ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

14 порад на карантин, як зберегти гарні стосунки з рідними в одній квартирі

У соцмережах чимало людей пишуть, що життя під замком на час карантину — суцільний жах. Психологи натомість пропонують насолоджуватися родинним затишком або усамітненням. Правда посередині, вважає психоаналітик Марина Бабушкіна, адже в замкненому просторі люди можуть сильно дратувати одне одного. Як цього уникнути?

Допоможуть космонавти та підводники

Людей, на яких очікує ізоляція на підводних човнах та на космічних орбітальних станціях, тривалий час готують до цього. Звісно, під час карантину все не так суворо: можна постояти на балконі чи сходити до магазину. Але досвід таки новий. Адже чимало пар не проводили так багато часу разом, як нині, коли вони у відпустці чи працюють вдома, а попереду ще не один тиждень. Чимало батьків приділяли стільки уваги дітям, коли вони ще не ходили до дитсадків та були малюками, не дуже схильними до розмов. Нині ж на тат і мам обрушується шквал дитячих питань чи розповідей. У якийсь момент люди відчувають, що стільки спілкування їх дратує, вони або конфліктують з рідними без особливих причин, або почуваються винними.

Поради, які можуть допомогти під час самоізоляції, розроблені на основі тих правил, яких дотримуються професіонали.


Що ви робите для продуктивного навчання дитини вдома: досвід батьків

Що ж робити проти роздратування:

  1. Усвідомте, що таке роздратування цілком природне. Ви не стали менше любити близьких, просто потрапили в незвичні обставини. Не зважайте на пости в соцмережах про те, як щасливо та гармонійно проводять карантинний час інші родини. В усіх бувають зриви, просто про них не пишуть.

  2. Домовтеся, що в кожного з родини є місце, де можна усамітнитися. Хоча б одне на всіх: кімната, частина кімнати, яка відгороджена від решти простору або хоча б завішана тканиною. Кожен може побути там, коли відчує потребу, якщо «куточок» вільний. Навіть якщо дитина для цього перерве онлайн-заняття чи обід (психічний стан нині важливіший).

  3. Кожен має право на час для себе. Поговоріть з чоловіком/дружиною, аби не виникало образ, що трішки тиші та усамітнення за улюбленими справами захистять ваші стосунки від зайвих скандалів. Складніше з дітьми. Але їх потрібно привчити, що батьки мають щодня хоча б півгодини для себе. Тато й мама не повинні весь час розважати їх або бути «у зоні доступу». Тим паче, що нині в багатьох родинах вдома кілька дорослих — буде кому подбати про потреби дітей. Лише не забудьте їх повідомити, хто «черговий», а хто — відпочиває. Краще візуальним сигналом: намалюйте знак «Не турбувати», як у готелі, або ж «Тиша», «Приватний час» тощо. Якщо родина живе за розкладом, можете ввести час, коли всі одночасно мають «час для себе».

  4. Намагайтеся нині говорити, щоб вас чітко зрозуміли. Вільно діліться почуттями. Нині час позбутися звички натякати та очікувати, що про ваші потреби та наміри здогадаються.

  5. «Не варто розхитувати човен, у якому ви всі». Перш ніж робити щось, що вплине на всю родину (навіть найпростіше — провітрювати, голосно вмикати музику, йти на вулицю тощо), попередьте про свої наміри інших. Домовтеся, щоб і рідні робили так само. Це значно знижує рівень роздратування. З таких ось дрібничок, як несподівано відчути холодне повітря під час гри чи занять, поступово зростає дискомфорт.

  6. Обговоріть, якщо ваші або чужі дії виявилися не такими, як очікувалося. Шукайте зворотний зв’язок. Не накручуйте себе та не залишайте в собі негативні переживання. Немає часу та місця, щоб ображатися і дутися. Але й не гарячкуйте. Якщо щось не так, дайте собі час заспокоїтися, а тільки-но це сталося — делікатно поговоріть про неприємне з іншими.

