МУЗИЧНИЙ РОЗВИТОК

«Вплив музики на інтелект дитини»

Про розвиток дитини засобами музики написано чимало наукових трактатів і методичних посібників. Практика використання музики у вихованні й розвитку здібностей малюка, його моральних, вольових якостей має багатовіковий досвід. Однак сьогодні у багатьох батьків рано чи пізно виникає запитання, чи варто навчати дитину музики? У них немає сумнівів, коли йдеться про навчання математики, географії, історії, інших предметів, передбачених програмою школи. А до музики, як до навчального предмета підхід принципово інший: чи варто марно витрачати сили і час дитини, якщо вона не буде спеціалізуватися в цій галузі? Що дає музика для пізнання? Для реального життя?

Полемізувати і дискутувати з цього питання можна довго, але краще звернутися до фактів. Так, дослідники з університету Вісконсіна виявили, що кожна дитина, ледве з’явившись на світ, має досить тонкий музичний слух і добре чуття ритму. Втім, ці здібності згасають за кілька років, якщо їх не розвивати.

На думку дослідників саме завдяки музичному слуху та чуттю ритму дитина сприймає розмову людей. Усього та кілька місяців малюк накопичує в пам’яті тисячі слів як ритмічно, звуковисотно та інтонаційно організовані звукові фрагменти. Певні їх композиції, на радість батькам, несподівано перетворюються на фрази, що їх зворушливо лепече малюк.

Дослідники також відзначають тісний зв'язок лепету з ритмічними рухами. З розвитком відчуття ритму в малюка якісно змінюються складові його психіки, необхідні для різних видів діяльності, поведінки в цілому.

Фізик Гордон Шивд з Каліфорнійського університету і психолог Френк Размер з університету штату Вісконсін досліджували роль навчання музики, зокрема слухання музики і гри на музичному інструменті, в інтелектуальному становленні дитини. За допомогою комп’ютерних технологій вони з’ясували, що музика впливає на розвиток мозку й моторики людини, сприяє розвитку аналітичного мислення.

В експерименті брало участь 78 дошкільнят, яких розділили на три групи. Дітей першої групи навчали музичної грамоти та гри на фортепіано, другої – робити на комп’ютері, третій – контрольній – групі ніяких спеціальних занять не проводили. Через пів року в усіх трьох групах було проведено тестування розумових здібностей дітей. Причому в тестах особлива увага приділялась геометричним та фізичним уявленням.

Виявилось, що діти, яких навчали музики, показали результати на 34% вищі, аніж їхні однолітки з контрольної групи.

У дітей, що навчались працювати на комп’ютері, результати були на 28 % кращими від отриманих у контрольній групі.

На підставі даних цього експерименту дослідники дійшли висновку, що музика сприяє розвиткові аналітичного мислення, і чим раніше дитина почне займатися музикою, тим краще буде результат . Відомо , що музичні вподобання можуть чимало сказати про внутрішній світ людини, її душевний стан. Музична освіта розвиває розум і почуття, зміцнює духовне й психічне здоров’я дитини, сприяє формуванню теплих, довірчих відносин у сім’ї між батьками і дітьми.

Щоб дитина розвивалася музично, зовсім не обов’язково чекати її вступу до музичної школи або звертатися до фахівця. Прилучати малюка до музики, використовуючи її загально розвивальні можливості, може й людина без музичної освіти. Переконатися в цьому можна, ознайомившись з порадами та вправами, що допомагають прищепити дитині смак та інтерес до музики і зробити заняття з нею корисними й цікавими.

Найперша порада дорослим:

Співайте! Якщо ви соромитесь свого співу, робіть це , коли ви наодинці з малюком (діти – поблажливі й вдячні слухачі). Співайте немовляті із самого народження. Навіть якщо ви трохи фальшуєте.

Краще співати – дитячі пісеньки, традиційний репертуар , який дуже багатий. Якщо ви не пам’ятаєте жодної пісні, знайдіть диск і слухайте їх доти, поки не запам’ятаєте слова. Важливо, щоб дитина поступово засвоїла кілька простих мелодій, які й стануть для неї першим кроком у світ музики.

Виберіть пісню, яка вам до вподоби, і співайте її дитині на сон прийдешній. Робіть це хоча б раз на день. Співайте її зі словами і без слів. Не забувайте, що слова – лише доповнення до музики. Бажано, щоб маля чуло, як ви співаєте без слів. Це дуже важливо.

Давайте дітям можливість слухати музику

Привчаючи вуха малюків до різних жанрів: класичної музики різних періодів, джазу, популярних естрадних пісень, народної музики, звучання простих і складних, симфонічних, народних і сучасних електронних музичних інструментів.

