Даний сайт створений для комунікації, ознайомлення з новинами, надання рекомендацій з надання навчальних матеріалів з дітьми. На ньому ви знайдете теми навчальних занять, інтерактивних вправ, матеріали анкетувань тощо. Будьмо на зв'язку!
приспів:
приспів:
Рішенням №160 засідання Виконкому міськради депутатів трудящіхся ст.31 31 серпня 1963 року був встановлений акт держприймання в експлуатацію ясла - садок №21 в м. Рубіжне, на 140 місць.
Ясла - садок №2 почав роботу з 4 жовтня 1963 року. З 3 жовтня 1963 року приступила до обов’язків завідуючої я/садом Третяк Антоніна Прокофіївна. Почала комплектувати кадри, добувати меблі, набирати дітей.
Наказом по міськвиконкому №215 від 21.11.1981 року завідуючою я/садом була призначена Солодка Людмила Іванівна.
З 6 березня 1986 року - працювала завідуючою Блудова Олена Олександрівна.
З 6 листопада 1991 року прийняла дитячий садок Купцова Ольга Володимирівна.
У дитячому садку працює шість груп: одна ясельна та п’ять дошкільних. Відвідують дитячий садок 140 діточок. Доглядають та турбуються про них 32 співробітника, із них: 18 чоловік - обслуговуючий персонал, 14 чоловік - педагогів.
С 1991 року в дошкільному закладі були відкриті 2 групи для дітей з порушенням постави. Дошкільний заклад розпочав роботу з оздоровлення дітей традиційними і нетрадиційними методиками.
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ (ЯСЛА-САДОК) № 2 «ЖУРАВКА» УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ РУБІЖАНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ( скорочена назва КЗДО № 2) (далі - дошкільний заклад) є правонаступником дошкільного навчального закладу № 2 міського управління освіти Рубіжанської міської ради «Журавка» загального типу на підставі рішення Рубіжанської міської ради від 30.08.2012 № 25/15. Дошкільний навчальний заклад № 2 міського управління освіти Рубіжанської міської ради «Журавка» комбінованого типу є правонаступником дошкільного навчального закладу № 2 міського управління освіти Рубіжанської міської ради «Журавка» комбінованого типу на підставі рішення Рубіжанської міської ради (48 сесія) від 25.03.2009 № 48/24. Дошкільний навчальний заклад № 2 міського управління освіти Рубіжанської міської ради «Журавка» комбінованого типу є правонаступником ясла-садка № 2 «Журавка» міського управління освіти виконавчого комітету на підставі затвердженого статуту дошкільного навчального закладу № 2 «Журавка» міського управління освіти рішенням Рубіжанської міської ради (32 сесія) від 30.04.2004 року.
1.2. Юридична адреса дошкільного закладу: 93000, вул. Б. Хмельницького, будинок № 91, місто Рубіжне, Луганська область, телефон: 6-38-25.
1.3. Засновником і власником навчального закладу є територіальна громада в особі Рубіжанської міської ради Луганської області. Засновник здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.
1.4. Дошкільний заклад в своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України "Про освіту", "Про дошкільну освіту", "Положенням про дошкільний навчальний заклад" (далі - Положення), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003р. № 305, іншими нормативно-правовими актами, власним статутом.
1.5. Дошкільний заклад с юридичною особою, має печатку і штамп встановленого зразка, бланки з власними реквізитами, реєстраційний рахунок в органах Державного казначейства.
1.6. Головною метою дошкільного закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.
1.7. Діяльність дошкільного закладу направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: збереження та зміцнення фізичного і психічного здоров'я дітей; формування їх особистості; розвиток творчих здібностей та нахилів; забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту. Формування національно свідомого громадянина, патріота. Виховання особистості чутливої до свого оточення, залучення її до суспільного життя, світогляду, способу мислення, почуття, вчинки та поведінка якої спрямовані на саморозвиток та розвиток демократичного громадянського суспільства в Україні.
1.8. Дошкільний заклад самостійно приймає рішення і здійснює діяльність
3
у межах компетенції, передбаченої чинним законодавством, Положенням та даним статутом.
1.9. Дошкільний заклад несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за:
- реалізацію головних завдань дошкільної освіти, визначених Законом України "Про дошкільну освіту";
- забезпечення рівня дошкільної освіти у межах державних вимог до її змісту, рівня і обсягу;
- дотримання фінансової дисципліни та збереження матеріально-технічної бази.
1.10. Взаємовідносини між дошкільним закладом з юридичними і фізичними особами визначаються угодами, що укладені між ними.
2. КОМПЛЕКТУВАННЯ ДОШКІЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
2.1. Заклад розрахований на 104 місця.
2.2. Групи комплектуються за віковими (одновікові. різновікові) ознаками, за мовою спілкування (україномовні, російськомовні).
2.3. У дошкільному закладі функціонують 6 груп загального розвитку, а також можуть бути відкриті оздоровчі, логопедичні,групи з інклюзивною освітою, короткотривалі, чергові з них:
- 1 група для дітей ясельного віку;
- 5 груп для дітей садового віку.
2.4. Дошкільний заклад має групи з денним режимом перебування дітей.
2.5. Наповнюваність груп дітьми становить:
- для дітей віком від одного до трьох років - 15 осіб;
- для дітей віком від трьох до шести (семи) років-20 дітей;
- різновікові групи – 15 дітей
2.6. Для зарахування дитини у дошкільний заклад необхідно пред'явити:
- медичну довідку про стан здоров я дитини (ф. № 026/0);
- медичну довідку про епідеміологічне оточення;
- свідоцтво про народження дитини;
при наявності пільг, документи, що їх підтверджують;
копію договору про тимчасове виховання дитини для опікунів дитини.
2.7. Зарахування дітей в дошкільний заклад проводиться згідно електронної реєстрації з 01 вересня та у продовж року при наявності місць, за заявою батьків.
2.8. За дитиною зберігається місце у дошкільному закладі у разі її хвороби, карантину, санаторного лікування, на час відпустки батьків або осіб, що їх замінюють, а також у літній оздоровчий період (75 днів), незалежно від періоду і тривалості їх відпуски.
2.9. Відрахування дітей із дошкільного закладу може здійснюватись:
- за бажанням батьків, або осіб, які їх замінюють;
- на підставі медичного висновку про стан здоров'я дитини, що, виключає можливість її подальшого перебування в дошкільному закладі цього типу.
- у разі несплати без поважних причин батьками, або особами, які їх замінюють,оплати за харчування дитини протягом двох місяців.
- при невиконанні умов договору між дошкільним закладом та батьками, або особами, які їх замінюють.
2.10. Адміністрація дошкільного закладу зобов'язана письмово повідомити батьків або осіб, які їх замінюють про відрахування дитини не менш як за 10 календарних днів.
3. РЕЖИМ РОБОТИ ДОШКІЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
3.1. Дошкільний заклад працює за п'ятиденним робочим тижнем протягом 10 годин 30 хвилин. Вихідні дні: субота, неділя, святкові тощо.
3.2. Щоденний графік роботи дошкільного закладу: початок - о 7 годині; закінчення роботи закладу о 17 годині 30 хвилин; чергова група з 6.30 до 17.30.
3.3. Графік роботи груп на рік затверджується наказом по дошкільному закладу щорічно.
4. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ У ДОШКІЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ
4.1. Навчальний рік у дошкільному закладі починається 1 вересня і закінчується 31 травня наступного року. З 1 червня до 31 серпня (оздоровчий період) у дошкільному закладі проводиться оздоровлення дітей.
4.2. Навчальний заклад здійснює свою діяльність відповідно до річного плану, який складається на навчальний рік та період оздоровлення.
4.3. План роботи дошкільного закладу схвалюється педагогічною радою закладу, затверджується керівником дошкільного закладу і погоджується з управлінням освіти Рубіжанської міської ради.
4.4. У дошкільному закладі визначена українська і російська мови навчання і виховання дітей.
4.5. Зміст дошкільної освіти визначається Базовим компонентом дошкільної освіти та реалізується згідно з програмами розвитку дітей, та навчально-методичними посібниками, обраними дошкільним закладом, з переліку затверджених в установленому порядку МОН.
4.6. Дошкільний заклад організовує освітній процес за такими пріоритетними напрямами: художньо-естетичний, фізкультурно-оздоровчий, музичний, гуманітарний, патріотичний, математичний, пізнавального розвитку.
5. ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ У ДОШКІЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ
5.1. Порядок забезпечення продуктами харчування в дошкільному закладі проводиться відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель» з проведенням конкурсних торгів замовником по закупівлі продуктів харчування.
5
5.2. У дошкільному закладі встановлено 3- разове харчування.
5.3. Контроль за організацією та якістю харчування, закладкою продуктів харчування, кулінарною обробкою, виходом страв, смаковими якостями їжі, санітарним станом харчоблоку, правильністю зберігання, дотриманням термінів реалізації продуктів покладається на медичних працівників та керівника дошкільного навчального закладу.
6. МЕДИЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ДІТЕЙ У ДОШКІЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ
6.1. Медичне обслуговування дітей у дошкільному закладі здійснюється на безоплатній основі медичними працівниками, які входять до штату закладу, міською лікарнею і передбачає проведення обов'язкових медичних оглядів, у тому числі медичних оглядів перед профілактичними щепленнями, проведення профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, надання невідкладної медичної допомоги на до госпітальному етапі, організацію заходів для госпіталізації (у разі показань) та інформування про це батьків або осіб, які їх замінюють.
6.2. Медичний персонал здійснює лікувально-профілактичні заходи, в тому числі проведення обов'язкових медичних оглядів, контроль за станом здоров'я, фізичним розвитком дитини, організацією фізичного виховання, загартуванням, дотриманням санітарно-гігієнічних норм та правил, режимом та якістю харчування.
6.3. Дошкільний заклад надає приміщення і забезпечує належні умови для роботи медичного персоналу та проведення лікувально-профілактичних заходів.
7. УЧАСНИКИ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ
7.1. Учасниками навчально-виховного процесу у дошкільному закладі є діти дошкільного віку, педагогічні працівники, медичні працівники, помічники вихователів, батьки або особи, які їх замінюють, фізичні особи, які надають освітні послуги у сфері дошкільної освіти.
7.2. За успіхи у роботі встановлюються такі форми матеріального та морального заохочення: щорічні премії, винагороди, грамоти і подяки, тощо.
7.3. Права дитини у сфері дошкільної освіти:
- безпечні та нешкідливі для здоров'я умови утримання, розвитку, виховання і навчання;
- захист від будь-якої інформації, пропаганди та агітації, п,о завдає шкоди її здоров'ю,моральному та духовному розвитку;
захист від будь-яких форм експлуатації та дій, які шкодять здоров'ю дитини, а також фізичного та психічного насильства, приниження її гідності;
- безоплатне медичне обслуговування;
- здоровий спосіб життя.
7.4. Права батьків або осіб, які їх замінюють:
- обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування закладу;
- звертатися до відповідних органів управління освітою з питань розвитку, виховання і навчання своїх дітей;
- брати участь в покращенні організації навчально-виховного процесу та зміцненні матеріально-технічної бази закладу;
- відмовлятися від запропонованих додаткових освітніх послуг;
- захищати законні інтереси своїх дітей у відповідних державних органах і суді;
- обирати види додаткових послуг;
- заслуховувати звіти керівника дошкільного закладу про роботу з дітьми щорічно;
- здійснювати благодійну допомогу.
7.5. Батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані:
- виконувати правила для батьків у дошкільному закладі;
- своєчасно вносити плату за харчування дитини в дошкільному закладі у встановленому порядку;
- своєчасно повідомляти дошкільний заклад про можливість відсутності або хвороби дитини;
- слідкувати за станом здоров'я дитини;
- у разі невідвідування дитиною закладу протягом 3-х днів подати довідку про стан дитини;
- виконувати рішення батьківських зборів, конференцій тощо;
- інші права, що не суперечать законодавству України.
7.6. На посаду педагогічного працівника дошкільного закладу приймається особа, яка має відповідну вищу педагогічну освіту, забезпечує результативність та якість роботи, а також фізичний і психічний стан якої дозволяє виконувати професійні обов'язки.
7.7. Трудові відносини регулюються законодавством України про працю. Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них. правилами внутрішнього трудового розпорядку.
7.8. Педагогічні працівники мають право:
на вільний вибір педагогічно доцільних форм, методів і засобів роботи з дітьми;
- брати участь у роботі органів самоврядування закладу:
- на підвищення кваліфікації, участь у методичних об'єднаннях, нарадах тощо; проводити в установленому порядку науково-дослідну, експериментальну, пошукову роботу;
- вносити пропозиції щодо поліпшення роботи закладу;
- на соціальне та матеріальне забезпечення відповідно до законодавства;
- об'єднуватися у професійні спілки та бути членами інших об'єднань громадян, діяльність яких не заборонена законодавством;
- на захист професійної честі та власної гідності;
- інші права, що не суперечать законодавству України.
7.9. Педагогічні працівники зобов'язані:
- виконувати статут; правила внутрішнього розпорядку, умови контракту чи трудового договору;
- дотримуватися педагогічної етики, норм загальнолюдської моралі, поважати гідність дитини та її батьків;
- забезпечувати емоційний комфорт, захист дитини від будь-яких форм експлуатації та дій, які шкодять її здоров'ю, а також від фізичного та психологічного насильства;
- брати участь у роботі педагогічної ради та інших заходах, пов'язаних з підвищенням професійного рівня, педагогічної майстерності, загальнополітичної культури;
- виконувати накази та розпорядження керівництва;
- інші обов'язки, що не суперечать законодавству України.
7.10. Працівники дошкільного закладу несуть відповідальність за збереження життя, фізичне і психічне здоров'я дитини згідно із законодавством.
7.11. Працівники дошкільного закладу у відповідальності до статті 26 Закону України „ Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" проходять періодичні безоплатні медичні огляди в центральній лікарні, відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.07.2002 року.
7.12. Педагогічні працівники дошкільного закладу підлягають атестації, яка здійснюється, як правило, один раз на п'ять років відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників.
7.13. Працівники, які систематично порушують статут, правила внутрішнього розпорядку дошкільного закладу, не виконують посадових
обов'язків, умови колективного договору (контракту) або за результатами атестації не відповідають займаній посаді, звільняються з роботи відповідно до чинного законодавства.
8. УПРАВЛІННЯ ДОШКІЛЬНИМ ЗАКЛАДОМ
8.1. Управління дошкільним закладом здійснюється управлінням освіти Рубіжанської міської ради .
8.2. Безпосереднє керівництво роботою дошкільного закладу здійснює його завідуючий, який призначається на посаду за результатами конкурсного відбору шляхом укладання контракту з дотриманням чинного законодавства.