  7. Якщо виник конфлікт, намагайтеся обговорити його спокійно, без зайвих емоцій. Шукайте компроміс, у тому числі з дітьми, значно частіше, ніж зазвичай.

  8. Якщо почастішали сварки між дітьми, поясніть їм, чим це може бути викликано під час самоізоляції. Разом з ними поміркуйте про те, що може допомогти. Складіть спільно підказки чи правила, як уникнути сварок.

  9. Трапляються якісь переживання, пов’язані з роботою на відстані, або неприємна інформація. Самі дбайте про свій психологічний стан, щоб не передавати родині негатив.

  10. Спілкуйтеся онлайн поза межами родини — з колегами, друзями. Враження та емоції «ззовні» — це як провітрювання для приміщення.

  11. Щодня хоч трохи часу займайтеся чимось разом, особливо якщо є діти: готуйте, малюйте, дивіться кіно, грайте в настільні ігри — можна вигадати чимало цікавих усім членами родини занять.

  12. Розберіться з особистими кордонами в родині. Приміром, хтось вперше з’ясує, що беруть без дозволу його речі. Хтось не любить, коли п’ють з його чашки (тим паче нині це недоречно через ризик інфікуватися). Тато хоче попрацювати в кімнаті, а малюк саме тут звик грати на барабані. Варіантів багато, а рецепт простий: всього заздалегідь не передбачиш. Тож якщо з’ясовуєте, що в чомусь порушуєте кордони, запам’ятайте це чи навіть запишіть (замалюйте дітям). «Тато у вітальні з 10:00 до 13:00 працює», «Мамин кактус не пересувати на вікні», «Алісині іграшки сестричці не брати».

  13. Ви можете дізнатися, що ви більш різні, ніж здавалося, коли родина бачилася значно менше. Приміром, син чи донька-підліток вразить своїми реальними інтересами та переконаннями. Або ж з’ясується, що колись улюблене вами двома кіно нині не подобається чоловікові. Не акцентуйте увагу на цьому. Добре, що ви маєте змогу більше дізнатися про близьких, бачити їх реальними, тут і тепер, а не сприймати крізь призму згадки чи очікування.

  14. Спирайтеся на спільне. Більше згадуйте про те, що вас поєднує, відрізняє від інших родин. Можете запропонувати гру з дітьми — написати «Ми, (прізвище родини), такі….». Та «Ми… робимо так, не робимо так». Приміром, «Ми, Поляченки, веселі та жваві. Ми підтримуємо одне одного і не обзиваємо».


ГОВОРИМО ПРО ВІЙНУ ПРАВИЛЬНО

Дати дитині відчуття безпеки

Дітям будь-якого віку дуже важливо відчувати безпеку. Вони мають бути впевнені, що коли приходять до своїх дорослих, яким довіряють — отримають відповідь.

Терпляче відповідати на ті самі питання знову

Діти, особливо маленькі, можуть ставити ті самі запитання знову і знову, ходячи по колу. Дорослим треба бути готовими щоразу терпляче відповідати на ці питання. Знову і знову казати, що з нами все буде добре, все буде гаразд, українська армія хоробро і професійно нас захищає.

Давати тілесний контакт

У будь-якій тривозі завжди задіяне тіло. Тому важливо обіймати, давати відчути кордони. Разом вовтузитися, будувати халабуди.

Підготуватися до розмови

Бути готовим, що коли в інформаційному полі тема існує — діти можуть прийти з питаннями. Важливо не відвертатися, не казати «заспокойся», а дати правдиву відповідь відповідно до віку.

Відповідати лише на питання, які ставить дитина

Із 4–5 років діти можуть приходити з питаннями про війну, про насилля. Дітям такого віку важливо давати інформацію коротко. Відповідати саме на те питання, яке ставить дитина. Не підіймати тих аспектів, про які дитина не запитує.