Використовуйте різні види сприймання музики на слух:

- Пасивне, коли дитина чує звук радіо, але зайнята іншим;

- Частково активне – малюк слухає і водночас думає про щось своє;

- Активне, коли дитина намагається виконувати ту, чи іншу пісеньку, співає уривки з неї, помічає, коли співають не правильно.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО!!

Ніколи не кажіть дитині, що вона погано співає! Правильність відтворення музичних звуків тісно пов’язана з вірою в себе.

Якщо малюк співає не правильно, запевніть його, що він співає майже правильно, але звук треба спочатку прослуховувати в думках, а вже потім співати. Ніколи не кажіть, що в дитини немає слуху, навіть в її відсутності. Не знижуйте її самооцінку.

СПІВ ПО ЧЕРЗІ. Співайте добре знайому малюкам пісню разом з ними, по черзі виконуючи фрагменти.

ДОМАШНІЙ ТЕАТР. Читайте й розігруйте казки за ролями. Хай дитина озвучує різних персонажів і голосом передає їхній характер: комарик говорить тонюсіньким голоском, Баба Яга – грубим і низьким, лисичка промовляє ласкаво, розтягуючи голосні, тощо.

НЕ РОЗБУДИ ЛЯЛЬКУ. Покладіть ляльку в ліжечко, скажіть малюкам, що вона втомилася й заснула, а вам треба прибрати іграшки, але дуже тихо, щоб не розбудити ляльку. Попросіть дітей все робити й розмовляти тихо, але не пошепки.

Наукові дані й багатовіковий досвід засвідчують: любов до музики, прищеплена в дитинстві, може стати міцною основою подальших досягнень та успіхів дитини. Раннє навчання музики відкриває широкий шлях до інтенсивного розвитку сенсорних здібностей, почуттєвого сприйняття, створює надійний фундамент для становлення й подальшого розвитку всіх пізнавальних процесів, стане частиною духовного життя людини в майбутньому.

Послухайте та поспівайте разом з вашим малюком веселі весняні пісні.

Консультація для батьків

"СПІВАЙТЕ ДИТИНІ ПЕРЕД СНОМ"

«Котику сіренький...» Скільки теплих і ласкавих слів знаходить матуся,

заспокоюючи свою дитинку. Скільки любові і ніжності у колискових піснях!!

Малюк, ще не вміючи розмовляти, не розуміючи жодного слова, почувши

колискову одразу заспокоюється, затихає, засипає! Саме колискові пісні

вважаються першими в житті вашого малюка, вони сприймаються з магічною

силою, тому що співає їх найрідніша в світі людина – матуся!

Ритм колискових зазвичай відповідає серцебиттю, ритму дихання матері і

малюка, відіграє важливу роль у духовному розвитку дитини. Саме завдяки

колисковим, дитина отримує перші уявлення про навколишній світ: тварин,

пташок, оточуючі предмети.

Котику сіренький,

Котику біленький,

Котку волохатий,

Не ходи по хаті,

Дитя буде спати,

Котик воркотати,

Ой на кота воркота,

На дитину дрімота!

Коли дитина підростає, їй співають колискові казкового змісту, в текстах

яких вирішуються психологічні питання. В багатьох колискових піснях перед

дитиною розвертається перспектива про його майбутню самостійність. Таким

чином, колискові дають дитині уявлення про навколишній світ, знайомить з

головними принципами побудови світу.

Але найголовніше в колискових – це материнська ніжність, любов, що надає

впевненості кожній дитині. Пісні показують, що життя прекрасне, але в

теперішній нелегкий час, почуття захищеності для дитини дуже важливе,

адже наш світ складний і непередбачуваний!

Дуже важливе і саме спілкування матері і дитини! Чудово, якщо у вашій

сім’ї зберігаються традиції, як спів колискових, читання казок перед сном,

задушевні розмови про головне! А сон, як відомо, дається людині не тільки

для відпочинку, а й для глибинної обробки тої інформації, яку отримала ваша

дитина на протязі дня. Довірливі відносини, які виникають в моменти такого

спілкування, відіграють важливу роль для дитини не тільки ясельного віку, а

й надалі, коли дитина дорослішає! І навіть тоді, коли ваша дитина

подорослішає, вона буде знати, що у нього є та людина, яка його завжди

вислухає, зрозуміє, підтримає, з якою так приємно спілкуватися просто

покласти голівку на плече.

Співайте діткам! Не соромтесь! Адже саме ви – найкращий співак і приклад

для своєї дитини!

Рученьки, ніженьки,

Лагідні очі!

Спокійної ночі!

Скінчилася гра!

Рученьки, ніженьки,

Спокійної ночі!