Керівник дошкільного закладу:
- відповідає за реалізацію завдань дошкільної освіти, визначених Законом України «Про дошкільну освіту», та забезпечення рівня дошкільної освіти у межах державних вимог до її змісту і обсягу;
- здійснює керівництво і контроль за діяльністю дошкільного закладу;
- діє від імені закладу, представляє його в усіх державних та інших органах, установах і організаціях, укладає угоди з юридичними та фізичними особами;
- розпоряджається в установленому порядку майном і коштами дошкільного закладу, і відповідає за дотримання фінансової дисципліни та збереження матеріально-технічної бази закладу;
- приймає на робочу та звільняє з роботи працівників дошкільного закладу;
- видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження, контролює їх виконання;
- затверджує штатний розклад за погодженням із засновником дошкільного закладу;
- контролює організацію харчування і медичного обслуговування дітей, затверджує правила внутрішнього трудового розпорядку, посадові інструкції працівників за погодження з профспілковим комітетом;
- забезпечує дотримання санітарно-гігієнічних, протипожежних норм і правил, техніки безпеки, вимог безпечної життєдіяльності дітей і працівників;
- контролює відповідність застосованих форм, методів і засобів розвитку, виховання і навчання дітей їх віковим, психофізіологічним особливостям, здібностям і потребам, підтримує ініціативу щодо вдосконалення освітньої роботи, заохочує творчі пошуки дослідно-експериментальну роботу педагогів;
- організовує різні форми співпраці з батьками або особами, які їх замінюють, щороку звітує про навчально-виховну, методичну, економічну і
- фінансово-господарську діяльність дошкільного навчального закладу на загальних зборах (конференціях), колективу та батьків або осіб, які їх замінюють;
- розглядає пропозиції, звернення, скарги, зауваження учасників навчально-виховного процесу, відповідних структурних підрозділів, органів державного) правління з питань роботи дошкільного закладу і приймає відповідні рішення;
- визначає напрямки використання бюджетних коштів дошкільного закладу для вирішення перспективних проблем, удосконалення його діяльності.
8.3. Постійно діючий колегіальний орган у дошкільному закладі — педагогічна рада. До складу педагогічної ради входять: керівник і його заступники, педагогічні працівники, медичні працівники, інші спеціалісти. Можуть входити голови батьківських комітетів. Запрошеними з правом дорадчого голосу можуть бути представники громадських організацій, педагогічні працівники загальноосвітніх навчальних закладів, батьки або особи, які їх замінюють.
Головою педагогічної ради є завідуючий дошкільним закладом.
Педагогічна рада закладу:
- розглядає питання навчально-виховного процесу в дошкільному закладі та приймає відповідні рішення;
- організовує роботу щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників, розвитку їх творчої ініціативи, впровадження досягнень науки, передовою педагогічного досвіду;
- приймає рішення з інших питань професійної діяльності педагогічних працівників.
Робота педагогічної ради планується довільно відповідно до потреб дошкільного закладу.
Кількість засідань педагогічної ради становить не менше 4 на рік.
8.4. Органом громадського самоврядування закладу є загальні збори колективу закладу та батьків або осіб, які їх замінюють, які скликаються не рідше одного разу на рік. Кількість учасників загальних зборів від працівників дошкільного закладу 15 %, батьків 25%. Термін їх повноважень становить 1 рік. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю голосів від загальної кількості присутніх.
Загальні збори:
- приймають Статут, зміни і доповнення;
- обирають раду дошкільного закладу. її членів і голову, встановлюють термін її повноважень;
- заслуховують звіт керівника закладу, голови ради дошкільного закладу, з питань статутної діяльності закладу, дають їй оцінку шляхом таємного або
відкритого голосування;
- розглядають питання навчально-виховної, методичної та фінансової, господарської діяльності дошкільною закладу;
- затверджують основні напрями вдосконалення роботи і розвитку дошкільного закладу.
8.5. У період між загальними зборами діє рада дошкільного закладу.
Кількість засідань ради призначається за потребою.
Засідання ради дошкільного закладу є правомірним, якщо в ньому бере участь менше двох третин її членів (працівники дошкільного закладу, батьки, засновники, спонсори та інші).
Рада закладу організовує виконання рішень загальних зборів, розглядає питань; поліпшення умов для здобуття дошкільної освіти, зміцнення матеріально-технічної ( поповнення й використання бюджету закладу, вносить пропозиції щодо морально матеріального заохочення учасників навчально-виховного процесу, погоджує зміст і форми роботи з педагогічної освіти батьків.
8.6. У дошкільному закладі може діяти піклувальна рада - орган самоврядування який формується з представників органів виконавчої влади, підприємств, уста навчальних закладів, організацій, окремих громадян з метою залучення громадськості вирішення проблем освіти, забезпечення сприятливих умов ефективної роботи дошкільного закладу.
Піклувальна рада ( у складі до 8 осіб) створюється за рішенням загальних зборів ради дошкільного закладу. Члени піклувальної ради обираються на загальних зборах дошкільного закладу і працюють на громадських засадах. Очолює піклувальну раду голова який обирається шляхом голосування на її засіданні з числа членів піклувальної ради. Кількість засідань визначається їх доцільністю, але, як правило, не менше ніж чотири раз рік.
Основними завданнями піклувальної ради є:
- співпраця з органами виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями, навчальними закладами, окремими громадянами, спрямована;
- на поліпшення умов утримання дітей у дошкільному закладі;
- сприяння зміцненню матеріально-технічної, культурно-спортивної, корекційно-відновлювальної, лікувально-оздоровчої бази дошкільного закладу;
- сприяння залученню додаткових джерел фінансування дошкільного закладу:
- сприяння організації та проведенню заходів, спрямованих на охорону життя здоров'я учасників навчально-виховного процесу;
- організація дозвілля та оздоровлення дітей та працівників дошкільного закладу
11
стимулювання творчої праці педагогічних працівників;
- всебічне зміцнення зв'язків між родинами дітей та дошкільним закладом; сприяння соціально-правовому захисту учасників навчально-виховного процесу.
9. МАЙМО ДОШКІЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
9.1. Матеріально - технічна база дошкільного закладу є власністю засновника.
9.2. На підставі рішення Рубіжанської міської ради від 30.06.2010 року № 72/16 дошкільний заклад є постійним користувачем земельної ділянки площею 0,5490 га.
10. ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ДОШКІЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
10.1. Джерелами фінансування дошкільного закладу є кошти:
- засновника;
- місцевого бюджету, у розмірі передбаченому нормативами фінансування;
- батьків або осіб, які їх замінюють;
- добровільні пожертвування і цільові внески фізичних і юридичних осіб;
- інші надходження, не заборонені чинним законодавством.
10.2. Дошкільний заклад за погодженням із засновником має право:
- придбати, орендувати необхідне йому обладнання та інше майно;
- отримувати допомогу від підприємств, установ, організацій або фізичних осіб;
- здавати в оренду приміщення, споруди, обладнання юридичним та фізичним особам для провадження освітньої діяльності згідно із законодавством.
10.3. Порядок ведення діловодства, бухгалтерського обліку та статистичної звітності у дошкільному закладі здійснюється відповідно до законодавства. За рішенням засновника закладу бухгалтерський облік здійснюється через централізовану бухгалтерію управління освіти.
10.4. Дошкільний заклад є неприбутковою організацією. В дошкільному закладі забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску) та інших пов’язаних з ними осіб.
У разі припинення дошкільного закладу як юридичної особи (у результаті ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) активи дошкільного закладу передаються одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховуються до доходу місцевого бюджету».
11. КОНТРОЛЬ ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ ДОШКІЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
11.1. Основною формою контролю за діяльністю дошкільного закладу є державна атестація, що проводиться один раз на десять років у порядку, встановленому МОН.
11.2. Контроль за дотриманням дошкільним закладом державних вимог щодо змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти здійснюється місцевими органами виконавчої влади; управлінням освіти Рубіжанської міської ради.
11.3. Зміст, форми та періодичність контролю, не пов'язаного з навчально-виховним процесом встановлюється діючим законодавством України.
12. ЛІКВІДАЦІЯ І РЕОРГАНІЗАЦІЯ ДОШКІЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
12.1. Створення, ліквідація, реорганізація дошкільного закладу здійснюється відповідно до чинного законодавства.
Для зарахування дитини у заклад дошкільної освіти необхідно пред'явити:
заяву на постанову дитини в чергу на отримання місця в закладі дошкільної освіти
медичну довідку (ф. № 086-1/0);
медичну довідку про епідеміологічне оточення;
свідоцтво про народження дитини;
при наявності пільг, документи, що їх підтверджують;
для дітей з особливими освітніми потребами висновок про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини з інклюзивно ресурсного центру;
копію договору про тимчасове виховання дитини для опікунів дитини.
Зарахування дітей до закладу дошкільної освіти проводиться згідно електронної реєстрації за заявою батьків.
За дитиною зберігається місце у закладі дошкільної освіти у разі її хвороби, карантину, санаторного лікування, на час відпустки батьків або осіб, що їх замінюють, а також у літній оздоровчий період (75 днів), незалежно від періоду і тривалості їх відпуски.
Відрахування дітей із закладу дошкільної освіти може здійснюватися:
за бажанням батьків, або осіб, які їх замінюють;
на підставі медичного висновку про стан здоров'я дитини, що, виключає можливість її подальшого перебування в дошкільному закладі цього типу.
у разі несплати без поважних причин батьками, або особами, які їх замінюють, плати за харчування дитини протягом двох місяців.
- при невиконанні умов договору між дошкільним закладом та батьками, або особами, які їх замінюють.
Першочерговість зарахування Зарахування дітей до закладів освіти відбувається наприкінці оздоровчого періоду не пізніше 31 серпня у порядку надходження заяв батьків про зарахування дитини до закладу освіти (групи).
У першу чергу до закладів освіти зараховують дітей, які:
проживають на території обслуговування закладу освіти (у разі закріплення);
є рідними (усиновленими) братами та/або сестрами дітей, які вже здобувають дошкільну освіту в цьому закладі освіти;
належать до категорій дітей з особливими освітніми потребами, що зумовлені порушеннями інтелектуального розвитку та/або сенсорними та фізичними порушеннями;
мають статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та влаштовані до сімейних форм виховання діти;
які перебувають у складних життєвих обставинах та знаходяться на обліку в службах у справах дітей мали статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, але втратили його у зв’язку з усиновленням (у разі, якщо батьки дитини не зберігають таємницю усиновлення);
мають право на першочергове зарахування до закладів освіти відповідно до законодавства або міжнародних договорів та угод;
Зауважте! При поданні заяви один із батьків має пред’явити оригінал документа, що підтверджує право на першочергове зарахування дитини до закладу освіти, зазначивши його реквізити у заяві Якщо право на першочергове зарахування не підтверджене, дитину зараховують до закладу освіти на загальних підставах. Після зарахування дітей за першочерговістю на вільні місця зараховують інших дітей, батьки яких подали заяви про зарахування у встановленому порядку Заяуу про зарахування дитини в ЗДО-формі.
Відрахування вихованців із закладу освіти
За відрахування вихованця керівник закладу освіти зобов’язаний письмово повідомити про це одного з батьків мінімум за 10 к. дн. до відрахування, зазначивши підстави. Із закладу освіти відраховують з таких причин:
за заявою одного з батьків дитини досягнення вихованцем повних 7 років станом на 1 вересня (8 років у вихованців закладів освіти комбінованого типу та дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивних або спеціальних групах);
що передбачає його відрахування до 31 серпня поточного року та зарахування вихованця до закладу загальної середньої освіти для здобуття початкової освіти, що передбачає його відрахування (за бажанням батьків) до 31 серпня поточного року;
переведення вихованця до іншого закладу освіти на підставі медичних протипоказань для подальшого перебування дитини у закладі освіти;
у разі невідвідування дитиною закладу освіти протягом двох місяців поспіль без поважних причин протягом навчального року;
Заборонено відраховувати вихованця із закладу освіти з підстав, не визначених Порядком.
Зауважте! Вихованці старшого дошкільного віку, які здобувають дошкільну освіту у закладі освіти та на початок оздоровчого періоду зараховані до закладу загальної середньої освіти для здобуття початкової освіти, за бажанням батьків можуть продовжувати відвідувати ЗДО до кінця оздоровчого періоду
Положення
про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок)№2 «Журавка»
Рубіжанської міської ради Луганської області
Загальні положення 1.1. Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти закладу дошкільної освіти (далі-Положення) розроблено на підставі Закону України «Про освіту» від 05 вересня 2017 року № 2145 – VІІІ (ст.41 Система забезпечення якості освіти), Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти затверджених наказом Державної служби якості освіти України від 30.11.2020 № 01-11/71, Статуту КЗДО №2 та регламентує систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти (систему внутрішнього забезпечення якості, (далі ЗЯО) у КЗДО №2.
Згідно з Законом України «Про освіту» система внутрішнього забезпечення якості освіти в КЗДО №2 передбачає здійснення таких процедур і заходів:
визначення принципів та процедур забезпечення якості освіти;
здійснення моніторингу та періодичного перегляду освітніх програм;
щорічне оцінювання здобувачів освіти, загальне оприлюднення критеріїв, правил і процедур оцінювання здобувачів освіти;
забезпечення підвищення кваліфікації педагогічних працівників;
забезпечення наявності необхідних ресурсів для організації освітнього процесу;
забезпечення наявності інформаційних систем для ефективного управління освітнім процесом, закладом освіти;
забезпечення публічності інформації про освітні програми;
забезпечення ефективної системи академічної доброчесності.
оприлюднення критеріїв, правил і процедур оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників;
оприлюднення критеріїв, правил і процедур оцінювання управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти;
створення в КЗДО №2 сучасного освітнього середовища.
1.2 Педагогічна рада як колегіальний орган управління КЗДО №2 формує систему та затверджує процедури внутрішньої системи забезпечення якості освіти, зокрема систему та механізми забезпечення академічної доброчесності (ст. 20 Закону України «Про дошкільну освіту»).
1.3. Система внутрішнього забезпечення якості освіти це діяльність з інформаційного забезпечення управління освітньою організацією, заснованою на систематичному аналізі якості реалізації освітньої діяльності, його ресурсного забезпечення та його результатів.
1.4. Положення поширюється на діяльність всіх педагогічних працівників КЗДО №2, які здійснюють освітню діяльність, в тому числі педагогічних працівників, які працюють за сумісництвом.
1.5. Термін дії Положення необмежений. Положення діє до затвердження нового.
1.6. Функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти (далі — ВСЗЯО) забезпечує директор КЗДО №2 в межах наданих йому повноважень.
1.7. Коригування змісту, зміни та доповнення до цього Положення вносить директор КЗДО №2 за згодою педагогічної ради.
1.8. Критерії ефективності ВСЗЯО:
- всебічний розвиток дитини дошкільного віку відповідно до її задатків, нахилів. здібностей, індивідуальних, психічних та фізичних особливостей, культурних потреб, формування у дитини дошкільного віку моральних норм, набуття нею життєвого соціального досвіду;
- якісний склад та ефективність роботи педагогічних працівників КЗДО №2;
- оптимальне матеріально-технічне, навчально-методичне, психолого-педагогічне, медико-соціальне забезпечення якісної організації освітнього процесу;
- дієва система управління КЗДО №2.
1.9. Компоненти ВСЗЯО:
- стратегія (політика):
- організаційно-функціональна структура;
- процедури внутрішньої системи оцінювання якості освіти та освітньої діяльності;
- критерії правила і процедури оцінювання здобувачів освіти;
- критерії , правила і процедури оцінювання професійної діяльності педагогічних працівників;
- умови якісної організації освітнього процесу (умови, за яких стає досяжним належний рівень освіти вихованців закладу);
- системи та процеси управління КЗДО №2, зокрема інформаційні;
- система та механізми забезпечення академічної доброчесності.
ІІ. Стратегія (політика) внутрішньої системи забезпечення якості освіти
2.1. Стратегія (політика) внутрішньої системи забезпечення якості освіти (далі - Політика) визначає мету й завдання її впровадження та принципи, на яких вона будується.2
2.2. Мета Політики ВСЗЯО:
- гарантування якості дошкільної освіти здобувачів;
- формування довіри суспільства до закладу дошкільної освіти.
