Адміністрування доменних імен

Пригадайте, що таке доменне ім'я.

Розглянемо правила формування доменних імен, як і ким вони надаються. Ми вже говорили про ICANN, інтернет-кор-порацію з управління доменними іменами і IP-адресами. Це некомерційна організація, що відповідає за глобальну координацію системи унікальних елементів Інтернету, її стабільну роботу й безпечну організацію.

Саме ICANN надає імена доменам верхнього рівня.

Домени верхнього (першого) рівня діляться на два типи: загального (generic) користування та національні (географічні). Домени загального користування призначені для використання усією спільнотою Інтернету (com, net і т. д.). Створення національних доменів базується на міжнародному стандарті ISO 3166 та визначає кодові позначення держав (для присвоєння національних доменних імен верхнього рівня ICANN використовує двобуквенні коди ISO 3166-1 alpha-2). Ці типи доменів є початковими точками відліку, від яких почали з’являтися імена другого, третього й нижчих рівнів. Остання частина будь-якого доменного імені означає доменну зону.

Рівні доменного імені (рис. 1) відокремлюються крапками.




Система доменних імен вперше з'явилася в січні 1985 року:

• .com — для комерційних сайтів

• .edu — для освітніх сайтів

• .gov — для сайтів державних організацій

• .net — для сайтів, чия діяльність пов'язана з мережею

• .org — для некомерційних організацій

• .mil — для військових організацій СІІІА

• .int — для міжнародних організацій


Кореневий домен (англ. Root domain) — домен найвищого рівня; позначається порожнім іменем (не містить жодних символів). Оскільки кожен рівень доменного імені відокремлюється крапкою, в кінці імені може бути крапка, що відокремлює порожнє ім’я, яке відповідає кореневому домену. Практично всі браузери автоматично ставлять крапку в кінці доменного імені.


Доменні зони національних доменів відповідають двом літерам міжнародного коду країни. В Україні це .ua, у США — .us. Усього у світі існує близько 300 національних доменів верхнього рівня.

Піддомен (англ. subdomain) — підлеглий домен. Теоретично піддомен може досягати глибини в 127 рівнів, а кожна мітка може містити до 63 символів, поки загальна довжина разом із крапками не досягне 254 символів. На практиці обмеження суворіші.

За порядок у доменах зазвичай відповідає певний комп’ютер, користувачі-адміністратори якого слідкують за тим, щоб, наприклад, не було різних машин з однаковими ІР-адресами. Технічні особливості системи доменних імен виключають можливість існування у цій системі двох тотожних доменних імен.

Домен верхнього рівня .ua є українською частиною Всесвітньої мережі й існує з грудня 1992 року. Станом на 2017 рік налічує понад півмільйона доменних імен. У домені здійснюється реєстрація доменних імен другого та третього рівнів. Реєстрація імен третього рівня доступна в 63 публічних доменах (рис. 2), у тому числі 57 географічних. Більш детально з інформацією про домен .ua можна ознайомитись на сайті компанії «Хостмайстер» — реєстратора домену (https://hostmaster.ua).


На сьогодні існують дві українські доменні зони: ua і укр.

Доменна система імен (англ. Domain Name System, DNS) — ієрархічна розподілена система перетворення імені хоста (комп'ютера або іншого мережевого пристрою) в IP-адресу.

Служба імен DNS — це розподілена база даних. Можна вважати, що це кілька таблиць, у яких записано: яку ІР-адресу має комп’ютер з певним іменем; яке ім’я має комп’ютер з визначеною адресою; що це за комп’ютер і яка ОС встановлена на ньому.

I м'я та IP-адреси не тотожні. Одна IP-адреса може мати безліч імен, що дозволяє підтримувати на одному комп'ютері безліч веб-сайтів (віртуальний хостинг). Зворотне теж справедливо — одному імені може бути зіставлено безліч IP-адрес. Наприклад, у Google.com близько 80 адрес.

Запитання для перевірки знань

Яка організація надає імена доменам?

Що таке DNS?

Назвіть типи доменів верхнього рівня.

Яка інформація зберігається на DNS-сервері?

Запропонуйте власне доменне ім'я, використовуючи не менше ніж п'ять рівнів.