ЧИМ БІЛЬШЕ ЗНАЄШ, ТИМ БІЛЬШЕ МОЖЕШ

Батьки запитують – ми відповідаємо



Який вплив на дитину має психологічна атмосфера в родині?

(пам’ятка для батьків)

Пам’ятайте, що атмосфера в родині має істотний вплив на психічне та фізичне здоров’я малюка.

Тут важливі насамперед доброзичливі стосунки між членами родини.

Не забувайте, що скандали, суперечки між батьками, різкість та грубість у звертанні старших одне до одного, просто прояви відсутності такту травмують нервову систему дитини, призводять до неврівноваженості, дратівливості та нервозності.

До цих же наслідків призводить і непомірне застосування всіляких заборон на кшталт «не чіпай», «не бігай», «не лізь» тощо. Таке авторитарне виховання не сприяє нормальному розвиткові дітей, як і протилежна крайність у випадку «вільного» виховання, коли дитині все дозволено.

У сім’ї має бути спокійна, не гамірна обстановка, тому що постійний шум, голосні розмови є сильними і шкідливими подразниками для нервової системи малюків. Повернувшись увечері з дитячого садка, дитина сповнена вражень дня. Їй необхідно дати можливість поділитися ними, а потім спокійно погратися та підготуватися до нічного сну.

Розвиток логічного мислення дітей дошкільного віку засобами гри

Кожен батько хоче, щоб його дитина була успішна в житті. Ні, звичайно, в першу чергу ми всі хочемо, щоб наші діти були щасливими. Але мені здається, що можливість самовиражатися і домогтися висот у якійсь області-це і є одна із сторін щасливого і гармонійного життя. Логіка ж у цьому відіграє неабияку роль.

Більшість щасливих людей стали такими не тільки завдяки гарній освіті, а й через те, що вони вміли аналізувати ситуацію, логічно мислити і мали достатньо розвинену увагу, щоб вирішити поставлені завдання творчо і з максимальною вигодою для себе.

Коли потрібно розвивати мислення?

Не потрібно чекати, коли дитина піде в школу, щоб розвинути у неї логічне мислення. Кожен, безумовно, народжується з певними здібностями і талантами, але в наших руках навчити дитину мислити логічно. Звичайно, дошкільнику навряд чи підійдуть складні логічні задачі. Та й вчитися краще граючи.

Дитяча гра - це діяльність, спрямована на орієнтування в предметній і соціальній діяльності, в якій дитина відображає від їх пізнання. Водночас гра є могутнім виховним засобом, у ній, за словами К.Ушинського, реалізується потреба людської природи. У системі навчання і виховання дошкільника активно використовуються дидактичні(навчальні)ігри, які розвивають спостережливість, уяву, пам’ять, мислення, мовлення, сенсорні орієнтації дітей у розмірах, формах, кольорах, максимально задіють інтелектуальний потенціал у пізнанні світу і себе.

Логічне мислення формується на онові образного і є вищою стадією розвитку дитячого мислення. Досягнення цієї стадії - тривалий і складний процес, тому що повноцінний розвиток логічного мислення вимагає не тільки високої активності розумової діяльності, але й узагальнених знань про загальні й істотні ознаки предметів і явищ дійсності, які закріпили в словах.

На кожному віковому етапі створюється як би певний «поверх», на якому формуються психічні функції, важливі для переходу наступному етапу. Таким чином, навички, уміння придбані в дошкільний період, будуть служити фундаментом для одержання знань і розвитку здібностей у більш старшому віці-у школі. І найважливішим серед цих навичок є навичка логічного мислення, здатність «діяти в розумі». Дитина, що не опанувала прийомами логічного мислення, сутужніше буде даватися навчання рішення завдань, виконання вправ потребуватимуть більших витрат часу й сил. У результаті може постраждати здоров’я дитини, ослабне, а то й зовсім згасне інтерес до навчання. Опанувавши логічними операціями, дитина стане більш уважною, навчиться мислити ясно й чітко, зуміє в потрібний момент сконцентруватися на суті проблеми.

Розвиток логічного мислення - це дуже важливий та необхідний процес мислення, при якому людина використовує логічні конструкції та готові поняття.

Важливим моментом в формуванні логічного мислення малюків є навчання дітей операцій логічного мислення: аналіз та синтез, порівняння, узагальнення, класифікація, систематизація, змістовне співвідношення.

Дослідження переконливо показали, що розвиток пізнавальних процесів та логічного мислення найбільш активно відбувається у процесі провідної діяльності дошкільнят, якою є для них гра.

В різних вікових періодах напрямок роботи в формуванні та розвитку задатків логічного мислення різний, розглянемо кожен з них:

В молодшій групі, коли дитині 2,5-3,5 роки, можна задавати такі питання: «Порівняй на картинці м’ячики. Який великий, а який –маленький», «Який будиночок-великий чи маленький».