2.3 Завдання Політики ВСЗЯО:
- створювати освітнє середовище для оптимального розвитку кожного вихованця, відповідно до його задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних, психічних та фізичних особливостей, культурних потреб:
- забезпечувати умови постійного професійного зростання та самореалізації педагогів;
- актуалізувати питання забезпечення умов, які сприяють якісній організації освітнього процесу та інклюзивній освіті;
- отримувати об'єктивну інформацію про функціонування і розвиток КЗДО №2;
- сприяти розвитку партнерських відносин усіх учасників освітнього процесу;
- забезпечувати інформаційну відкритість діяльності КЗДО №2;
- запобігати проявам дискримінації, булінгу;
- знаходити оптимальні чинники впливу на результативність освітнього процесу та впроваджувати їх у дію.
2.4. Принципи Політики ВСЗЯО в КЗДО №2:
- дитиноцентризм. Головний суб'єкт, на якого спрямована освітня діяльність КЗДО №2 - дитина;
- автономність. Самостійність у визначення стратегії ї напрямів розвитку КЗДО №2, виборі форм і методів організації освітнього процесу, які відповідають нормативно-правовим документам, Базовому компоненту дошкільної освіти;
- системність. Усі компоненти та функції системи управління діяльністю КЗДО №2 взаємопов'язані, що створює взаємозалежність між ними;
- цілісність. Єдність усіх видів освітніх впливів на здобувача дошкільної освіти, їх підпорядкованості головній меті освітньої діяльності, яка передбачає всебічний розвиток, виховання і соціалізацію особистості, яка здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання протягом життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадянської активності;
- вдосконалення. Потреба постійного вдосконалення освітнього процесу відповідно до зміни внутрішнього та зовнішнього середовища, аналізу даних та інформації про результативність освітньої діяльності;
- партнерство. Взаємодія учасників освітнього процесу, побудована на довірі та повазі, зацікавленості до суб'єктів освітнього процесу, відповідно до їх поточних та майбутніх потреб, готовності до конструктивної співпраці для досягнення високої якості освітнього процесу; підвищення ефективності системи управління якістю через визначення цілей у галузі якості та їх перегляд при потребі, удосконалення процедур контролю;
- відкритість і прозорість. Процедури системи забезпечення якості освітньої діяльності відкриті та зрозумілі для учасників освітнього процесу;
- гнучкість і адаптивність. Можливість відповідно до внутрішніх умов та зовнішніх впливів міняти методи управління якістю, отримувати зворотні зв'язки та різні комунікації
;- інноваційність. Здатність продукувати та впроваджувати нові, відсутні у практиці КЗДО №2 ідеї, технології, методики, пов'язані із забезпеченням якості дошкільної освіти.
ІІІ. Організаційно-функціональна структура внутрішньої системи забезпечення якості освіти
3.1. Організаційно-функціональна структура ВСЗЯО - це суб'єкти, які здійснюють або включені у процеси оцінювання якості освіти та інтерпретації отриманих результатів: адміністрація закладу; тимчасові структури (творчі ініціативні групи педагогів, групи моніторингу); педагогічна рада.
3.1.1. Адміністрація закладу дошкільної освіти:
- формує матеріали, що регулюють функціонування ВСЗЯО КЗДО №2 і додатків до них, представляє їх на засіданні педагогічної ради, після схвалення педагогічною радою, керівник затверджує і контролює їх виконання;
- готує пропозиції, спрямовані на вдосконалення ВСЗЯО у КЗДО №2, бере участь у заходах щодо змісту пропозиції;
- організовує проведення у КЗДО №2 контрольно-оцінних процедур;
- забезпечує умови для підготовки педагогів КЗДО №2, батьків або інших законних представників дітей, громадських експертів до здійснення контрольно-оцінних процедур;
- організовує та здійснює систему моніторингу якості освіти; збір, обробку (аналіз), зберігання та надання інформації про стан і динаміку розвитку на рівні КЗДО №2;
- формує інформаційно-аналітичні матеріали за результатами оцінки якості освіти та надає інформацію про якість освіти на різні рівні системи управління (педагогічна рада, загальні збори колективу тощо);
- ухвалює управлінські рішення щодо розвитку якості освіти на основі аналізу результатів, отриманих в процесі реалізації ВСЗЯО.
3.1.2. Тимчасові структури (творчі ініціативні групи педагогів, група моніторингу):
- розробляють або формують методики оцінки якості освіти за напрямами діяльності КЗДО №2: параметри, критерії та показники, методи та форми;
- беруть участь в аналізі динаміки розвитку вихованців та рівня професійної компетентності педагогів КЗДО №2;
- формують пропозиції для адміністрації з вироблення управлінських рішень за результатами внутрішньої оцінки якості освіти на рівні КЗДО №2.
3.1.3. Педагогічна рада:
- діє в межах повноважень, визначених нормативно-правовими актами;
- розглядає, ухвалює та оцінює основні питання діяльності КЗДО №2;
- ухвалює рішення щодо питань функціонування КЗДО №2, оновлення змісту освіти в зв'язку з появою нових стандартів освіти; підвищення рівня професіоналізму педагогів через впровадження нових освітніх технологій; підвищення якості освіти на основі аналізу результатів, отриманих у процесі оцінки якості.
ІV. Процедури внутрішньої системи оцінювання якості освіти.
та освітньої діяльності
4.1.Процедурами ВСЗЯО є внутрішній контроль якості освітньої діяльності (далі -Контроль) та внутрішній моніторинг якості освіти (далі - Моніторинг), які дають змогу здійснювати систематичний аналіз якості організації освітнього процесу його ресурсного забезпечення, результатів. Процедури ВСЗЯО спрямовані на:
- удосконалення планування та організації освітнього процесу, спрямованого на розвиток компетентності здобувачів освіти;
- посилення кадрового потенціалу закладу освіти та формування системи методичної роботи, яка сприяє підвищенню професійної кваліфікації педагогічних працівників.
4.2. Процедура Контролю у КЗДО №2 визначається логічним та доцільним об'єднанням його видів (тематичний, підсумковий, фронтальний, оперативний) та змісту.
4.3. Процедура Моніторингу будується відповідно до визначених у КЗДО №2 напрямів.
4.4. Для процедури Контролю та Моніторингу з урахуванням напрямів, тем та змісту добираються доцільні методи та джерела отримання інформації.
4.5. Моніторинг є методом та формою Контролю.
4.6. Результати процедур Контролю та Моніторингу оприлюднюються у формі:
- аналітичної доповіді на засіданні педагогічної ради;
- звіту керівника на загальних зборах (конференції) колективу;
- аналізу підсумків діяльності КЗДО №2 за навчальний рік та літній період - щорічне самооцінювання.
4.7. Щорічне самооцінювання підсумків діяльності КЗДО №2 за навчальний рік та літній період здійснюється за блоковою системою аналізування. Підсумковий аналіз є першим розділом Плану роботи КЗДО №2 на навчальний рік та літній період та основою для його розроблення.
4.8. План роботи закладу дошкільної освіти на навчальний рік та літній період є програмою реалізації процедур ВСЗЯО.
4.9. Документи та матеріали, які засвідчують системність реалізації процедур ВСЗЯО.
4.10.1. Документи:
- Програма розвитку КЗДО №2 на три-п'ять років;
- План роботи КЗДО №2 на навчальний рік та літній період;
- перспективний та календарний план роботи педагога щодо організації освітнього процесу;
- протоколи педагогічної ради, загальних зборів колективу тощо;
- покази керівника.
4.10.2. Матеріали:
- аналітичні довідки;
- аналіз підсумків діяльності КЗДО №2 на навчальний рік та літній період;
- циклограма освітнього процесу ЗДО на навчальний рік.
V. Критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів дошкільної освіти.
5.1. Моніторинг індивідуального розвитку дає змогу визначити рівень компетентності вихованців відповідно до змісту освітніх ліній Базового компонента дошкільної освіти.
5.2. Очікувані результати навчання здобувачів дошкільної освіти визначені в освітніх програмах, за якими організовано освітній процес у КЗДО №2 (ст.23 Закону України «Про дошкільну освіту»).
5.3. Методику моніторингу індивідуального розвитку здобувачів дошкільної освіти - процеси, параметри, критерії, інструменти та методи - затверджує педагогічна рада строком на п'ять років, зберігається в групах і методичному кабінеті.
5.4. Періодичність проведення моніторингу - три рази на рік:
- на початку навчального року (вересень-жовтень) - проводиться з метою виявлення рівня розвитку дітей і коригування освітнього процесу по розділах освітньої програми з тими дітьми, які можуть успішно освоювати освітню програму, але потребують індивідуальної роботи;
- у січні з метою коригування освітнього процесу по розділах освітньої програми з тими дітьми, які потребують індивідуальної роботи;
- у кінці навчального року (квітень - травень) - з метою порівняльного аналізу
результатів на початок і кінець року.
Можливе додаткове обстеження (в січні) особливостей динаміки розвитку тієї чи тієї дитини.
5.5. Інформація, отримана у процесі моніторингу з подальшим її аналізом, є основою для ухвалення управлінських рішень про підвищення ефективності освітнього процесу.
5.6. Моніторинг проводять вихователі, «вузькі» фахівці- музичний керівник, інструктор з фізичного виховання. Психологічну діагностику розпізнавання психічних процесів, станів, рис ї якостей особистості проводить практичний психолог, стану фізичного здоров'я здійснює медичний персонал закладу. За потребою діагностичні процедури може проводити вихователь-методист КЗДО №2.
5.7. Педагоги аналізують результати моніторингу, визначають рівень ефективності педагогічних впливів стосовно кожної дитини, вибудовують картину індивідуальної траєкторії розвитку і оцінюють єдину картину в віковій групі загалом. Роблять висновки і розробляють своєчасні коригувальні дії та надають рекомендацій батькам або особам, які їх замінюють. Підсумки Моніторингу дають можливість бачити індивідуальні та групові результати організованого педагогами освітнього процесу. Оброблені результати такого аналізу є основою конструювання освітнього процесу на новий навчальний рік, виведення річних завдань тощо.
5.8. Вихователь-методист на основі висновків педагогів розробляє аналітичну довідку, в якій визначає причини недостатньо високого рівня освоєння програмного матеріалу за освітніми лініями; формулює рекомендації щодо вдосконалення освітнього процесу на новий навчальний рік та особливостей коригування перспективного плану освітнього процесу у групах.
5.9. Аналітична довідка за результатами Моніторингу вводиться у склад підсумкового аналізу діяльності КЗДО №2 за навчальний рік, обговорюється на засіданні педагогічної ради, що впливає на визначення річних завдань діяльності на новий навчальний рік.
5.10. Проведення процедур Моніторингу, обговорення їх результатів у формі психолого-педагогічного консиліуму фіксуються у плані роботи КЗДО №2.
VІ. Критерії, правила і процедури оцінювання професійної діяльності педагогічних працівників
6.1. Оцінювання професійної діяльності педагогів КЗДО №2 відбуваються під час атестаційного та міжатестаційного періоду.
6.2. Оцінювання професійної діяльності педагогів під час атестаційного періоду.
6.2.1. Атестаційний період визначається навчальним роком, в який передбачена атестація педагогічного працівника. У цей період відповідно до індивідуального плану підготовки та проходження атестації здійснюється система заходів, спрямованих на комплексне оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників, яке передбачає розгляд матеріалів з досвіду роботи, вивчення необхідної документації, порівняльний аналіз результатів діяльності впродовж усього періоду від попередньої атестації. Необхідною умовою об’єктивного оцінювання є всебічний аналіз освітнього процесу, організованого педагогом, який атестується, вивчення думки батьків та колег тощо.
6.2.2. Характеристика діяльності педагога відповідної кваліфікації визначається відповідно до Порядку підвищення кваліфікації.
6.2.3. Педагог, який атестується, здійснює самоаналіз професійної діяльності, виходячи з:
- динаміки розвитку базових (інтегральних) якостей дітей;
- емоційного благополуччя дітей в умовах організованої та самостійної діяльності;
- варіативних форм взаємодії з дітьми;
- реструктуризації змісту освітньої діяльності;
- рівня та форми залучення батьків в освітній процес.
6.2.4. Діагностичний матеріал оцінювання індивідуального розвитку професійної компетентності педагога – процеси, параметри, критерії, інструменти та методи – затверджує педагогічна рада строком на п'ять років, зберігається у методичному кабінеті.
6.3. Оцінювання професійної діяльності педагогів у міжатестаційний період.
6.3.1. Оцінювання професійної діяльності педагогів у міжатестаційний період відбувається відповідно до Плану роботи закладу дошкільної освіти на навчальний рік та літній період у процесі тематичного, підсумкового контролю.
6.3.2. Критерії та методи оцінювання професійної діяльності педагогів під час тематичного контролю розробляються з урахуванням обсягу та змісту теми вивчення. Матеріали зберігаються у методичному кабінеті.
6.3.3. Під час підсумкового контролю за результатами діяльності КЗДО №2 за навчальний рік здійснюється анкетування педагогів з метою визначення їхніх професійних потреб, прогнозування методичної роботи та окреслити пріоритети діяльності закладу на наступний навчальний рік
6.3.4. Анкети педагогів для прогнозування методичної роботи зберігаються у методичному кабінеті.
6.4. Документи, які засвідчують проведення процедур оцінювання професійної діяльності педагогічних працівників:
- план роботи КЗДО №2 на навчальний рік та літній період;
- індивідуальний план підготовки та проходження атестації;
- протоколи засідання педагогічної ради, атестаційної комісії;
- покази керівника.
VII. Умови якісної організації освітнього процесу
7.1. Матеріально-технічні умови.
7.1.1. Безпечність, доступність і комфортність будівлі, приміщення, споруд, обладнання й території.
7.1.1.1 Територія та приміщення чисті і охайні. Обладнання території та приміщень справне.
7.1.1.2. Територія закладу недоступна для несанкціонованого заїзду транспорту та сторонніх осіб. У приміщення закладу допускаються виключно учасники освітнього процесу.
7.1.1.3. На території закладу відсутні колючі дерева, кущі, гриби та рослини з отруйними властивостями, зазначені у відповідному Переліку рослин, дерев, кущів з колючими, отруйними плодами (Додаток 1 до Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, затвердженого 24.03.2016 № 234).
7.1.1.4. Територія ділянки закладу освітлюється у вечірній та нічний час.
7.1.1.5. Систематично (щоденно) здійснюється огляд території щодо її безпечності для освітнього процесу.
7.1.1.6. У КЗДО №2 забезпечено архітектурну доступність, приміщення і територія закладу адаптовані до використання учасниками освітнього процесу, зокрема: туалетні кімнати, групові осередки, маршові сходи облаштовані з урахуванням індивідуальних освітніх потреб.
7.1.1.7. Групові приміщення для дітей раннього віку розташовані на першому поверсі та забезпечені окремими входами.
7.1.1.8. Кожне групове приміщення для дітей певного віку ізольоване від решти групових приміщень.
7.1.1.9. Групові та ігрові майданчики облаштовані для ігор та діяльності дітей.
7.1.1.10. Майданчики обладнані альтанками, ігровим та фізкультурно-спортивним обладнанням, що відповідає кількості вікових груп.
7.1.1.11. У приміщеннях закладу повітряно-тепловий режим та освітлення відповідає санітарним нормам.
7.1.1.12. Приміщення прибрані, утримуються в порядку й чистоті. Здійснюється щоденне вологе прибирання та провітрювання усіх приміщень. Меблі, обладнання, опалювальні прилади, підвіконня, стіни, ручки дверей тощо щоденно протираються. Столи в ігрових групових приміщеннях, після кожного прийому їжі миються. Облаштовані туалети утримуються в належному стані.
7.1.1.13. У будівлі та на території закладу відсутні ризики травмування учасників освітнього процесу.