Проговорювати рутинні речі

Нагадувати дитині, хто є поруч, до кого можна звернутися, коли потрібна підтримка. Проговорювати інформацію, яку дитина повинна знати відповідно до віку — адресу, кого з дорослих і де можна знайти, якщо дитина опинилася сама.

Нагадати, хто є поруч з дитиною

Дошкільнятам і молодшим школярам важливо дати зрозуміти: «Я поруч з тобою. А ще поруч з тобою є…» — перерахувати тих близьких, які піклуються про дитину і до яких вона може звернутися. Показати, що війна — це десь далеко, а тут є твій великий, безпечний, спокійний дорослий.

На небезпечній території повторювати план дій

Нині вся Україна зазнає атак ворожих російських військ. Тому важливо говорити, що ми знаємо, як убезпечити себе. Повторювати з дитиною, що треба робити, якщо ти чуєш сирену чи постріли, під час пожежі, чого робити не можна.

Показати згуртованість солдат

Коли діти молодшого віку запитують щодо солдат, які гинуть на війні, вони опосередковано питають: «Чи я в безпеці? Чи це може статися зі мною або моїми близькими?» Тоді доречно пояснити: «Солдати — люди, для яких це робота. Вони нас захищають. Поруч з ними є багато людей сміливих, відважних. Вони захищають також один одного, допомагають один одному». Тобто дати відчуття згуртованості й спільноти. Це особливо важливо, коли серед близьких є люди, які беруть участь у бойових діях — треба дати розуміння, що він там не сам, поруч з ним є той, хто про нього може подбати. Такий образ є терапевтичним і підтримувальним для дітей будь-якого віку.

Дозволити почуття

Відповідь «не хвилюйся» не позбавить тривожного імпульсу. Можна казати: «Я бачу, що ти хвилюєшся за солдат, за людей, довкола яких війна. Я теж хвилююся». Показати, як саме дорослі переживають ці почуття, як справляються зі своїм страхом. Допомогти прожити цей імпульс — дати глину, помалювати, адже дитина не завжди може виразити словами свої почуття.

Зі школярами ділитися своїми думками

Дітям молодшого підліткового віку теж слід давати відповідь саме на поставлене питання. Можна ділитися своїми думками, почуттями. Але треба бути готовим, що діти молодшого підліткового віку і підлітки можуть мати свою точку зору і хотітимуть поділитися нею. Неодмінно слід давати їм таку можливість.

Із підлітками шукати відповіді разом

Іноді питання, які ставлять підлітки, заганяють у глухий кут. Тоді важливо чесно про це сказати: «Я зараз не знаю відповіді, дай мені трохи часу, і ми повернемося до цієї теми». Або можна сісти разом пошукати інформацію в інтернеті. Добре поділитись висловлюваннями авторитетних для дорослого лідерів думок. Разом почитати їхні дописи, знайти спільно відповідь. Інформаційне поле — бездонне, а критичне мислення в підлітків ще здебільшого не сформоване.

Долати внутрішній конфлікт діалогом

Важливо брати до уваги, яким є інформаційний фон у родині. Ставлення батьків може стикатись із думками, які дитина чує у своєму середовищі, і це викликатиме внутрішній конфлікт у дитини. Треба перебувати в постійному довірливому діалозі, обмінюватися думками — це найважливіше у стосунках з підлітками, зокрема коли говоримо про насилля, війну.

Не формувати упередження

Треба бути обережним, бо, пояснюючи тему війни, можна надовго дати упереджене ставлення до певної нації, категорії людей, обставин.

Не закріпити негативні реакції

Є небезпека закріпити негативні патерни поведінки для певного психоемоційного стану. Наприклад: коли тривожно — батьки починають агресувати. Дорослі можуть самі потрапити в цю воронку почуттів і поділитися цим з дитиною. І надалі вона саме так реагуватиме на тривогу — агресією. Тому слід бути свідомим свого стану і намагатися контролювати свої реакції.

