga 2019., učenici 1. b ugo imali su prilike odraditi spoj s knjigom. U školskoj knjižnici čekale su ih pripremljene knjige omotane papirom. Učenici nisu znali naziv niti autora knjige. Na svakoj knjizi bila je otisnuta samo prva rečenica kojom priča počinje. Svaki učenik je po želji ili intuiciji izabrao knjigu, a zatim su, u suradnji s prof. S. Kurucić, razgovarali o izabranim knjigama, o očekivanjima ili razočaranjima, piscima, sadržaju, o predrasudama prema čitanju i knjigama, bilo da je riječ o debljini knjige, izgledu korica, autoru itd.

U drugom dijelu sata imali su za zadatak osmisliti straničnik (bookmarker) na koji su trebali napisali svoju prvu rečenicu kojom bi započinjala njihova knjiga.