7.1.2. Оснащення групових приміщень, кабінетів сучасним обладнанням, меблями та засобами навчання.
7.1.3. В КЗДО №2 дотримуються вимоги охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій.
7.2. Освітньо-методичні умови.
7.2.1. Освітній простір групових приміщень та інших основних приміщень забезпечує реалізацію завдань освітньої програми та мотивує здобувачів дошкільної освіти до оволодіння різними видами компетенцій.
7.2.2. Компоненти предметно-просторового розвивального середовища у групах відповідають освітній програмі та віковим можливостям дітей (розвивальні осередки), сучасним вимогам (трансформованість, поліфункціональність, варіативність, доступність, безпека).
7.2.3. Добір іграшок, посібників та обладнання відповідає встановленим вимогам Переліку ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти (наказ від 19 грудня 2017 року № 1633)
7.3. Психолого-педагогічні умови.
7.3.1. Забезпечення емоційного благополуччя через безпосереднє спілкування з кожною дитиною; шанобливе ставлення дорослих до людської гідності кожної дитини, до її почуттів і потреб; формування та підтримка її позитивної самооцінки, впевненості у власних можливостях і здібностях.
7.3.2. Використання в освітній діяльності форм і методів роботи з дітьми, що відповідають їхнім віковим та індивідуальним особливостям (неприпустимо як штучне прискорення, так і штучне уповільнення розвитку дітей).
7.3.3. Побудова освітньої діяльності на основі взаємодії дорослих з дітьми, орієнтованої на інтереси і можливості кожні дитини.
7.3.4. Підтримка дорослими позитивних, доброзичливих відносин між дітьми, зокрема які належать до різних національно-культурних, а також мають різні (зокрема обмежені) можливості здоров’я; розвиток у дітей комунікативних здібностей, що дають змогу вирішувати конфліктні ситуації з однолітками; розвиток вміння працювати в групі однолітків в різних видах діяльності.
7.3.5. Підтримка ініціативи і самостійності дітей, учасників спільної діяльності та спілкування; для прийняття дітьми рішень, прояву своїх почуттів та висловлювання думок; через недирективну допомогу дітям у різних видах діяльності.
7.3.6. Здійснення системної роботи з виявлення, реагування та запобігання булінгу, іншому насильству. Захист дітей від усіх форм фізичного і психічного насильства.
7.3.7. Партнерська взаємодія з батьками. Підтримка батьків (законних представників) у вихованні та розвитку дітей, охороні й зміцненні їхнього здоров'я, залучення сімей безпосередньо в освітню діяльність.
7.4. Медико-соціальні умови.
7.4.1.Створення умов для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я дітей
7.4.1.1. Функціонування медичного кабінету .
7.4.1.2. Медичне обслуговування дітей здійснюється медичними працівниками (медичною сестрою старшою) відповідно до їхніх функціональних обов'язків, у разі потреби надається домедична допомога.
7.4.1.3. Організація заходів щодо дотримання протиепідемічного режиму.
7.4.1.4. Проведення медичними працівниками санітарно-просвітницької роботи (гігієнічне виховання дітей, формування навичок здорового способу життя тощо) з працівниками закладу дошкільної освіти і батьками вихованці
7.4.1.5. Планування й проведення фізкультурно-оздоровчої роботи у різних організаційних формах.
7.4.1.6. Наявність фізкультурно-спортивного обладнання та інвентарю для розвитку рухових якостей здобувачів дошкільної освіти.
7.4.1.7. Планування та здійснення медико-педагогічного контролю за організацією фізичного виховання (2 рази на навчальний рік).
7.4.1.8. Проведення контролю за станом здоров'я дітей, за санітарно-гігієнічним режимом у КЗДО №2.
7.4.1.9. Надання рекомендацій з режиму адаптації дітей в закладі дошкільної освіти, визначення функціональної готовності дітей до навчання у школі тощо.
7.4.2. Створення умов для якісного харчування здобувачів дошкільної освіти.
- Дотримання вимог законодавства щодо впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчування продуктів (НАССР) операторами ринку на харчоблоці КЗДО №2.
- Забезпечення різного корисного та збалансованого харчування, що відповідає потребам усіх здобувачів дошкільної освіти.
- Виконання натуральних норм харчування.
- Дотримання санітарно-гігієнічних вимог щодо харчування здобувачів дошкільної освіти
- Сприяння формуванню культурно-гігієнічних навичок здобувачів освіти у процесі організації харчування.
- Здійснення контролю за організацією харчування та дотриманням питного режиму.
VІІІ. Системи та процеси управління КЗДО №2 «Журавка»
8.1. Визначеність системи планування та організації КЗДО №2.
8.1.1. Сформована стратегія - Програма розвитку КЗДО №2, яка відповідає особливостям та умовам діяльності закладу, структурованого за блоками чи напрямами діяльності, чіткою й вимірюваною, в якій відстежується перспективність та спрямованість на підвищення якості освітньої діяльності
Про результати реалізації Програми розвитку звітує керівник на засіданні педагогічної ради, загальних зборах (конференції) колективу. Проект нової Програми розвитку розробляє творча група учасників освітнього процесу на основі комплексного самооцінювання, проект обговорюється та схвалюється на засіданні педагогічної ради, затверджує керівник.
8.1.2. Сформована тактика діяльності - План роботи закладу дошкільної освіти на навчальний рік та літній період (можуть формуватися окремими планами):
- ураховані визначені у Програні розвитку перспективні заходи;
- побудований на засадах аналізу підсумків діяльності закладу дошкільної освіти за минулий період;
- до розроблення залучено працівників закладу та батьків здобувачів дошкільної освіти.
Результати роботи закладу відповідно Плану розглядаються на засіданнях педагогічної ради. План обговорюється та схвалюється на засіданні педагогічної ради, затверджує керівник.
8.1.3. Визначена система планування освітнього процесу усіх педагогів закладу дошкільної освіти. Види, форма схвалено педагогічною радою.
8.2. Ефективність кадрової політики:
- укомплектованість кадрами, освітній рівень педагогів; рівень кваліфікації (динаміка зростання числа працівників, які пройшли курси підвищення кваліфікації); динаміка зростання категорійності;
- створення умов для постійного підвищення кваліфікації, впровадження педагогічними працівниками інновацій в освітній процес;
- обговорення питань підвищення кваліфікації педагогічних працівників, розвитку їхньої творчої ініціативи на засіданні педагогічної ради;
- відзначення, матеріальне та моральне заохочення педагогічних працівників до підвищення якості освітньої діяльності;
- формування та розвиток корпоративної культури.
8.3. Організація єдиного інформаційного простору (розвиток інформаційних систем).
8.3.1. Наявність технологічного обладнання, сайту, програмного забезпечення.
8.3.2. Наявність загальнодоступних ресурсів (інформаційні стенди, сайт закладу). Зміст інформації про діяльність є відповідним вимогам законодавства. Інформація регулярно поповнюється й вчасно оновлюється.
ІХ. Система й механізми забезпечення академічної доброчесності
Система та механізм забезпечення академічної доброчесності визначається спеціальним Положенням про дотримання академічну доброчесність працівниками Комунального закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 2«Журавка», схваленим педагогічною радою та затверджене наказом по КЗДО №2 «Журавка»
9.1. Педагогічні працівники дотримуються вимог академічної доброчесності:
- посилаються на джерела інформації, якщо використано сторонні ідеї, розробки, твердження, відомост;і
- виконують норми законодавства про авторське право й суміжні права;
- надають достовірну інформацію про:
методики й результати досліджень,
джерела використаної інформації
власну педагогічну (науково-педагогічну, творчу) діяльність
об'єктивно оцінюють результати освітнього процесу та якості дошкільної освіти дітей.
9.2. Педагогічні працівники обізнані щодо видів порушення академічної доброчесності.
обман - неправдиве інформування щодо власної освітньої (наукової, творчої) діяльності чи організації освітнього процесу -
академічний плагіат - представлення результатів наукової діяльності інших осіб як результатів власного дослідження, а також відтворення текстів інших авторів без зазначення авторства;
самоплагіат - представлення своїх уже опублікованих наукових результатів як нових;
фабрикація – вигадування інформації, що використовується в освітньому процесі;
фальсифікація - зміна чи модифікація інформації, яка стосується освітнього процесу;
списування - використання під час письмових робіт зовнішніх джерел інформації, крім дозволених;
хабарництво - надання або отримання коштів, майна, послуг, пільг чи будь-яких інших благ чи пропозиція щодо цього, щоб отримати переваги в освітньому процесі;
необ'єктивне оцінювання - свідоме завищення або заниження оцінки результатів навчання.
9.3. Відповідальність педагогічних працівників щодо порушення академічної доброчесності, які встановлена Законом України «Про освіту»:
- позбавляються педагогічного звання, кваліфікаційної категорії;
- отримують відмову у присвоєнні звань та категорії
Шановний відвідувачу!
Повідомити про корупцію
Якщо Вам стали відомі факти порушення антикорупційного законодавства працівниками Управління освіти Рубіжанської міської військової адміністрації, установ та закладів освіти, що належать до сфери його управління, за наявності обґрунтованого переконання, що інформація є достовірною та має фактичні дані, що можуть бути перевірені (докази), Ви можете повідомити про це на спеціальну телефонну лінію:
телефон 063-428-21-03 (години роботи: понеділок – п’ятниця з 9.00 до 17.00).
або одним з нижче зазначених каналів комунікації:
e-mail: vpzk@rmva.gov.ua;
Така інформація підлягає обов’язковому розгляду, якщо:
- інформація стала відома фізичній особі у зв’язку з її трудовою, професійною,
господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання, і фізична особа має переконання, що така інформація є достовірною;
- інформація містить фактичні дані, що вказують на можливе вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», які можуть бути перевірені.
Інформація може бути повідомлена як анонімно, так із зазначенням авторства.
Конфіденційність інформації та дотримання прав і гарантій захисту викривача,
визначених Законом України «Про запобігання корупції» гарантується.
Звертаємо увагу, що повідомити про факт корупції можна також через Єдиний
портал повідомлень викривачів, що створено НАЗК. Портал – це один з інструментів реалізації антикорупційної політики, створення якого передбачено Законом України «Про запобігання корупції» та Державною антикорупційною програмою на 2023-2025 роки. Портал пропонує вибір – анонімно подавати повідомлення чи із зазначенням інформації про себе. Кожному гарантується право на конфіденційність. Однак, якщо особа здійснила повідомлення анонімно, вона не може претендувати на винагороду, а також не може користуватися статусом викривача.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану
{Із змінами, внесеними згідно із Законами
№ 2352-IX від 01.07.2022
№ 3494-IX від 22.11.2023}
Стаття 1. Дія норм законодавства про працю в умовах воєнного стану
1. Цей Закон визначає особливості проходження державної служби, служби в органах місцевого самоврядування, особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами (далі - працівники), у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
{Частина перша статті 1 в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022}
2. На період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина передбачених статтями 43, 44 Конституції України.
{Частина друга статті 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2352-IX від 01.07.2022}
3. У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю, законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", інших законодавчих актів, що регулюють діяльність державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування у частині відносин, врегульованих цим Законом.
{Частина третя статті 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2352-IX від 01.07.2022}
Стаття 2. Особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану
1. У період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору.
2. При укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.
З метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, у тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме, роботодавець можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.
Стаття 3. Особливості переведення та зміни істотних умов праці в умовах воєнного часу
1. У період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою.
2. У період дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених частиною третьою статті 32 та статтею 103 Кодексу законів про працю України, здійснюється не пізніш як до запровадження таких умов.
{Частина друга статті 3 в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022}
Стаття 4. Особливості розірвання трудового договору з ініціативи працівника
1. У зв’язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існування загрози для життя і здоров’я працівника він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві (крім випадків примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, залучення до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури).
Стаття 5. Особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця
1. У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.
2. У період дії воєнного стану норми статті 43 Кодексу законів про працю України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.
Стаття 6. Особливості встановлення та обліку часу роботи та часу відпочинку
1. Нормальна тривалість робочого часу у період дії воєнного стану може бути збільшена до 60 годин на тиждень для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо).
{Частина перша статті 6 в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022}
2. Для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо), яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, тривалість робочого часу у період дії воєнного стану не може перевищувати 40 годин на тиждень.
{Частина друга статті 6 в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022}
3. П’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється роботодавцем.
{Частина третя статті 6 в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022}
4. Час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) визначається роботодавцем.
5. Тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин.
6. У період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 53, частини першої статті 65, частин третьої - п’ятої статті 67, статей 71, 73, 78-1 Кодексу законів про працю України та частини другої статті 5 Закону України "Про відпустки".
{Частина шоста статті 6 в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022}
7. У разі встановлення нормальної тривалості робочого часу відповідно до частин першої та другої цієї статті понад норму, встановлену відповідно до законодавства, оплата праці здійснюється у розмірі, збільшеному пропорційно до збільшення норми праці.
{Статтю 6 доповнено частиною сьомою згідно із Законом № 2352-IX від 01.07.2022}
8. Норми частин першої, другої та п’ятої цієї статті не застосовуються до праці неповнолітніх.
{Статтю 6 доповнено частиною восьмою згідно із Законом № 2352-IX від 01.07.2022}
Стаття 7. Особливості обміну документами, організації кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів у роботодавця
1. У період дії воєнного стану порядок організації діловодства з питань трудових відносин, оформлення і ведення трудових книжок та архівного зберігання відповідних документів у районах активних бойових дій визначається роботодавцем самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.
2. У період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.
{Стаття 7 в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022}
Стаття 8. Робота в нічний час
1. У період дії воєнного стану не залучаються до роботи в нічний час без їх згоди: вагітні жінки і жінки, які мають дитину віком до одного року, особи з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота.
2. У період дії воєнного стану норми частин першої і другої статті 54 Кодексу законів про працю України не застосовуються.
Стаття 9. Особливості залучення до роботи деяких категорій працівників
1. У період дії воєнного стану дозволяється застосування праці жінок (крім вагітних жінок і жінок, які мають дитину віком до одного року) за їхньою згодою на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
{Частину другу статті 9 виключено на підставі Закону № 2352-IX від 01.07.2022}
Стаття 10. Оплата праці
1. Заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.
2. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.
3. Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.
Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати.
4. У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойові дії, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.
Стаття 11. Зупинення дії окремих положень колективного договору.
1. На період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця
Стаття 12. Відпустки
1. У період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.
Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати.
{Абзац другий частини першої статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3494-IX від 22.11.2023}
У період дії воєнного стану надання працівнику будь-якого виду відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустки у зв’язку з усиновленням дитини) понад щорічну основну відпустку, передбачену абзацом першим цієї частини, за рішенням роботодавця може здійснюватися без збереження заробітної плати. Надання невикористаних днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати.
{Частину першу статті 12 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 3494-IX від 22.11.2023}
Положення другого речення абзацу другого та абзацу третього цієї частини не застосовуються до керівних працівників закладів освіти та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників.
{Частину першу статті 12 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 3494-IX від 22.11.2023}
У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки. Норми частини сьомої статті 79, частини п’ятої статті 80 Кодексу законів про працю України та частини п’ятої статті 11, частини другої статті 12 Закону України "Про відпустки" у період дії воєнного стану не застосовуються.
У разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація відповідно до статті 24 Закону України "Про відпустки".
{Частина перша статті 12 в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022}
2. У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).
{Частина друга статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3494-IX від 22.11.2023}
3. Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про відпустки", без зарахування часу перебування у такій відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України "Про відпустки".