Емоційний стан важливіший за слова

Стан, у якому дорослі говорять з дитиною, важливіший за слова, якими вони говорять. Дитина має бачити, що дорослий стабільний. Так, він має право на свої почуття. Дорослий хвилюється, переживає, співчуває, але він залишається стабільним — для дитини це найважливіше. Страх втрати контролю — найбільший для дитини після страху втрати близької людини. Коли дитина бачить, що дорослий не контролює ситуацію, не контролює сам себе — це лякає, і тут можливе потрапляння в дуже глибоку воронку тривожності, з якої важко вибратися. Дитина весь час перевірятиме, чи мій дорослий у порядку, що з ним відбувається. Це дуже виснажує емоційно.

Звернути увагу на зміни в поведінці дитини

Коли дитина не ставить запитань — це не означає, що тема її не зачіпає.

У дитини ще немає розуміння контексту, власного інструментарію для психічного опрацювання інформації, і тоді лімбічна система мозку дає свої сигнали. А вона відповідає, зокрема, за емоційно-мотиваційну сферу, наприклад, агресію, страх, за навчання, пам’ять, формування біологічних фаз сну. І тоді дитина може поведінково показувати те, про що не говорить. Наприклад, дитина почала гірше спати, їй сняться жахи. Діти молодшого шкільного віку іноді регресують — поводяться, як молодші, й навіть починають говорити, як малюки. Тілесні прояви тривожності — смоктання пальця, обкушування нігтів, нічний енурез — це все ознаки, що щось відбувається.

За тривожних симптомів — дотримуватися ритуалів і розмовляти

Якщо ви бачите тривожні сигнали, можна спробувати дати раду самим, у першу чергу повернути чітке дотримання щоденних ритуалів: сну, прогулянок, прийомів їжі. Треба пробувати говорити з дитиною, питати: «Ти щось побачив, що тебе вразило? Щось трапилось у школі?» Але дитина може не пам’ятати, психіка може витіснити побачене. У моїй практиці так бувало, що ні батьки не знали, ні дитина не могла пригадати, що трапилося, а в процесі арттерапевтичних вправ причина проявилася. Коли тривога виходить на свідомий рівень, її можна взяти, трансформувати, намалювати, замкнути, покласти в скриню і потім з нею щось робити.

Грати

Коли є ознаки, що дитину щось налякало, вразило — з дошкільнятами і дітьми молодшого шкільного віку треба грати. Лімбічний мозок теж займається програванням страху. Грати слід так, як дитина сама поведе, не потрібно нічого нав’язувати чи пропонувати. Треба асистувати, супроводжувати в цьому процесі, ніяк не вести. Діти добре самотерапевтуються через гру.

Слухати дитину уважно

Треба бути поряд з дитиною, слухати її. Особливо це потрібно підліткам, хоча іноді здається навпаки. Їм важливо знати, що ваша увага з ними, ви не у смартфоні, а дивитесь очі в очі. Цей контакт є запрошенням до діалогу: «Ти можеш мені довіряти, можеш мені сказати, я поруч і підтримаю».

Дати імпульс на дію

Після кількох діб у бомбосховищах діти і дорослі відчувають безпорадність. Важливо вселяти розуміння, що хоча б трохи, якийсь мікропроцес від них залежить. Можна написати листа, намалювати листівку солдатам і запостити в соцмережах, надіслати допомогу солдатам. Багато залежить, у що вірить родина: якщо це прийнятно, можна помолитися, хай навіть своїми словами.

Говорити про те, як дитина може підтримати близьких у небезпеці

Якщо рідні дитини перебувають у найбільш небезпечних районах бойових дій, варто розповідати, що вони роблять, змальовувати картинку, що відбувається. Проговорювати прості, лаконічні механізми, як можна підтримати одне одного і тих, хто в небезпеці, — поговорити з ними телефоном або написати в месенджер, якщо це можливо, заспокоїти, розповісти про себе.