Спати пора!


«БАТЬКИ – ПЕРШІ ВЧИТЕЛІ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА ДЛЯ СВОЇХ ДІТЕЙ»

Один з компонентів музичного слуху – вміння чисто, без фальші співати! Багато факторів залежить від того, чи співуча мама у дитини! Річ у тому, що слух розвивається одночасно з голосом! Якщо мама не співає разом з дитиною, то вона не навчиться цьому самостійно! Наспівуючи з матусею простеньку пісеньку, малюк інстинктивно прислуховується до маминого голосу: а чи співаю я так, як мамочка? Спочатку дитина інтонує, попадає в дві ноти, потім в три і т.д. В такі моменти дитина запам’ятовує, як працює голосовий апарат, як вірно дихати. Інколи дитина не співає, тому що не розуміє як потрібно брати дихання. Спів, для дитини, важка праця! Саме тому, важливо співати разом з вашою дитиною, адже під СD – програвач правильно володіти своїм голосовим апаратом не навчишся! Для спільного музикування потрібно правильно підбирати пісні, характерні віковим особливостям дитини. Так, трьохрічному малюку «дорослі» пісні не підійдуть, важкуваті для сприйняття та виконання! Для початку слід вибирати коротенькі поспівки, поки дитина не навчиться виконувати їх чисто (наприклад: Скаче жабка по доріжці, витягнувши свої ніжки; Я маленьке слоненя, люблю гратися щодня; Диби – диби – диби – ди)

Не слід забувати про те, що було б просто чудово пританцьовувати чи акомпанувати на справжніх чи саморобних інструментах: кубики, дерев’яні палички, пляшки з сипучими крупами ) Таким чином ритмічні рухи дають відчуття такту. Музикуйте, танцюйте, співайте з вашими дітками, адже саме ви стаєте основним прикладом наслідування для своїх дітей.

"ВЕСЕЛЕ КАРАОКЕ"

Вивчіть та проспівайте разом з дитиною народну пісеньку. Та спрбуйте ритмічно проплескати.

Навіщо займатися музикою…

Музика і людина ідуть пліч-о-пліч протягом усього свого існування. Музика розраджує, створює настрій, спонукає до роздумів і творчості. Ще з часів Античності вивчається вплив музики на людину, її фізичний і психічний стан. І до сьогодні, тема впливу музики на мозок людини не полишає вчених усього світу, наукові інститути виділяють великі кошти на її вивчення.

Тетяна Чернігівська, одна з найавторитетніших вчених в області нейронауки, вважає, що: «Якщо мозок людини умовно назвати м’язом, то кращою гантелею для нього буде музика». Вона наполегливо радить кожну дитину вчити музиці, тому що це тонка, вишукана настройка нейронної мережі мозку – і не важливо, стане він професіоналом чи ні. Музика вчить звертати увагу на деталі: який звук вищий, а який нижчий, який коротший, а який довший. Це допомога для читання, письма, вивчення іноземних мов, математики та для подальшої розумової діяльності. Відомо, що люди, які говорять більше, ніж на одній мові, і ті, хто займаються музикою, можуть вберегти себе у старості від хвороби Альцгеймера.

Дослідження роботи мозку під час прослуховування складної музики та гри на музичному інструменті у функціонально-магнітно-резонанстному томографі показало, що задіюються такі частини головного мозку, які не працюють від будь якої іншої мозкової діяльності. Тривале дослідження вченими цієї теми довело, що музика викликає мозкову активність від якої змінюється сіра речовина, яка впливає на мозкові процеси, товщину кори головного мозку, організацію нервових шляхів у ній, якість нейронних сполучень.

Уявіть, що відбувається у голові музиканта під час гри на музичному інструменті обома руками. Одна рука робить одну роботу, друга рука – іншу роботу, і це корисна напруга для мозку, тому що він виконує не тільки дрібну моторику, але й повинен вести дві мелодичні лінії абсолютно окремо. Частина мозку, яка відповідає за моторику, активно працює, і від цього вона у два рази більша , це доведений факт фізичного впливу.

Вплив музики на мозок вчені порівнюють з впливом математики – адже це самі базові, глибокі продукти і мозку, і свідомості, і підсвідомості. Це єдині мови світу, які є універсальними і не потребують перекладу.

Музика – не розвага, а складна розумова діяльність. Під час занять музикою відбуваються дивовижні речі, можуть включатися гени, які зазвичай не діють. То ж якщо мозок не тренується, відбуваються процеси схожі до тих, коли людина пів року лежить на дивані, а потім уже і встати не зможе. Тому, усім, починаючи з раннього дитинства, бажано займатися музикою, слухати складні твори (мається на увазі класична музика), бо саме така діяльність є важливою і необхідною для тренування нейронної мережі головного мозку.