{Частина третя статті 12 в редакції Закону № 3494-IX від 22.11.2023}
4. У період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України "Про відпустки".
{Статтю 12 доповнено частиною четвертою згідно із Законом № 2352-IX від 01.07.2022}
Стаття 13. Призупинення дії трудового договору
1. Призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.
Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів, а також посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.
2. Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов’язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.
Наказ (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавець подає для погодження до військової адміністрації, яка здійснює свої повноваження на відповідній території (військові адміністрації населених пунктів та районні військові адміністрації, а за їх відсутності - обласні).
3. У разі незгоди працівника (працівників) із наказом (розпорядженням) роботодавця про призупинення дії трудового договору працівником або профспілкою за дорученням працівника (працівників) відповідний наказ (розпорядження) може бути оскаржений до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіального органу, який, вивчивши зміст наказу (розпорядження) та підстави для його видання, за погодженням з військовою адміністрацією може внести роботодавцеві припис про скасування відповідного наказу (розпорядження) або про усунення порушення законодавства про працю іншим шляхом, що є обов’язковим до виконання роботодавцем протягом 14 календарних днів з дня отримання такого припису.
Приписи у разі оскарження наказу (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами, зазначеними в абзаці другому частини другої цієї статті, можуть бути внесені роботодавцеві за погодженням з військовою адміністрацією.
Припис центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіального органу може бути оскаржений роботодавцем протягом 10 календарних днів у судовому порядку.
4. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.
{Текст статті 13 в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022}
Стаття 14. Діяльність профспілок
1. У межах своєї діяльності професійні спілки повинні максимально сприяти забезпеченню обороноздатності держави та забезпечувати громадський контроль за мінімальними трудовими гарантіями, передбаченими цим Законом.
2. На період дії воєнного стану призупиняється дія статті 44 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" та відповідні норми колективних договорів.
Стаття 15. Відшкодування працівникам та роботодавцям пов’язаних із трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії проти України
1. Відшкодування працівникам та роботодавцям пов’язаних із трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії проти України, здійснюється за рахунок коштів держави-агресора, а також коштів, отриманих з/від відповідних фондів на відновлення України, у тому числі міжнародних, міжнародної технічної та/або поворотної чи безповоротної фінансової допомоги, інших джерел, передбачених законодавством.
2. Порядок визначення і відшкодування працівникам та роботодавцям пов’язаних із трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії проти України, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
{Закон доповнено статтею 15 згідно із Законом № 2352-IX від 01.07.2022}
Стаття 16. Державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства про працю у період дії воєнного стану
1. У період дії воєнного стану центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог цього Закону, а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.
2. Позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються у порядку, встановленому Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
3. Позапланові заходи державного нагляду (контролю) у період дії воєнного стану здійснюються:
за наявності підстав, визначених абзацами п’ятим, восьмим, дев’ятим, десятим частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";
за зверненням Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації;
у зв’язку з невиконанням суб’єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року.
У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені статтею 265 Кодексу законів про працю України, не застосовуються.
{Закон доповнено статтею 16 згідно із Законом № 2352-IX від 01.07.2022}
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Главу XIX "Прикінцеві положення" Кодексу законів про працю України (Відомості Верховної Ради УРСР, 1971 р., додаток до № 50, ст. 375) доповнити пунктом 2 такого змісту:
"2. Під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".
3. Цей Закон діє у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", та втрачає чинність з дня припинення або скасування воєнного стану, крім:
другого речення абзацу другого частини першої та третього речення абзацу третього частини першої статті 12 цього Закону, які втрачають чинність з моменту використання днів відпусток, які були перенесені на період після припинення або скасування воєнного стану;
частини четвертої статті 13 та статті 15 цього Закону, які втрачають чинність з моменту завершення відшкодування працівникам та роботодавцям грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії проти України.
{Пункт 3 розділу "Прикінцеві положення" в редакції Законів № 2352-IX від 01.07.2022, № 3494-IX від 22.11.2023}
Президент України
В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ
м. Київ
15 березня 2022 року
№ 2136-IX
zakon.rada.gov.ua/laws/main/2136-20?msclkid=889d9c93b04711ecbe29d874423f7990&Text#Text
Організація освітнього процесу в дошкільному підрозділі у 2023/2024 н.р.
здійснюється відповідно до законів України "Про освіту", "Про дошкільну освіту", "Про охорону дитинства", Положення про ЗДО, Санітарного регламенту ЗДО, Базового компонента дошкільної освіти та враховуючи під час взаємодії з дітьми "Методичних рекомендацій до оновленого Базового компонента дошкільної освіти, наказів МОН України від 21.08.2023 №1/12490-23 "Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2023/2024 навчальному році", від 20.06.2023 №1/8820-23 "Про організацію безпечного освітнього простору в закладах дошкільної освіти та обладнання укриттів".
Навчальні програми, за якими здійснюється освітній процес:
1. “Українське дошкілля”: комплексна освітня програма для дітей раннього та передшкільного віку Оновлена 2022. Схвалено для використання в освітньому процесі рішенням експертної комісії з дошкільної педагогіки та психології (від 03 грудня 2021 року (протокол № 6)
(лист ІМЗО від 06. 12. 2021 № 22.1/12-Г-751).
Програма побудована на принципах науковості, інтеграції, системності, комплексності, гуманізації змісту навчання та вихован
2. Парціальна програма з національно-патріотичного виховання дітей дошкільного віку «Україна – моя Батьківщина» Каплуновська О.М., Кичата І.І., Палець Ю.М., за науковою редакцією Рейпольської О.Д Пр.№3 від 21.06.2022 зареєстрований у каталозі №1.0009-2022
3. Парціальна програма з морального виховання дітей дошкільного віку "Скарбниця моралі" Лохвицька Л.В. (видання 2-ге оновлене зі змінами і доповненнями
Нормативно-правова база в умовах воєнного стану в Україні
Закон України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”
Лист МОН № 1/3370-22 від 03.2022 “Про оплату праці працівників закладів освіти під час приззупинення навчання”
Лист МОН № 1/3454-22 від 03.2022 “Про перенесення атестації педагогічних працівників у 2022 році”
Наказ “Про запровадження дистанційної форми навчання в КЗДО №2”
Шановні батьки!
Освітній процес відбувається згідно з розкладом організованих видів діяльності з використанням технології дистанційного навчання (за посиланням, які надали вихователі груп) на платформі Google Meet. Запрошуємо Вас активно долучатися до занять та активностей із тематичними завданнями в планах освітньої роботи за віковими групами, що розміщені в Вайбер спільнотах!!!
Наказ про запровадження дистанційної форми освітньої діяльності
Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла - садок) № 2 «Журавка»
Рубіжанської міської ради Луганської області
НАКАЗ
від 15 вересня 2023 м. Рубіжне № 1
Про запровадження
дистанційної форми
освітньої діяльності
Відповідно до наказу управління освіти Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 15.09.2023 р. №47 «Про відновлення роботи закладів дошкільної освіти Рубіжанської територіальної громади на 2023-2024 навчальний рік»
НАКАЗУЮ:
1. З 18 вересня 2023 року запровадити дистанційну форму роботи для педагогічних працівників:
- БЕРЕЖНІЙ Олександрі Володимирівні, вихователю;
- СТАДНІЧЕНКО Юлії Геннадіївні, вихователю;
- САДОВСЬКІЙ Вікторії Олегівні, музичному керівнику;
- ХРИПКО Вікторії Олександровні, практичному психологу;
- РЕЗНІЧЕНКО Тетяні Володимирівні.
2. Педагогічним працівникам ЗДО:
2.1. Попередити батьків здобувачів освіти про зміну форми освітнього процесу в закладі дошкільної освіти.
2.2. У разі віддаленого виконання роботи працівник самостійно обирає місце роботи, про що зобов’язаний повідомити безпосереднього керівника засобами електронного зв’язку.
2.3. Забезпечити навчання згідно з розкладом занять на 2023-2024 навчальний рік з використанням інформаційно - комунікаційних технологій відповідно до Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів.
2.4. Виконувати обов’язки, передбачені посадовими інструкціями та трудовим договором.
2.5. Відповідати на розпорядження керівника будь - якими засобами комунікації; 2.6. Перевіряти електронну скриньку та оперативно відповідати на листи. 2.7. Розміщувати інформаційний матеріал, презентації та рекомендації для батьків в групах VIBER, TELEGRAM, на сайті закладу. 2.8. Координувати дистанційне навчання з батьками вихованців, попереджати їх про зміни у розкладі. 2.9. При організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання здійснювати контроль за виконанням освітніх програм. 2.10. Ознайомитись з інструктажами про порядок дій працівників щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації під час існуючої загрози життю і здоров’ю працівників внаслідок збройної агресії Російської Федерації та оголошення воєнного стану.
3. Вести облік робочого часу працівників.
4. Кожен працівник закладу дошкільної освіти, робота якого відбувається у дистанційному режимі, несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на обраному ним робочому місці, у тому числі за межами території України.
5. Оплата праці здійснюється за тарифікацією із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства.
6. При організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання здійснювати контроль за використання чинних освітніх програм, завдань передбачених річним планом роботи КЗДО №2 «Журавка».
7.Надавати методичну допомогу педагогічним працівникам під час здійснення освітньої діяльності.
8. Педагогічні працівники за невиконання обов’язків, передбачених пунктом 3 цього наказу, можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності у порядку, передбаченому КЗпП України.
9. Довести до кінця робочого дня 15 вересня 2022 року наказ до відома працівників:
- за можливості — ознайомити під підпис;
- надіслати копію наказу електронною поштою або іншим засобом комунікації.
10. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
В. о. директора Юлія МЕЛЬНІЧЕНКО
Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Луганської області
Чи можна знайти безпечне місце вдома під час повітряної загрози? Чи безпечно ховатися у ванній кімнаті? Це спірне питання. Деякі фахівці вважають, що можна. Та для більш-менш безпечного сховку у ванній є дві умови: щоб у ній не було газового котла. щоб у ній не було дзеркал. Інші спеціалісти взагалі доводять, що сховок у ванній не те, що неефективний, а небезпечний: плитка від удару може розлітатися і осколками ранити людину. Як уберегтися від осколків у квартирі? Основні осколки у помешканні формуються зі скла – тобто з вікон, дзеркал і люстр. Щоб не постраждати від них, під час повітряної тривоги вікна у квартирі треба щільно зачиняти і не підходити до них. Це ж стосується дверей з вітражами. Також слід триматися осторонь від задзеркалених шаф-купе, засклених сервантів і масивних люстр. Правило «двох стін»: коли варто дотримуватися? Насправді йдеться про три глухі стіни: дві, які мають бути між вами і зовнішнім середовищем, і одна – за вами і прилеглими квартирами. Перша стіна із зовнішнього боку має прийняти на себе удар, друга – опірна – зупинити осколки від руйнування першої. Третя – за вами – повинна вистояти. Як і ви, опинившись поміж ними. Переважно йдеться про сховок у коридорі. Проте це не панацея і замінити таким чином спеціалізоване сховище чи навіть звичайний підвал не вдасться. Адже передбачити, куди «прилетить», неможливо. У багатоквартирних високих будинках загроза руйнувань внаслідок бомбардувань чи ракетного удару дуже висока. Особливо небезпечно залишатися на останніх поверхах: в разі обвалу стін з балкону не вистрибнеш. Перші-треті поверхи висоток вразливі під час пострілів снарядами. Як і приватні будинки. Однак, найімовірніше, навіть дві стіни не допоможуть уникнути ушкоджень, якщо ваша квартира розташована у панельному будинку: від удару панельні конструкції миттю складаються. Сподіватися на ефективність правила двох стін можна у квартирі нового житлового фонду. Або старого, але цегляного. Де ховатися у приватному будинку? У приватних садибах під час повітряної загрози правило двох стін недієве. Від снарядів чи осколків воно може захистити. Від ракетних ударів – ні. Фахівці радять мешканцям таких об’єктів неодмінно спускатися у підвал чи погріб. Чи можна підвальне приміщення переобладнати в укриття? Щоб підвальне приміщення не стало для людей пасткою, у ньому мають бути два виходи, вентиляція, аварійне освітлення, санвузол, аптечка, запас води. Також туди слід принести інструменти для розгрібання завалів (лом, лопату тощо). Облаштувати у підвалі укриття і спускатися у нього під час повітряної тривоги – безпечніше, аніж сподіватися на дію правила двох стін у квартирі. Однак підвал – не бомбосховище. Його витривалість теж залежить від точки удару.
Про надання інформаційно-методичної підтримки з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності
ДСНС України Луганська обласна державна адміністрація
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
(НМЦ ЦЗ та БЖД Луганської області) проспект Гвардійський, 22-Б, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400 тел./факс: (06452) 2-72-34 код ЄДРПОУ 24548139 E-mail: nmc.lugansk@dsns.gov.ua 03.04.2024 № 957 01-173/957 07 На № від . Про надання інформаційно-методичної підтримки з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Керівникам управлінь (відділів) освіти військових адміністрацій населених пунктів, міських, селищних, сільських рад Луганської області у зв’язку з необхідністю убезпечення учасників освітнього процесу у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, зокрема, воєнного характеру, надаємо методичні матеріали (в електронному вигляді) з метою інформаційно-методичної підтримки щодо проведення роз’яснювальної роботи у закладах загальної середньої освіти. Перелік методичних матеріалів, що надаються: порадник «Пожежна безпека у побуті»; пам’ятки: «Безпечне місце вдома під час повітряної загрози», «Дитячі пустощі з вогнем», «Коли селфі несе небезпеку», «Що таке номофобія?», «Що робити, якщо ви опинилися у замінованому місці?», «Поради батькам щодо забезпечення безпеки дитини», «Рекомендації щодо фізичних навантажень для дітей», «Що не можна робити під час повітряної загрози», «Що таке кір та як від нього захиститися», «Як розпізнати вибухонебезпечний предмет?», «Будьте пильними! Завжди пам’ятайте про безпеку від мін!». Інформаційно пропонуємо розповсюдити дані матеріали серед закладів загальної середньої освіти Луганської області, що проводять дистанційне навчання на підконтрольній Україні території. Додаткову корисну інформацію можна отримати на офіційному Інтернет-сайті Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Луганської області nmc.dsns.gov.ua/lg https://www.facebook.com/CZLuganskayOBLAST. Начальник Центру Нетребенко А.Ю. 050 816 31 52 та на Facebook-сторінці Сергій КРАСЮК
Від природи дітлахи безтурботні і довірливі.
У них розсіяна увага. Завдання батьків - нагадувати їм правила поведінки в різних життєвих ситуаціях. Так ймовірність запам'ятовування значно зросте.
Дотримуйтесь таких рекомендацій:
1. Навчіть дивитися по сторонах, на світлофор перед дорогою та переходити дорогу по пішохідному переходу.
2. Поясніть, що виходити з автобуса потрібно, коли той повністю зупинився.
3. Малюк повинен розпізнавати небезпеку - обходити пустельні місця стороною. Гуляти в людних місцях.
4. Обов'язково донесіть, що не можна розмовляти з незнайомцями, сідати в чужу машину.
5. Розкажіть про легкозаймисті предмети - гратися із сірниками не можна.
6. Запишіть телефони друзів та їхніх батьків.
7. Переконайтеся, що дитині відомі телефони поліції, швидкої, рятувальних служб.
8. Забороніть чіпати гострі, ріжучі предмети.
9. Контролюйте перегляд контенту в інтернеті.
10. Слідкуйте за відкритими вікнами і балконом.