Придумати власні ритуали

Із дітьми молодшого віку працюють ритуали, які допоможуть їм впоратися з тривогою, сумом. Наприклад, поговорити про щось, а потім змити водою тривогу. Якщо дитина сумує, дізнавшись про чиюсь смерть — поставити свічку, згадати цю людину, відпустити кульку в небо, відпустити щось річкою.

Називати речі своїми іменами

Не можна говорити про загиблих, що вони «заснули», «пішли», бо це може нав’язати страх, що спати — означає померти. Треба казати як є — людина померла, якщо дитина про це питає.

Говорячи про смерть, повертати в точку безпеки

Діти розуміють, що життя кінечне. Із 4–5 років вони починають ставити ці запитання, це вікова норма. Відповідати слід залежно від того, у що родина вірить — що відбувається з душею. Говорячи з дітьми про смерть, важливо повертати їх у точку безпеки. Завжди закінчувати цю розмову словами: «Ти тут у безпеці, і я у безпеці, ми будемо жити довго. Ми знаємо, що робити, щоб подбати про себе». У дорослих можуть бути свої страхи, але дитині треба дати відчуття: «Я все контролюю, я велика як скеля мама, і ти в безпеці».

У разі втрати близької людини дитина має спертися на стабільного дорослого

Якщо загинув хтось із близьких — важливо, щоб з дитиною залишався хтось більш-менш стабільний. Саме завдяки цій людині дитина може відчувати, що її дитячий світ не розвалився повністю. Зрозуміло, що втрата когось із близьких — це трагедія, і тому потрібен хтось, на кого дитина може спертися. Бо спертися сама на себе вона не здатна. Потрібно горювати, плакати, дозволяти і не зупиняти ці прояви, згадувати, говорити стільки, скільки їй потрібно. Багато обіймати. Згадувати весь рід, тих, хто метафорично стоїть за нами, ніби янголи-охоронці. Розповідати, що роблять ті, хто зараз із дитиною, щоб зміцнювати безпеку і родинні зв’язки. Спираючись на цю умовну стабільність дорослого поруч, дитина може вийти і без допомоги психолога.

Контейнувати почуття

Важливо, щоб був хтось, хто може контейнувати почуття дитини — тобто назвати їх, прийняти почуття, які є нестерпними для дитини. Сказати: «Я бачу, як тобі погано. Мені теж важко. Ти можеш плакати, ти можеш горювати, я буду з тобою». Говорити про те, що відчуває дитина. Проговорювати знову і знову те, що відбувається, плакати разом, горювати разом.

Звернутися до психолога, коли дорослі самі не справляються з горем

Коли поруч з дитиною немає нікого, хто може підтримати, коли дорослим самим настільки важко, що вони не можуть впоратись із втратою, потрібно звернутися до фахівця. Бо така втрата є втратою довіри до світу. Дитина може завмерти і відмовитися від подальшого розвитку. Можливе тривале порушення сну. Може з’явитись аутоагресія — ушкодження самого себе. Тоді дитина буде бити, різати себе, обкушувати собі шкіру, нігті. Це все — привід звернутися до фахівця.

ПАНІЧНА АТАКА:

ЯК ДОПОМОГТИ СОБІ ТА ІНШИМ

Панічні атаки: що це таке і що робити

Що таке панічна атака, як розпізнати її вчасно та як правильно допомогти? Як можна запобігти появі й розвитку панічних атак? Читайте про це в нашій статті.

Що таке панічні атаки?

Панічна атака – це раптовий епізод сильного необґрунтованого почуття страху та тривоги, який викликає серйозні фізіологічні реакції, а саме прискорене серцебиття, задишку та пітливість (так звані вегетативні симптоми).