Тож, шановні батьки, залучайте своїх дітей до занять музикою, підтримуйте і мотивуйте їх. Радійте їхнім досягненням та будьте щедрими на похвалу. Це додасть вашим дітям віри у себе і бажання досягати більшого. Від спілкування з високим мистецтвом вони будуть розумнішими, талановитішими, всебічно розвиненими і духовно багатшими.

Поради батькам: як починати слухати музику з дитиною.

Шановні батьки!

Якщо Ви хочете, щоб серце Вашої дитини прагнуло до Добра, Краси, Людяності, спробуйте навчити її любити і розуміти музику! Вчить її, навчайтеся разом з нею! Фахівці з різних галузей дошкільної психології, педагогіки мистецтва радять починати займатися музикою вагітним мамам ще у період вагітності, а продовжувати зразу від народження дитини для формування гармонійної особистості засобами музики. Музичне мистецтво є джерелом духовності, засобом активізації всіх творчих здібностей дитини, звичайно за умов систематичних занять і не лише у дошкільних навчальних закладах, а і дома. Прихильники раннього виховання мистецтво рекомендують батькам не втратити можливість формування гарного смаку у малюків, розуміння ними характеру та образності музики, величезного естетичного впливу на всю психіку дитини, її позитивний та гарний настрій.

Обов’язковою умовою для формування естетичного музичного смаку має бути сформована родинна фонотека. До неї мають входити: записи класичної музики на фоні звуків природи — шуму струмка, моря, звуків лесу, спів пташок, пісні з улюблених мультфільмів, казки, колискові, український дитячий фольклор. Слухаючи музику разом з дитиною, ви переконаєтеся що зникає стурбованість дитини, її тривога, вона заспокоюється і розслаблюється.

У віці від першого року до трьох років у дітей починають проявлятися музичні здібності: емоційна чуйність, музичний слух, почуття ритму. На другому році життя діти можуть слухати невеликі музичні твори і не просто радіти, а й виражати свій емоційний стан – бадьорий, задерикуватий при слуханні пісні «Конячка» О. Тимчивої, спокійний, доброзичливий при слуханні пісні «Кішка» О. Александрова. У процесі формування музичного сприйняття перед фахівцями і батьками стоїть завдання привчати дітей прислухатися до мелодії, слів пісні й упізнавати її при повторному прослуховуванні.

Особливо важливою ланкою є формування музично-сенсорних здібностей у дітей раннього дошкільного віку є музичне переживання. В основі розвитку їхніх музично – сенсорних здібностей лежить слухання, розрізнення, відтворення чотирьох основних властивостей звуку – висоти, тривалості, тембру, сили. Розвиваючи музичний слух дитини слід впроваджувати включені музично – дидактичні ігри з певним змістом і правилами. В основі їх лежать навчальні завдання, спрямовані на освоєння різних властивостей музичного звуку. Дітям на другому році життя слід запропонувати дитячі інструменти та іграшки, з якими вони можуть пограти і потім угадати, який інструмент звучить, порівняти тихе й гучне звучання. Важливим елементом дітей першого – третього років із є виразне виконання музичного твору мамою, бабусею, татом. Разом з тим, при роботі з такими дітьми необхідні наочні прийоми, що залучають дитини до музики – показ іграшки. Дітям приємно слухати музику й дивитися на іграшку, про яку співається в пісні. Зорове сприймання образу сприяє розумінню змісту виконуваної пісні, її запам'ятовуванню. З цією метою застосовуються й персонажі лялькового театру, за допомогою яких інсценується зміст того або іншого твору.

Більш різноманітний музичний репертуар для дітей дошкільного віку допомагає зацікавити дитину музикою, викликати й підтримати її радісне хвилювання. У цьому віці зберігає своє значення використання іграшки як засобу, що викликає інтерес до виконуваних творів. Засвоєнню музики допомагають короткі пояснення, які виділяють найяскравіші художні засоби.

Музика сприяє активізації пізнавальної й розумової діяльності. Діти багато про що дізнаються, уважно слухаючи музику.

Але найголовніше – це «школа почуттів», що формується завдяки особливій властивості музики: викликати співпереживання слухачів.

Виховуючи маля, розвиваючи здібності, збагачуючи духовно, знайомлячи і зі складнішими творами, ви відкриваєте перед ними ще один шлях збагачення їхнього музичного досвіду.


П.І. Чайковський. Марш дерев'яних солдатів.

П.І. Чайковський. Дитячий альбом. Вальс.

В.А. Моцарт. Колискова.

Ф. Шопен. Весняний вальс.