Щодня проводьте з малюком бесіди, як правильно себе вести, щоб зберегти життя. Робіть це ненав'язливо в ігровій формі. Можна показати картинки, відео. Головне - зацікавити. Після перегляду ставте навідні запитання. При правильних відповідях дитину можна заохотити. Етапи навчання правилам такі як праска. Розкажіть, що не можна чіпати гарячий чайник, каструлі, Покажіть, як правильно поводитися з електроприладами. Допоможіть вивчити телефонні номери поліції, швидкої допомоги, пожежної, газової служби. Поясніть, що не можна залишати вхідні двері відкритими. Може увійти злодій. у вічко. Привчіть відкривати вхідні двері після того, як подивився Розкажіть, що не можна брати ліки, пробувати їх. Краще приберіть їх подалі. Не дозволяйте на вулиці гладити бездомних тварин. Пояснюйте правила дорожнього руху. А головне – контролюйте власну поведінку, бо малюк в майбутньому буде копіювати Вас.
Дитячі пустощі з вогнем
Щоб уникнути лиха, слід пам’ятати, що дітям категорично заборонено: бавитися із сірниками, палити папір та інші предмети у приміщеннях; переносити відкритий вогонь з одного місця на інше; без нагляду дорослих запалювати вогнища із сухого листя,сміття, різних відходів та інших матеріалів, а також залишати їх непогашеними після пікніків на природі; вмикати електричні та газові прилади: - дітям молодшого віку – без дорослих, старшим – якщо вони не оволоділи правилами експлуатації побутових електроприладів; класти іграшки та інші предмети на гарячі плити або ж на опалювальні електроприлади; запалювати легкозаймисті предмети чи рідини.
КОЛИ СЕЛФІ НЕСУТЬ НЕБЕЗПЕКУ?
Селфі увійшли в наше життя так, що деякі не можуть прожити без них і дня.
Є люди, які прагнуть зробити фото в максимально екстремальних умовах, намагаючись таким чином викликати захоплення і максимальну кількість лайків. Найбільше така поведінка властива підліткам, які готові ризикувати здоров'ям і життям заради схвалення незнайомих людей у соцмережах. Тому всім, хто має непереборне бажання фотографуватися, слід знати правила безпечного селфі: -
Перш за все, під час воєнного стану не можна припустити, щоб разом з вами у кадр потрапили шеврони, номери техніки, та й взагалі військова техніка на фоні помітних об'єктів чи ландшафтів.
Переконайтеся, що ви перебуваєте на безпечній відстані рухомого транспорту; хижаків; дротів під напругою. Не тримайте в руках об’єкти, що становлять небезпеку: гострі предмети; електроприлади, що працюють, і будівельні інструменти; джерела відкритого вогню. Переконайтеся, що ваше положення в просторі стійке і ви: перебуваєте на твердій поверхні; зберігаєте рівновагу, захищені від можливого падіння; спираєтесь на об’єкти та конструкції, які надійно закріплені.
Зупиніться, не займайтеся іншими справами.
Паралельно з фотографуванням не можна: керувати транспортним засобом; займатися екстремальними видами спорту; виконувати небезпечні види робіт. Якщо ви любите екстремальний спорт – безпечне селфі можна зробити за допомогою: іншої людини, що не бере участі в екстримі; закріпленої екшн-камери в автоматичному режимі (без участі ваших рук). Пам’ятайте, що фотографувати іншу людину без її дозволу заборонено законом
Що таке номофобія?
Якщо ви проводите більше часу в соціальних мережах або іграх, ніж спілкуєтеся з реальними людьми, або не можете утриматися від багаторазової перевірки повідомлень, електронної пошти або додатків, швидше за все у вас номофобія - нав'язливий страх залишитися без свого мобільного телефону.
Як визначити залежність від гаджетів?
Симптоми номофобії: відчуття схвильованості та паніки в момент, коли не можете знайти свій мобільний; тремтіння в руках, дискомфорт і страх присутні до тих пір, поки не буде виявлений телефон; злість, що насувається, істерика, паніка та запаморочення, прискорений пульс при втраті телефону; де б ви не знаходилися (на занятті, на важливій зустрічі та ін.), постійно дивитеся в екран телефону, щоб переглянути приватні сторінки в соцмережах, електронну пошту, дзвінки; не вимикаєте телефон, навіть у потрібних умовах; телефон завжди з вами - на відпочинку, на пляжі, за кермом машини, в магазині (який знаходиться за дві хвилини від будинку), в туалеті, у ванній, в ліжку; всюди носите з собою зарядний пристрій, боячись того, що у телефона сяде батарея; боїтеся, що несподівано закінчаться гроші на рахунку, і завжди поповнюєте телефон «з запасом»; стежите за всіма актуальними новинками світу мобільних технологій, оновлюєте додатки до останніх версій і сам телефон, постійно купуєте різноманітні аксесуари (чохли, дармовиси та ін.); регулярно завантажуєте програми, ігри, картинки, змінюєте налаштування та мелодії. Навіть якщо ви не виявили симптоми номофобії у себе, все ж зверніть увагу на те, яка кількість гаджетів присутня у вашому житті. Вчіться слухати, бачити, знати та жити без них.
ЩО ДІЯТИ, ЯКЩО ВИ ОПИНИЛИСЯ У ЗАМІНОВАНОМУ МІСЦІ?
- Негайно зупиніться та не ворушіться і не рухайте ногами.
- Дуже уважно огляньте місце, де ви стоїте, щоб випадково не зачепити щось.
- Дуже повільно і плавно озирніться навколо, щоб помітити інші міни, дроти та інше.
- Покличте на допомогу. Кричіть та просіть викликати рятувальників. Можна зателефонувати знайомим і попросити про допомогу.
- Очима знайдіть найближче безпечне місце, де ви були до цього і впевнені, що там безпечно. Спробуйте розрахувати безпечний шлях, щоб туди повернутися. Ступайте по тих самих своїх слідах. Якщо не вдається знайти це безпечне місце, краще не рухатися та чекати на прибуття допомоги.
ЗАПАМʼЯТАЙТЕ!!! Не можна наближатися до міни, торкатися чи якимось чином впливати на неї (намагатися пересунути, накрити іншим предметом, залити водою, кидати в неї камінням тощо). Все це може призвести до вибуху. Мінімальна безпечна відстань до міни – не менш ніж 300 метрів.
Порадник «Пожежна безпека у побуті» створений для розповсюдження серед широких верств населення з метою інформування про найбільш поширені причини виникнення пожеж у побуті та засоби запобігання їх небезпечним наслідкам. Олешко Ф.П., в.о начальника – заступник начальника (з навчально-виробничної роботи) Навчально-методичного центру життєдіяльності Луганської області; Нетребенко А.Ю., цивільного захисту та безпеки методист обласного методичного кабінету (безпеки життєдіяльності населення) Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Луганської області; Єфімова О.В., методист кабінету навчального Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Луганської області.
Вступ За даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій, упродовж 2023 року в Україні зареєстровано 67 934 пожежі. Унаслідок пожеж загинуло 1 472 людини, у тому числі 40 дітей; 1 551 людина отримала травми, у тому числі 145 дітей. Прямі збитки склали 23089448 тис.грн. Навіть в умовах повномасштабної війни серед причин виникнення пожеж переважає необережне поводження з вогнем – 56,3%. При цьому 37,6% від усіх пожеж сталися у будинках та спорудах житлового призначення. В квартирі або приватному будинку існує безліч факторів, здатних призвести до пожежі: несправність електроприладів і електропроводки. Замикання електроприладів, розташованих біля штор, м'яких меблів, здатне викликати сильне загоряння. Також фактором ризику є електроприлади, підключені за допомогою трійника до однієї розетки, - це викликає перевантаження проводки; порушення правил експлуатації пічного опалення: тріщини на печах, розміщення горючих речовин та матеріалів безпосередньо перед топковим отвором; відсутність металевого листа на підлозі перед отвором; невчасне видалення золи й шлаку; закріплення на димових трубах антен телевізорів, радіоприймачів тощо; свічки і лампи. Заборонено завішувати світильники, бо через перегрів вони можуть спалахнути. Свічки в приміщенні є небезпекою, адже їх нерідко забувають загасити, або ж залишена без нагляду свічка може впасти; куріння в квартирі. Куріння в ліжку, викидання непогашених недопалків у відро для сміття може створити загрозу безпеці; побутовий газ. Вибух балонів з газом, витік газу; горючі речовини. Масла, жири, гас, бензин, що зберігаються вдома, є факторами ризику і посилюють горіння; підпал. Навмисний або випадковий підпал квартири, під'їзду, горища. Квартира є пожежонебезпечною зоною - тут присутня велика кількість тканин, дерево, пластик. Всі ці матеріали добре підтримують горіння, викликаючи швидке поширення вогню і чадного газу. Тому пильність і уважне ставлення до питань пожежної безпеки - це обов'язкова міра, що допоможе захистити майно і убезпечити життя мешканців будинку.
ЯК УНИКНУТИ ПОЖЕЖІ ЧЕРЕЗ КОРОТКЕ ЗАМИКАННЯ
Коротке замикання в електромережі є однією з основних причин пожеж у побуті та на робочому місці. Коротке замикання виникає, коли існує прямий контакт між електричними провідниками в колі, що спричиняє надлишковий струм і швидке підвищення температури. Щоб уникнути подібних нещасних випадків, важливо вжити деяких запобіжних заходів і дотримуватися певних порад щодо безпеки. Щоб запобігти коротким замиканням, важлива правильна електрична установка. Обов’язково найміть професійного, сертифікованого електрика для виконання будь-якого типу електромонтажу чи ремонту у вашому домі чи на робочому місці. Крім того, використовуйте якісні кабелі, вилки та з’єднання та переконайтеся, що вони відповідають нормам безпеки та стандартам. Уникайте перегріву кабелів. Переконайтеся, що ви не перевантажуєте електричні ланцюги та не використовуєте кабелі з меншою потужністю, ніж це необхідно. Крім того, уникайте розміщення кабелів у місцях, де вони можуть піддаватися впливу високих температур або тертя гострими предметами. Використовуйте засоби захисту, такі як запобіжники, автоматичні вимикачі та пристрої захисту від перенапруг. Ці пристрої допоможуть виявити та відключити струм у разі короткого замикання, таким чином запобігши подальшому пошкодженню. Уникайте використання подовжувачів із перевантаженням, бо це може збільшити ризик короткого замикання. Уникайте підключення занадто багатьох пристроїв до одного подовжувача, оскільки це може спричинити надлишковий струм і надмірне нагрівання кабелів. Виконуйте регулярне технічне обслуговування електричних систем.
ДОТРИМУЙТЕСЯ ПРАВИЛ ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКИ У ПОБУТІ
Не вмикайте одночасно декілька потужних електроприладів. Не можна витягати вилку з розетки, тягнучи її за шнур. Не торкайтеся електроприладів, ізоляції до яких ушкоджена. Електричні пристрої дозволяється чистити від забруднення і пилу або переносити тільки після їх відключення від електромережі. Не користуйтеся електроприладами напругою 220 Вольт у ванній кімнаті, у підвалі або на вулиці. Використовуйте тільки справні запобіжники заводського виготовлення. Не припускайте попадання вологи всередину електричних пристроїв. Не використовуйте нестандартні або виготовлені власноруч електричні пристрої. Не залишайте без нагляду ввімкнені в електромережу електричні пристрої. В аварійних випадках негайно відключіть електричний пристрій від електромережі. Категорично забороняється:
- обгортати електролампи та світильники папером, тканиною або іншими горючими матеріалами, експлуатувати світильники зі знятими плафонами (розсіювачами);
- закривати чи засмічувати вентиляційні отвори в корпусі електричного пристрою; - розташовувати поруч з включеними електроприладами легкозаймисті предмети та речовини;
- вилазити на дахи будівель, на дерева, на драбини, якщо при цьому можливе наближення до проводів повітряних ліній електропередач на відстань менше 1 метра;
- самостійно підніматися на опори ліній електропередачі, відкривати двері трансформаторних підстанцій, включати у них рубильники або автоматичні вимикачі та проводити будь-які ремонтні роботи у діючих електроустановках. Всі необхідні роботи мають виконувати фахові електрики!
ПІЧНЕ ОПАЛЕННЯ – ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ
Одною з поширених причин виникнення пожеж у побуті в холодну пору року є порушення правил пожежної безпеки при експлуатації пічного опалення. Адже кожна піч або камін – джерело вогню, що є потенційно небезпечним. У разі користування пічним опаленням необхідно:
- перед початком, а також протягом усього опалювального сезону слід очищати димоходи та печі від сажі, щоб не сталось її займання. Очищення від сажі та різноманітного бруду необхідно провадити для опалювальних печей періодичної дії на твердому та рідкому паливі – не рідше одного разу на три місяці;
- біля кожної печі перед топковим отвором на горючій підлозі слід прибити металевий лист розміром не менше 0,5 х 0,7 м; - усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали, повинні бути заштукатурені й побілені;
- золу й шлак, що їх видаляють із топки, необхідно заливати водою та виносити в спеціально відведені місця. Не дозволяється висипати золу й шлак поблизу будівель. Під час використання пічного опалення не допускається:
- залишати печі, які топляться, без нагляду або доручати нагляд за ними малолітнім дітям;
- користуватися печами, які мають тріщини;
- розміщувати паливо, інші горючі речовини та матеріали безпосередньо перед топковим отвором;
- зберігати непогашені вуглини та попіл у металевому посуді, встановленому на дерев’яній підлозі або горючій підставці;
- сушити й складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали;
- застосовувати для розпалювання печей легкозаймисті та горючі рідини;
- використовувати для топлення дрова, довжина яких перевищує розміри топки;
- здійснювати топлення печей із відкритими дверцятами топки;
- закріплювати на димових трубах антени телевізорів, радіоприймачів тощо;
- зберігати у приміщенні запас палива, який перевищує добову потребу.
ЯК ПРАВИЛЬНО ДІЯТИ, ЯКЩО СТАВСЯ ВИТІК ГАЗУ
Навіть у воєнний час не можна забувати про правила безпеки у побуті, зокрема, щодо поводження обладнанням з газом. Отже, якщо ви відчули запах газу в приміщенні, де встановлено газове приладдя:
негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними; виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;
вказівками. відчиніть вікна та двері для провітрювання;
викличте аварійну службу газу за телефоном «104»;
з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за її вказівками.
Відчувши запах газу на вулиці (біля газового колодязя), біля газорозподільчого пункту, біля газобалонної установки: повідомте аварійну службу газу; за можливості організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу; не допускайте людей в загазовану зону.
Якщо стався вибух газу та пожежа в приміщенні: негайно перекрийте крани подачі газу; викличте пожежну охорону за телефоном «101» та аварійну службу газу за телефоном «104»; надайте домедичну допомогу потерпілим, при необхідності, викличте швидку медичну допомогу за телефоном «103»; не дозволяйте входити стороннім у приміщення, де стався вибух; до приїзду спеціалістів залишіть все на своїх місцях, зберігайте обстановку на місці вибуху (пожежі). Категорично забороняється: проводити самовільну газифікацію будинку (квартири, садового будиночку), переставлення, заміну та ремонт газового обладнання; прилади; проводити перепланування приміщень, де встановлені газові вносити зміни у конструкцію газових приладів, змінювати устрій димових і вентиляційних систем (каналів), заклеювати вентиляційні канали, замуровувати «кишеню» і люки, що призначаються для очищення димоходів; вимикати автоматику безпеки і регулювання, користуватися газом при несправних газових приладах, автоматики, арматури і газових балонів. Необхідно: неухильно дотримуватися правил користування газовими приладами, стежити за тим, щоб вони були чистими і справними. Користуватися віконними кватирками для систематичної вентиляції приміщень. Перевіряти наявність тяги в димоходах опалювальних печей перед розпалюванням та під час роботи цих приладів. Стежити за справністю припливно-витяжної вентиляції. Вимагати від начальників житлово-експлуатаційних контор перевірки вентиляції та димоходів не менше одного разу на квартал. Пам’ятайте й про те, що: при відсутності тяги користуватися колонками, котлами для місцевого опалення, гарячого водопостачання та печами категорично забороняється. Не можна розміщувати баки для кип’ятіння білизни на звичайних конфорках газової плити. Посуд із широким дном потрібно встановлювати на спеціальні конфорки з високими ребрами. Не можна дозволяти дітям користуватися газовими приладами. Економно використовуйте газ. Не залишайте без нагляду газові прилади увімкненими навіть на короткий час.
ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ З ГАЗОВИМИ БАЛОНАМИ
Нерідкі випадки, коли балон, що зберігався на морозі, заносили в тепле приміщення, де газ розширювався й розривав балон. При цьому навіть маленький п’ятилітровий балончик під час хімічного вибуху може спалити будинок. У виробничих процесах часто застосовують різноманітні балони, призначені для зберігання, перевезення та використання стиснених, зріджених чи розчинних газів під тиском 0,615 Мілі Паскалів. Найчастішими причинами вибухів балонів є:
- удари або їх падіння, особливо при високих чи низьких температурах, оскільки у першому випадку різко зростає тиск у балоні за рахунок нагрівання газу, що міститься у ньому, а у другому - матеріал, з якого виготовлений балон, набуває крихкості;
- переповнення балона зрідженим газом без залишення вільного нормованого об'єму (біля 10% від усього об'єму балона); - нагрівання балона сонячними променями чи іншими джерелами, що спричиняє збільшення тиску у ньому вище припустимого; - помилкове використання балона, наприклад наповнення кисневого балона метаном;
- занадто швидке наповнення балона, яке також супроводжується різким нагріванням газу і, як наслідок, збільшенням тиску. При зберіганні балонів необхідно їх розміщувати на відстані не менше 1 м від джерел тепла та на відстані не менше 5 м від джерел відкритого полум'я. Переміщення балонів здійснюють за допомогою спеціально пристосованих для цього візків або інших пристроїв. Балони зберігаються і транспортуються з накрученими запобіжними ковпаками.
Під час перевезення у горизонтальному положенні між балонами встановлюються підкладки із дерев'яних брусів з вирізаними гніздами, та надягаються мотузкові або гумові кільця товщиною не менше 25 мм (по два кільця на балон), на які балони опираються, при цьому вентилі балонів укладають в один бік. Перевезення балонів у вертикальному положенні здійснюють у спеціальних контейнерах або без них з використанням прокладок між балонами і стропувальним закріпленням від можливого падіння. Газові балони зберігаються як у спеціальних приміщеннях (складах), так і на відкритому повітрі за умови їх захисту від сонячних променів та дії атмосферних опадів. Наповнені балони зберігаються у вертикальному положенні в спеціальних гніздах, клітках або огороджуються бар'єром для запобігання їх падінню. Балони без башмаків можуть зберігатись у горизонтальному положенні на дерев'яних рамах або стелажах. Склади для зберігання балонів з газами будуються одноповерхові з негорючих матеріалів, що не утворюють іскор. При зберіганні на балони не повинно потрапляти сонячне проміння. Не допускається зберігати разом з балонами вибухо- та пожежонебезпечні матеріали. Приміщення повинні добре вентилюватися. Електричні мережі повинні бути виконані в іскрозахисному варіанті. Балони з отруйними газами зберігають в спеціальних закритих приміщеннях. При обслуговуванні, переміщенні і транспортуванні балонів повинні виконуватись правила безпеки, що виключають можливість травмування людей та пошкодження балонів. Довіряйте перевірку та ремонт газового устаткування тільки кваліфікованим фахівцям.
НЕБЕЗПЕЧНІ ДИТЯЧІ ПУСТОЩІ
На жаль, досить часто причиною виникнення пожеж стають дитячі пустощі з вогнем. Трапляється це тому, що батьки в повсякденних турботах не завжди усвідомлюють, яку небезпеку ховає в собі вогонь, який потрапляє у руки дитини. З раннього віку у дітей виникає бажання бути самостійними. Однак таке прагнення дорослих без контролю може призвести до нещасного випадку, а інколи – непоправної трагедії. Щоб уникнути лиха, слід пам’ятати, що дітям категорично заборонено: бавитися із сірниками, палити папір та інші предмети у приміщеннях; переносити відкритий вогонь з одного місця на інше; без нагляду дорослих запалювати вогнища із сухого листя, сміття, різних відходів та інших матеріалів, а також залишати їх непогашеними після пікніків на природі; вмикати електричні та газові прилади: дітям молодшого віку – без дорослих, старшим – якщо вони не оволоділи правилами експлуатації побутових електроприладів; класти іграшки та інші предмети на гарячі плити або ж на опалювальні електроприлади; - запалювати легкозаймисті предмети чи рідини.
ДІЇ У ВИПАДКУ ПОЖЕЖІ У БАГАТОПОВЕРХОВОМУ БУДИНКУ
На кожному поверсі висотного будинку мають бути обладнані пожежні крани. Тому при заселенні варто завести собі у квартиру невеличкий ствол з діаметром 9 мм, щоб у будь-яку точку квартири можна було протягнути шланг і загасити пожежу. Проте, якщо загорілася, наприклад, проводка, не можна гасити водою, а треба від’єднати прилад або відключити взагалі електрику у квартирі чи на поверсі. Бажано, щоб у кожній квартирі був вогнегасник до 5 літрів для ліквідації невеликого загорання. Якщо у багатоповерхівці чути запах диму, треба повільно відкрити двері, щоб полум’я не потрапило до квартири. Категорично забороняється користуватися ліфтами під час пожежі. Покидати будівлю слід внутрішніми сходами, які завжди мають бути вільними, а не захаращеними непотребом. Якщо пожежа сталася у квартирі, і ви не можете загасити її, треба викликати «101». Слід прикрити рот і ніс мокрою пов’язкою, лягти на підлогу і повзти до виходу з квартири. Спробуйте тильною стороною долоні, чи гаряча ручка. Якщо її можна відкрити, треба відкривати потихеньку, щоб не спровокувати ще більшого розповсюдження вогню. Якщо є можливість, треба вийти. Якщо можливості немає, треба дістатися до балкону таким же способом. Зачиніть балконні двері і кличте на допомогу. Якщо пожежа сталася у сусідів за зачиненими дверима, треба викликати рятувальників та забезпечити евакуацію людей із під'їзду.
ЩО РОБИТИ, ВІДЧУВШИ ЗАПАХ ДИМУ В ПІД’ЇЗДІ
Якщо ви відчули характерний запах диму в під'їзді, не можна недооцінювати ступінь небезпеки. У такому випадку необхідно:
1. Якщо дим не густий, і ви відчуваєте, що дихати можна, то спробуйте по можливості визначити місце горіння (квартира, поштовий ящик, сміттєзбірник ), а по запаху - що горить (електропроводка, гума, їжа на столі та ін.).
2. Пам'ятайте, що вогонь і дим на сходовій клітці поширюються від низу до верху.
3. Якщо вам вдалося виявити осередок, то спробуйте його загасити самостійно або за допомогою сусідів підручними засобами.
4. Якщо загасити пожежу не є можливим, то повідомте мешканців будинку і, не створюючи паніки, спробуйте вийти назовні, використовуючи сходові марші або через пожежні сходи балкона. Проходячи по задимленим ділянкам, постарайтеся подолати їх, затримуючи дихання або закривши рот і ніс вологою тканиною.
5. Якщо дим йде з квартири, і звідти чути крики, то можна, не чекаючи пожежників, вибити двері. (Пам'ятайте, що горіти може в передпокої, і є ймовірність виходу вогню прямо на вас. І друге - зламавши двері, ви тим самим підсилите приплив повітря і відповідно горіння).
6. Якщо ж, вийшовши на сходову клітку, ви потрапили в густий дим, то потрібно негайно повернутися в квартиру і щільно закрити двері. А дверні щілини і вентиляційні отвори, в які може проникати дим, необхідно заткнути мокрими ганчірками. Якщо дим все ж проникає, то покиньте передпокій і закрийтеся в кімнаті, можна вийти на балкон або лоджію і постаратися привернути до себе увагу.
7. При наявності постраждалих викличте швидку допомогу.
8. Якщо ви живете в будинку підвищеної поверховості, то тут на випадок виникнення пожежі передбачені додаткові заходи щодо забезпечення вашої безпеки. Це незадимлювані сходи, системи димовидалення, внутрішній протипожежний водопровід, автоматична пожежна сигналізація в квартирах. У будинках меншої поверховості на лоджіях і балконах передбачені металеві сходи з 9 по 5 поверхи, тому нагадуємо, що забивати і захаращувати люки на балконах і лоджіях забороняється так само, як і проводити демонтаж сходів.
ПАМ'ЯТАЙТЕ!
Вчасно виявлена пожежа, швидке і чітке повідомлення на номер 101, правильно вжиті початкові дії до прибуття пожежників дозволять уникнути найгірших наслідків.
ОБЕРЕЖНО, ЧАДНИЙ ГАЗ!
Отруєння чадним газом – поширене і підступне явище, бо цей газ отруює організм непомітно, запаморочує свідомість, викликає млявість, слабкість. Людина не відчуває моменту, коли потрібно бити на сполох та тікати на свіже повітря. Чадний газ - це продукт неповного згорання різних видів палива, деревини, сміття тощо. Найбільша кількість його у вихлопних газах двигунів внутрішнього згорання та побутових опалювальних печах. Цей газ безбарвний, він не має запаху. Особливо небезпечно, що його неможливо відчути. Чадний газ легший за повітря. Він заповнює помешкання за 15-20 хвилин, накопичується спочатку під стелю, а потім опускається до підлоги. Крім того, монооксид вуглецю, як називають чадний газ вчені, може утворювати з повітрям вибухові суміші. Причинами накопичення чадного газу в приміщеннях, гаражах, підвалах та кабінах автомобілів при працюючих двигунах є щільно зачинені двері та вікна. Часто в житлових приміщеннях, бажаючи зберегти тепло, зачиняють витяжку, коли ще не прогоріло паливо. Для попередження отруєння вміст чадного газу в повітрі не повинен перевищувати 20 міліграм на кубічний метр. Люди, які перебувають у приміщенні, акумулюють у собі чадний газ. Характер отруєння залежить від концентрації чадного газу у повітрі, терміну дії та індивідуальної чутливості людини. Якщо вміст окису вуглецю у повітрі надто великий, людина непритомніє. Через 20-30 хвилин з початку вдихання великої концентрації чадного газу настає смерть людини. Але значно частіше спостерігається поступовий розвиток симптомів отруєння. При легкому ступені отруєння спостерігається шум у вухах, біль в області скронь та лоба, миготіння та потемніння в очах, відчуття спраги, тривога і страх. При середньому ступені отруєння людина на певний час непритомніє, але повертається до тями відразу, якщо її винести на свіже повітря. Характерними ознаками середнього ступеню труєння є почервоніння обличчя, збудження, неадекватність поведінки, галюцинації, підвищення температури тіла до 38-40 градусів. При важкому отруєнні збудження людини змінюється кволістю, апатією, з’являється сонливість, свідомість затьмарена, зіниці розширені. Людина непритомніє на тривалий час, виникає розлад дихання. Характерними ознаками тяжкого отруєння є порушення дихання, іноді його повна зупинка. Особливо важко переносять отруєння чадним газом діти, вагітні жінки, люди, які хворіють на легеневі та серцеві захворювання. У разі отруєння чадним газом потерпілого слід негайно винести на свіже повітря, покласти його на спину, розстебнути комір і ремінь, обережно піднести до носа ватку, змочену нашатирним спиртом. Потерпілого необхідно вкрити ковдрою або теплим одягом, обкласти грілками, напоїти міцним гарячим чаєм чи кавою. При необхідності зробити штучне дихання, обов’язково звернутися до лікаря. Штучне дихання треба починати негайно в разі погіршення або відсутності ознак дихання (способом рот в рот або рот в ніс, при цьому попередньо покласти на рота шар марлі, хустку або тканину). Найкращий лікувальний засіб при отруєнні чадним газом – тривале вдихання кисню. Для цього використовують кисневі подушки. На голову і груди потерпілому кладуть холодний компрес. Коли потерпілий при свідомості, йому обов’язково потрібно дати гарячий напій. Уникнути трагедії можна лише дотримуючись правил користування опалювальними приладами в побуті. Перед початком опалювального сезону котельні, теплогенераторні та калориферні установки, печі, газове обладнання та інші прилади мають бути старанно перевірені й відремонтовані. У разі користування пічним опаленням: - перед початком, а також протягом усього опалювального сезону слід очищати димоходи та печі від сажі, щоб не припустити займання; - біля кожної печі перед топковим отвором на горючій підлозі слід прибити металевий лист розміром не менше 50 на 70 см; - відстань від печей до товарів, стелажів, шаф та іншого обладнання повинна бути не менше 70 см, а від топкових отворів - не менше 125-ти; - в жодному разі не можна повністю закривати заслінку димоходу печі.
При електрообігрівальними приладами користуванні не дозволяється:
- застосовувати для опалення приміщення нестандартне (саморобне) електронагрівальне обладнання або лампи розжарювання;
- експлуатувати кабелі та проводи з пошкодженою ізоляцією; - залишати без нагляду на виході з приміщення або квартири ввімкнені в електромережу нагрівальні прилади. Не можна заводити двигун автомобіля при зачинених дверях гаража, довго перебувати або спати у кабіні автомобіля з працюючим двигуном.
ЯК ВИХОДИТИ ІЗ ЗАДИМЛЕНОГО ПРИМІЩЕННЯ
Якщо у приміщенні, де ви перебуваєте, або поверхами вище сталася пожежа, зона задимлення може бути дуже великою. У такому випадку від вас потрібна буде витримка і розважливість. Перед тим як виходити через двері, їх слід обережно відчинити на кілька сантиметрів (в жодному разі не можна різко відкривати або вибивати двері, бо миттєвий доступ кисню може викликати викид полум'я). Найкраще це робити так: стати на коліно обличчям до дверей і виставити одну ногу вперед на відстань 5 см від дверей, трохи відчинити двері, прикриваючи корпус тіла дверним полотном, що забезпечить ваш захист від перепаду температури і впливу полум'я. Після того, як ви відкрили двері, необхідно витримати декілька секунд й оцінити обстановку. Якщо ви впевнилися, що на шляху виходу з будівлі ще немає сильного задимлення та високої температури, необхідно, не втрачаючи жодної секунди, негайно залишити будинок, рухаючись по коридорах та сходових клітинах. Користуватися ліфтом у разі пожежі категорично заборонено! Ліфтова шахта є шляхом для розповсюдження диму та отруйних продуктів горіння. До того ж, при пожежі ліфт часто відключають і можна опинитися в пастці між поверхами. Якщо ви опинились у приміщенні відрізаними вогнем, димом, високою температурою від основних шляхів евакуації, то насамперед необхідно перешкодити доступу диму і продуктів горіння у ваше приміщення, для чого негайно закрити усі щілини у дверях та під ними ганчірками, рушниками, шторами тощо. 15 Без крайньої необхідності не рекомендується використовувати синтетичні тканини, бо їхнє горіння (термічний розклад) супроводжуються утворенням високотоксичних речовин та їдкого диму. Якщо у приміщенні є вода, то усі ганчірки для захисту дверей необхідно змочити. У приміщенні, яке заповнене димом, необхідно обережно підповзти до вікна, закрити при цьому ніс та рот зволоженою тканиною, яка відіграє роль фільтру від впливу небезпечних продуктів горіння. Рухатись у задимленій зоні поповзом необхідно тому, що більшість нагрітих газоподібних отруйних речовин та дим скупчуються у верхній частині приміщення. Крім того, у випадку пожежі у приміщенні температура на рівні очей у 6 разів вища, ніж температура на рівні підлоги! До того ж, знизу буде більш висока концентрація кисню, необхідного для дихання. Коли Ви опинились біля вікна, трохи привідчиніть його та дихайте через щілину. Чекайте на допомогу. Коли допомога (пожежні підрозділи) прибула, зверніть на себе увагу. Ніколи не стрибайте з вікна без явної на це необхідності (кожен другий стрибок з четвертого поверху при пожежі є смертельним). Якщо стрибати все ж таки доведеться, спочатку викиньте по можливості через вікно м'які речі: матрац, подушки тощо, спробуйте залізти на підвіконня, повиснути на ньому на руках, щоб зменшити висоту паління. Після того, як ви залишили будинок, де сталася пожежа, не повертайтесь, навіть якщо це здається безпечним! Дим, продукти горіння, раптовий «ривок» полум'я можуть спіймати вас у пастку. Прибуття пожежної охорони необхідно чекати на безпечній відстані.