Якщо сталася панічна атака, людина можете сильно пітніти, мати труднощі з диханням, відчувати, що серце б’ється надто сильно. Може здатися, що ви втрачаєте контроль, у вас серцевий напад або навіть помираєте.

Панічна атака викликає раптові короткочасні відчуття страху та сильні фізичні реакції у відповідь на звичайні, незагрозливі ситуації на фоні сильного емоційного стресу, переживання.

Хоча панічні атаки самі по собі не загрожують життю людини, проте такі стани можуть лякати і суттєво впливати на його якість. Існують ефективні методи лікування панічних атак та тривожних розладів.

Як виникає панічний розлад?

У багатьох людей протягом життя буває лише одна-дві панічні атаки, що раптово виникають і минають, коли стресова ситуація зникає, вичерпує себе. Але якщо у вас були повторні несподівані атаки паніки і тривалий час ви боїтесь нового нападу, у вас може розвинутися стан, який називається панічним розладом. Поставити діагноз панічного розладу може тільки лікар.

Зазвичай панічний розлад і певні види фобій (страхів) виникають разом, одночасно. Люди, які страждають на панічний розлад, можуть мати певні періоди з невеликою кількістю панічних атак або без них.

Для панічного розладу властиво, що ви занадто сильно переживаєте про можливу чергову панічну атаку, та, навіть, змінюєте через це поведінку або свій розклад, аби уникнути нападу паніки, наприклад, не виходите на вулицю тощо.

Яким чином проявляється напад паніки?

Панічні атаки виникають раптово, «без попередження». На жаль, нема способу зупинити напад паніки після її початку. Симптоми зазвичай досягають піку протягом 10 хвилин після початку нападу. Незабаром вони зникають. Людина може відчувати себе втомлено після того, як панічна атака стихає.

Симптоми (ознаки) панічної атаки:

  • раптове відчуття небезпеки, тривоги;

  • страх втратити контроль;

  • відчуття, ніби помираєш;

  • сильне відчуття жаху;

  • почуття нереальності, відстороненості, відчуття, що ви не пов’язані зі своїм тілом;

  • головний біль;

  • запаморочення;

  • слабкість;

  • проблеми з координацією рухів;

  • біль у грудях;

  • озноб, тремор;

  • відчуття задухи;

  • утруднення дихання, задишка

  • нудота;

  • пітливість;

  • поколювання або оніміння в пальцях рук або ніг;

  • прискорене серцебиття;

  • припливи жару до обличчя;

  • спазми в животі;

  • сухість у роті;

  • необхідність сходити в туалет;

  • дзвін у вухах.

Що робити, якщо почалася панічна атака?

Подолати панічну атаку допомагають такі методи:

  • Зосередьтеся на своєму диханні. Повільно та глибоко вдихайте і видихайте, рахуючи від одного до п’яти.

  • Не «боріться» з панікою. Нагадайте собі, що напад пройде.

  • Пам'ятайте, що панічний напад не загрожує життю.

  • Залишайтеся там, де ви є, якщо це можливо.

  • Зосередьтеся на позитивних, спокійних і розслаблювальних спогадах.

  • Спробуйте самі себе обняти, погладити по грудях, розтерти свої руки, вуха. Це може допомогти вам відчувати себе краще. Особливо, якщо ви відчуваєте дисоціацію (відчуття, що ви не пов’язані зі своїм тілом) під час панічних атак.

  • Походіть на місці.

  • Зосередьтеся на своїх почуттях. Наприклад, скуштуйте солодощі або жуйку зі смаком м’яти, торкніться або пригорніть щось м’яке.

Як допомогти собі після панічної атаки:

  • Подумайте, що потрібно вашому організму після панічної атаки. Наприклад, вам може знадобитися поспати, відпочити або щось з’їсти чи випити.

  • Шукайте допомогу в людини, якій довіряєте, кому можна повідомити, що у вас панічна атака.