Також можна пропонувати прості логічні таблиці. Вони представляють собою «полички», на яких лежать по 2 предмети, при цьому одна поличка заповнена, а на іншій не вистачає певного предмету, треба уважно роздивитися предмети на поличках та визначити, чого не вистачає. В подальшому в даних таблицях змінюється розміщення предметів, їх колір, форма, може збільшуватися кількість самих предметів.

Також в цьому віці важливим є узагальнення слів-предметів, називання поняття. Узагальнювати можна за кольором, формою, розміром. Для того, щоб навчити дитину називати поняття, використовують карточки із зображенням знайомих предметів (посуд, тварин, іграшки), при показі того чи іншого зображення необхідно називати узагальнюючу назву предмета, спонукати дитину до відповіді. Як тільки дитина навчиться виділяти та визначати кожен предмет, вводять завдання на класифікацію. Вони завжди супроводжуються практичними діями. Дітям пропонують розподілити предмети або за кольором, або формою, або за іншими ознаками. Малюк повинен не просто їх розкласти, але й дати обґрунтовану відповідь, чому саме так (тому що це червоні, а не жовті).

Коли дитині 3,5-4,5 роки завдання, направлені на розвиток задатків логічного мислення, ускладнюється. Логічні таблиці таблиці ускладнюються. Тут можна давати вже 6 предметів, а для більш підготовлених-до 9.

Також дуже важливо ознайомити дитину з поняттям «раніше-пізніше». Пропонувати елементарні картки без певного сюжету (напр.,малюк-школяр-доросла людина-дідусь, при цьому пропонують дитині дати відповідь, яка картинка повинна йти першою, а які за нею).

В 4,5-5,5 років кількість картинок збільшується до 5-6, з’являються серії сюжетних картинок.

В 5-6 років при відповідній підготовці, діти вже самостійно класифікують предмети в декілька груп, самостійно визначають признаки класифікації, вміють пояснити свій вибір. Вони можуть проводити узагальнення: дати назву картинці, порівняти й визначити зайві. Також дитині пропонується складання пазлів, зменшуючи їх розмір, але збільшується кількість частинок. Також можна використовувати завдання та вправи зі спеціальних посібників з розвитку логічного мислення. Діти активно сприймають задачі-жарти, головоломки, вправи.

Отже, за теоріями педагогів Я.-А. Коменського, К. Д. Ушинського, для розумового розвитку дитини є правильно організоване розумове виховання.

Розвиток логічного мислення у дітей дошкільного віку

Мислення – один з основних пізнавальних психічних процесів, за допомогою якого людина аналізує набутий досвід, розв’язує поставлені завдання, будує зв’язки між предметами навколишнього світу і т.д.

У дошкільнят переважає спочатку наочно-дієве (у найменших), а потім наочно-образне мислення, це коли малюкові для усвідомлення потрібно бачити те, про що йде мова.

Розвиваючи своєчасно всі види мислення, ми допомагаємо малюкові справлятися з різними завданнями максимально швидко, так як дитина вчиться вибирати спосіб, виходячи з досвіду.

Образне мислення є основою для формування логічного мислення, яке включає в себе:

• класифікацію предметів – розподіл за категоріями та об’єднання елементів в одну категорію;

• вміння знаходити зайвий предмет з переліку, продовжувати ритм, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;

• аналіз, порівняння предметів;

• узагальнення, розподіл предметів за ознакою та ін.

Розвивати логічне мислення можна і потрібно вдома, виконуючи такі завдання:

- Знаходити частину візерунка, елемент тварини, латочку до предмету;

- Розподіляти тварин за місцем проживання (ліс, будинок, море).

- Розподіляти за категоріями: одяг, взуття, меблі, музичні інструменти, овочі, фрукти і т.д.

- Продовжувати ритм: викладати в ряд, наприклад, сонечко, хмару, місяць, потім знову сонечко, … і далі малюк визначає сам.

- Знаходити частину від цілого (часточка лимона – до цілого лимона; листочок – до дерева і т.д.).

- Знаходити протилежності.

- Вибудовувати тварин або предмети по зросту.

- Гра “Що спочатку – що потім?” (відтворювати послідовність подій).

- Що на яку фігуру схоже?

- Що забув намалювати художник? (малюнки з відсутніми частинами) - - Що переплутав художник?

- «Судоку» для малюків, коли потрібно розподілити предмети так, щоб однакові предмети не зустрічались в одному ряду і стовпчику.

- З яких фігур складається малюнок?

- Лабіринти.

- Складання фігур з паличок і багато інших!

Наочний матеріал дуже важливий у навчанні малюка з інтересом. Пам’ятайте, що завдання повинні бути обрані за віком, але трохи випереджати актуальні можливості дитини, щоб малюк міг прогресувати і активно розвиватися.