ДІЇ ПРИ ПОРЯТУНКУ ПОСТРАЖДАЛИХ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ
В ситуації пожежі в умовах війни може статися коли неможливо викликати службу: відсутність зв’язку, віддалена відстань або щільні обстріли. У таких обставинах слід знати, як правильно діяти задля порятунку постраждалих. Перед тим, як увійти у приміщення, що горить, накрийтесь мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною. Відчиняйте двері з особливою обережністю: відчиняйте повільно, прикриваючи себе дверним полотном, щоб забезпечити захист від перепаду температури та впливу полум’я. У сильно задимленому приміщенні рухайтесь поповзом або пригинаючись. Для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину. У першу чергу рятуйте дітей, людей з інвалідністю та літніх людей. Пам’ятайте, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко, в шафу або забиваються у куток. Побачивши людину, на якій горить одяг, зваліть її на землю та швидко накиньте пальто, плащ або будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожена) і щільно притисніть до тіла, за необхідності, викличте медичну допомогу. Якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтесь, щоб збити полум’я, в жодному разі не біжіть – це сприяє роздуванню вогню.
ЯК ДІЯТИ, ЯКЩО НА ЛЮДИНІ ЗАГОРІВСЯ ОДЯГ
Екстремальна ситуація, коли на вас або іншій людині загорівся одяг, може викликати жах і паніку. Тому перше, що необхідно зробити - швидко опанувати себе і діяти наступним чином:
- У жодному разі не біжіть, адже тоді одяг загориться ще більше. Слід зупинитися та якомога швидше зняти одяг.
- Якщо не вдалося, падайте на підлогу та покачайтеся, аби збити полум'я. Під час цього необхідно захищати очі та обличчя руками.
Якщо горить одяг на іншій людині:
- зупиніть її, не давайте їй бігти;
- допоможіть швидко скинути палаючий одяг або загасити її водою;
- накиньте на палаючу людину ковдру, куртку тощо, але залишайте голову відкритою, щоб потерпілий не задихнувся продуктами горіння;
- викличте швидку допомогу;
- надайте домедичну допомогу.
Як допомогти:
- обливайте місця опіків великою кількістю води (15 хвилин і більше), будьте обережні, щоб уникнути переохолодження постраждалого, особливо взимку;
- зніміть всі речі з обпеченої ділянки тіла (одяг, пасок, годинник, обручка та інші речі);
- не знімайте одежу чи інші речі, що прилипли до обпеченої ділянки;
- обгорніть обпечену ділянку свіжою, чистою, гладкою тканиною;
- не змащуйте обпечені ділянки мазями, жирами тощо;
- не проколюйте пухирі;
- якщо опік великий, покладіть потерпілого на землю, підніміть його ноги;
- перевіряйте пульс та дихання кожні 10 хвилин до прибуття «швидкої».
КОЛИ НЕ МОЖНА ГАСИТИ ПОЖЕЖУ ВОДОЮ
По-перше, категорично заборонено гасити водою електроприлади! Пожежні та електрики попереджають: вода здатна проводити електрику, що створює ризик удару струмом. Що ще не можна гасити водою: - палаючий бензин; гас, інші нафтопродукти, магній (може утримуватися в автомобільних запчастинах, приладах та багато де ще), - рослинну олію. Існують такі речовини, які гасити водою просто небезпечно: азид свинцю – якщо вологість зростає до 30%, він вибухає; бітум - при гасінні його водою, починається викид і горіння посилюється; - - залізо крем'янисте - на повітрі самозаймається; кальцій фосфористий - при з'єднанні з водою виділяється займистий фосфористий водень; - карбіди лужних металів - вибухають, якщо на них спрямувати струмінь води; - кислоти (сірчана, азотна, соляна) та речовини, до складу яких входять ці кислоти – відбувається екзотермічна реакція; калій перекис – горіння посилюється та можливий вибух; - натрій сірчанокислий - при гасінні водою сильно розігрівається і може статися спалах; - селітра – при контакті із водою відбувається вибух (сильний викид), горіння посилюється; - хлорсульфінова кислота – реагує на воду вибухом. (Це не повний перелік речовин, які протипоказано гасити водою). Попадання води в зону горіння викликає такі наслідки. За короткий час, поки струмінь з'єднує руки людини, зайнятої гасінням, і дроти, що оголилися від вогню, струм здатний нанести небезпечну для життя і здоров'я електротравму. Ризик підвищується, якщо ємність зроблена з струмопровідних матеріалів (наприклад, металу), руки мокрі тощо. Так, заливши водою палаючу розподільну шафу, недосвідчена людина знищить ті прилади, які ще не були пошкоджені полум'ям. Якщо водою був залитий електричний прилад, відключений від мережі тільки апаратурою (вимикачами, рубильниками і т. д.), але не від'єднаний від 18 неї фізично, існує ризик обходу струму по залитих ділянках. Тоді якісь частини приладу можуть зненацька опинитися під струмом.
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОПІКАХ В ДОМАШНІХ УМОВАХ
Є обвуглення шкіри. Що робити у випадку, коли ви облилися окропом чи доторкнулись до гарячої праски? Адже опіки завжди дуже болючою та неприємною травмою. Часто супроводжуються вони такими симптомами, як почервоніння або лущення шкіри, виникненням пухирів та набряку, появою блідості або навіть Перш за все, негайно зупиніть контакт з джерелом опіку. Обробіть рану прохолодною водою чи водою кімнатної температури. Категорично заборонено прикладати до рани лід. Не обробляйте уражену поверхню шкіри жодними кремами чи жирними речовинами. Є помилкова думка, що опік слід одразу обробити пантенолом, проте в міжнародних рекомендаціях надання допомоги під час опіку його немає. Якщо він і може допомогти, то радше під час загоєння ран. Зніміть будь-який одяг або прикраси, що знаходяться поблизу ділянки опіку. Але не чіпайте речей, які прилипли до ураженої шкіри. Прикрийте рану стерильною пов’язкою. Дайте потерпілому випити води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення. Можна також дати знеболювальний лікарський засіб, наприклад парацетомол чи ібупрофен, які використовують для полегшення болю будь якого типу та інтенсивності. Якщо було отримано опік обличчя або очей, краще посадити людину. Це допоможе зменшити набряк, на відмінну від лежачого положення. Звертатися до лікаря слід у залежності від типу та ступеня опіку. Незначні опіки можна лікувати самостійно в домашніх умовах. Головне – запобігати потраплянню бруду на уражену ділянку шкіри та не розривати пухирів, які можуть утворитися в цьому місці. У разі сильного опіку необхідно звернутися за професійною медичною допомогою. Наприклад, в разі ураження великої ділянки шкіри (більший, ніж ваша долоня) або виникнення глибокої рани, у разі опіку, що викликає блідість або обвуглення шкіри та якщо уражена ділянка на обличчі, руках, ногах або статевих органах, внаслідок яких виникли пухирі. При будь-яких проявах інфікування, виникнення неприємного запаху з рани, гною чи посилення больового синдрому, негайно звертайтесь до лікаря.
Дитинство та підлітковий вік є критичними періодами для розвитку рухових навичок, навчання здорових звичок та створення міцних засад здоров'я протягом усього життя.
Порівняно з малоактивними, фізично активні діти мають вищий рівень кардіо-респіраторної міцності, сильніші м’язи, міцніші кістки, кращу концентрацію уваги, пам'ять, швидкість сприйняття та засвоєння інформації, менш схильні до депресії та емоційних спалахів. Фізична активність стимулює розвиток, ріст, здоровий сон та апетит. Схильності до таких "дорослих" захворювань, як гіпертонія, хвороби серця, діабет 2 типу, остеопороз закладаються саме в дитинстві та юності виключно через брак фізичного навантаження.
Дітей дошкільного віку (від 3 до 5 років) слід заохочувати до руху через активні ігри, ігри з м'ячем, їзді на велосипеді. Для зміцнення повинні стрибки, кісток ігри включати біг з підстрибуванням, перекиди.
Рекомендована фізична активність дошкільняти має охоплювати щонайменше 3 години на день занять різної інтенсивності: помірної та високої. Діти шкільного віку (віком від 6 до 17 років) для зміцнення здоров'я, покращення фізичної форми та когнітивних функцій повинні мати щонайменше 60 хвилин помірної та високої інтенсивності щодня. Їхня фізична активність повинна включати аеробні навантаження, та відповідні віку вправи для зміцнення м’язів і кісток. Однак, вправи на зміцнення кісток та збільшення м'язової маси повинні бути обов'язково включені у тренування, позаяк найбільший приріст кісткової маси відбувається в під час статевого дозрівання, а пікова кісткова маса тіла досягається до кінця підліткового віку. Кісткова маса пов'язана зі зростом, щільністю кістки та міцністю скелета майбутнього дорослого тіла. Головні рекомендації фізичних вправ для дітей шкільного віку такі: аеробні навантаження: як щоденна фізична активність повинна бути щонайменше 60 хвилин помірної інтенсивності, або високої інтенсивності не менше 3-х разів на тиждень. Зміцнення м’язів та кісток: як частина щоденних фізичних вправ протягом 60 хвилин помірного наванта ження, або як окреме тренування щонайменше 3 рази на тиждень.
НЕ МОЖНА легковажити та ігнорувати повідомлення про повітряну загрозу.
НЕ МОЖНА фотографувати чи знімати відео місця обстрілів і роботи сил ППО.
НЕ МОЖНА підходити до вікон.
НЕ МОЖНА користуватися ліфтом.
НЕ МОЖНА перебувати в автомобілі.
НЕ МОЖНА бути поблизу автозаправок, що можуть вибухнути.
НЕ МОЖНА виходити з укриття раніше ніж за 10 хвилин після відбою повітряної тривоги.
Не ходіть заростями та стежками, якими ніхто не користується.
Вибирайте маршрути, де часто ходять люди.
Не заходьте в залишені будівлі.
Розтяжки можуть бути встановлені на трьох рівнях: на рівні голови, на рівні поясу та на рівні ніг, тому ретельно оглядайте всю територію.
Не торкайтеся підозрілих предметів.
Особливо не чіпайте міни та снаряди, що розірвалися або не розірвалися.
Не беріть собі нічого на сувеніри.
Не ходіть біля знищеної військової техніки, бо на додачу до інших небезпек бронебійні снаряди часто випаровують небезпечні для здоровʼя токсичні речовини.
Тримайтеся подалі від армійської техніки.
Якщо ви натрапили на вибухівку, нічого не робіть, просто відійдіть тією самою дорогою, якою прийшли, та повідомте поліцію чи рятувальників.
У середні віки кір часто називали «дитячою чумою».
Це одне з найзаразніших захворювань в світі, що може призводити до серйозних ускладнень.
У випадку контакту з вірусом кору захворіє 9 з 10 людей, що не мають імунітету проти хвороби.
Як можна заразитися?
Передається хвороба повітряно-крапельним шляхом: захворіла особа виділяє вірус у повітря з крапельками слини при розмові, обіймах, поцілунках, чханні, кашлі. Близько двох годин вірус ще буде циркулювати в приміщенні та залишатись на поверхнях, на які інфікована людина чхала чи кашляла. Ризик заразитись у осіб, що не мають імунітету проти кору, складає близько 90 відсотків.
Через який час після зараження з’являться перші симптоми? Симптоми захворювання проявляються за 7-14 днів після контакту з вірусом. Важливо: хворий заразний за 2-3 дні до появи перших симптомів захворювання, весь період катаральних проявів та перші 4 дні з початку висипів. Які симптоми хвороби? Перші симптоми можуть бути дуже схожі на симптоми звичайної “застуди” (грві): підвищення температури, сухий кашель, нежить, набряк та почервоніння очей, світлобоязнь. Кашель, нежить і кон’юнктивіт – це так звана корова тріада, яка присутня на початку хвороби. Можуть також з’явитись характерні для кору білі плями, оточені червоною каймою, що ніби вкриті сіллю, на внутрішній поверхні щік, найчастіше навпроти корінних зубів, але їх поява зовсім не обов’язкова. Далі починається період висипки. На 3-5 день хворому стає гірше, стрімко підвищується температура, посилюється нежить, кашель, кон’юнктивіт; на голові та обличчі починає з’являтись висипка у вигляді червоних плям.
Далі – як правило на наступний день – висипка поширюється на тулуб, ще за день – на кінцівки. Для кору характерна поетапність висипу: з голови до ніг. Елементи висипки трохи виступають над поверхнею шкіри та збільшуються в розмірі. Приблизно на 5 день елементи висипу починають зменшуватись чи зникати зовсім, заміщуватись пігментацією; після цього шкіра може лущитись приблизно тиждень-півтора.
Наскільки це серйозне захворювання? Які його ускладнення?
Найпоширеніші ускладнення кору – гострий середній отит (запалення вух), бронхопневмонія, ларінготрахеобронхіт, діарея. Пневмонія (запалення легень) виникає в 1 з 20 дітей, хворих на кір. Це найчастіша причина смерті в маленьких дітей, що захворіли. Приблизно у 1 на 1000 хворих виникає енцефаліт (запалення мозку), який може спричинити судоми, глухоту чи розумову відсталість. 1-3 дитини з 1000 захворілих на кір помирає від респіраторних та неврологічних ускладнень хвороби.
Підгострий склерозуючий паненцефаліт – це рідкісне, але невиліковне ускладнення кору. Це дегенеративне захворювання центральної нервової системи, що розвивається за 7-10 років після перенесеного кору. Хворий поступово втрачає інтелектуальні та поведінкові навички; розвиваються судоми. Кір у вагітної може спровокувати передчасні пологи або народження дитини з низькою масою тіла.
Як можна захиститися? Єдиною ефективною профілактикою кору є вакцинація. В Україні, як і в більшості країн світу, використовується комплексна вакцина КПК, яка також захищає від краснухи та епідемічного паротиту (“свинки”). Для оптимального захисту необхідно отримати 2 дози вакцини, які забезпечують захист від кору на рівні 97%.
Що робити після контакту з хворим на кір? В такому випадку застосовується екстрена профілактика. Тобто дії з запобігання хвороби здійснюються вже після того, як людина проконтактувала з хворим на кір. Якщо такий контакт відбувся, протягом перших 72 годин, проводиться щеплення вакциною КПК.