  • Порадьтеся з лікарем, психотерапевтом, що вам варто робити, щоб попередити панічні атаки.

  • Спробуйте додаткові методи лікування, такі як масаж і аромотерапія, або такі види діяльності, як йога та пілатес, щоб допомогти собі розслабитися.

  • Навчіться правильно глибоко дихати, щоб полегшити симптоми під час нападу.

  • Регулярно виконуйте фізичні вправи, щоб зменшити стрес і напругу.

  • Уникайте солодкої їжі, напоїв з кофеїном та алкоголю, а також припиніть палити, оскільки це може погіршити напади.

Деякі атаки паніки мають ознаки, які можна сплутати з фізичною проблемою, як-от серцевий напад. Якщо у вас біль у грудях, утруднене дихання або втрата свідомості, зверніться за невідкладною медичною допомогою!

Коли звернутися до лікаря

Ви повинні зателефонувати до лікаря, якщо у вас є напади паніки та ви відчуваєте:

  • хронічну тривогу, яка заважає повсякденному житті;

  • труднощі з концентрацією уваги;

  • надзвичайну дратівливість;

  • страх вийти на вулицю (агорафобія);

  • симптоми панічної атаки, які тривають понад 15 хвилин;

  • проблеми зі сном;

  • сильний, пекучий біль в лівій руці, що може віддавати в ліве плече після фізичного навантаження або емоційного потрясіння.

Що робити, якщо ви стали свідком панічної атаки?

Якщо ви зауважили панічний напад в іншої людини:

  • спробуйте її заспокоїти, емоційно підтримати;

  • попросіть людину вдихати глибоко завдяки м’язам живота і діафрагми та максимально повільно видихати. Глибоке дихання може зменшити симптоми паніки під час нападу;

  • можна зручно посадити;

  • вкрити м’яким покривалом.

Як лікуються панічні атаки

  • Дізнайтеся більше про паніку та тривогу та як собі допомогти.

  • Уникайте куріння, алкоголю та кофеїну. Усе це може спровокувати напади паніки у вразливих людей. Будьте обережні з ліками, які містять стимулятори, такими як таблетки для схуднення та ліки від застуди, які не викликають сонливості.

  • Навчіться контролювати своє дихання. Гіпервентиляція (надмірна вентиляція) легень, що виникає під час панічної атаки, може спровокувати, наприклад, запаморочення та стиснення в грудях. Глибоке сповільнене дихання, з іншого боку, може полегшити симптоми паніки. Навчившись контролювати своє дихання, ви можете заспокоїтися, коли починаєте відчувати тривогу.

  • Практикуйте прийоми релаксації. При регулярній практиці такі види діяльності, як йога, медитація та прогресивне розслаблення м’язів, підсилюють реакцію розслаблення організму — протилежну до стресу, пов’язаного з тривогою та панікою.

  • Спілкуйтеся віч-на-віч з родиною та друзями. Симптоми тривоги можуть посилюватися, коли ви відчуваєте себе ізольованим, тому регулярно звертайтеся до людей, які піклуються про вас. Якщо ви відчуваєте, що вам нема до кого звернутися, шукайте способи познайомитися з новими людьми та побудувати дружні стосунки.

  • Регулярно займайтеся спортом. Фізичні вправи є природним засобом для зняття тривоги, тому намагайтеся рухатися принаймні 30 хвилин у 4-5 днів на тиждень (можна три рази по 10 хвилин). Ритмічні аеробні вправи, наприклад ходьба, біг, плавання або танці, можуть бути особливо ефективними.

  • Дбайте про добрий сон. Недостатній або неякісний сон може посилити тривожність, тому намагайтеся спати від семи до дев’яти годин на ніч.

Психотерапія, ліки або їх комбінація дуже ефективні для припинення панічних атак. Скільки часу вам знадобиться лікування, залежить від важкості вашої проблеми та від того, наскільки добре ви реагуєте на лікування.