Художні твори для малят

Коли потрібно починати читати своїм дітям?

Відповідь на це запитання передбачувана – якомога раніше. Фахівці рекомендують розмовляти з дитинкою та читати їй казки, коли вона ще перебуває в утробі матері. Вже після народження малюка не варто зупинятися, потрібно читати йому якомога більше, особливо казок. Не треба чекати, поки дитина навчиться букв, грамоти і буде сама читати. Читайте їй, поки вона ще не вміє цього робити, починайте з 10 хвилин на день.

Дітям дуже бракує спілкування, вони не вміють висловлювати свою думку, у них дуже маленький словниковий запас. Тому батьки з раннього віку повинні читати своїм дітям казки на ніч. Коли ж батьки читають своїм дітям, у них відкладаються в пам’яті ті слова, які вони чують, розвивається пам’ять, уява, вміння слухати, яке є одним із ключових під час навчання в школі. Тому що коли ви читаєте дитині, вона насамперед вчиться слухати вас, і в майбутньому їй буде легше слухати вчителя.

Хто має читати дитині

Читати повинна не лише мама, а й тато, бабуся, дідусь. Важливо, щоб діти чули різні тембри голосу, інтонацію. Потрібно читати з інтонацією, адже монотонне читання ніколи дитину не зацікавить.

Чому варто читати дитині?

Читання – це найбільший стимулятор для активності мозку та збагачення мови. Той, хто багато читає саме художньої літератури, має розвинуті уяву та фантазію, може чітко і грамотно висловлюватися, має власну думку та переконання, і такими людьми важче маніпулювати та нав’язувати свої погляди на життя. Тож якщо хочете, щоб ваші діти зросли саме такими, мерщій починайте прищеплювати їм любов до читання. Адже, читаючи книги, вони матимуть доступ до безцінних скарбів.

Як прищепити любов до книги?

Якщо дитина бачить, як читають її батьки, то й сама буде тягнутися до книжок. «Як живеш сам, так будуть і твої діти жити, – наголошує директор бібліотеки для дітей. Приклад завжди впливає, спеціалісти рекомендують навіть зачитати уривок з дорослої книжки та обговорити описану ситуацію з дитиною».

Важливо, щоб діти вже з раннього віку звикали до книжок, тож у вашому домі має бути багато літератури як дитячої, так і дорослої. Малюка мають оточувати книжки, тому купуйте і даруйте їх своїм дітям. Але коли вже вирушите по книжкову новинку, не забудьте з’ясувати уподобання дитини, а ще краще – візьміть її з собою, щоб вона могла сама вибрати для себе літературний твір, який читатиме із задоволенням. І не забувайте, що не завжди ті книжки, котрими ви у своєму дитинстві зачитувалися, сподобаються вашим дітям. Тому не нав’язуйте своїх уподобань, а дозвольте їм самостійно знайти своїх улюблених письменників і твори, які захочеться перечитувати ще і ще.

Вибираємо книжку за віком

Відповідаючи на питання, з якого віку можна читати дитині, психологи стверджують: чим раніше, тим краще. В процесі читання малюкам до 1 року потрібно пам’ятати про деякі важливі нюанси:

  • В першу чергу потрібно показувати малюку картинки – це повинні бути яскраві зображення, на яких зображено один чи два персонажі (не варто занадто перенавантажувати мозок маленької дитини).

  • В такому віці батьки можуть використовувати спеціальні книжки-іграшки, що передбачають постійну взаємодію малюка з книгою. Таким чином, дитина буде приймати безпосередню участь в процесі читання.

  • Ідеальним рішенням вважаються книжки з відповідними клапанами, з різними кнопками та іншими рухомими деталями. Дітям подобається торкатися шершавих сторінок, тягнути за мотузочку, грати пухнастими вставками та багато іншого.

Для дітей до року можна придбати сенсорні книги – це м’які розвиваючі книжки, не позбавлені сюжетної лінії. Дуже добре «працюють» казки, де мінімум текстових блоків і багато ілюстрацій, за якими можна розповісти історію. Батьки мають змогу знайомити свого малюка з невеликими віршами – як правило, це прості твори на чотири рядки.

Для більш дорослих дітей – від 1,5 року, можна відкривати спеціальні дитячі енциклопедії, де автор піднімає різні цікаві теми. В першу чергу малюк починає розпізнавати іменники (назви), а згодом він використовує дієслова. Тому ближче до двох років можна сміливо складати короткі речення, в яких всього 2-3 слова.

Але допоки малюк ще не навчився розмовляти, за нього говорять його батьки. Вони можуть з легкістю інтерпретувати будь-яку історію на свій лад.

Від 1,5 року до 3-х років можна сміливо переходити до читання коротких історій про різних тварин, читати більш довгі вірші і не відмовлятися від захоплюючих казкових історій. В цей перелік потрібно додавати книги з картинками, за якими малюк може самостійно «прочитати» чи придумати історію.

Як правильно читати казки дитині

Існує декілька рекомендацій, які допоможуть батькам зрозуміти, як потрібно читати казки власному малюку.

  1. Не ігноруйте запропоновані картинки – кожна ілюстрація обов’язково повинна проговорюватися. Якщо дитина ще не вміє самостійно читати, тоді потрібно допомогти їй візуалізувати героїв казки: розкажіть в що вони одягнені, опишіть їх емоції.

  2. Краще всього читати казки з інтонацією, намагаючись імітувати різні голоси для персонажів. По-перше, малюк зможе по інтонації зрозуміти, який герой зараз розмовляє. По-друге, дитині вдасться більш реалістично сприймати текстову інформацію.

  3. Важливий постійний контакт з маленькими слухачами. Батьки можуть показувати картинки і запитувати, хто на них зображений, розпитати про елементи одягу героя. Якщо малюк не знає як називається той чи інший предмет – обов’язково повторіть нове слово декілька разів і вкажіть його на картинці. Це допоможе малюку краще запам’ятати тільки що вивчене слово.

  4. Запропонуйте дитині самостійно гортати сторінки в книзі. В результаті малюк зможе тренувати пальчики і також приймати участь в процесі читання.

  5. Не варто відмовляти дитині, якщо вона просить прочитати одну і ту ж історію декілька разів підряд. В такому віці малюки люблять повторення – це дозволяє їм набагато краще запам’ятовувати нову інформацію, яка поступово засвоюється.

  6. Під час читання можна зупинятися і пропонувати дитині самостійно продовжити речення. Наприклад, що зробив далі ведмідь, куди пішов Іван Царевич та ін. Це сприяє активному розвитку дитячої уяви. А якщо дитина вже не перший раз чує одну і ту ж казку – можна перевірити її уважність і пам'ять.

Важливо завжди прислуховуватися до свого малюка і враховувати його настрій: якщо малюк навідріз відмовляється сьогодні слухати якусь книгу, важливо врахувати його побажання. Мине небагато часу, і він сам запропонує почитати разом з мамою.

Рубрику підготували педагоги ДНЗ №14